Per Telegraaf. Door cciie onvoorziene instorting van water zijn in de steenkolenmijn la Chartreuse, te Grivegnée bij Luik, 14 werklieden omgekomen; 8 hunner waien vaders van huisgezinnen; een weduwnaar, die denzelfden dag voor het eerst in de mijn werkzaam was, laat 10 hulpbehoevende kinderen na. De mijn behoort grooténdeels aan den prins van Chimay. JENGEL AH». De tentoonstelling wordt, in weêrwil dat er nog in de meeste afdeelin- gcn eene menigte voorwerpen moeten geplaatst worden, reeds druk bezocht. Zalurdag was het aantal der bezoekers 1200. Onder de meest belangrike voorwerpen van Nederland, die hoofdzakelijk de aandacht tol zich irekktn, bevindt zich de heerlijke en schitterende brillant van den heer M. G. CosUr, van Amsterdam. Behalve de wereldberoemde Kohi-noor is deze steeds de voornaamste, meest in het oog loopende der tentoonstelling. Hij werd in Brazilië gevonden en weegt nagenoeg 123 karaat. De waarde van dien «steen van het Zuiden" wordt geschat op 12 millioen Ned. guldens. Aan al de officieren van het leger is vergunning verleend om bij beurten de ten toonstelling te gaan bezoeken. Aan het Harrow-station is de ketel van de locomotief, die een goede rentrein had aangebragt, gesprongen. De machinist heeft daarbij het leven verloren en de stoker is zoodanig gewond dat men elk oogenbiik zijnen dood te gemoet ziet. FKANHIUJH. Z. M. de koning der Nederlanden is alhier aangekomen en door den kei zer aan het station van den spoorweg omvangen li. M. de koningin was haar gemaal tot Compiègne te gemoet gegaan. Prins Jlnrat was door den keizer mede naar Compiègne gezonden om Z. M. te verwelkomen. Van hier wordt met betrekking lot de Romeinsche quaestie aan het Journ. de Brux. hel volgende geschrevenHet kabinet der Tuileriën heeft plotseling den Paus doen vragen, of hij hel tijdstip zou kunnen bepalen, waarop de tegenwoordigheid van een Franseh garnizoen te Rome zou op houden voor hem noodig te zijn. De Paus heeft, met ever, veel oordeel en gemagiigdheid als geestkracht, geantwoord: «Niet in mijn belang heeft liet Fransche gouvernement mijn grondgebied bezet, maar in zijn eigen be lang. Het heeD dus zelf te oordeelenhoe lang het mijn grondgebied bezet moet houden, en wanneer het zijne troepen moet terugroepen; er is maar één ding wat ik verlang namelijk vooraf van zijn besluit te worden verwittigd." In een ander schrijven aan genoemd blad leest men het volgende: Het vertrek van den generaal de Goyon uit Rome is het begin van de ontrui ming dier stad. Evenwel is-ftet niet waarschijnlijk, dat de ontruiming on verwijld of in eens zal plaats hebben. Onze troepen zullen Rome niet anders dan bij gedeelten verlatenen twee derde gedeelten van het bezet tingsleger zullen dan vooreerst nog te Civita Vecchia blijven. Misschien zal er ook" eene proef met een gemengd garnizoen, zamengesteld uit Italiaansche en Fransche troepen, worden genomen. Laatste gewone vergadering der Letterkundige Afdeeling van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. De Leydsche Courant heeft de goede gewoonte, van telkens een gedeelte van de haar beschikbare ruimte te wijden, aan een kort verslag van het ver handelde iu de openbare vergaderingen der Akademie van Wetenschappen; zij deed dit ook omtrent de laatst gehouden vergadering der Letterkundige Afdeeling van 14 April jl. Wil hare Redactie nog aan eenigc regels, al komen zij wal laat, plaats verleenenlot verbetering van eene meer uit voerige beschouwing, die in de Mederlandsche Spectator van 26 April werd medegedeeld? Uit dat stuk zou men moeten besluiten lol eene zeer orde- looze behandeling van zaken in eene instelling, die onder alle wetenschap pelijke in den lande, hel hoogste standpunt inneemt, waarin de uitslekendsle geleerden zitting hebben en dus meer dan elders orde, waardigheid en beta melijkheid vrij blijven van zelfs de geringste poging tot inbreuk. Uit hel geestig gestelde berigt vail den Spectator leeren wij, dat de open lijk aangekondigde onderwerpen niet aan de orde werden gesteld, en zou men moeten aannemen dat de ledendie zich tot sommige werkzaamheden verbonden hadden, in gebreke waren gebleven. De loop der zaak was even wel eenigzins anders. Het verslag van de commissie, benoemd tot nader onderzoek van de rekeningen betrekkelijk op de oude grafelijke hofzaal, was slechts ter herinnering, en als een onderwerp dat nog in behandeling moest komen, zonder tijdsbepaling wanneer, vermeld. Maar, voor dat aan de leden, die