LEYD8C1IE COURANT. 1862. MAANDAG 19 MEI. J)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 17 Mei. De algemeenc kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier heeft gisteren eerst gemaakt het volgende 12-tal van hh. predikanten: P. II. Hugenholtz jr. te Renswoude; G. 11. Lamers, te ScherpenzeelF. W. Merens, te Vlissin- gcn; J. G. R. Acquoy, te Koog aan de Zaan; D. G. M. Koldanus, te Oost- zaan; H. de Veer, te Delft; R. Koopmans van Boekerente Uarlingen; P. 51. Keiler van Hoorn, te Dordrecht; H. W. Th. Tydeman, te Roosen daal; J. van der Ven, te Lichtenvoorde; D. Beeckman, te Joure; J. van Witzenburg, te Tholen; de laatste met het lot tegen C. P. Hofstede de Groot te Dwingeloo; en daarna het volgende 6-talG. H. Lamers, P. 51. Keiler van Hoorn, P. II. Hngenholiz, D. G. M. Roldanus, 11. de Veer, F. 51. 51e- rens, bij herstemming tegen R. Koopmans van Boekeren. Vrijdag aanst. den 23sle" Mei zal het 3-tal gemaakt en het beroep uitgebragt worden. Te Katwijk aan Zee is, nadat ook ds. van Lingen, te Broek op Lan- gendijk, voor de beroeping had bedankt, tot pred. bij de herv. gemeente be roepen ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge. Het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst alhier is voornemens op den 2dcn,Jiinij aanst. een concert te geven, teil voordeele van de noodlij denden door den brand te Enschede'. Dit gezelschap rnogt bij gelegenheid van den jongsten watersnood hare pogingen met eencn guusligen uitslag be kroond zien en de voldoening smaken eene niet onaanzienlijke bijdrage te kunnen storten voor de noodlijdenden. Wij twijfelen er ook thans niet aan of onze stadgenoóten zullcrt ook nu weder aan deze edelmoedige poging ter leniging van eene zoo uitgestrekte ramp hunne ondersteuning schenken. Wij vernemen dat de uitgave, door den boekhandelaar P. Engels, ten behoeve van de slagloH'ers van den brand van het entrepot St. Félix te Ant werpen, van hel gedicht getiteld Gedenkt Antwerpenf 54,85j heeft op- gebragt, welk bedrag door de commissie lot hulp der diep beproefde onge- lukkigen, onder dankbetuiging, is aangenomen. Sedert eenige dagen raken onderscheidene, eenigzins zwaar geladene schepen, op sommige plaatsen langs den Vliet aan den grond, om na veel inspanning, soms na eenige uren vertoevens, weder vlot te komen. Zoo lag er o. a. niet ver van deze stad, sints Donderdag morgen II., een schip be vracht voor het rijk met oude koperen munt en bestemd naar Amsterdam, onbewegelijk vast, welk schip eerst heden middag, door het bezigen van bui gewone maatregelen, de reis heeft kunnen voortzetten. 51cn vermoedt dat hij eenige droogte, wanneer de polders ook water innemen en ondanks de mogelijk te verwachten toevoer van water uit Delfland, het ongerief, door den lagen waterstand, reeds vroeg dit jaar ontstaan, niet spoedig zal ver holpen zijn. Naar men ons meldt is te Rijpwetering en omstreken door eene zware hagelbui, die zich tijdens het onweder op eergisteren avond zoowel daar als elders ontlastte, veel schade aan de veldgewassen tocgebragt. Ongelukken heeft men nergens te betreuren; alleen in den VierambaclUspolder (Alphen) zijn twee stuks vee door den bliksem gedood. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 161 tot 171 personen. Tot aandenken aan de plaatsing te Dordrecht van het standbeeld ter eere van wijlen den schilder Ary Scheller is door den hulpgraveur aan 'srijks munt te Utrecht, den heer J. Ph. van der Keilen, (zoon van den bekenden graveur, den heer D. van der Keilen) eene zeer fraaije medaille van aanzienlijke grootte vervaardigd. Op de vz. ziet men het borstbeeld van den schilder met het omschrift: Ary Scheffer geb. te Dordrecht 17 Fel). 