vertrekken en van daar met den keiz. trein naar Parijs, alwaar II. M. ten 7 ure des namiddags verwacht wordt. Heden morgen heeft Z. K. H. de prins van Oranje, als inspecteur- generaal over het wapen der cavallerieeene inspectie gehouden in de ka zerne van het 4e reg. dragonders alhier in garnizoenwelke inspectie door Z. K. H. in de volgende dagen zal worden voortgezet. HH. KK. IIH. de prins van Oranje, en prins en prinses Hendrik hebben gisteren avond de voorstelling in den kon. Franschen schouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd, liet Italiaansch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Merelli, heeft zijne tweede voorstelling gegeven, die uit de bekende opera Lucia di Lammermoor van Donizetti bestond. Mllc Adelina 1 Palti vvas wederom de heldin van den avondna afloop van het derde be drijf werd zjj drie malen achter elkander teruggeroepen om de ontboeze ming der goedkeuring van hel publiek te vernemen. De baron van Brienen van de Groote Lindt, commissaris voor het j koningrijk der Nederlanden bij de algemeenc tentoonstelling te Londen, is dezer dageu derwaarts vertrokken. Door de commissie van aanbouw van arbeiderswoningen in de resi dentie heeft eene aanbesteding plaats gehad van het bouwen van achttien zoodanige woningen in de Java-straat alhier, waarvan aannemers zijn ge worden de gebroeders Schippers alhier, voor de som van ƒ15,170. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 24 April. De voorzitter deelt mede dat de hh. Dumbar. Fransen van de Putte, Blom en Guljé, nieuw benoemde leden, hunne geloofsbrieven hebben inge zonden, welke in handen worden gesteld van eene commissie van drie leden, met verzoek om slaande de vergadering rapport uit te brengen. De lieer de Brauw deelt namens de commissie mede dal deze zich reeds met het onder zoek heeft bezig gehoudenwaaruil bleek dat alle stukken in behoorlijke orde zijn bevonden, concluderende de commissie tot toelating, na eedsafleg ging, van genoemde heeren. Gedurende het uitbrengen van deze rapporten zijn al de ministers ter vergadering verschenen en ontvangen van verschillende zijden gelukwenschen. Achtereenvolgens worden de heeren Fransen van de Putte, Blom en Gulje' ter vergadering binnengeleid, leggen in handen van den voorzitter den bij de grondwet gevorderden eed af, en nemen zitting. De heer Dumbar was nog niet ter vergadering tegenwoordig. Ingekomen zijn een aantal wets-ontwerpenverslagen, enz., waaronder de besluiten betrekkelijk het ontslag en de benoeming van de af- en opge treden ministers, waaromtrent de voorzitter voorstelt deze voor kennisge- j BKL.fi IE. BRUSSEL, 23 April. Volgens de Indép. Beige heeft men hel plan gevormd om tegen de maand September eerstk. eene algemeene zamenkomst te Brugge te beleggen van beoefenaren en voorstanders der Nederduitsche, hetzij Vlaamsche of Nederlandsche letterkunde. Er heeft zich, volgens dat blad, eene commissie gevormd om aanstalten voor de bijeenkomst te maken; de gouverneur der provineic West-Vlaanderen is ecrevoorzitler der commissie. E1VGKLA38 0». LONDEN, 22 April. Hel Court Journal bevat het volgende berigt: De Uloniteur moge ver zekeren, dat de keizer en de keizerin der Franschen nog volstrekt geen plan gevormd hebben tot hel bezoeken van de tentoonstelling te Londen, toch kunnen wij uit eene goede bron melden dat dit bezoek werkelijk zal plaats hebben, en dat HH. MM. eenige dagen hier zullen doorbrengen en bij die gelegenheid de tentoonstelling eenige malen zullen bezigtigen. Zij zullen hun intrek neuien in het hotel van het Fransche gezantschap, doch in geen geval de opening der tentoonstelling bijwonen. De Globe berigt, dat een aantal voorstanders van de verspreiding des bijbels zich tot de commissie voor de tentoonstelling hebben gewend, met verzoek om hun vier zalen, elk 30 voet lang, af te slaan, om daarin een magazijn van bijbels in zeven verschillende talen op te rigten. De commissie heeft daarop geanlwóord, dat het haar leed deed aan het verzoek geen ge- volg te kunnen