zich tot hel doen van mededeelingen bereid verklaard hadden, daartoe het woord gegeven werd, verzocht het lid Bakhuizen van den Brink de vrijheid om te spreken over de teruggevonden confessiën van Balthazar Ge rard welke stukken hij ter bezigtiging voor de vergadering had medegebragt. De ledenwier mededeelingen aan de orde waren gestelddeden gaarne afstand van hun priorileilsregl ten behoeve van hun geacht medelid, en laatstgemelde vondals altijd, een belangstellend gehoor; ook bij lien, die de hoofdzaken van zijn verloog, in het toen reeds sedert een drietal dagen ver schenen nommer van de Mederlandsche Spectator gelezen hadden, en voor wie nu de mededeeling in de vergadering der Akademie eene aangename en nuttige herhaling was, van hetgeen door dat tijdschrift reeds ter alge- meene kennis was gebragt. Wat echter het belang dier herhaling ver- hoogde, was de aanschouwing en het onderzoek van de oorspronkelijke stukken, die, najaren lang vermist te zijn geweest, onlangs tot het bezit van den staat, als den regtmaligen eigenaar, waren teruggekeerd. I De heer Leemans zag niet «voor eenen onbepaalden tijd" van zijne spreek beurt af, maar berustte gaarne in den voorrang aan den heer Bakhuizen toegestaan, omdat hij zich slechts beschikbaar had gesteld voor het geval, dat gebrek aan stof ter behandelingeene aanvulling zou hebben noodig gemaakt. Dal de heer Bake mede iets toebragt tot afwijking van de orde, is maar gedeeltelijk waar, want hetgeen door hem in het midden werd gebragt, was slechts eene voortzetting en slot op zijn vertoog van de vorige vergade ring. Eindeljjk volgden de mededeelingen van de leden Koenen en Brill, over een onderwerp, dat niet minder belangrijk, nieuw en praktisch zou 1 mogen heetendan eene beschouwing over de quadratuur van den cirkel of het perpetuum mobile, wanneer die onderwerpen in de zuster-afdeeling eenmaal ter spraak moglen komen. De heer Millies kwam met hel door hem aangekondigde onderwerp niet aan het woord, omdat de tijd te ver verstreken en eene buitengewone ver gadering onmiddelijk op handen was.O. STAD» - BEKIGXEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en voor meisjes, die met 1° Julij ek. worden geopend, aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven lot en met 25 Junij bevorens, op Woensdag c n Zalurdag van iedere weck, des namiddags van 1 tol 3 ure, als: voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den heet J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvroütv M. JESSE, op de Hoogiandsche Kerkgracht, naast de Lulhersche kerk; 2°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen vat geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehadopgave moet geschieden vat den naam des geneesheers die haar heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN; Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 5 der Verordening van den 29stcn -October 1859 tietneenk- blad n°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belas ting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 3dcü Fcbruarij 1860, n°. 49 Doen te weten, dat het kohier voor de plaaselijke directe belastiug ove 1862 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 6dcn lot en met dei 20sten Mei aanst. ter secretarie dezer gemeente, van 12 tot 3 ure, voor ee; ieder ter lezing is nedergelegd. «.II Aai u™ «wi plaatsing III ue Lteyusvne vourum »ur<]on afgekondigd Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden8 Mei 1862. STOFFELS, Wethr 1° Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26 Set tember 1861; Doet te weten dal door hen, ingevolge art. 6 dezer Verordening zijn I» noemd: lot Raad der gebuurte n°. 2 of n». 2 van Wijk 1 de heer JOHAJ NES LOEBER in plaats van den heer Johannes Cornelis Klikee, die ui deze gebuurte is verhuisd; lot Raad der gebuurte n". 3 of n°. t van wijk 1 de heer DAVID VEILBRIEF, in plaats van den heer Gerrit Veilbrief, dr uit deze gebuurte is verhuisd; eti tot Raad der gebuurte n°. 11 of n°. 3 va: wijk IV de heer ROELOF JESSE Rz.in plaats van den lieer Cornell Visser, die uit deze gebuurte is verhuisd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondis! Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS. Wethr 1° Burgemeester, Leyden, 8 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESIER en WETHOUDERS van LEYDEN; gezien de circulaire vi den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidbolland van den 2dm Itlei 18E A. N». 2460/1, 2e afd. ProvBI. N°. 