LEÏMCIÏË COURANT. VRIJDAG 16 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van. Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCBE KERIGTEN LEYDEN, 15 Mei. PROCESVERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van twee leden van de Staten der provincie Zuidholland in hel hoofdkiesdistrict Legden den 13Jen Mei 1862 zijn ingeleverd. Op lieden den veertienden Mei des jaars acht tienhonderd twee en zestig in 3c gemeente Leydenhoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leydenis door het bureau van stemopneming, in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raad- huis plaats genomen des morgens ten negen ure. Het Bureau is zamengestela uit den heer Mr. O. Tieboel Sicgenbeek, Burgemeester Voorzitter, en de heeren M. G. ten Sande en B. W. Wttewaall, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel een stembus, hij hein den 13^" Mei 1862 overgebragt uit de gemeente Leyden. De zegels der stembus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden driehonderd zestien stembriefjes te bevatten. Dit getal-met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard drie stembriefjesdie oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest driehonderd dertien. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: Mr. II. I'. J. Tollens 158, stemmen, J. van Ileukelom 157 stemmen, Mr. II. Cock 146 stemmen, Mr. S. Tak 84 stemmen, mr. J. Luzac 35 stemmen, Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirurn 11 stemmen, Mr. L. D. Suringar 5 stemmen, Jhr. A. L. van lletcren Gevers 3 stemmenMr. J. van Outeren en Mp. S. Vissering ieder 2 stemmen, B. W. Wttewaall, H. C. Hartevelt, Mr, II, Gevers, W, C. Bacrt Mr. II. C. Huyser, M. II. Esser, M. A. Kluit, C. Luberti, J. Scheltema, Jhr. Mf. C. de la Bassecour Caan, Mr. S. Ie Poole, S. A. Meerburg, D. WafelbakkerMr. L. Zegers Veeckens en D. van Hoogenstraatenieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de heeren Mr. H. P. J. Tollens en J. van Heukelom. Zijn derhalve verkozen tot leden der Staten van de provincie Zuidbolland de heeren Mr. HENDRIK PETRUS JACOBUS TOLLENS en JAN VAN HEUKELOM, wonende te Leyden. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den veertienden Mei des jaars achttienhonderd twee en zestig. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. M. G. TEN SANDE I B. W. WTTEWAALLStemopnemers. In de zitting van den gemeenleraad van heden is een voorstel van liet lid mr. Sikkel Groos, betreffende de ter woning ongeschikie huizen, aangeno men. Volgens dat voorstel zal, wanneer eene woning door rooimeesters ge heel ongeschikt ter bewoning wordt geoordeeld, daarvan openbare bekend making geschieden. Men was van oordeel dat deze maatregel gunstig zou werken om vele hier ter stede voor bewoning ongeschikte huizen te doen opruimen. De voordragt tot hel bouwen van een telegraafkantoor, naar aanleiding van het door den minister van binnenl. zaken te kennen gegeven verlangen naar een beter locaal voor het rijkstelegraafkantoorwerd mede aangenomen. Met verzoek van de weduwe van den heer W. J. Iloeffman, in leven slads-apoiheker, lol bet bekomen van een pensioen of eene gratifi catie, werd afgewezen, op grond van het vroeger door den raad aangeno men beginsel, dat aan weduwen geen pensioen zou verleend worden, hoe wel hulde werd gebragt aan de voortreffelijke wijze, waarop de heer Iloeff man zijne betrekking gedurende 45 jaren had waargenomen. Op verzoek der hoofdcommissie Ie Zwolle tot het houden eener loterij len behoeve van de ongelukkigen te Enschedé heeft zich hier eene sub commissie gevormd om aan dat doel mede te werkenwelke subcommissie is zamengesteld uit de damesMevr. Tieboel Siegenbeekgeb. van Ileukelom mevr. llubrecht. geb. Steenlack; mevr. Driessen, geb. von Forckenbeck; mevr. Kros, geb. Faber; mevr. Schollen, geb. Mas; mevr. Lezwijn, geb. Suringar; mevr. Rauwenhoff, geb. Tobias. Weldra zal de gelegenheid tot liet nemen van loten en inzenden van prijzen geopend worden. Sedert ons laatste berigt is het munt- en penningkabinet der liooge- school verrijkt: Door den heer H. D. M. Steur, te Maassluis, met koperen en nikkel-mun ten van verschillende landenalsmede met eene Engelsche medaille. Door den heer J. G. de Waldkirch Ziepprechl, vroeger alhier, thans te Arnhem woonachtig, met drie legpenningen, welke zich nog niet in het kabinet bevondenverder met ccnige kleine Romeinschc muntenvolgens opgave te Nijmegen gevonden; eindelijk met eetiige koperen munten van onderscheidene landen. Door mr. J. F. C. Moltzer alhier, met eene zilveren medaille op het over lijden der koningin Louisa van Prnissenten jare 