geven. Thans zullen zij in de nabijheid van het gebouw der j tentoonstelling een magazijn van bijbels opriglen. Op den spoorweg lusschen Milford en Londen had Zaturdag II. een ernstig ongeluk plaats. Terwijl een passagierstreinbestaande uit de loco motief, kolenwagen en drie rijtuigen, met eene snelheid van 50 mijlen per uur voortsnelde, sprongen eensklaps locomotief en kolenwagen uit het spoor, liepen nog 100 ellen voort en sloegen vervolgeus omwaarbij machinist en stoker deerlijk gekwetst werden twee der rijtuigen geraakten aan de andere zijde uit het spoor en werden tegen een goederengebouw ten deele verbrijzeld, ten gevolge waarvan een reiziger gedood en verscheiden andere gekwetst werden. Van de gekwetsten bij hel springen van den stoomketel te Riarlfield zijn nog eenige overledenzoodat het getal der omgekomenen reeds 27 bedraagt. Maandag II. had nabij Brighton eene wapenschouwing over verschil lende corpsen vrijwilligers, ten getale van 18000 man, in de beste orde plaats. Volgens alhier ontvangen berigten heeft er te Kingston (Jamaica) een ontzeltenden brand gewoed, waardoor een groot deel der stad werd vernield. De schade wordt op 120,000 begroot. KR AL IV KR IJK. PARIJS, 22 April. Onderscheidene kamers van koophandel hebben zich tot de regering gewend, om te verkrijgen, dat de suiker- en zoutbelastingen niet zullen toegepast worden. De meerderheid der commissie voor de begrooling staat hetzelfde denkbeeld voor en wil dat men die belastingen door eene nieuwe vermindering van het leger en de heffing van 1 a 2 pCt. op de assurantie- premiën eit eene op de lucifers vervangc. Ook blijft zij bij haar denkbeeld nopens de keizerlijke garde, die groote sommen eischt en eigenlijk slechts dient om vertooning te maken. De commissie is van oordeel, dat men 20 millioen op het hoofdstuk van oorlog, en 30 milliocn op de afdeelingen ma rine, openbare werken, enz. zal kunnen besparen, waardoor de opbrengst der nieuwe belastingen van 100 millioen op 50 kan gebragt worden. De beide bestreden heffingen zouden dan kunnen wegvallenen die op de fac turen en de rijtuigen, hoe schadelijk ook in sommige opzigten, des noods behouden worden, doch voornameljjk van die op het zout is men afkeerig. Hel hof van Douai heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Mirès. Hij is op alle punten der beschuldiging vrijgesproken en dientenge volge op vrije voeten gesteld. Ook graaf Sime'on is vrijgesproken van de tegen hem ingebragle beschuldiging van ontrouw beheer, in zijne hoedanig heid als president van der. raad van toezigt over de spoorwegkas. De voor lezing van het arrest was nog niet geheel geëindigdof van alle kanten gingen in de rcgtszaal toejuichingen op. Op den cisch van den procureur- generaal werd een der personendie het eerst teekenen van goedkeuring gegeven hadden, gevat en op bevel des voorzitters uit de zaal verwijderd. Toen de voorlezing geëindigd was stroomden van alle kanten de vrienden van Mirès toe, om hem de hand te drukken. Hij zelf was tot tranen be wogen, drukte de handen zijner vrienden en was niet in staat een woord uit te brengen. Alvorens te vertrekken, groette en bedankte hij de dames van Douai, die hem gedurende het proces zoo vele bewijzen van sympathie hadden gegeven. Toen hij met zrjne vrouw en zijne dochter in een rijtuig slapte, begonnen op straat de toejuichingen op nieuw. Bij zijne aankomst alhier heeft Mirès zijn intrek genomen in hetzelfde hotel, dat vroeger door hem bewoond werd. Zijne vrienden zijn hem daar komen verwelkomen. De actiën der naar hem genoemde spoorwegkas, waarvoor men vroeger geen 50 fr. wilde geven, zijn thans voor geen J50 fr. te bekomen. Het ontbreekt echter niet aan lieden, die de vrijspraak van den bankier een schandaal noemen. De Japansche gezanten hebben Zaturdag II. de keizerlijke drukkerij bezocht, waar de directeur Anselme Petctin hun een papier overhandigde, dat ter herinnering aan hun bezoek in de Fransche en Japansche talen in hunne tegenwoordigheid werd gedrukt. Maandag hebben