57); doen te weten: dat liet Zijne Majeslt heeft behaagd, bij besluit van den 16den April 11. N». 17, het Departement v£ Oorlog te inagtigen, om de miliciens der ligting van 1861, ingedeeld bij het vvape der Infanteriebij tie drie regimenten Vesting-Artilleriebij het korps Pontot niers en bij het hataillon Mineurs en Sappeurszoo mede de miliciens stukrijde dier ligting, behoorende tot de kouipagniën artillerie transporttrein van het regime Veld- Artilleriedie, onder de werking der vroegere wetgeving op de Militie,! reserve zijn gesteld en nog ongekleed en ongeoefend zijn, tegen den 225tcn Mei aa: staande in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gekleed en tot eerste oefenij te worden in dienst gesteld; zijnde bij dat besluit tevens bepaald dat de bovenbedoel! miliciens, iriel uitzondering var. de daarbij vermelde stukrijdersgedurende vier," J gezegde stukrijdersgedurende drie maanden onder de wapeDen zullen blijven. Overigens heeft Zijne Majesteit zich bij gemeld besluit voorbehouden, oin, hij! verdere regeling van de uitvoering der wet betrekkelijk de Nationale Militie van df J 19en Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), nadere voorschriften te geven, zoo o» trent het langer in werkelijke dienst houden van de manschappen, die door ziekte: andere redenen mngten worden verhinderd op den hestemden tijd bij het korps opt komen, of die in de instructie achterlijk blijven, als aangaande de loting tot regels van het gedeelte der Militie, hetwelk Hoogstdezelve, binnen de bij de wet gestel! grenzen, onder de wapenen kan doen blijven of zoo noodig kan oproepen. Ten einde niemand daaromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal (k,! door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd- Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 7 Mei 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMERSecretaris. Beschrijving van het patentregt en de personele belasting over het dienstjaar 1862 en 1863. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, naar aai leiding van een ontvangen besluit van den Commissaris des Konings in de provim-' Zuidholland van den llden dezer maandProvinciaalblad 46, houdende eenif bepalingen ten aanzien der beschrijving van het patentregt over het dienstjaar 18(; en 1863, alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van dezelfde daglcekenin; 's GRAVEN1IAGE8 Mei. In de zitting van de tweede kamer is het ontwerp betreffende de onteigening van percelen ten behoeve der uitbreiding van Rotterdam, in het belang van den gezondheidstoestand, aangenomen. De discussie over de onteigenings-wet ten behoeve van den spoorweg Leyden- Woerden is aangevangen. De heer Meylink heeft tegen en de heer Schim- mclpenninck voor de onteigeningswet gesproken. Morgen voortzetting. Ook hier zijn zeer ongunstige depêches ontvangen nopens den brand te Ett|chcdé,. Een^root^antjl.^ftiz^^J^ftrieken staan in laatje viam.^ ten Itove plaats had, schillerend was. 2400 burgers, 70 officieren van de Fransche en Engelsche eskaders, 250 officieren der militie en nat. garde, alsmede de pacha van Egypte, het corps diplomatique en de vreemde con suls woonden dit feest bij. Heden zijn de koning en de ministers naar Salerno vertrokken, waar zij met geestdrift werden ontvangen. Er zijn den koning niet minder dan 70.000 requesten aangeboden. WEENËN, 7 Mei. Graaf Rechberg heeft in den rijksraad verklaard, dat de regering het beginsel van inmenging in de buitenlandsche aangele genheden rnoet vaarwel zeggen en dat de (Joslenrijksche staatkunde in Italië die van verdediging, niet die van aanval is. NEW-YORK, 26 April (R. O.). Hel geschut der Noordelijken is op duizend yards van de verschansingen der zuidelijken te Yorktown geplant. De heer Mercier is uil Richmond teruggekeerd. De Noordelijken hebben J met het bombardement van fort Jacksou, beneden New-Orleans, een aan vang gemaakt. Men zag binnen zeer korten tijd een nieuwen veldslag bij Pittsburg Ie gemoel. VERA-CRUZ, 6 April (R. O.). Het hier verschijnende blad Diario ma rina meldt dal de Fransche troepen naar de hoofdstad Mexico zijn gemar cheerd en de Engelschen besloten hebben terug te keeren. LONDEN 8 Mei. In eene vergadering van fabriekanten uit de katoen- distrikten is besloten den werklieden, die zonder arbeid zijn, te hulp te komen, zonder hierbij een beroep op de openbare liefdadigheid te doen. I CE Z Si El NI.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2