1810, alsmede met twee bronzen medailles de eene ter herinnering aan de oprigling van bet Evan gelische bisdom te Jeruzalem, door Engeland en Pruissen ten jare 1842; de andere tol aandenken aan de tentoonstelling van Duilsche nijverheid te Der- lijn, in 1844 gehouden. Door aankoopen uit het gewoon jaarlijksch subsidie bekwam liet kabinet stukken die in geene andere verzameling ter wereld voorkomen als twee groote gouden Geldersche, tot dusverre onbekende, munten (in het vorige jaar te Hengelo bij Zutphen opgegraven) als: een schipnobe! van Willem 1, hertog van Gelre en Gul'ik en graaf van Zutphen (13771393) en een gouden kroon van hertogin Maria, dochter van Reinoud III (13611399) op het kasteel van Oijen geslagenverder de uiterst zeldzame klinkert van hertog Aalbrecht van Beijeren, voor Holland, en zijne gouden kroon voor Henegouwen; de gouden klinkert van den Ulrechtschen bisschop Floris van Wevelinkhovengelijk mede de even zeldzame goudgulden van dien prelaat. Onder de zeldzame buitenlandsche van den vónd bevinden zich een rozeno- bel van Eduard 111 van Engeland, alsmede goudguldens van aartsbisschop pen van Keulen en Trier. Onder de zilveren munten Zijn opmerkelijk een aantal te Odoorn in Drenthe opgedolvene geldstukken van landen en steden aan de Oostzee, in den aanvang der 15dc eeuw geslagen. Eindelijk werd aangekocht uit de nalatenschap van den heer Bernaige van Rijckevorselte Rotterdam, een buitengewoon zwaar exemplaar van den gouden penning, waarmede koning Willem III van Engeland ten jare 1691, bij zijne terugkomst in Nederland, de geleerden en dichters beschonk, die zijnen zegetogt naar Engeland beschreven of bezongen hadden. Bij ruiling tegen dubbelden van hel kabinet, is dit met een aantal gou den, zilveren en bronzen antieke munten (waaronder van de hoogste ouder dom en zeldzaamheid), alsmede met een unieke goudgulden van Walraven, heer van Born, in Limburg, in de 14de eeuw te Sittard geslagenverrijkt geworden. In het hoofdkiesdistrict Leyderdorp zijn bij de verkiezing van twee leden voor de provinciale staten van Zuidholland uitgebragt 464 geldige stemmen. Gekozen de beer jhr. A. L. van Beteren Gevers, met 381 stem men; de heer jhr. H. A. C. de la Bassecour Caan verkreeg 227 stemmen en de heer mr. D. A. graaf van Limburg Stirutn 104 stemmen; zoodat er tusschen deze heeren eene herstemming moet plaats hebben. Voorts werden tot leden der prov. stalen gekozen: Zoetermeer, de hh. J. Molenaar Cz. en H. van Zegwaard; 's Gravenhage, de hh. E. M. baron Rengers van War- menhuizen, jhr. J. Mock, jhr. mr. W. A. C. de Jonge, W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt en mr. G. B. Emants Gouda, de hh. J. Drooglever Forluyn, T. W. van Oudheusden en ntr. L. Slingeland; Rot terdam, mr. J. C. Reepmaker, Joost van Volleuhoven11. T. Löhnis, mr. J. van Slolk Cz.L. Pincoffs, C. E. Viruly, jhr. mr. D. R. Revers Deynoot en mr. W. S. van Reesema (er waren slechts 7 vacaturen)Delft, de hh. D. van Koetsveld en jhr. mr. A. van der Goes van Nalers; Schie dam, de heer L. Knappert; Vlaardingen de hh. mr. R. H. Metelerkamp en A. Hoogendijk Jz.Ridderkerk, de hh. I'. J. de Raadt van liendrik-Ido- Ambacht en M. Speelman. De heer Slicher van Domburg, lid van de tweede kamer, voor het hoofdkiesdistrict Middelburgheeft verzocht bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerking te komen. De minister van binnenl. zaken beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen om als kweekeling op 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen op Dingsdag den l5le" Julij e. k. zal plaats hebben. Men moet zich daartoe voor 20 Junij bij den directeur der school aanmelden. Zondag nacht heeft er langs de haven te Nieuwediep eene geweldige kloppartij plaats gehadtusschen Hollandsche en Belgische visscherlieden van de vele in de haven liggende visschersvaartuigen van beide natiën. Een Hollandschen schipper, die pogingen aanwendde om zijne lieden naar boord te lokken, zijn geweldige slagen met een handspaak toegebragt. Men zegt, dat de brandwaarborg-maatschappijen van de lib. de Jong en Comp.te Amsterdam, en Dltrajectumte Zeyst, bij den brand te Enschedé eene schade hebben beloopen, de eerste van 2! mill., de tweede van ƒ300,000. Men is thans in staat naauwkeurig op te gevenhoeveel menschen bij den brand te Enschedé omgekomen zijn. Eene weduwe van 75 jaren heeft in de vlammen het leven verloren. Eene andere, insgelijks bejaarde vrouw, snelde op hare vlugt door een in vlammen slaand gebouw; hare zwakke krachten begaven baar, zij kon niet verder en zeeg in den gloed neder.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1