LEOSCIIE COURANT. 1862. MAANDAG 28 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. •>- v. ï*v -. -t - v- SI. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHKi. BKR1GTBW. LEY DEN 2G April. Op Maandag 5 Mei zal mevr. Sloopendaaldie gedurende meer dan 1 ceue halve eeuw een sieraad van het tooneel wasook hier eene benefice- I en afscfaeids-voqrstelling geven, en in het looneelspel van von Kotzebne het j Pu/ntdiobt als mevr. Warning optreden. Wij vertrouwen dat het, even als elders, ook hier door een talrijke opkomst zal blijken dat men hare ver- j diensten niet is vergeten. Gisteren morgen zijn drie werkliedendie in de Wolsteeg op een steiger- werkzaam waren, van eene aanmerkelijke hoogte gevallen. Twee hunner werden daarbij zwaar gekwetst, de derde in ligteren graad. Wjj vernemen heden dal de toestand der eerstgeuoemden de omstandigheden in aanmerking genomenniét ongunstig is. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 276 tot 368 personen. - De minister van builenl. zaken maakt bekend dat, ingevolge eene be schikking des konings, dd. 2 dezer, alle vreemdelingen, te rekenen van 1 Mei aanst.in het rijk zullen worden toegelaten op den voet van de arti kelen 3 en 4 der wet van 13 Augustus 1849 en mitsdien niet meer gehou den zullen zijn een builenlandseh paspoort te verloonen.- Het bestuur der vereeniging tot bevordering van de belangen des boek handels heeft zich dezer dagen tot den minister van binncnl. zaken gewend en hem opmerkzaam gemaakt op de grootc nadeelen, welke voor den' Ne- dcrlandschen boekhandel voortspruiten uit den nadruk, welke in Nederl. Indie van hier uitgekomen werken wordt gepleegd. De noodzakelijkheid lot voorziening wordt steeds dringender en IteL nadeel voor den Nederlandschen boekhandel, uit het gemis der vroeger reeds verlangde verbods-bepalingen voortvloeijeudcsteeds grooter. Het in huur nemen van het huis Zwanenburg met aanhoorigheden waarvan onlangs melding is gemaakt, geschiedt, naar men verneemt, met het doel om aldaar eene beetwortel-suikerfabriek op te rigten. Tol custos der akademische bibliotheek te Utrecht is benoemd de heer D. A. Balfoort, candidaat in de letteren. Aan de protestantsehe armen te Velp is door wijlen baronesse van Spacn La Lccq een legaat van ƒ1000 vermaakt. Uit Zwolle meldt men dat Z. M. de koning aldaar Donderdag avond de uitvoering van het Oratorium de Schepping door de zangvereening heeft bijgewoond. Voorts had Z M., vergezeld van den burgemeester en den commissaris des konings en begeleid door de eerewacht te paard, verschil lende inrigtingen bezocht, zooals de ijzergieterij van de heeren G. J. Wes- pelmey en Comp.de ijzerfabriek van de heeren Helmich, Schaepman en Comp.de armschool en hel museum. Vrijdag avond heeft de stad Z. M. een bal aangeboden. Heden zou Z. M. zich naar Kampen begeven. Naar men uit Zwolle meldt zijn S. van der Struik en A. Groen, die in den nacht van 17 op 18 April uit de gevangenis aldaar zijn onlvlugt, te Steenwijk aangehouden, en weder naar de gevangenis terug gebragt. Op den 16de" dezer was de bekende dierentemmer Uppell Faimaly, die met zijne menagerie te Zwolle slaat, naar gewoonte bezig eenen strijd te voeren met den grooten lUissischen beer. Het beest was echter niet in zijn humeuren haalde zijnen meesterden poot zoo onzacht over het gezigt, dat deze bloedende het hok moest verlaten. Deze onvriendelijke ontvangst wordt daaraan toegeschreven, dat de beer dien avond te weinig voedsel had gehad. Op den 23stcIi heeft over het dorp llaalte een hevig onweder gewoed. Niet ver van het dorp werd een boom getroffen en beschadigd. In de buurt schap lleeien sloeg de bliksem in de landbouwerswoniug van W. Blank- horst. Schielijk was het gebouw in ascli verkeerdwaarbij twee koeijen omkwamen; de eene scheen onmiddellijk door den bliksemstraal te zijn ge dood en de andere is levend verbrand en onder hel instortend dak bedolven. Dezer dagen vvertl eene zonderlinge weddingschap aangegaan, lusschen den slagter Schaap te Groningen en den pelmolenaar Mulder, te Eziuge, waarbij S. zich verbond, om voor elk Ned. pond, dat de 4 vette ossen, die hij van M. kocht, per stuk meer woog dan 375 N. ffi, 20 te betalen. Daar entegen zou hij de ossen, die dat gewigt niet haalden, om niet hebben. De uitslag van deze weddingschap is geweest, dat S. de vier ossen heeft ont vangen voor ƒ379, vermits zij dooreen niet ten volle 19 N. ineer wogen. Te Leeuwarden is den 24stc" dezer overleden de heer J. P. van Haren- carspel, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar. 