LEYDSCHE 0 ERA. NT. WOENSDAG 30 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden blad 5 en 6 der Handelingen van den Gemeenteraad. BSNNKNLANDSCIIli BKK1GTBN. LEYDEN29 April. Bij de gisteren alhier gehouden aanbesteding, waren de minste inschrij vers voor: 1°. de vernieuwing van de Hoogewoerdsbrug over het Sleenschunr, 1« perceel G. II. Bertrand, voor de firma J. VV. Berlrand en Zonen, fabrie- kanten in ijzerwerk alhier, voor/ 1979; 2C perceel J. van der Tas, metse laar alhiervoor 2035; 2°. de vernieuwing van de ophaalbrug over de i Oude Heerengracht voor de VerwersstraalJ. Groenewegen, aannemer te 1 Haarlem, voor 3840; 3". de vernieuwing van den gemelselden wal aan de oostzijde van de Volmolengrachl of Kleine AardappelenmarktG. Rietber gen, metselaar alhier, voor ƒ2199; 4°. de leverantie van eene nieuwe straatmakcrsschuit, A. J. van Hoeken, scheepmaker alhier, voor 409.95. In de vergadering van de orde van advocaten, 11. Zaturdag gehouden, zijn de volgende dubbeltallen voor de bestaande vacaturen in den raad van toczigl en discipline, opgemaakt en aan de regtbank ingezonden: lste vacature: 1. mr. H. A. Neeb, 2. mr. P. C. Lezwijn 2e 1. mr. J. C. du Pui, 2. mr. A. P. A. Schmidt; 3C 1. mr. VV. C. D. Olivier, 2. m'. C. A. de Vassy; 4e 1. mr. N. Sikkel Groos, 2. mr. D. A. Graaf van Limburg Slirum 5e 1. mr. J. G. de Saiu2. mr. L. D. Suringar; Ge 1. mr. 11. J. Kist, 2. mr. L. de Hartog. Wij vernemen dat heden door de arrondissements-regibank tot leden van der. raad van toczigl en discipline benoemd zijn de heeren nirs 11. A. Neeb, J. C. du Pui, VV. C. D. Olivier, N. Sikkel Groos, J. G. de SainII. J. Kist, en tot deken van de orde van advocaten de heer mr. H. A. Neeb. Wij vestigen de aandacht op de hier achter aangekondigde opening van de zwem- en badinrigling Bhynzigt. Wen kan zich op nieuw overtui gen dat de ijver van den ondernemerden heer Rutgersniet verflaauwt maar dat hel zijn streven is die inrigling steeds te verbeteren en te ver- fraaijen, ten einde die meer en meer aan het doel te doen beantwoorden en tevens het aangename aan hel nuttige te paren. Door zijne onvermoeide pogingen mag zij thans gerangschikt worden onder de voortreffelijkste in- rigtingen van dien aard, en de aangename ligging van het geheel doet den bezoeker menig genoeglijk oogenblik aldaar doorbrengen. Het zachte weder heeft nu reeds een aantal zwemmers en baders derwaarts gelokt. Men schrijft ons uil Leur bij Breda dd. 28 AprilDen 25sle0 dezer overleed alhier een der thans oudste kweekelingen van de universiteit van Leyden te weten de WEZG. lieer T. F. Tielens, geboren te Goes. Hij werd in 1809 lol doctor in de geneeskunde gepromoveerden heeft dus nagenoeg 53 jaren dat vak uitgeoefend. Wen meldt ons, dat de eerste lading aspersics gisteren uit het Wcsl- land naar Amsterdam vervoerd is. Het Staatsblad n°. 42 bevat het kon. besluit van 21 April houdende opheffing, met 1 Julij aansl.van het dep. voor de zaken der hervormde en andere eerediensten behalve die der r. katholijke, en hel Staatsblad n°. 43 het kon. besluit van 25 April, houdende opheffing, mede met 1 Julij, van het dep. voor de zaken der r. katholijke eeredienst. Het beheer over de 2aken der herv. eeredienslcn enz. is aan den minister van justitie en dat over de zaken der r. katholijke eeredienst aan den minister van buitenl. za ken opgedragen. De directie zal, onder de bevelen der genoemde ministers, toevertrouwd worden aan hoofdambtenaren onder den titel van administrateurs. Uit Dordrecht meldt men dat onlangs in de pastorie van de gemeente der bisschoppelijke clerezy of oud-roomschen aldaar is terug gevonden de koperen plaat, die voor ruim drie en een halve eeuw waarschijnlijk in de Groote Kerk heeft gehangen. Zij is van geel gegoten koper, vierkant van vorm, 40 Ned. duimen breed cn 37 hoog, en vervaardigd ter gedachtenis van den vreeselijken brand, die op S'. Petrus en Paulusdag, 29 Juiig 1457, behalve een groot aantal woonhuizen en openbare gebouwen, ook hel inwen dige der Groote of Lieve Vrouwe-kerk verwoestte en waarbij vele men- schen in de vlammen omkwamen. Het op de plaat voorkomende gedicht vermeldt, in fraai, zeer goed bewaard gebleven Gothisch letterschrift, deze uitgebreide ramp en tevens een daarbij plaats gehad hebbend wonder. Volgens den Tijd zouden heden de aartsbisschop van Utrecht, de bis schop van Haarlem, en ook de protonotarius aposlolicus de la Geneste, met gevolg de reis naar Rome aanvaarden, tfcn einde aan de roepstem van Pius IX gehoor te geven. De bisschop van Haarlem heeft, gedurende zijne afwezigheidden kanunnik van Beekpastoor en deken te Haarlembe noemd lot vicarius-gencraal