LEÏDSCHE COERAAT. VRIJDAG 25 APRIL. De Courant wordt Hlaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 April. In de zitting van den gemeenteraad van lieden zijn benoemd: tot lid der i commissie van fabricage de heer tnr. J. van Outeren, en tot leden der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt de aftredende bh. F. W. Krieger, J. L. A. Desertine en II. A. Reiche. De voorzitter heeft o. a. medegedeeld de ontvangst eener missive van den minister van binnen!, zakenwaarbjj deze te kennen geeft bij het rijksle- legraafkantoor alhier eene doorloopende dagdienst te willen openen, indien daartoe een geschikt lokaal wordt aangewezen, daar het thans in gebruik zijnde lokaal in vele opziglen daartoe ongeschikt is. B. ep VV. zullen om trent dit punt nader eene voordragt aan den raad doen. Bij de boekhandelaren P. Engels en Schreuder en van Baak is thans verschenen de tekst van het oratorium Eliaswelk zangstuk op den 9de" Mei door de Leydsche zangverceniging onder directie van den heer A. J. Welrens zal uitgevoerd worden. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij deze tekst eene geheel niepwe vertaling is gevoegd, als mede eene opgave der bijbelplaatsen waaruit Mendelssohn den tekst heeft zamengcsteld. Gisteren middag ten 2 ure is het stoffelijk overschot van den beer P. de Raadt, te Voorschoten, ter aarde besteld. Achter het lijk volgden t onder de betrekkingen en vrienden des overledenen, jhr. de Casembroota oud-gouverneur van Z. K. 11. den prins van Oranje en dezen vertegenwoor digende, benevens de tegenwoordige docenten en leerlingen en vele oud leerlingen van Noorthey. Op het kerkhof aangekomen, sloten zich de kerkeraad en gemeenteraad aan den stoet aan. Bij het graf sprak de heer de Jonge van Ellemeet, als oud-leerling, tot de voormalige kwcekelingen hen voornamelijk wijzende op datgene wat de heer (Te Raadt ten hunnen opzigtc had verrigt. Daarna herdacht de heer Kramers, hoezeer hij alles aan den overledene was verpügl en aan hem inzonderheid zijne vorming de danken had, zoodat de eer van Noorthey te blijven handhaven, steeds zijn streven zou uitmaken en hij, op het voetspoor van zijn voorganger, zou trachten, de aan hem toevertrouwde jongelieden tot nuttige mannen voor het vaderland te vormen. IK Sluiter, predikant te Voorschotenwijdde daarna eenige ernstige woorden aan de nagedachtenis des overledenen. Toen men aan het sterfhuis was teruggekeerd, hield de heer dr. L. R. Bey- nen nog eene welsprekende en treffende toespraak. Van de alhier gestationneerde 5dc, 6jc en 7de comp. van het reg. veld artillerie zullen in het laatst dezer maand naar Breda gedetacheerd worden 30 artilleristen met de noodige treinbespanning enz.onder bevel van een officier, tot het in gereedheid brengen van het kamp en verdere practische oefeningen voor de kadetten der kon. militaire akademie, welke aldaar zul len kaïnperen. In de Midd. C. leest men hel volgende: Onze uitstekende beoefenaar der Indische talen en litteratuur, dr. J. II. C. Kern, die men met reden vreesde dat ons vaderland verlaten zou om eene eervolle, hem aangebodene betrekking Ie Oxford te aanvaardenzal voor Nederland behouden blijven. Met zekerheid kunnen wij melden, dat deze geleerde weldra zal geroepen worden om de plaats in te nemen in de litterarischc faculteit der Leydsche hoogesehoolopengevallen door den dood van prof. Juynboll; ook moet dr. Kern zich reeds bereid hebben verklaarddie roepstem op te volgen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen eene gewone vergadering houden. De vrienden en vereerders van den in het vorige jaar overleden F. C. von Savigny besloten kort na zijnen dood aan eene hem waardige stich ting zijn naam te verbinden. Tot bereiking van dat oogmerk werd er een hoofd-comile' benoemd, dat spoedig blijken van veler deelneming mogl ont vangen. liet doel der slichting zou zijn: 1°. het bekroonen van belangrijke geschriften op het gebied der vergelijkende regtsvvetenschapen 2°. om aan ervaren regtsgeleerdenzonder onderscheid van nationaliteit, de gelegenheid te gevende regtsinstellingen van vreemde landen door persoonlijk bezoek te leeren kennen. Ook in ons vaderlandwaar Savigny vele vereerders telt, heeft men, op ontvangen uilnoodigingzich niet willen onttrekken. De hh. mrs. J. C. Faber van Riemsdijk, prof. B. J. L. de Geer van Jutfaas prof. J. E. Goudsmit, G. Groen van Prinsterer, J. Kappeyne van de Cop- pello, prof. de Bosch Kemper, II. J. Koenen, J. H. Plnlipse, P. J. Teding van Berkhout en C. A. Chais van Buren hebben in eene circulaire het doel der stichting uiteengezet en hunne reglsgeleerdc Iandgenoolen lot deel neming aangespoord. Door het dep. van oorlog is bepaald, dat er voorloopig geene onder officieren, korporaals en manschappen van het wapen der cavalerie, noch onder-officieren en korporaals van