iPer Telegraaf. ïsurgeriijfejC Volgens de Gaz. de France is de heer Huguesaartsbisschop van New- York, te Rome aangekomen, ter bijwoning van de algemeene vergadering der bisschoppen. Hij zou eene som van 200,000 dollars voor den Paus heb ben medegebragtde opbrengst eener inteekening onder de bevolking van New-York. Volgens berigten uit Vcra-Cruz rukken onze troepen in Mexico steeds voorwaarts. Zij hebben Orazaba bezet en een klein fort ingenomen. De Spaansche generaal Prim zal eerst vertrekken, wanneer al de spaansche troepen zullen zjjn ingescheept. P 1(CI§IÓ. BERLIJN, 20 Mei. De keurvorst van Hessen heeft het Pruissische ultimatum van de hand gewezen. De Pruissische gezant, de heer von Sydow, heeft daarop alle diplomatieke betrekkingen met de keurvorstelijke regering afgebroken, en de Hessische gezant te Berlijn is teruggeroepen. In den nacht van den 2p'en heeft de Pruissische gezant Kassei reeds verlaten en de kanselarij van het gezantschap is thans gesloten. Men gelooft echter niet dat het tot het binnenrukken van Pruissische troepen in Keur-Hessen zal komen. In eene buitengewone vergadering van de bondsvergadering is door den gezant van Kcurhesscn de verklaring afgelegd dat, indien aan het ver zoek der bondsvergadering de beteekenis van een dwangbevel moet gegeven worden, de regering dan geene zwarigheid maakie om zich aan dat bevel te onderwerpen en de verdere besluiten van den bond af te wachten; een en ander echter onder uitdrukkelijke reserve van de souvereiniteilsregten des keurvorstendoms en van de uit de constilutie voortvlocijende regten en pliglen der regering. Men meldt uit Kreuznach, dat eergisteren aldaar een hevige brand heeft gewoed, waardoor de toren van de Evangelische kerk voor een groot gedeelte is vernield; een der klokken is gesmolten, een ander naar beneden gestort. Daarenboven zijn verscheidene woningen en schuren door de vlam men vernield. 's GR AVEN1I AGE 22 Mei. Het wets-onlwerp houdende begrooling van uitgaven voor. den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1862, is met alge meene stemmen aangenomen. Zaturdag discussie over het wets-ontwerp houdende nadere regeling van het koloniaal batig slot van 1859. MARSEILLE, 21 Mei. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 14dcngaat de Porie voort met het zenden van versterkingen en geld naar het leger van Omer-pacha. Volgens berigten uit Athene is aldaar eene amnestie uitgevaardigd ter zake van de laatste gebeurtenissen; slechts drie militairen en negen civiele personen zijn van deze amnestie uilgesloten. De koning heeft het ontslag zijner ministers niet aangenomen, die overigens niet verder op hun ontslag aangedrongen hebben. VVEENEN, 20 Mei. De flantiële commissie van de tweede kamer des rijksraads heeft in de gisteren gehoudene zitting beslotende inkomsten belasting voor het dienstjaar 1862 lot 10 pCt. te verhoogen. PARIJS, 21 Mei. In een artikel van den Constitulionnel beweert de lieer Limayrac, dat de verovering van New-Orleans door de Unie de Zuide lijken in hnnne verdediging niet zal doen verflaauwen. MADRID, 21 Mei. De bladen laten zich vrij scherp uit over een artikel iu de Patrie betreffende Mexico. Spanje zal zich zoo wordt beweerd nooit door anderen laten op sleeptouw nemen en geenszins tol werktuig dienen om aan vreemde belangen bevorderlijk te zijn. BEYRUTH18 Mei. De Turken trekken een deel hunner troepen terug. Te Damascus zijn onlusten voorgevallen, veroorzaakt door de opscbrijving voor de krijgsdienst. De Kurden en Bedouinen stropen in de omstreken van Aleppo. INCEZONDEN. Geheel instemmende met B. wat betreft zijne hulde aan den