COURANT. N°. 57. MAANDAG 12 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. i> De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSGllE BERIGTEN. LEYDEN10 Mei. Even als in vele andere plaatsen heeft zich ook alhier eene commissie gevormd' om bijdragen in te zamelen ter voorziening in dem nood van de ïoo zwaaf beproefde inwoners van Enschedé. Hare bemoeijingen mogen ook ditmaal met eenen gunstigcn uitslag bekroond worden. De behoefte is, ge lijk iéder beseffen kan, zeer groot, en met het oog op de hulp die onze in nood verkeerende fabriek-arbeiders ook van buiten af mogten ondervinden, zal wel niemand aarzelen iets ter leniging van genoemde ongelukkigen toe te brengen. 0 Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden 'April 1861 'en 1802alsmede van die opbrengst over de. vier eerste maanden dier beide jaren 'i I ttr MIDDELEN.:; 1 Geslagt[bijopcenten 'en invoer Bimtenl. Gedistilleerd idemj linitenl. Gedistilleerd (idkm) Gemaal (eigen middel) u AVijn, Fruil-enKunslwijn(?d Tttrf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand April. 1861 2369.18 5949.301 248:88 4 5643.94j 1426.80 1410.12 j 92.92J 493.70 ƒ17640.864- 1862 2262.67 5156.841 136.53 4 5073 01/J 1420.65 1195.324 116.874 145.85 Zuivere opbrengst! over de .viert éerkte iinaaiiden. 1861 /15507;76* i i 1 ,7WlSi IWÖT'.»2t 22CÖ2.8&41 2710,32 2640 774 996.35 ƒ66926.19 1862 7937.76 20926.00 877.38j 20990.75 5721.90 2404.62 2062.20 478.35 ƒ61398.964 Nog geheel onder den iudruk der heerlijke, muziek van Mendelssohn's Elias, zetten wij ons om> verslag te. geven va^de uitkering van gisteren avond in de Hooglandsche kerk. Ons ontbreekt de moedom hij zooveel schoons dal den toehoorder te genieten gegeven werd, in bijzonderheden te treden, en op hel een en ander te wijzen, dat hij uitstek aangreep en roerde. Nog ruischen de toonen om ons heen, de heerlijke tooncn van een meester stuk, zoo krachtig en verheven, zoo liefelijk en rein, en de indruk is nog te versch, de geestdrift, waarin ons het hooren vervoerde, te vurig, dan dat wij kalm zouden kunnen beoordeelen. Genoeg zij gezegd, de avond van gisteren was getuige van een feest op het gebied der kunst, zoo als er binnen Leydens wallen welligt nog nooit gevierd is, een feest, dat heilige en heerlijke gevoelens heeft opgewekt bij allen die er bij tegenwoordig wa ren. Eere en dank dan ook der Leydsche Zangvereenigingmaar bovenal hem, die haar leidt en bezielt, die haar hoofd en haar hart is, onzen Wetrens. Zijn talent en diep gevoelzijn volhardende ijver en vaste wil hebben lot een heerlijken uitslag geleid. Lang blijve hij, wat hij is: een krachtige steun der kunsteen leidsman op hel pad van het schoone. Lang blijve hij zich verheugen in de liefde en de achting van alle beoefenaren der muziek in onze stad, die zich zoo gaarne om hem als hunnen aanvoerder scharen. En hoe schoon werden de kooren afgewisseld door de voordraglen der solisten! Hoe heerlijk wist de heer Behr door zijne beurtelings krachtig aangrijpende, dan wcér weemoedig roerende slem Elias weêr te geven. Wel is het waar wat gezegd is: de Elias-partij is als voor hem geschreven, lljj staal daar voor ons, de held, de dienaar des Ueeren, en zijn woord tast aan, treft, deelt het hart des hoorders geheel den indruk der grootsche verschijning mede. Hoe heerlijk schoon klonk zijne klagt: Es ist genug! door 't majestucuse, door een aandachtig luisterende menigte gevulde gebouw! Maar wjj gaan niet verder, wij wijzen op al wal hij voordroeg, op geheel Jdjn zang, en roepen in vervoering uit): Dat heeft de groole meesler, Men delssohn, bedoeld I En mevrouw Offermans? Zij zong als altijd voortreffe lijk. Hare voordragt van de rol der weduwe was onovertrefbaar, was roerend in den volsten zin des woords. Haar zang van de partij van den knaap, vooral ook van de prachtige aria uit hel begin des tweeden deels: Ilöre Israël, het waren zoovele triomfen van haar met de waardigheid des oratoriums geheel overeenstemmend talent. Schoon, verrukkelijk schoon was het, dezen kunstenaar, deze kunstenares in een der heerlijkste toon- dichten te hooren zamenwerken. De bescheidenheid zou het ons behooren te verbiedenvan den zang det ail- en tenor-solisten te gewagen. Toch kunnen wij niet geheel zwijgen. Waar de bijvalsbetuigingen der hoorders zoo luide hebben gesproken, mogen wij wel hier openlijk aan die uitstekende dilettanten den dank overbrengen van alle beminnaren der kunst. Wien ruischen nog niet te gemoet, die schoone recitatieven, die gevoelvolle aria's: Sei stille dem Derm, en Dann werden die Gerechten leuchten! Mogen zij lang hunne talenten aan de goede