ad interim. Omtrent het verblijf van Z. BI. den koning te Zwolle meldt men van daar dal Z. SI. Vrijdag II. gebruik heeft gemaakt van een diner, hem door den gemeenteraad aangeboden. De zaal van het Odeon was daartoe prach tig ingerigt. De burgemeester stelde een toast in op den koning, die door Z. BI. terstond werd beantwoord. Z. BI. betuigde zijne erkentelijkheid voor de hartelijke ontvangst, die hem ten deel was gevallen. Z. BI. verklaarde dat de vorsten van Oranje nooit genoeg kunnen doen voor Nederland, toch kon ieder hunner het zijne doen; zoo zou ook hij het zijne doen lol bevor dering van het geluk en den voorspoed van Nederland. Met het oog daarop zou Z. BI. ook voor de belangen der provincie Overijssel waken en in het bijzonder de belangen behartigen van de stad Zwolle, die hem zoo met open armen ontvangen had. Des avonds had in dezelfde zaal een bal plaats, terwijl de stad inmiddels schitterend was geïllumineerd. Z. BI. bczigtigde de illuminatie onder het jubelen der bevolking. Zaturdag morgen vertrok Z. BI. naar Kampen waar hij met niet minder geestdrift dan te Zwolle werd ontvangen. De stad was. geheel met vlaggen en groen getooid. Z. BI. be zocht aldaar verschillende inrigtingen en maakte gebruik van een déjenner- dinatoirhem van wege de gemeente aangeboden. Na den middag keerde Z BI. naar Zwolle terug. Zondag morgen heeft Z. BI. aldaar de godsdienst oefening in de Groote kerk bijgewoond, alwaar Z. 31. bij zijne verschijning door de gemeente begroet werd door het zingen van een psalmvers. Des namiddags bragt Z. BI. een bezoek aan Dalfsen. Blaandag verlaat de koning de stad. Z. M. zal te Ny verdal nachtverblijf houden inde woning van den agent der Ned. handelmaatschappij, om Dingsdag over Rijssen, Enter en Goor naar Delden te gaan, en vervolgens naar het kasteel Twickel, van waar Z. BI. uitstapjes zal doen naar Almelo, Enschedé enz. Vrijdag'verlrekt Z. BI. van genoemd kasteel naar Deventer. Te Zwolle is door den bakker van Brummen aan Z. 31. ten geschenke aangeboden een monster krentebrood, lang 1.6 el, breed 0.3 el dik 0.13 el, voorzien van een elfregelig versje. Dit geschenk is door Z. BI. ter beschik king gesteld van de stads-armeninriglingonder bijvoeging van eene gift in geldten einde de kinderen op chocolade te onthalen. Te Ambt-Doetinchem waren Woensdag 11. eenige werklieden bezig met het afbreken van een ouden muur op het landgoed de Kemnade. Een hun ner had de onvoorzigtigheid steenen weg te nemen ter plaatse waar de muur een voornaam steunpunt schijnt gehad te hebbenmet het ongelukkig gevolg, dat de muur omstortte, waardoor drie hunner onder hel puin be graven werden. Een jongeling van ongeveer 16 jaren verloor daarbij het leven, terwijl een tweede van gelijken leeftijd zwaar gekwetst werd, en een jongman van ruim 30 jaren het regterbeen en de armbenevens cenigc ribben, gebroken zijn. Door Z. Exc. den minister van binnenl. zaken is benoemd tot rector aan het gymnasium te Bleppel de heer dr. P. A. Bloquetle, thans rector te Ootmarsum. Naar men uit Roermond meldt moet eene der kolenmijnen, in de nabijheid van Kerkraede, ingestort zijn. Ilct daarop staande gebouw is ge deeltelijk in de diepte verdwenen. 's GRAVENHAGE29 April. Tot officier der orde van de) Eikenkroon is benoemd de Duilsche beeldhouwer J. Stracke. Door Z. BI. is op zijn verzoek aan den kolonel der infanterie van liet leger in Ned. Indie J. W. D. Kobold," thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van generaal-majooralsmede van pensioen. Het heeft Z. BI. den koning behaagd, onze sladgenooten de heeren J. Smulders C°. tot zijne lilhographen cn papierhandelaars te benoemen en hun als zoodanig vergunning te verleencn tot bet voeren van Zr. 31s. wapen. Naar men verneemt, zal de verjaardag van U. M. de koningin dit jaar door de kon. familie op het. Loo gevierd worden. Er is sprake, dal ook 11. 31. de koningin, op hare terugreis uit Frankrijk, België zal aandoen, en wel ingevolge eene allerminzaamste uit- noodiging van koning Leopoid. De commissaris des konings dezer provincie, zal naar men verneemt in den looj» dezer week eene inspectiereis door een deel der provincie doen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat er voor geweermakers gelegenheid bestaat, om met den graad van ser geant of sergeant-majoor in gemelde betrekking bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden. De gegadigden zullen niet ouder mogen zijn dan 36 jaren en zich voor den tijd van 6 jaren voor de militaire dienst in Indiö moeten verbinden. Zij moeten zich aanmelden bij den luit.-koloncldirec- I leur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1