het wapen der infanterie en onder-officie ren en manschappen van het wapen der artill. bij het O. I. leger zullen overgeplaatst worden. Te Dordrecht is het berigt ontvangen dat Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje de plegtige onthulling van het standbeeld van Ary Scheffer, op 8 Mei aanstaande, niet zullen bijwonen. De commissaris des konings in Zuidholland heeft de nitnoodlging, om het feest met zijne tegen woordigheid te vereerenaangenomen. De minister van binnenl. zaken heeft gemeld dat hij overkropt is van bezigheden, maar dal, ,als zjjn werk hem dit maar eenigzins mogelijk maakt, hij toch bij die plegtigheid hoopt tegenwoordig te zijn. Te Amsterdam heeft eergisteren de hooglceraar P. H. Suringar ge-1 dachtenis gevierd van zijn 25-jarig doctoraat. Vele zijner vrienden, leerlin gen en vereerders, hebben van hunne belangstelling doen blijkcu, tcrwjjl onder anderen door zes oud-leerlingenallen vroeger of thans internes in het binnen-gaslhuishem een keurig geschenk in zilver is aangeboden. Wij vernemen, zegt het H. en Effbl., dat door de arrondissemenls- reglbank te Amsterdam regtsingang, met bevel tot gevangènneming, is ver leend legen J. A. Hinsbcek, oud G4 jaren, laatst kassier generaal bij de Nederl. bank, laatst wonende te Amsterdam, thans voortvlugligter zake van diefstal gepleegd in dienstbaarheid. Uit Zwolle meldt men de aankomst aldaar van Z. M. den koning op gisteren. Z. M. werd aan het Kalerveer opgewacht door den commissaris des konings en andere autoriteiten, en aan de grenzen der stad door het gemeentebestuur verwelkomd. Aldaar werd de trein georganiseerd voor den plegtigen inlogt, die in goede orde plaats had. Op de Groote Markt, onder de daar opgerigtc eerepoort, hield de trein stand, waarna Z. M., die de gencraals-uniform droeg, zich in het gouvernementshuis begaf, waar hem een diner werd aangeboden. De geestdrift der volksmenigte was onbeschrij felijk groot. Geen huis waaruit niet de driekleur wapperde, of dat niet met guirlandes was getooid. Geheele straten waren dermate met dennenloof en bloemen versierd, dat zij op een tuin geleken. Des avonds zon van wege de vereeniging van fabriek- en handwerksnijverheid door de werklieden eene serenade aan Z. M. worden gebragt. Door de arrond.-regtbank te Middelburg is bevel tot gevangenneming uitgevaardigd legen C. Aarnoulze, oud 14 jaren, verdacht van een brand, die te Grijpskerke heeft plaats gehad, te hebben gesticht. Te Zierikzee werd Vrijdag II. zekere V., een smidsknecht en vader van een talrijk gezin, in bewusteloozen toestand, waarin hij door sterken drank geraakt was, te huis gebragt. Zijne vrouw weigerde hem binnen te laten. Men bragt hem toen naar eene zijner gehuwde dochters, maar deze en haar man lieten hem op het bleekveld liggen daar zij hem niet in huis wilden hebbenna verloop van eenigen tijd bevond men dat hij gestikt was. Door de arr.-regtb. te 's Ilertogenbosch is regtsingang verleend tegen drie personenter zake van het opkoopen van stemmen bij de eenige weken geleden daar plaats gehad hebbende verkiezingen voor leden van den gemeenteraad. 's GRAVEN1IAGE, 24 April. Z. M. heeft den heer Sloet van de Beele, gouv.-generaal van Neêrl. Indië, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Op den 21ste" dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de graaf d'Oriolla, ter overhandiging zijner ge loofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van Z. M. den koning van Prtiissen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bjj het 2de reg. infanterie tot kapitein 3de kl. den lslen luit. A. J. de Kolf, van het 5dl! reg. van het wa pen en den kapitein der artillerie A. W. Muyskendie bij besluit van 7 Julij 1859, om redenen van gezondheid op non-activiteit is gesteld, in active dienst te herstellen en wel bij het 3dc reg. vesting-artillerie. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië M. Baay, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontshg verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. Ook is, op zijn ver zoek, pensioen verleend aan den kapitein J. F. van Manen, van het7dcreg. infanterie. Z. M. heeft ten behoeve der werklieden in de fabriek van de hh. Gehr. llorrix ƒ1500 geschonken, IIIIKK. HH. prins en prinses Hendrik 250. HH. MM. de koning en koningin zijn gisteren morgen ten half zeven ure met een extra-trein naar Arnhem vertrokken. Z. K. II. de prins van Oranje heeft 1111. MM. lot aan het slation uitgeleide gedaan. Van Arnhem zou Z. M. de koning zich naar het Loo en van daar naar Zwolle begeven. II. M. de koningin heeft de reis verder per extra-trein vervolgd naar Aken, alwaar zij de domkerk en andere merkwaardigheden bezigligcn en den nacht doorbrengen zou. Den volgenden morgen zou 11. M. over Luik naar Jeumont

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1