EEÏDSCIIE COURANT. N". 56. VRIJDAG 9 MEI. 1802. T 11 De Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt nil Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLAND SfiHË BÈ&ÏGTEN. LEYDEN 8 Mei. De stad Enschede' is gisteren door eene zware ramp getroffen. Een particuliere telegram, lieden van daar alhier ontvangenbevat het volgende: «Verschrikkelijke brand. Enschedé is niet meer dan een puinhoop. Woensdag." i In een berigt uit Deventer van gisteren avond, door de A. C. ontvangen, wordt omtrent deze ramp het volgende medegedeeld: lieden avond omstreeks Gj. ure werd alhier per telegram het berigt ontvangen dat «Enschedé aan alle kanten in brand stond." De postillon, die lieden avond 11J. ure hier aankwam en ten 5j ure Enschedé passeerde, deelde gelijke tijding mede, en dat de brand ontslaan was in de stoomfabriek der heeren van Heek en C°. Hel postkantoor was mede afgebrand, zoodat geene brieven van daar inkomen. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wel op het lager onder- vvjjs van 23 April tol 5 Mei door de commissie in Zuidholland afgenomen, wordt door den schoolopziener in hel l51® district het volgende medegedeeld: Wal de cijfers betreft, is dit de uitslag geweest: A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candidaten 50) toege laten 22, afgewezen 28hoofdonderwijzeressen (cand.2) toegel. 1, afgew. 1; hulponderwijzers (cand. 48) toegel. 32, afgew. 16; hnlponderwyzeressen (caud, 18) toegel. 15, afgew. 3. B. In de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs: a. oor hel onderwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 30) loegel. 10, afgew. 20; onderwijzeressen (cand. 25) toegei. 12, afgèw. 13. In de En- gelsche taal: onderwijzers (cand. 11) toegel. 9. afgew. 2; onderwijzeressen (cand. 9) toegel. 8, afgew. 1. In de Iloogduiische taal: onderwijzers (cand. 9) toegel. 5, afgew. 4; onderwijzeressen (cand. 11) toegel. 7, afgew. 4. b. Voor het ouderwijs in de beginselen der wiskunde: onderwijzers (cand. 13) loegel. 7, afgew. 6. c. Voor het onderwijs in het tcekenen: onderwijzers (cand. 3) toegel. 1, afgew. 2; onderwijzeressen (carid. 1) loegel. 1. d. Voor liet onderwijs in de gymnastiek: onderwijzers (cand. 4) toegel. 3, afgew. 1. c. Voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes: onderwijzeressen (cand. 21) toegel. 21. C Voor hel verder vnnrtP'PïPl <rndpnvnq_ v/\Iorpj|§ art. 73 «lei wet: a. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 1) aTgew. J. 'lot eene vergelijking van de verhouding lusschen het getal der candidaten en dat der toegelatenen hij het laatste examen met de uilkomsten van de vorisc, kunnen alleen de opgaven omtrent de hoofd- en hulponderwijzers dienen. A'oor de hoofdonderwijzers zijn dit de gegevens: Candidaten. Toegelaten. 1860 April 20 12 October 27 16 1861 April 34 14 October 29 11 1862 April 50 22 liet examen voor de acte van hulponderwijzer leverde ditmaal eene zeer gunstige uitkomst op; de meest gunstige als men de verhouding tusschen toegelatenen en afgewezenen in cijfers uitdrukt; juist zoo gunstig als het voorlaatste examen, als er op gelet wordt, dat liet verschil in verhouding sleehls ontstaan is. door dal nu één candidaat meer onder de gelukkigen is mogen geleld worden. Dit blijkt uit de volgende opgaaf: dus 53.4 ten honderd. 56.0 57.4 62.8 42.5 56.6 n 64 6 ii 48.7 ii i> 66.6 ii Candidaten Toegelaten. 