's GRAVENHAGE 26 April. De heer J. Wolbers, schrijver der Geschiedenis van Suriname, on langs verschenen bij den boekhandelaar de Hoogh, te Amsterdam, is door Z. M. benoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. -- Bij kon. besluit van 25 Eebr. is aan mr. J. A. ridder van der llcim van Duyvendijke de titel verleend van baron, met overgang op zijne wet tige mannelijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. II. Boombergen, van het 3dl! reg. infanterie, tijdelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, op zijne aanvrage op pensioen te stellen en bij het wapen der infanterie te benoemen, bij het 6de reg. tot kapitein van de 3de kl. den lstcn luit. R. J. L. van der Poelvan liet 5dc reg. van het wapen. Naar men verzekert, zou Z. M. dezer dagen een besluit hebben geno men, waarbij de beide departementen voor de eerediensten met 1 Julij aanst. zouden worden opgeheven. Het beheer van de zaken der eerediensten zou aan twee afzonderlijke afdeelingen worden opgedragendie intusschen in dezelfde gebouwen, waar tegenwoordig de departementen zijn, zouden ge vestigd worden. Aan het hoofd van elke afdecling zou worden geplaatst een administrateur, die onder den verantwoordelijken minister staan zou; als die voor de zaken der herv. eeredienst enz. onder der. minister van justitie en die voor de zaken der r. k. eeredienst onder den minister van builenl. zaken. Men verneemt dat het gevolg van Z. M. den koning, dat hem naar Parijs zal vergezellenzich den 2dc" Mei op het Loo moet bevindenop welken dag Z. M. zich van daar naar cerstgemelde plaats zal begeven. Heden heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats ge had van onderscheidene artikelen ten dienste der marine. Voor 3200 ned. kan jenever zonder accijns, was de laagste inschrijver de heer Welsink alhier voor ƒ21,73; voor 6500 ned. kan jenever met accijns, was de laagste inschrijver dezelfde voor 43.33; en voor 4500 ponden gewoon zout was de laagste inschrijver de heer Zuur te Leyden voor ƒ12,69. De opname der schade door de werklieden in de fabrijk van gebr. Horrix, door den brand geleden, heeft doen zien, dat ruim 100 werklieden al hun gereedschap hebben verloren, terwijl de overige grooter of kleiner verlies hebben ondergaan. De waarde van het verlorene bedraagt rniin 5500. Reeds is er bij de commissie aan giften ingekomen de somma van 4022 05. In de zitting van de tweede kamer van Donderdag heeft de heer Wintgens verlof aan de vergadering gevraagd en bekomen, om den minister van koloniën op een nader Ie bepalen dag inlichtingen te vragen nopens het kon. besluit van 12 Maart jl.betrekkelijk de Delflsche akadeinie, en we gens hetgeen ten gevolge van dat besluit is gebeurd. Men verzekert dat die interpellatie Dingsdag zal plaats hebben. Gisteren is in de afdeelingen het onderzoek aangevangen over hel wets ontwerp tot definitive vaststelling van hoofdstuk V. (binncnl. zaken) der staatsbegrooling voor 1862. Heden worden in de afdeelingen onderzocht de wels-ontwerpen1°. tot definitieve vaststelling van hoofdstuk III (dep. van builenl. zaken) der staatsbegrooling voor 1862, en 2°. lot vaststelling van de begrooting voor den aanleg der staatsspoorwegen, voor 1862. BUITENLANDSCHË BKR5GTEN. EXCELAX i». LONDEN, 24 April. De voorraad katoen is steeds afnemend en de prijs stijgendzoodat in vele katoenspinnerijen en weverijen de arbeid tot eenen korten lijd is beperkt of geheel geslaakt is. Ten gevolge daarvan zijn vele fabriekarbei ders zonder werk en brood; maar er wordt met de plaatselijke hulpmiddelen door armbesturen en liefdadige particulieren zooveel mogelijk in hunne be hoeften voorzien. De broodelooze arbeiders zelve blijven rustig; althans heeft men tot nog toe gcene ernstige rustverstoring of wanordelijkheid van hen vernomen. Bjj de oefeningen met geschut op de wallen van Dover heeft een treu rig ongeluk plaats gehad. Met eene onbegrijpelijke achteloosheid waren drie kanonniers op de borstwering vlak voor een 42-ponder gaan zitten, terwijl liet stuk zou worden afgeschoten en de artillerist, verblind door den kruid damp der reeds geloste kanonnende dwaze daad zijner makkers niet had opgemerkt. Het gevolg was, dat een der ongclukkigen gedood en de beide anderen zwaar verminkt werden. Te Liverpool is dezer dagen een Engclsch schip aangekomen, dat zon derlinge lotgevallen heeft doorgestaan. Van Calcutta naar Amerika vertrok ken trachtte het door de blokkade van Charleston heen te dringen, en werd door een kruiser van de Noordelijken genomen. Deze zettevolgens gebruik, eene prijsbemanning aan boord, nadat zij de matrozen op een Amerikaansch schip had overgebragt, maar liet de Engelsche officieren op hun eerewoord op hun vaartuig. Deze verschalkten de prijsbemanning sloten die in liet ruim op en voeren reglstreeks en gelukkig naar Engeland. Uit New-York zijn eenigc nadere berigten ontvangen omtrent den veldslag Hisschcn de noordelijken en zuidelijken geleverd. De slag begon in

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1