BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag ó°l Mei dS6°2, If°. 57. einde dezer rede werd het teeken tot de onthulling van het standbeeld ge gevendat, toen het ontbloot was, door de fanfares van het orchest en alge- oieene toejuiching werd begroet. Door den heer Veder werd vervolgens, uit naam der hoofdcommissie, het beeld aan de stad Dordrecht met eene toe spraak overgedragen, welke toespraak door den burgemeester werd beant woord. Vervolgens betrad de heer Viardot, uit Parijs, het spreekgestoelte en wees in de eerste plaats op het feit, dat SchcfTer zich niet, gelijk vroeger de vorsten, door den roem der overwinningen een monument had toegeëigend, maar dat het hem door de vereerders der kunst vrijwillig toe gekend was. In krachtige bewoordingen wees hij tevens op SchelFer als op een trait d'union" tusschen Nederland en Frankrijk, welke beide gelijke aanspraken op den kunstenaar konden doen gelden. Daarna trad de Fransche historieschrijver Henri Martin insgelijks als spreker op, om Scheller, ook op grond var. ervaring, meer bepaaldelijk in enkele bij zonderheden als kunstenaar en als mensch voor te stellen. Door het zang koor werd daarna het slot der cantate aangeheven. Door de hoofdcommissie lot oprigting van het gedenkleeken werd aan de stedelijke regering, de sub-commissiën en vele genoodigden een feestmaal aangebodenbij welke gelegenheid nog door onderscheidene der aanzilten- den hulde aan de verdiensten van SchelFer werd gebragt. Prof. Renan sprak een krachtig woord over Frankrijks en SchefFers kunstroem uit het oogpunt eener vergelijking tusschen de antieke en moderne beschaving. In de stad en wel op de Schuttersweide hadden inmiddels volksspelen plaats. Des avonds werd het standbeeld bij tusschenpoozen met Bengaalsch vuur verlicht. Het standbeeld stelt Scheller voor in eene losse houding; de eene hand, waarin hij het palet houdt, rust op de buste zijner moeder, aan welker voet de beeldhouwershamer en beitel gereed liggen. In de opgeheven reg- terhand houdt hij hel penseel en, het linker- over het regterbeen geslagen, slaat hij, als ware het peinzend over het ideaal, dat zijne meesterlijke hand, bestuurd door zijn geniaal brein, op het doek zal vereeuwigen. Op het door een sierlijk ijzeren hek omgeven voetstuk leest men »Ary Sc/ieffer geboren te Dordrecht 17 February 1795, overleden te Ar genteuil 15 Junij 1858." Voor het stedelijk museum van Dordrecht is aldaar eene kostbare schil derij van de hand van Ary SchelFer ontvangen, een geschenk van een lid zijner familie in Frankrijk. Te Londen verschijnt dagelijks, onder den titel: The Polyglot Register, een blad, bepaaldelijk ten behoeve van de bezoekers der groote tentoonstel ling uitgegeven, tiet is in zes talen: Engelsch, Fransch, Duitsch, Neder- duitsch, Italiaansch en Spaanschgeschreven. Men vindt er allerlei berigten in voor vreemdelingendie Londen zouden willen bezoekeno. a. dal zij aldaar voor e'éne week appartementen kunnen huren van 8 sh. (ƒ4.80) tot 12 (ƒ144) toe. Het blad gaat uit van eene vereeniging, The central Polyglot Register Offices genaamddie zich ten doel stelt in al de ver- eischten der vreemde bezoekers van de tentoonstelling te voorzien. De ondervinding had haar geleerd dat de moeijelijkheid om huisvesting te beko men niet daarin bestond, dat er geene woningen genoeg waren maar wel dat er geeue geregelde organisatie en orde bestond. Hare eerste zorg' was dus een beroep te doen op de inwoners van Londen en omstrekendie woningen of vertrekken te verhuren haddenom zich in de registers der vereeniging te laten inschrijven, met opgave van prijs en verdere bijzonderheden omirent kost, bediening enz. In hare kantoren vindt men ook een corps tolken, die tot gidsen en beschermers der reizigers dienen. De nuttige strekking dezer inrigling valt in het oog, wanneer men in aanmerking neemt dat in 1851 eiken nacht meer dan 50000 personen verpligt waren op de straat of in gemeene herbergen door te brengenen dat een inwoner van Hamburg zich beklaagd heeft dat bij toen ƒ3.50 had moeten betalen om in een huur koets te mogen slapen. 