LEYDSCHE COERAAT. 1802. VRIJDAG 23 MEI. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNENLANDSCHE BBKIGTEN. LEYDEN 22 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de voorzitter mede gedeeld dat hjj van hh. gedep. staten berigl had ontvangen dat de heer mr. N. Sikkel Groos voor het lidmaatschap der prov. stalen had bedankt; dat de verkiezing van een lid om hem te vervangen zal plaats hebben op Dingsdag 3 Junij aanst., en dat, indien er eene herstemming mogt worden vereischt, deze zal plaats hebben op Dingsdag 17 Junij. (De heer mr. Sikkel Groos zou eerst in 18G5 hebben moeten aftreden.) Er zijn voorts breed voerige beraadslagingen gehouden over een adres van den heer S. van der Paanw om tegemoetkoming voor zijne bemoeijingen bij de oprigting der stedelijke gasfabriek. Ten slotte is met 14 tegen 3 stemmen (een lid hield zich builen stemming) besloten aan dal verzoek gevolg te geven, en aan de commissie van finaiiliën op te dragen een voorstel te doen ter bepaling van de aan hem als tegemoetkoming te verleenen som. De algemeene vergadering van de maatschappij der Nederlandsche let terkunde alhier zal op Donderdag den 19de" Junij gehouden worden. Aanstaanden Zaturdag 24 dezer zal J. II. Midderhof, meesterknecht ter boekdrukkerij van den heer E. J. Brill, het zeldzame voorregt genie ten, gedachtenis te vieren van zijn 60-jarigen werkkring als letterzetter. Dit voorregt verdient te meer opmerking, als men nagaat, dat hij gedurende dien tijd op dezelfde drukkerij mogt werkzaam zijn, en als nog met jeug digen ijver zijne verpliglingen vervuil. Door den boekhandelaar F. A.Perthes, te Gotha, is dezer dagen aan gekondigd de uitgave eèner Theologische Bibliothekwaarop wij de aan dacht vestigen, liet was reeds sedert lang het lievelingsdenkbeeld van den uitgever de gezamentlijke werken van dr. A. Neander tot een uiterst mati gen prijs uil te geven, maar eerst thans is het hem gelukt, tegen belang rijke od'ers, de zwarigheden, die zich daartegen op deden, uit den weg te ruimen. Om echter de uitgave door eenen matigen prijs onder het bereik van velen tc brengen, heeft hjj besloten aan zijne onderneming eene meer dere uitbreiding te geven en onder den bovengenoemde!! titel niet alleen de werken van dr. A. Neander, maar ook die van dr. F. W. C. Umbreil, dr. A. Tholuck en dr. C. Ullmann hel licht te doen zien. De namen dezer schrijvers zijn op theologisch gebied te gunstig bekend dan dat de uilgever zich niet van een ruim debiet, zoowel elders als in Duitschland, zou kun nen verzekerd houdenen daarop heeft hij dan ookbij de buitengewoon lage prijsberekening, het oog gehad. Het blad druks, zeer compres in 8°, wordt door hem berekend op slechts 1) Silbergroschen. Het geheel zal met spoed in afleveringen van 16 bladen druks het licht zien, terwijl de intce- kenaren hij iedere aflevering vrij zijn hunne inschrijving op te zeggen. liet Japansch gezantschap zal in het begin van Junij Nederland komen bezoeken en van Londen afgehaald worden door het stoomschip Ardjoeno, waarover hel bevel zal worden opgedragen aan den kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijcken. Aan boord van dat stoomschip zal zich mede inschepen de commissie, door Z. SI. belast met de ontvangst en het geleide van hel ge zantschap gednrende zijn bezoek in Nederland, en welke commissie bestaat uit de volgende lib.: J. SI. graaf van Lynden, generaal-majoorsous-chef van het militair huis des konings; leden: mr. J. H. Donker Curtius, oud-opper hoofd van den Nederlandschen handel in Japan; J. Hoffman, hoogleeraar te Leyden; G. C. C. Pels Rijcken, kapitein ter zee, vroeger hoofd van het onderwijs aan de Japansche zeeofficieren, te Decima; N. C. Mulder, hoofd ambtenaar aan het dep. van koloniën. Bij de aankomst der Ardjoeno te Hellevoetsluis, zal het gezantschap zich overschepen aan boord van 's ko nings stoomjagt de Leeuwten einde zich daarmede naar Rotterdam en van Rotterdam met een extra-trein naar deu Haag te begeven. De regering schijnt geene kosten en moeite te willen ontzienom de Japanners zoo luisterrijk mogelijk te ontvangen. In ons nommer van 14 Febr. dezes jaars hebben wij verslag gegeven van eene bijeenkomst van afgevaardigden van ccnigc afdeelingen der Iloll. maatschappij van landbouw, op voorstel van de afdeeling Alphen en omstre ken, tot overweging van de zaak der tentoonstellingen van die maatschappij. In die bijeenkomst werd hel onderzoek dezer zaak aan eene sub commissie van 5 leden opgedragenen naar aanleiding van de beschouwingen dezer sub-commissie hebben boven bedoelde afgevaardigden later gerapporteerd »dat zjj eenstemmig van oordeel zijn, dat de tentoonstellingen der tl oilmaat schappij van landbouw, zoo als die tegenwoordig worden gehouden, van lieverlede in belangrijkheid afnemen en niet aan het doel beantwoorden. Bij de inzendingen bestaat slechts zelden de vereischte mededinging, en slechts Gij uitzondering worden werkelijk voortreffelijke voorwerpen ten toon ge steld." Als oorzaken van dit verschijnsel wezen zij op: 1°. de prijsuitloving 2°. de beoordeeling en 3°. het programma. De waarde der uitgeloofde prij- zcn is te gering en staat niet in verhouding lol de kosten van voortbren ging of tot de waarde