zaak blijven leenen! Dc zangvereeniging moge er trotsch op zijn, moge het op den rcgien prijs weten blijven te stellen, zulke sieraden der kunst onder hare leden te tellen. Het koor en hel aanzienlijk versterkte orchest stemden voortreffelijk za nten. De quartetten, het duet en het terzet werden regt schoon voorger dragen. Heerlijk klonken de lofpsalmen en heden langs de statige gewel ven. In één woord, alles droeg bij tot eene waardige vertolking van 't niet genoeg volprezen meesterstuk des grooten toondichters. Zoo is dan door vereende krachten de goede zaak ten uitvoer gebragt, die reeds lang de wcnsch was van allen, die het wel meenen met de kunst: de uitvoering van een groolsch oratorium in een daarvoor passend en er mede overeenstemmend gebouwen onze blijdschap betuigende over het ge beurde zjjn wij vol hoop op de toekomst. Vrijdag aanstaande den 16den dezer zal de algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier bijeenkomen lot het maken van een twaalftal en een zestal. Wjj zijn in staat gesteld met zekerheid mede te deelen wat er zij van de verhuring door het hoogheemraadschap van Rijnland van het huis Zwa nenburg, staande te Houtrijk en Polanen, waaromtrent in den Jaatsten tijd verschillende berigten in de dagbladen voorkwamen. Deze verhuring is thans inderdaad tot stand gekomen en de heer Barth». Laus, particulier en grond eigenaar te Oudenboseh, in de provincie Noordbrabant, is zoo voor zich als zijne mede-onderuemers en verdere regtverkrijgenden voor een tijdvak van 50 jaren, met het regt van nog 25 jaren optie, huurder geworden van ge zegd gebouw met eenige daarbij gevoegde percelen land, te zamen circa 5 hnnders bedragende, benevens van eenige afzonderlijke arbeiders-woonhui zen daarbij gelegen, en zulks ten einde aldaar op te rigten eene agrono- mische industriële ondernemingbeslaande in de eerste plaats in eene beetwortelsuiker-fabriek en overigens in verschillende agroiiomische iurigtin- genmei deze onderneming in verband staande. Onder de verschillende voorwaarden, door het bestuur van Rijnland aan deze verhuring verbonden, komt ook vóór dat de uiterlijke gedaante van het huis Zwanenburg, en vooral van het front, gedurende al deze huur jaren in den thans hestaanden vorm geheel moet worden onderhouden zoo dat door de overeengekomen hutirsoui niet alleen Rijnlands kas van dit hij de inrigting van het tegenwoordig beheer van het hoogheemraadschap onnut gebouw partij trekt, maar tevens het in stand blijven van Zwanenburg gedurende een langdurig tijdvak is gewaarborgd en voldaan wordt aan het verlangen, dal ten vorige jare, toen er van eenen verkoop sprake was, van verschillende kanten werd te kennen gegevendat er tot zoodanigen maat regel, die eene slooping teil gevolge kon hebben, niet mogt worden overgegaan. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 tot 268 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Het Staatsblad n°. 45 beval het kon. besluit van 2 Mei, houdende be paling omtrent de bestemming en indeeling van de in 1862 hij de militie in te lijven manschappen. Het getal dier manschappen is 1782 man, waarvan zich 100 voor de dienst ter zee hebben aangeboden. De Nederl. bank heeft bekend gemaakt dat eerstdaags ook de bank- billettcn van 25 in eenen nieuwen vortn zullen worden uitgegeven. Een bejaarde tuinbaas deelt ons mede dat, blijkens zijne aanteekenin- gener sedert 1817 geen zoo vruchtbaar voorjaar als toen geweest is; op 15 April van dat jaar had hij kropsalade en aspersies van den kouden grond en voer hij 10 Mei eene schuit met bloemkool, mede van den kouden grond van Veur naar Amsterdam. De ramp, waardoor het nijvere Enschedé is getroffen, is natuurlijk liet voorwerp van aller belangstelling. Uil de onderscheidene berigten, hoe ver schillend, ook omtrent sommige punten, blijkt echter dat van de plaats met hare talrijke fabrieken slechts weinig is gespaard gebleven. De verhalen van inwoners die, met verlies van alles, naar elders een goed heenkomen hebben moeten zoeken doen ons verbaasd slaan over de hevigheid, waarmede de vlammen hebben gewoed en desnelheid, waarmede zij zich over de geheele stad hebben verspreid. Plaatsen, waar men zich in den beginne nog veilig waande en waar de goederen der brandende percelen waren opeengehoopt waren een uur later door hel vuur bereikt. Verschrikkelijk moet het gezigt geweest zijn van den in eenen vuurgloed staanden toren, vooral toen de klok met donderend geraas in den vuurgloed nederviel. I De Staatscourant herigt dat dc brand ontslaan is in den schoorsteen ecner

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1