's GRAVENHAGE, 10 Mei. Men verneemt dal Z. M. den eersten commandant der cerewacht te paard, die tijdens het verblijf van Z. M. te Deventer als zoodanig fungeerde, den heer J. H. A. Schimmelpenninck, heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft den kapitein jhr. E. R. van der Wijck, kommanderende de 10e komp. van het 2Je reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek voor een jaar gesteld is op non-activiteit. Als gift voor de ongelukkigen te Enschede' is bij den minister van binnenl. zaken ontvangen: van Z. M. den koning ƒ2000, van H. M. de koningin ƒ500. Het wels-ontwerp op de regeling der kerkelijke pensioenen zal eerst daags aan de tweede kamer worden ingezonden. Naar men verneemt is er concessie aangevraagd lot het inrigten eener stoombootdienst, gedurende de zomermaanden, van deze stad naar Scheve- ningen vice-versa. In de zitting der tweede kamer van gisteren was aan de orde de voortzetting van de beraadslaging over het wetsontwerp lot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Leyden naar Woerdenmaar daar de Minister van binnenl. zaken den voorzitter had kennisgegeven, dat hij ten gevolge der ontvangen tijdingen uit Enschede' derwaarts was vertrokken, en waarschijnlijk aanstaanden Zondag zou lerugkeeren, zoo werd de voortzelling van die discussie verdaagd tot een nade*' te bepalen dag. De vergadering is daarop gescheiden en de leden begaven zich naar de afdeelingen lol het onderzoek van eenige aanhangige wetsontwerpen. Bij de kamer z ,n ingekomen twee adressen van grondeigenaars en gebrui kers van grond onder Alphen, Bodegraven, Zwammerdam en Waarder, houdende aandrang op verwerping van het wets-ontwerp betrekkelijk 7^7. spoorweg van Leyden naar Woerden, en een adres van H. J. Han)('rt!>flia - en anderen, te Leyden, ten voordeele van dat wets-onLwerp. I fCg, BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 8 Mei. De toestand des konings is, hoewel thans eenigzins beter, steeds veront rustend, uithoofde men op nieuw eene kunstbewerking noodig acht, dat op zijnen 72-jarigen leeftijd niet zonder gevaar is. De hertog van Brabant is reeds herwaarts op weg en ook prinses Charlotte wordt hier verwacht. EXfi ELAN I». LONDEN, 8 Mei. Het kanon van Armstrong, hetwelk met verbazend groote hoeveelheden buskruid (80 en zelfs 90 ponden) en met kogels van 150 ponden geladen j zijnde, het sterkste voor oorlogsschepen nog vervaardigde pantser heeft door boord en verpletterd, heeft die proefnemingen langen tijd goed doorgestaan; maar thans berigten de dagbladen dat zich eene scheur of spleet daarin voorgedaan heeft. De Japansche gezanten gaan steeds voort onderscheidene inrigtingen te bezoeken en blijven steeds eene levendige belangstelling aan den dag leggen voor al hetgeen met de werktuigkunde in verband staat. Zij schikken zich vrij wel in de Europesche zeden en gewoonten zelfs hunne vaderlandsche stokjes hebben zij voor onze eetgereedschappen verruild; vleeschspijzen ge bruiken zij niet; de hoofdbeslanddeelen hunner keuken zijn visch en rijst, overigens verschilt die weinig van de onze; waar zij zich vertoonen straalt in hunne houding eene zekere kalme