1858 Jtinij 75 40 dns 53.4 ten honderd. October 50 28 1859 Mei 61 35 October 43 27 1860 April 40 17 October 53 30 1861 April 48 31 October 49 24 1862 April 48 32 Het gehalte der toegelatenen was over het algemeen veel beter dan de vorige maal; eenige gaven zelfs zeer voldoende blijken van bekwaamheid. Bij besluit van 3 April jl. is op het verzoek van den heer l. D. Fransen van de Putte c. s.de kon. bewilliging verleend tot oprigting der naam- looze vennootschap «de Nederlandsch-lndische katoen-maatschappij. Het doel dezer vennootschap is het bevorderen van uitbreiding en verbetering der katoen-cultuur in Ned. Indie en liet bijdragen tot de vestiging eener ka toenmarkt in Nederland. Zij is aangegaan voor den tijd van 20 jaren en haar kapitaal bedraagt aanvankelijk ƒ300,000, verdeeld in 300 aandeelen. Te Delft zal bij gelegenheid van den door hh. studenten te houden ge- costumeerden optogt eene reünie van oud-studenten plaats hebben. Voor de benoeming van een hoogleeraar bij de litterarische faculteit aan het athenaeum te Amsterdam is de volgende voordragt opgemaaktdr. J. W. F. van Oordt, vroeger praeceptor te Gouda, later docent te Kaap stad, die eerstdaags in hel vaderland terug verwacht wordtdr. J. A. Wijnne, rector aan het gymnasium te Groningen; dr. C. A. Engelbregl, rector te Deventer. Uit Nijmegen meldt men dat de heer Dommer van Poldersveldtlid der tweede kamer, op zijn kasteel te Ubbergeu door eene hevige ongesteld heid, waarschijnlijk eene hersenontsteking, is aangetast. Hij is ter verple ging naar Bonn vervoerd. Door den gemeenteraad van Kampen is aan den burgemeester jhr. mr. H. A. VVltewaall van Stoetwegen, mitsgaders aan zijne wettige afstamme lingen, het eere-grootburgerschap geschonken, als een blijk van erkentelijk heid voor de diensten door hem aan dc gemeente bewezen. Zondag avond heeft te 's Hertogenbosch een dier buitengewone voor vallen plaats gehad, waarvan de wereld gruwt. Eene dienstmeid heeft zich zelve op het gemak van een kind verlost en het wicht in den put willen werpen, hetgeen echter niet kon, omdat de koker den doortogt belette; zij dekte het toen met een ouden dweil. De geneesheeren hebben verklaard dat het kind bij de geboorte geleefd had. De beschuldigde heeft hare daad bekend en zal na hare herstelling wegens kindermoord teregt staan. ArnhC.) 's GRAVEND AGE, 8 Mei. Z. M. de koning heeft den heer mr. G. Dnmbar, burgemeester van Deventer, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den generaal-majopr jhr. E. A. O. de Casembroot, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van ridder der ls,e kl. van de orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. zijn de kolonels J. A. Waleson en A. J. Andreser., van het wapen der infanterie bij het leger in Ned. Indië, benoemd tot generaal- majoor bij dat leger; en is ook de rang van gencraal-majoor verleend aan den chef van de geneeskundige dienst (met rang van kolonel) in Ned. Indië G. Wassink, en aan den kolonel W. C. von Schierbranddirecteur der genie en inspecteur der sapeurs aldaar. De betrekking van directeur en kommandant der marine te Amster dam is door Z. M. opgedragen aan den schout-bij-naclit B. G. Esther. Z. M. heeft benoemd tot apotheker 3<lc kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-lndië, de hh. D. Nuysink en J. W. Schneider, en den apotheker 3de kl. M. C. H. Op den Oordt, dienstdoende bij het garni zoen te Leeuwardenovergeplaatst bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-lndië. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen de kapiteins C. E. Fraser, van den plaatselijken staf, 11 V. Boesses, W. M. de Brauw en A. Franken, alsmede den lsten luit. A. 11. W. Scheepens, van het wapen der infanterie, en te benoemen lot kapitein 3de kl. bij liet 7dc reg. infanterie den lslen luit. J. van der Ree, van het 2de reg. Z. M. de koning wordt aanst. Dingsdag uit Parijs terugverwacht, om, UT een verblijf van drie dagen alhier, zich naar Zeeland Ie begeven. r„j -uil DimiClM. tunv.. door den watersnood ontvangen eene som van ƒ1069.131-, uit Ned. Indië bij den minister van koloniën ingekomen. Voor de werklieden in de fabriek van gebr. Horrix, is bij de daartoe bestemde commissie alhier o. a. ingekomen van Z. K. 11. den prins van Oranje 150, van H. K. H. mevr. de prinses Marianne der Nederlanden 100 enz. Reeds is voor die werklieden ontvangen eene som van ƒ5316.30. Gisteren werd alhier gehouden de jaarlijksctie algemeeue vergadering der Nederl. maatschappij Ier bevordering van de afschaffing der slavernij, onder voorzitting van jhr. tnr. .1. A. Singendonck. Uit het verslag bleek, dat in 1861 zijn vrijgekocht 7 mannen2 vrouwen en 2 kinderendat sedert 1 Januarij 1862 zijn vrijgekocht 2 slaven en 2 slavinnen, en dat de ontvangsten in hel afgeloopen jaar hebben bedragen ƒ3399.61 en de uitga ven ƒ1970.69. Hel getal leden der maatschappij is niet toegenomen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten weder eene som van ƒ1200 naar Suriname te zenden om voort te gaan met den vrijkoop van slaven. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld het voorloopig verslag over het wets-ontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1859. Daarin wordt op nieuw aangedrongen op de indiening van een ontwerp tot regeling van hel beheer en de verantwoording der kolo niale geldmiddelen. Ophelderingen worden o. a. gevraagd omtrent de reden van het tekort van liet bedrag van het koloniaal batig slot van 4862, en mcdedecling van de wijze van uilvoering, welke de regering voornemens is te geven aan art. 56 van het regerings-reglement voor Ned. Indië. Ook vraagt men of er al iets bekend is over het nieuw onderzoek omtrent de zaak van den heer Bekking, en welke bestemming zal worden gegeven aan de geschriften en verzamelingendoor den overleden hoogleeraar de Nriese betrekkelijk zijne driejarige zending naar Ned. Indië nagelalen. Tweede li timer der §1 at cm-Gene ratal. Zitting van Donderdag 8 Mei. De heer mr. G. Duinbar heeft, na eedsaflegging, zitting genomen. Is ontvangen het antwoord der regering wegens het traclaat nopens de Maas-aftappingen. Aan de orde is: 1°. Het ontwerp betreffende de verhooging van hoofdstuk VIII der staalsbcgrooling voor 1861 (loodsgelden). Aangenomen met alge meeue stemmen. 2°. Het ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve vaïi de verbreeding der Pompenstraat te Maastricht. Mede aangenomen met algemeene stemmen. 3°. Het ontwerp tol onteigening van perceelen ten be hoeve van den aanleg van straten voor de regelmatige uitbreiding van Rot terdam. Over dit ontwerp worden breedvoerige beraadslagingen gebonden. Bij het afzenden van dit berigt was de minister van binnenl. zaken aan het woord, ter verdediging van het ontwerp, waarin hij nog eenige wijzigingen wil brengen, ter wegneming van aangevoerde bezwaren. BUITENLANDSCHE BKHSGTEN. ttübGl UK BRUSSEL, 6 Mei. Z. M. de koning heeft op nieuw eene operatie ondergaan, die hem veel verlisting heeft gegeven. Later is echter zijn toestand minder gunstig ge worden. In den afgeloopen nacht heeft Z. M. echter lot half drie ure ge slapen. De hertog van Brabant, die zich in Spanje bevindt, is uitgenoodigd herwaarts terug te koeren.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1