LEYDSCHE COURANT. r. sO sm (14 1802. WOENSDAG 7 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSCM BEKIGTEN. LEVDEN, 6 Mei. De verkiezing van twee leden voor de provinciale staten van Zuidholland in liet kiesdistrict Leydenop Dingsdag 13 Mei ek., geschiedt ter vervulling der vacaturen, te ontslaan bij de periodieke aftreding van dehh.mrs. II. Cock cn 11. C. lluyser. In liet kiesdistrict Leyderdorp moeten aftreden de hl). jhr. A. L. van lleleren Gevers en A. E. Hoest van Limburg. In de maand April 1862 zijn binnen deze gemeente geboren 129 kinderen y als: G5 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Overleden 66 personen, als: 15 mannen, 11 vrouwen, 17 zoons en 23 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 20 huwelijken. Zondag morgen hield ds. D. Chantepie de la Sanssaye, pred. bij de Waalschc gemeente alhier, zijne afscheidsrede voor die gemeente, welke hij gedurende een tijdvak van 13 jaren had gediend, daarbij tol grondslag zijner rede leggende de eerste woorden van Jesaja VIII: 20. Na dén afloóp der godsdienstoefening werd hij in eene plegtige vergadering vair détr'k^l'keraad van zijne dienst bij de Waalschc gemeente hier ter stede door deit president des kerkeraads, en van zijne betrekking tot de Waalsche'kcfken door een afgevaardigde der Waalsche commissie losgemaakt. Zondag ddbsl. zal de genoemde leeraar te Botterdam als predikant bij de Wéd'.'IWersbrmde ge meente bevestigd worden cn als zoodanig zijn dienstwerk aanvangen. De bedoelde afscheidsrede is reeds in het licht verschenen bij de heeren de Breuk en Smits alhier, die vroeger ook uitgaven de beide leerredenen, waarin ds. Chantepie de la Sanssaye het op hem uitgebragte beroep en het door hem genomen besluit bekend maakte, alsmede de leerrede door hem II. Woensdag in de Hooglaitdsche kerk alhier gebonden. Genoemde uilge vers kondigen mede de uitgave aan van een portret van dien leeraar, dat zij met regt frappant gelijkend en keurig uitgevoerd" mogen noemenwij twijfelen er niet aan of velen zullen deze verschillende uitgaven welkom zijn. Bezet' dagen hebben wij met genoegen bij de kunsthandelaars Schreu- dcr en van Baak alhier het photographisch portret bezigtigd van den weleerw. heer G.G. van den Broeck, predikant te Leyderdorp. Dal portret, door den heer B. Bruining alhier vervaardigd, verdient veel lof en is, niet alleen wal de pose, maar ook wat de uitvoerigheid en kleur aangaat, die het beliage- Ijjkc van eene leekening in Oost Indisehen-inkt bezit, aanbevelenswaardig. De lieer Bruining heeft weder door dit stuk sctoond zijne zaak kundig te zijn. Men overtnige zich hiervan bij genoemde kunsthandelaars, bij wie dit photographisch portret verkrijgbaar is gesteld. liet vraagstuk betreffende den spoorweg Leyden-Woerdenwaarvoor de onleigenings-wet nog in deze week bij de tweede kamer der staten-ge- neraal zal in behandeling komen, is van te groot belang voor onze stad en omstrekenom niet de opmerkzaamheid te vestigen op eene brochure van den hoogleeraar S. Vissering, thans onder den titel: Nog een woord over het vraagstuk betreffende de onteigening van den spoorweg van Leiden tiaar Woerden, bij de firma Jac. Hazenberg Con'zoon alhier in het licht verschenen. I11 eene brochure in Nov. 1861 in het licht gegeven had de hoogleeraar betoogd dat het oordeel over de onteigening afgescheiden moest blijven van dat over de reeds verleende concessie. Op dit punt tegengespro ken door de bh. mp. A. de Pinto cn S. 11. F. te 's Hage, meende de schrijver zijn denkbeeld nader te moeten uiteenzetten en in dit geschrift wordt dus nader aangetoond dat in ons staatsregtgelijk in den aard der zaak, concessie cn onteigening in oorsprong en wezen twee geheel op zich zelve slaande zaken zijn, die onderling geenszins in noodzakelijk verband slaanal gebeurt het soms da* zij op één punt te zamen loopen eu dat de tegenovergestelde bewering eene onjuiste en bedenkelijke leer is, die aanleiding zou kunnen geven tot zeer ernstige belemmeringen voor groote ondernemingen. Na dit helder uiteengezet betoog verdedigt de heer Vissering nog de verleende concessie tegen de beschuldiging van monopolie, haar door anr. de Pinto naar liet hoofd geworpen en toont in tegendeel aan dat, indien deze lijn niet tot stand kwam, er een ander monopolie in het leven zou geroepen worden, namelijk dat van de Rijnspoorweg-maatschappijen zou dat in deze provincie, vraagt hij, niet nog meer te duchten zijn dan het quasi-monopolie't welk men in de concessie aan de Hollandsclie maat schappij meent te lezen Als eene zeldzaamheid wordt ons gemelddat gisteren een landbouwer aan den Vliet reeds met het maaijen van een stuk land, gelegen onder Soctcrwoude, begonnen is, om te hooijen. Men verwacht, blijft dit groei zame weder aanhoudendat over 14 dagenvrij algemeenmet den hooi bouw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. De