organist der Pieterskerk en aan diens goeden smaak, en mij vereenigende met den wensch dat de overige organisten der Prolestantsche kerken hun collega lot voor beeld wilden nemen, meen ik daarbij de opmerking te mogen voegen dat, wanneer men konde goedvinden in die kerken, waar een bekwaam organist is, het orgel ook te doen bespelen vóór de godsdienstoefening aanvangt, even als elders, daardoor meer tot de stichting zon worden bijgedragen dan nu door het groolendeels onverstaanbaar voorlezen van cenige hoofdstukken terwijl dan tevens de organist voor het voorafgespeelde N°. meer aandadhlige en belangstellende toehoorders zoude vindendan voor het N®. dat hij na speelt, ouder aanhoudend geruiscli van voetstappen en luide gesprekken. Het spreekt van zelve dal de keuze der stukken door den organist zeer zorgvul dig moet worden gedaanwie een instrument als het orgel misbruikt om er straatmuziek mede te imiteeren, of wel om te laten hooren welk effect rat ten en muizen zouden maken als ze over de klavieren liepenis de naam en betrekking van organist onwaard en meer tot ontstichting dan tot stichting geschiktde zoodanigen zoude men óf moeten vervangen óf moe ten gelasten zich van zoogenaamd fantaseeren te onthouden. Ik voeg hierbij eene vraag, die slechts gedeeltelijk met bovenstaande op merking in verband staat Is het uit gewoonte of uit behoefte dat, bij de godsdienstoefeningen der Protestanten in kerkgebouwen waar orgels bespeeld worden, steeds een persoon aangewezen is als coo/zanger? Is het een overblijfsel uit den tijd toen de orgels onder de godsdienstoefening moesten zwijgen en er dus behoefte was aan iemand die toon, tempo en rust aangaf, men ontdoe zich dan eindelijk van dien ballast. Is evenwel die behoefte aan een voorzanger (liever voorzinger of zang-directeur zonder dirigeerstok) geblevendan houd ik mij aanbevolen om ingelicht te wordenwaaruit die behoefte ontstaat. De organist geeft toon, tempo, rust en kracht aan, even als het crescendo en diminuendo en dat is voor de gemeente genoeg; met de telegrafische berigten aan den organist kan ieder ander kerkbediende zich belasten en zulk een voorzangers lessenaar strekt tot last en misstand, niet tot nut of sieraad. Leyden, 21 Mei 1862. 2. In de eerste helft der 17de eeuw werd alhier het eerste voorbeeld gegeven om het orgel te gebruiken tot opluistering van de godsdienstoefening der Protestanten een voor beeld dat weldra elders gevolgd werd. ST AÏ5 8 - RERIRTEN. Waarde Stadgenooten Onder den indruk van de vreeselijke ramp, welke de stad Enschedé on langs heeft getroffen, besloten wij een beroep op uwe zoo menigmaal krach- lig geblekene milddadigheid te doen, en daartoe op Maandag den 26steD dezer maand, des voormiddags ten tien ure, eene Schaalcollecte aan uwe huizen te houden. U den omvang van die ramp te schetsen of in herinnering te brengen hoe duizenden daardoor van hunne bezittingen of hun middel van bestaan wer den beroofd en aan kommer en ellende prijs gegevenachten wij overbodig. Levendig toch staat het u allen voor den geest, hoe tegen het einde des vorigen jaars binnen onze muren het geweld der vlammen in een oogwenk des lijds eene fabriek vernietigde, door onvermoeide vlijt en inspanning allengs tot eene hoogte gebraglwelke haar ten sieraad voor deze gemeente deed verstrekken. Nog weerklinken in uwe ooren de klaagtoouenwelke als om strijd uit ieders mond opgingen bij den aanblik van zooveel jammers, nog gloeit uwe borst van dankbaarheid bij de gedachte dat het gevaar, 'tgcen menig aangrenzend pand bedreigde, door Gods goedheid werd afge wend, nog roemt gij erkentelijk in de blijken