zij het paleis van Versailles, alsmede Groot- en Kiein-Trianon bezocht. Men heeft de groote waterwerken ter hunner eere doen springen, waarover zij uitermate ver baasd schenen. Tot dusverre hebben 37 Fransche bisschoppen kennis gegevendat zij zich naar Rome zullen begeven. Men gelooft dat ongeveer de helft der in Frankrijk gevestigde prelaten aan de oproeping van den Paus zal voldoen. Zondag is alhier de tentoonstelling van gevogelte in den zoölogischen tuin van acclimatatie in het Bosch van Boulogne geopend. Zij is eene der volledigste, welke ooit van dien aard hier plaats hadden. Den 17den dezer heeft men op verschillende plaatsen van de departe menten Haute Saöne en Doubs schokken van aardbeving gevoeld. Volgens nadere berigten uit Vera Cruz van 23 Maart waren aldaar twee Fransche schepen aangekomenwelke een bataillon jagers overgebragt hadden; er werden nog 3000 man verwacht. Dc generaal Lorencez was 5Ber 'fchcgriiat. 's GRAVEND AGE, 24 April. In de zitting van de tweede kamer heeft de minister Thorbecke het plan der werkzaamheden voor deze zitting opge geven. Behalve vele ontwerpen van vroeger en de reeds door dit ministerie ingediende, zijn in onderzoek: hel ontwerp betreffende dc zeewegeu van Amsterdam en Rotterdam; dat omtrent het beheer en dc verantwoording der koloniale geldmiddelendat houdende bepalingen nopens cultuurondcr- nemingen in Indië; dat betreffende de regterlijke indeeling; dat omtrent de aflossing der tienden; dal omtrent het middelbaar onderwijs en dat omtrent de medische politie. NEW-YORK, 12 April. RO.) De strijdkrachten der zuidelijken te Yorklown bedragen thans 60000 man; zij ontvangen versterking uit Rich mond. Zij zijn van 500 stukken geschut van het grootste kaliber voorzien, en bereiden zich op een wanhopigen tegenstand voor. Tot dus ver is nog geen officieel rapport van den slag bij Corinth verschenen; men weet alleen dat van weêrszjjden 70000 man in het gevecht waren, en dat het vroeger vermelde cijfer aan dooden en gewonden overdreven was. Tenessee moet door een burgeroorlog fel geteisterd wordenmen vermoordt cr elkander op ving aan te nemen. De heer van Goltstein heeft geenc bedenking legen dit voorstel, maar hij moet doen opmerkendat er een bezwaar is gerezen ter zake van de gel digheid dier benoemingenhetwelk noodwendig door de regering zal moeten worden toegelicht en opgehelderd. Ik weet niet. zegt spreker, of het in het plan van het nieuwe bewind ligtom inlichtingen te geven over de vorming en rigting van het nieuwe kabinet. Indien dit wel het geval is, dan zou te dier gelegenheid noodzakelijk dit bezwaar ter sprake moeten komen; maar als dit niet in het plan ligt, dan zal ik verlof vragen, om eene interpellatie de doen nopens de vorming en rigting van het nieuw op getreden kabinet. Voorts ziju ingekoöien een groot aantal adressen over aanhangige wets ontwerpen enz.de meeste van die adressen hebben betrekking tot het, nieuw voorgedragen tarief van regten op den in- en uitvoer. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. met den Mcxicaanschen generaal Almonte, dien hij onder zijne bescherming genomen had, naar het binnenland vertrokken. PK CISSEN. BERLIJN 22 April Naar men verneemt zal de landdag op den ÏQ^" Mei c. k. worden geopend; tot heden laat zich nog niets met zekerheid bepalen of de koning daarbij tegenwoordig zal zijn en eene troonrede uitgesproken zal worden. Door den minister van financiën is aan den gemeenteraad dezer hoofd stad eene uilnoodiging gcrigt om, even als te Wecnen is bepaaldeen aan tal bekwame industriëlen voor rekening der gemeente naar Londen te zen den om er de aanstaande wereldtentoonstelling te bezigtigen. De gemeen teraad heeft echter deze uilnoodiging van de hand gewezen, op grond dat de daartoe benoodigde onkosten niet door de stad, maar door het rijk dienden bestreden te worden. Graaf Eulenburg, chef van het gezantschap, dat China en Japan heeft bezocht, is over Triësl herwaarts teruggekeerd.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2