1795. Overleden te Argentedil 15 Jnn. 1858. Op de kz. vertoont zich de welgelukte afbeelding van het bronzen stand beeld des ontslapenen, omringd door de woorden: Standbeeld onthuld te Dordrecht den 8 5Iei 1862. De prijs van het kunststuk is in brons 3.50; in zilver 16. Tot leden der provinciale staten van Zuidhotland zjjn nog gekozen: te Dordrecht de heer dr. 51. G. Timmers Verhoeven herslemming tusschen de lib. nir. A. Blusse' en O. B. de Kat; Brielle, de heer mr. S. II. Lette van Ooslvoorne; Gorir.chem, de hh. W. A. Viruly Verbrugge en 11. Willem- stijnSliedrecht, A. A. Visser Jz.herslemming tusschen de hh. J. C. Sin gels en F. II. von Lindern; Middelharnisde heer P. N. J. Lette Anemael: herstemming tusschen de hh. J. A. van den Broek en G. Goedkoop Dz. Oud-Beijeriandde heer A. van Driel; Alphen, de hh. mr. A. Jongkindt j Eoninck en J. B. Duisenberg. In de zitting der vereenigde vergadering van Rijnland van 26 April jl. is met 17 legen 5 stemmen aangenomen de door dijkgraaf en hoogheemraden ontworpen verordening tot opheffing der ambachten. Die opheffing treedt in werking met 1° Januarij 1863. Met dien dag zullen aan het hoogheemraad schap overgaan 1°. de werken tot nog toe door de ambachten onderhouden; 2°. al de geldelijke verpligtingen op de ambachten rustende; 3°. al hunne eigendommen met de regtenwelke zij tegenover derden kunnen doen gel den; alles behoudens eenige bijzondere bepalingen. Tot goedmaking der kosten van onderhoud der bovenbedoelde werken, zullen buitengewone om- - slagen van de verschillende landen der ambachten voor meer of minder jaren geheven worden. Door de opheffing der ambachten zullen vrij belangrijke administratie-kosten bespaard worden. In dezelfde zitting is aan de vergadering medegedeeld, dat bij het opma ken van het huurcontract van hel huis Zwanenburg enz. een verschil gerezen 's omtrent den huurprijs. Na eene beraadslaging hierover, met gesloten deuren gehouden, is besloten, dat dijkgraaf en hoogheemraden zich zullen moeten houden aan de voorwaardenvroeger door de vergadering vastgesteld. Z. 51. de koning heeft bepaald, dat, tot aankweeking en opleiding uit sluitend voor korporaals en onderofficieren der artillerie eene afzonderlijke instructie-compagnie zal worden opgerigt, welke gestationeerd zal zijn te Schoonhoven. Door de prov. kerkbesturen van ZuidhollandUtrecht, Overijssel en Drenthe zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de hh. R. Beunk, P. Haverkorn van Rrjsewijk, A. Kuyper, G. J. B. Geldcrman, J. A. van Ketel, .1. van Loon, P. Romijn, A. Keers, W. Callenbach, P. Deelman, C. de Wilde Cz.C. G. vor 'l'horen, 11. W. Crcutzberg, J. II. Themmen de Lang, J. Reitsma, J. Helder, J. J. Dtest Lorgion en J. van Loenen Lz. Te Rotterdam is thans geopend eene tentoonstelling der prijzen voor de loterij die ten voordeele van het Nederiandsciie zendelinggenootschap zal plaats ItebheD. Voor die loterij zijn ingekomen 8000 prijzen en hel getal der verkochte loten moet reeds 13000 bedragen. Op den Rijnspoorweg, ter hoogte van Niettwerkerk, heeft een treurig voorval plaats gehad. Een arbeider, met het nazien der rails bezig, bemerkte den aankomenden trein niet en ook niet het hem gegeven sein, tengevolge waarvan hij onder de wagens kwam en onder vreeselijke verminking den dood vond. 51en verneemt dat er plan bestaat het kamp bij Millingen van 9 Aug. lot 2 Sept. te doen bijeen zijn. Het bevel daarvan zou opgedragen worden aan Z. K. 11. den prins van Oranje; brigade-generaals, de generaal-majoors Willbrennink en van Slulken. Het Ilbl. deelt de volgende berigten uit Enschede' mede: Voor zoover bekend is, is van het verbrande voor zeven millioen bij verschillende maat schappijen verzekerd, waarmede echter de verliezen op ver na niet gedekt kunnen worden. Den 14(,en kwamen een 20-ial wagens met kampements tenten eu wollen dekens aan, terwijl van de omliggende plaatsen, tot zelfs van 51unster (15 uur van hier gelegen) levensmiddelen aangevoerd worden. Op het