van deelneming, toenmaals van alle zijden ruimschoots ondervonden. Zoudt gij dan onverschillig kunnen zijn waar eene nijvere, door dergelijke fabrieken bloeijende, stad bijna ge heel in een puinhoop werd verkeerd, waar naauwelijks iets gespaard bleef en de vuurgloed zoo oneindig veel verteerde? Gewisseltjk neen. Vol vertrouwen noodigen wij u dus, van uw medegevoel te doen blijken, door mildelijk uwe liefdegaven te offeren tot leniging van den druk uwer fel geteisterde Iandgenoolen. Burgemeester en Wethouders van Leyden, Leyden, 20 Mei 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 Staats blad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1861 heeft vastgesteld en dat Kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elk op hel Kohier aangesla gene, krachlens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets-artikel, zijne be zwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ougezegeld papier, bjj Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 22 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van den 15 tot en met den 21 Mei 1862. BEVALLEN: J. J. Meerburg, geb. Timmermans, Z. J. M. Wesseling, geb. Lozie, D. C. Breibach, geb. Licht, D. G. Overduyngeb. Laman D. M. van der Zeeuw, geb. Bakker, Z. J. van Meygaarden, geb. Sière, G. II. de la Bye, geb. Grotenhuis, D. J. E. van Gemert, geb. Dreef, D. A. II. Schreudergeb. SiemsZ. M. M. Kuipergeb. ScheuerD. E. Buis, geb. Wiedrig, D. P. Meijer, D. P. Springer, geb. Engelbregt, Z. J. A. de Goedegeb. Uellings, Z. tweel. A. P. II. de Doesgeb. Scholts, D. C. Ie Feber, geb. van der Beek, D. D. L. Stikkelortungeb. Oostveen, D. K. C. Rusikouf. D. E S. Seriier, geb. Jager, D. A. J. Schmier, geb. Kar- pesteyn Z. P. Weerlce geb. van Loe, D. J. Kruit, geb. BinkD. S. C. van Zijp, geb. de Wild, D. H. Slype, Z. GEHUWD: A. van der Walle, jm. en F. Kollen jd,— J. A. Loeber, jm. en A. A. M. Bosmanjd. P. Goedeljeejm. en C. de Koningjd. G. Boterman wedr. en A. Kouwenberg, jd. C. Koreman, jm. en E. Saleminkjd. C. Klools, jm. en J. van Waalwijk, jd. W. Biegstraalcn, jm. en J. Versteeg jd. W. de Ridder, jm. en S. U. Broekveld jd. W. F. Maarlensejm. en G. M. Gans jd. OVERLEDEN: A. Beekman, geb. Boucher, 74 j. W. PlattelZ.bijna 4 m. J. van der Haas 60 j. A. Marksgeb. Koesveld 78 j. C. G. van den Heuvelbijna 54 j. N. Pynaker, 32 j. M. C. van Namen D bijna 4 m. G. van Oosten D.5 m. W. ThielZ.3 j. en bijna 6 m. A. W. Keller, Z. 8 j. en 5 m. M. Slierings, geb. Huybens44 j. F. W. Maas, Z.14 w. A. Steenvoorden geb. van Ham 64 j. A. M. La Laugeb. Haak51 j. J. L. KokZ.3 j. en 5 m. M. van Genderen Z.9 m. G. Troesei66 j. G. Veldhuyzen, Z.2 j. en 3 m. J. Melet, Z.bijna 5 m. Ma Slokliuyzen, 24j. J. Ouwerkerk, 53 jM. van Eyk geb. Verlind, 64jB. H. J.SIeyf- fers20 j. P. Kleinhans, Z.Ij. en 7 m. AMAMEMSE-AÏEITW». PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 21sten Mei de heer J. C. P. Eeflinck Schatlenkerkmed. doet. te Uithoornin de verloskunde. Den 22sten Mei de heer C. van Zegwaard, van Voorburg, iu de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de bedin gen bij hypotheekin de artt. 122312301254 B. IV. en 297 IV. v. K. vervat. ADFEKTENTIEN. Ondertrouwd: Leiden, 21 Mei 1862. G. A. 1100GEVEEN, van Alphen aan den Rhyu mei C. M. DROS. Getrouwd J. A. LOEBER, en A. A. M. BOSMAN. Leyden 21 Mei 1862. Bevallen van cenen welgeschapen Zoon A. J. SCHMIER KARI'ESTEYN. Leyden, 18 Mei 1862. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Zuster MARIA STOKHUYZEN24 jaren oud. W. C. STOKHUYZEN Leiden 18 Mei 1862. Uit aller naam. Benige kennisgeving.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3