commissaris des konings in deze provincie heeft aan de gemeente besturen medegedeeld dat hij heeft bepaald dat de aflevering van de bij de nat. militie in te lijven manschappen, die tot de dienst zijn aangewezen, zal plaats hebben in de Koekanip te 's Gravenhagevoor de gemeenten, be- hoorende tot de lslc en 2de militiedistricten 's Gravenhage en Rotterdam, op Woensdag den 14 Mei a. s.en voor de gemeenten; behoorende tot de 3de en 4de militiedislrictenLeyden en Dordrecht, op Maandag den 12 Mei a. s. De minister Van binnen). zaken heeft ter kennis gebragt van degenen, die mogten verlangen op den in September aan te vangen cursus der kon. akademie tot opleiding' van burgerlijke ingenieurs enz. te worden toegelaten, dat de commissie, belast met het onderzoek der candidaten, hare zittingen zal houden in het hkademiegebonw te Delft, in de volgende maand Junij, óp de dagen en uren welke zullen worden bekend gemaakt aan allen, die zich ter bekoming van berigt dienaangaande vóór het einde der loopende maand Mei schriftelijk bij den directeur der akademie zullen hebben aangemeld. De minister van marine heeft aan de belanghebbcridón berigt dat in 'dit jaar 25 jongelingen als adelborst der 3de kl. vooV3d'e 'zeedienst (11a be hoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord kunnen worden aangenomen. 'Aanvragen tot plaatsing moeten voor tilt. Junij ingezonden worden. Naar men nit Amsterdam meldt, wordt voor het professoraal in het Staatsregt aan liet athenaenm 'aldaar, opengevallen door het bedanken van jhr. mr. J. de Bosch Kemper, aan den gemeenteraad voorgesteld het volgende drietal: 1°. mr. J. T. Buys té Leyden, 2». mr. W. R. Boer te Utrecht, 3°. mr. S. J. Hingst te Amsterdam. Voor hel 'nieuwe jirofessoraat in het hedendaagsche regt is de volgende nominatie bekend geworden: 1". mr. M. J. Pijnappel, 2°. mr. T. M. C. Asser, 3°. mr. P. R. Feilli. Het Journ. des Pays-Bas vestigt de aandacht op het ongerief, den handel toegebragt, door de opheffing op den Uoll. spoorweg van den snel trein die ten 10 u. 35 m. van Rotterdam en ten half 1 ure van s' Hage ver trok om voor beurstijd te Amsterdam aan te komen, en op de bepaling dat de sneltreinen geene andere dan passagiers-goederen medenemen, zoodat men zelfs geen kleine pakjes kan verzenden. Het blad drukt de hoop uil dat de directie die bezwaren zal uit den weg ruimen. Te Uilhuizen (Groningen) werd op den lslen dezer een boeldag gehou den. Naar gewoonte waren daarbij ettelijke jongelieden tegenwoordig, waarvan een, een boerenknecht van omstreeks 18 jaren, in korten tijd zoo veel sterken drank gebruikte, dat hij nog dienzelfden nacht aan de gevol gen overleed. Te 's Gravenmoer (Noordbrabant) had Woensdag II. een boschbrand plaats, die de allernoodlottigsle gevolgen had na zich kunnen slepen. De oorzaak van dien brand was verregaande roekeloosheid van een jong mensch uil Waspik, die, voorgevende koud te zijn, de dorre eikenbladen en ander sprokkelhout in brand stak, zoodat weldra de vlammen, aangeblazen door een feilen oosten wind, zich naar alle kanten verspreidden. Brandspuiten konden niet helpen, eensdeels omdat er geen water te vinden was anderdeels om het moeijelijke van hel vervoeren. Er moesten dus in der haast nog putten gegraven worden om water te verkrijgen. Gelukkig stuitte de vlam ep jon? groen houtde ramp ware anders niet te overzien geweestdewijl op geen 500 schreden van daar de reeks huizen een aanvang neemt en het halve dorp een wissen ondergang ware te gemoet gegaan. Een regeringstclegramgcdagtcekend Batavia 31 Maart, luidt: «niets nieuws." Volgens een telegram bij de R. C. ontvangen heerscht er in den oosthoek van Java schaarsehtc door gebrek aan rijst. 's GRAVEN HAGE, 6 Mei. Tot notaris te Goedereede is benoemd de heer J. A. van den Broek candidaat-notaris te Soelermeer. Z. M. heeft aan den heer mr. Barnet Lyou oud-lid van den kolonia len raad in Suriname, vergunning verleend lot bet aannemen der versier selen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De opperkamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M., bij gelegenheid van zijn aanstaand verblijf in de provincie Zeeland, op Donderdag den 22slcn Mei aanst.te Mid delburg in het gouvernementsgebouw audiëntie zal verleenen, van des mor gens 9j ure tot des namiddags 1 ure, aan commissiëucivile en militaire autoriteiten, officieren cn militairen, alsmede aan particulieren. Men leest in de StaatscourantZ. M. de koning vertrekt den 6dcn Mei naar Parijs, om er tot den 14de° te verblijven. De reis heeft geen ander doel dan het brengen van een bezoek aan 1111. MM. den keizer en de kei- I zerin der Franschen, gedurende hel verblijf van 11. M. de koningin aldaar. Gisteren avond is alhier overleden jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, I lid van den raad van state.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1