buitengoed Schuttersveld, hetwelk een kwartier uur van Enschedé liet, bevinden zich de fabriekgebouvven en magazijnen van de heeren ge broeders van Heek, die zooveel ruimte mogelijk hebben afgestaan tot ber ging van brood en verdere mondbehoeften. Aldaar hebben voorloopig de dageljjksche uildeelingen daarvan plaats, terwijl de aangevoerde kleding stukken in de gebouwen der Euschedésche katoenspinnerij bewaard en daar ook uitgedeeld worden. Volgens het N. D. ran 's Gr. is het herigt omtrent de vernieling der te Enschedé aanwezige brandkasten overdreven. De waarde van ƒ300,000 aan fondsen, waarvan, als vernietigd, in dat herigt gesproken werd, is in handen gesteld van een bankiershuis te Amsterdam en hij onderzoek is het gebleken dal niet één stuk zoo beschadigd isof de identiteit kan er duidelijk van bewezen worden; en toch was de brandkast van des namid dags 1 ure tot den volgenden ochtend 3 ure aan liet vuur blootgesteld. Te Deventer is voor de noodlijdenden te Enschedé binnen drie dagen bij inschrijving ƒ6000 bijeengebragl. Aan het nieuwe dok op het uiaritime etablissement te Willemsoord is thans de laatste steen van het metselwerk gelegd. De omgekeerde gewelven zijn daardoor gesloten en noch op den dokvloer, noch op eenige andere plaats in het dok is eenige doorsijpeling van water meer te bespeuren. Uit Hoogeveen meldt men dat uil een aangeteekenden brief, in de vorige week van daar per post naar Amsterdam verzonden, eene waarde van ƒ190 is vermist. De brief is zoo kunstig open en weder digi gemaakt^ dat bij de ontvangst niet werd bespeurd, dal dezelve open was geweest; bij nader inzien kon men het echter duidelijk bemerken. Ook heeft zich een dergelijk geval met een anderen aangeteekenden brief van daar voorgedaan, waaruit, men eene waarde van ƒ60 mist. De Wekker doet de volgende opgave van den uitslag van het voor- jaars-exatnen voor ouderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende pro vinciën. Voor de vakken van hel lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 171) toegel. 72, afgew. 99; hoofdonderwijzeressen (caud. 24) loegel. 11, afgew. 13; huisonderwijzers (cand. 1) toegel. 1; huisonderwijzeressen (cand. 18) toegel. 14, afgew. 4; hulponderwijzers (cand. 281) toegel. 159, afgew. 122; hulponderwijzeressen (cand. 132) toegel. 84. afgew. 48. 51cer uitgebreid onderwijs volgens art. 1. Fransch: onderwijzers (cand. 134) toe gel. 47, afgew. 87; onderwijzeressen (cand. 135) toegel. 83, afgew. 52. Engelschonderwijzers (cand. 51) toegel. 32, afgew. 19; onderwijzeressen (cand. 66) toegel. 53, afgew. 13. lloogduitschonderwijzers (cand. 40) toegel. 22. afgew. 18; onderwijzeressen (cand. 49) toegel. 36, afgew. 13. Wiskunde: onderwijzers (cand. 64) toegel. 36, afgew. 28. Teekenen: onder wijzers (cand. 35) toegel. 27, afgew. 8. Landbouwkunde: onderwijzers (cand. 2) toegel. 2. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 16) toegel. 14, af gew. 2. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 89) loegel. 85, afgew. 4. Voortgezel onderwijs volgens art. 72. Fransch: onderwijzers (cand. 2) loegel. 2. Engelsch: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1; onderwijzeressen (cand. 1) toegel. 1. Hoogduitse!)onderwijzeressen (cand. 1) afgew. 1. Wiskunde: onderwijzers (cand. 3) toegel. 2, afgew. 1. Natuurkunde: onder wijzers (cand. 6) toegel. 4, afgew. 2. In Zuidholland, Gelderland, Utrecht en Friesland is ée'ne onderwijzeres in het teekenen geëxamineerd en toegelaten, 's GRAVENHAGE, 17 Mei. Het heeft den koning behaagd de door de beide afdeelingen der kon. akademie van wetenschappen in hare in April jl. gehouden buitengewone vergaderingen gedane verkiezingen te bekrachtigen, als: door de letterkun dige afdccling van de hit. W. Moll tol ondervoorzitter, A. Iléville, te Rot-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1