deftigheid door; zij stellen in alles be lang zonder zich ooit bespottelijk te verwonderenen zoo zij konden beslui ten zich op Europesche wijze te kleedenzouden zij voor Engelschen kunnen doorgaan. Zaturdag 11. zijn zes rijtuigen van den van Edinburg vertrokken spoor trein nabij Newton van den dijk gestort, ten gevolge waarvan een reiziger gedood, drie zwaar en tien of twaalf in mindere mate gekwetst werden. Blijkens het verslag, uitgebragt in de dezer dagen gehouden jaarlijk- sclie vergadering van het alhier gevestigde zendelinggenootschap, hadden de ontvangsten van dal genootschap gedurende het afgeloopen jaar 160,000 bedragen, zoodat men in slaat was dit jaar meer missionarissen uit te zenden. Uil Manchester meldt men dat vele fabriekanten aldaar aan hun werk volk voorschotten doen op het later in beter tijden te verdienen arbeidsloon. In het Iersche graafschap Tipperary is weder de pachter eener hoeve doodgeschoten. Dit is reeds de vijfde moord aldaar binnen den tijd van 2 maanden. Volgens berigten uit Buenos-Ayres had er te Mendoza weder eene aard beving plaats gehad, die niet minder hevig was dan die van het vorige jaar. liet huis van afgevaardigden te Washington heeft met 62 tegen 48 stemmen bepaald en als beginsel, behoudens nadere regeling der toepassing, vastgesteld, dat alle goederen en bezittingen van oproerlingen, dat is van die ingezetenen der Vereenigde Staten, welke tot de afscheiding medege werkt hebben of de zaak der afgescheiden staten ondersteunen, zullen be schouwd worden als aan de regering der Unie vervallen te zijn, om te strekken tot vergoeding der uilgaven, welke tot het dempen van den op stand gedaan worden. lltANKKIJk. PARIJS, 8 Mei. Ter eere van Z. M. den koning der Nederlanden had er gisteren een groot diner plaats op de Tnileriën. Des avonds bezoekt de koning den schouwburg. Heden hebben al de vorstelijke personen de wedrennen in het bosch van Boulogne bijgewoond. Maandag zal er eene groote wapenschou wing worden gehouden. Volgens de Patrie zal de keizer van China een buitengewoon gezant schap zenden naar Frankrijk en Engeland. Men verzekert dat de maarschalk Pélissiergouverneur-generaal van Algerië, aan verstands-verbijslering lijdt. De generaal Goyon is door den Paus begiftigd met hel grootkruis der orde van Christus, in brillanten gezet. Slechts zelden wordt deze orde aan vreemdelingen geschonken. De heer Frederic Morineen der meest verdienstelijke redacteuren van j den Courtier du Dimanche, heeft in de stedelijke boekerij te Bazel eene talrijke verzameling brieven van Desiderins Erasmus ontdekt, die spoedig, met aanteekeningen verrijkt, hel licht zullen zien. FKUISSEN. BERLIJN, 8 Mei. Alhier zijn de vroegere afgevaardigden allen herkozen, met uitzondering van den heer Kiihue, in wiens plaats een lid der partij van den vooruit gang is benoemden voor zoo ver de tot hier toe uit de provinciën ont vangen tijdingen gedoogen een overzigt over den uitslag der verkiezingen te makenbehooren de meeste der gekozenendeels ten gevolge van herkie- j zing, deels door nieuwe benoemingen, lot de partij van vooruitgang. De katholieke en de gematigd liberale partij hebben leden verlorende streng conservative partij is voor het minst niet sterker geworden. De minister von der Ueydt, die tot hier toe Elberfeld in de kamer vertegenwoordigde, heeft thans aldaar voor den gewezen minister von Auerswald moeten wij ken. Van de tegenwoordige ministers is nog niemand gekozen; van de laatst afgetredenen graaf Schwerin en de heer von Patow. De kamer zal den 19deD dezer geopend worden. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 5