- Door den boekhandelaar M. J. Visser alhier .is aan de hh. gcbr. Horrix voor de 200 werklieden ter hand gesteld de som van ƒ300, als voor- loopige opbrengst zijner uitgave: De brandklok klept," door den heer S. J. van den Bergh, makende met het vorige een voorloopig totaal bedrag van 600. Het Dagbl. van 's Gr.sprekende over de verschillende geruchten die er geloopen hebben omtrent de komst van de Japansche gezanten hier te lande, zegt dat de regering, reeds meer dan zes maanden geleden, officiële mededeeling heelt ontvangen, dat een Japansch gezantschap naar Europa zou vertrekken, en bij die gelegenheid t§pk Nederland zou bezoeken. De heer Hoffmann is naar Parijs vertrekken, maar met een wetenschappelijk doel. Hij heeft zich met het gezantschap in betrekking gesteld en met de leden gesproken. Ook is hij in de gelegenheid geweest van dienst le zijn, door voor het Fransch gouvernement cenige stukken le vertalen. Als tolk heeft hij echter niet gefungeerd. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden onderzocht de wels-onlwerpen1°. tot goedkeuring van liet verdrag met Turkye geslotenen 2°. tot onteigening van percelen voor den aan le leg gen spoorweg lusschcn Utrecht naar Kuilen berg. Ttceetle Kamer der Staten-Generaal. In deze zitting is ingekomen cene missive van den hoogen raad ten ge leide van cene aanbevelingslijst van zes candidaten, waarop door de kamer bij de opmakiug der nominatie ter vervulling in de bij dien raad ontstane vacature ten gevolge van het overlijden van den raadsheer mr. P. A. van Steenbergen zal kunnen worden acht geslagen. Op die lijst waren gehragt de namen der heeren en mrs.11. van Lochemlid der reglbank le Deven ter; J. F. Prmgle, advocaat-generaal bij het hof van Gelderland; J. A. Jolles, minister bij het departement van hervormde eerediensl enz.; G. de Vries, griffier bij de provinciale staten van Noordholland; M. H. 's Jacob, advocaat te Amsterdam; en A. Oudeman, raadsheer in het hof te Gronin gen. De kamer zal op een nader te bepalen dag de lijst van kandidaten opmaken, om den koning te worden aangeboden. Aan de orde was de beraadslaging over hel wets-onlwerp houdende be palingen omtrent den accijns op hel binnenlandse!) gedistilleerd. De onder scheidene artikelen werden, behoudens enkele wijzigingen, goedgekeurd en het geheele ontwerp werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den voorzitter werd bepaald dat Donderdag aanst. zullen behandeld worden de navolgende wets-onlwerpendat tot verhooging van hoofdst. VIII der staatsbegrooting voor 1861 (loodsgelden); die tot ontei gening van percelen voor de verbrceding van de Pompenstraal te Maastricht; dat tot onteigening van percelen voor den aanleg van straten te Rotterdam, en voor den aanleg van een kanaal van Apeldoorn naar Dierenen dat tot onteigening van percelen voor den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËMC6LAV». LONDEN 4 Mei. Omtrent de plegligc opening van de tentoonstelling, op den ls,en dezer, wordt het volgende medegedeeldTen 2 nre kondigden fanfares in het ten toonstellingsgebouw de aankomst van de commissarissen der koningin aan, die de tentoonstelling namens II. M. zoudeu openen. Weldra daarna zette zich de stoet van den hoofdingang naar den westelijken koepel in beweging. Nadat de hertog van Cambridge en de andere leden der commissie aldaar op de trappen van den troon hadden plaats genomenhief hel orchest het Engelsche volkslied aan. Daarna las lord Granville, president van de ko ninklijke commissie der tentoonstelling, een verslag van de werkzaamheden dier commissie voor, waarop de hertog van Cambridge iri naam der kon. inwijdings-commissie antwoordde. Alsnit begaf de stoel zich naar den oos telijken koepel, alwaar de hertog van Cambridge den eerezetel op den hoogsten trap der estrade innam. Op den tweeden trap ter regterzijdc van Z. K. H. namen de kroonprins van Prnissen, de aartsbisschop van