van werkelijk voortreffelijke voorwerpenmen vreest voor eene niet juiste beoordeeling, gegrond op de dikwerf niet gelukkige keuze der keurmeesters, en het korte tijdsbestek, waarin de beoordeeling moet plaats hebbende vaststelling van het programma geschiedt te Iaat en de zamenstelling is niet altijd in overeenstemming met de eischen van het vak, van de wetenschap en van onzen tijd. Als middelen van herstel be velen zij aan: 1°. uitloving van hooge of aanzienlijke prijzen in geld, b. v. tot een bedrag gelijk aan het vijf- of tienvoud van die welke lot dus verre werden uitgeloofd, doch uitsluitend voor fokdieren der verschillende vec- •soorten; ook uitloving van betere prijzen voor zuivelbereidingakker- en tuinbouw enz.bij welke bëkrooningen een drie- of vijfjarige omloop kou worden in acht genomen; voorts de werktuigen alleen te bekroonen met bronzen medailles, maar aan de inzenders (fabriekanten of invoerders) eene billijke vergoeding voor gemaakte onkosten toe te kennen; 2". tol beoor deelaars te kiezen personentoegerust met speciale kennis van het vak dat zij moeten beoordeelen en altoos buiten de inzenders, en hun toe te kennen reis- en verblijfkosten volgens tarief; de voorwerpen, uilgenomen de werk tuigen. ten minste 24 uren voor de opening der tentoonstelling voor de be oordeelaars beschikbaar te stellen; Jen de werktuigen ten minste drie dagen voor die opening aan de beoordeeling te onderwerpen, die door naauwge- zette proefneming moet worden geslaafd 3°. de zamenstelling van het jaar- lijksch programma voor de tentoonstelling op te dragen aan eene commissie van vijf ledende toezending aan de afdeelingen te doen plaats hebben voor 1 Jan. van hel jaar waarin de tentoonstelling wordt gehóuden, en de leden der bedoelde commissie van de mededinging uit tc sluiten. Op grond van deze en andere beschouwingen, als toelichting medegedeeld, hebben de af gevaardigden voorgesteld dat door de afdeeling Alphen en omstreken het volgende voorstel bij het hoofdbestuur zon worden ingezondenten einde dat op te nemen onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. De afdeeling Alphen en omstreken met meerdere harer zuster-aftleclingen van oordcel zijnde, dat in het aanlokken van uitmuntende veesoórten eene groote doch niet genoeg gewaardeerde bron van welvaart voor den landbouw is gelegen, en deze zaak krachtige aanmoediging verdient, welke door het houden van goed ingerigte tentoonstellingen hel best wordt bevorderd, heeft gemeend hel navolgende tweeledig voorstel aan de overweging en goedkeu ring der algemeene vergadering te moeten onderwerpen: n. op de jaarlijk- schc algemeene tentoonstellingen der Holl. maatschappij van landbouw zullen voortaan, voor de voortreffelijkste fokdieren, hoofdprijzen worden uitgeloofd, gelijkstaande met het vijf- tot tienvoudig bedrag der tot dus ver gebruike lijke uitlovingen, met dien verstande, dat deze prijzen beurtelings, en wel om het andere jaar, voor iedere veesoort worden toegekend; het eene jaar voor paarden en schapen, het andere jaar voor hoornvee en varkens. Deze prijzen zullen altoos 3 jaren van te voren worden uitgeschrevenb. het pro gramma van elke algemeene tentoonstelling zal worden ontworpen door eene commissie van 5 leden, telken jare te benoemen uil de leden der maatschappij, door 5 afdeelingendaartoe bij een vastgestelden rooster aan te wijzen. Dat programma zal door de commissie worden vastgesteld, nadat het «al zijn goedgekeurd door het hoofdbestuur, en door het hoofdbestuur aan de afdee lingen worden toegezonden voor den lsten Januarij van het jaar, waarin de tentoonstelling zal gehouden worden." De afdeeling Alphen en omstreken heeft dat voorstel aangenomenom van harentwege op de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering gebragt te worden. Daar de vrijwillige werving van Nederlanders voor hel leger in Ned.- Indië zeer gunstige resultaten oplevert, is door het departement van oorlog aan alle autoriteiten bekend gemaakt, dat de overgang van militairen van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië voor alle wapenen is ge staakt en gesloten. De heer directeur der kon. akademie te Delft, heeft, daartoe gemag- ligd door den heer minister van koloniën, aan de studenten voor O.-I. ambtenaren van het lste en 2de studiejaar kennis gegeven, dat zij, bij bet afgelegde eind examen voor ambtenaar 2de kl. in N.-I., eveneens benoembaar zullen worden als vóór het koninklijk besluit van 12 Maart 11., n°. 43. Door hel prov. gereslshof in Noordholland is eergisteren behandeld de zaak van C. Schuurman, beschuldigd van moord met voorbedachten rade op zijn eenig twaalfjarig zoontje Hendricus. Na de beteekening der acte van beschuldiging heeft de besch., ziende dat alle ontkentenis niets zou ba ten, schuld bekend, doch voorgegeven dat zijne vrouw hem tot de wandaad had aaugespoord. Het is echter ter teregtzitting geblekendat dit voorge ven ten eenenmale lasterlijk is en de besch. daartoe uit wraakzucht is ge leid, dat zijne vrouw eene der gewigtigste getuigenissen tegen hem had afgelegd. Het O. M. eischte schuldigverklaring en toepassing der doodstraf. De uitspraak is bepaald op 27 Mei.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1