Canter bury, lord Derby en de lord-kainerheeren ter linkerzijde de kroonprins van Zweden, de lord-kanselier, lord Palmerslon en de president van het lagerhuis plaats. Het orchest voerde daarop, onder de leiding van den heer Costa, de ouverture van Meyerbeer uit, die zeer werd toegejuicht, en onder de leiding van Sainton de hymne van Tennysonmuziek van S. Bennett. Daarop volgde de groole marsch van Auber, die het auditorium in verruk king bragt. De bisschop van Londen sprak alsnn een gebed, waarin hij 's Hemels zegen op de groole onderneming afsmeekte. Dit gebed werd ge volgd door het Hallelujah en het God save the Queen. Na afloop daarvan verklaarde de hertog van Cambridge de tentoonstelling voor geopend; fan fares kondigden dit der menigte binnen het gebouw en artillerie salvo's in Ilydepark aan de bevolking der hoofdstad aan. De stoet begaf zich nu naar de galerij voor fraaije kunstenen hiermede was de plegtigheiddie o. a. ook door hel Japansche gezantschap werd bijgewoondafgeloopen. Het gebouw der tentoonstelling wordt dagelijks 's morgens ten 10 en op Zatnrdag ten 12 ure voor het publick geopend; des Zondags blijft het ge sloten. Het wordt in Mei, Junij en Julij ten 7 ure des avonds gesloten en iri de volgende maanden een half uur voor zonsondergang. De Japansche gezanten zijn Vrijdag II. aan het ministerie van buiten], zaken door den graaf Bussel! ten gehoore ontvangen, en hebben een vrij langdurig onderhoud met dien minister gehad. In den gemeenteraad der City is het voorstel gedaan om aan lord Canning, als erkentenis zijner diensten in Indië bewezen, het burgerregt der City in eene gouden doos ter waarde van 100 guinjes aan te bieden. Dit voorstel werd met algemeene goedkeuring ontvangen. Vrijdag morgen hebben hier twee belangrijke branden plaats gehad; de een in llermondsey, waar eene groole machinale kuiperij werd vernield; de tweede in Clerkenwell, ten huize van een logementhouder, waarbij drie personen het leven hebben verloren. De Morning Star hangt een bedroevend tafereel op van den stand van zaken in Lancashire. De toestand wordt er eiken dag erger; van de 350,000 arbeiders werken slechts 92000 alle dag, 200,000 bij lusschenpoo- zen, terwijl 58000 geheel zonder werk zijn. De vice-consul van Engeland le Sevilla in Spanje hield sedert eenigen tijd in zijne woning aldaar bijeenkomsten tot uitoefening van de eeredienst der anglicaansche kerk; ook leden van andere protestantsche kerkgenoot schappen werden tot het bijwonen daarvan toegelaten, gelijk een iegelijk, die aanzoek hierom deed. Eerst heeft de stedelijke overheid haar onge noegen daarover te kennen gegevenomdat de uitoefening van alle andere godsdiensten dan de r. kalli. in Spanje is verbodenen later heeft zij zich daartegen verzet, zoodal de vice-consul genoodzaakt is geweest die bij eenkomsten te staken. Hij heeft zich echter lot den Engelschen gezant te Madrid gewenden deze heeft zich de zaak aangetrokken. De Spaansche regering heeft op zijne vertoogen alleen geantwoord dat zij de zaak zon onderzoeken. Men is hier echter niet gezind in hel gebeurde te berusten. In berigten uit New-York wordt gezegd, dat omtrent het doel van de reis van den Franschen gezant naar Richmond nog niets was bekend ge worden. De Richmond Examiner zegt dat hij wilde onderzoeken of het bewind der zuidelijke staten genegen was een handelsverdrag met Frankrijk le sluiten. De Richmond Dispatch gaat verder, en zegt dat de heer Mer- cier reeds werkelijk onderhandelingen met genoemd bewind aangeknoopt heeft, en vleit zich met de erkenning van de onafhankelijkheid dier staten door Frankrijk. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Mei. Men beweert dat de keizer er thans ernstig op bedacht is om eene oplossing te zoeken voor de Romeinsche quaestie. Men zou, de onmogelijk heid voorwendende oin langer te Rome te blijveneen deel onzer troepen vau daar terugroepen en aan de Sardinische troepen gelegenheid geven hunne plaats in te nemen. Dat de Pans met eene gemengde bezetting geen genoe gen nemen en Rome verlaten zou, hondl men voor zeker. De koningin der Nederlanden heeft jl. Zalurdag de zoogenaamde hei lige kapel, benevens het paleis van justitie bezocht. Men houdt het voor mogelijk dat koning Willem III zijn verblijf alhier lot 18 of 20 Mei zal rekken, en den onderkoning van Egypte zal ontmoeten, die tegen dien lijd in de hoofdstad wordt verwacht. De Japansche gezanten hebben voor hun vertrek hun voornemen ken baar gemaakt, om zich onmiddellijk na den terugkeer te Jeddo met het opmaken eener reisbeschrijving in de Nedcrlandsche en Fransche talen bezig te houden, opdat hunne zending dadelijk vruchten voor hunne landgenoo- ten drage. Men verneemt dat in de nieuwe Russische geldlecning aan de onder scheidene beurzen van Europa voor zoo veel is ingeschreven, dal het voor het publiek beschikbaar gestelde gedeelte (10 millioen geheel geplaatst is. De barones d'Ambly heeft een plan aan het oordeel des keizers on derworpen tot het vestigen van een gesticht in Algeriëwaar de weeskin deren van geheel Frankrijk, ter bevordering van de kolonisatie in de over- zeesche bezittingen en tot besparing der oneindig grootere onkosten voor de verpleging in verschillende inrigtingen, zullen worden vereenigd. Dit plan wordt thans onderzocht. In het dorp Cysoing op de Belgische grenzen zijn dezer dagen 62 wo ningen met schuren en nevengebouwen afgebrandwaardoor 63 huisgezinnen van alles beroofd werden. Verscheidene menschen werden zwaar gewond, en een kind kwam in de vlammen om. ITALIË. Berigten uit Napels geven hoog op van de geestdrift, waarmede koning Victor Emmanuel overal wordt ontvangen. »In lang heb ik zooveel ge waarwordingen niet ondervonden als thans," alzoo heeft Z. M. zich in eenen brief aan keizer Napoleon uitgedrukt, de orde die in de zuidelijke provin ciën heerscht, de betuigingen van genegenheid die ik van alle kanten ont vang, zijn een zegevierend antwoord op de lasteringen onzer vijanden en zullen aan Europa de overtuiging geven dat het eenheidsbegrip op hechte grondslagen rust en in de harten van al de Italianen diep gegrift is." Door den handelsstand te Napels zijn bij gelcgenheid'van het verblijf des konings aldaar 14000 ponden brood aan de armen uitgedeeld. Ook de koning heeft verschillende schenkingen gedaanle zamen ten bedrage van 100,000 fr. Te Turyn zijn op 1 Mei 10 gewapende lieden in het kantoor van een der voornaamste bankiers binnengedrongen, en hebben de daar aanwezige bedienden gebonden en daarna de voorhanden waarden lot een bedrag van 800,0000 fr. geroofd. De politie is hun op het spoor. PR CISSEN. BERLIJN, 4 Mei. De koning heeft den graaf zu Eulenburgdie belast is geweest met cene zending naar China en Japantot minister van koophandel benoemd. Te Miilhausen, in Oost-Pruissenhebben bij gelegenheid der verkiezin gen verregaande ongeregeldheden plaats gehad. Het opgewonden gemeen heeft de woningen van een tiental als liberaal bekende ingezetenen geplun derd en verwoest, zonder dat van de zijde des stedelijken bestuurs afdoende maatregelen lot handhaving of herstel der orde genomen zijn. Eerst nadat troepen uit Braunsberg aangerukt waren is de orde hersteld. De burge meester van het stadje heeft zich door zelfmoord aan de verantwoording onttrokken. Uit Munchen meldt men dat koning Lodewijk, de krachtige bevor deraar van kunsten en wetenschappen, dezer dagen eene som van ongeveer 2,000,000 11. heeft geschonken tot een fonds, van hetwelk de renten bestemd zijn om scholen te bouwen en hel lager onderwijs op het platteland te bevorderen. Door de regering van Baden is bij de vertegenwoordiging een wets ontwerp ingediend tot emancipatie der Israëliten. De commissie, met het onderzoek belast, heeft daarover een gunstig rapport uitgebragt, hoewel er

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2