bijzondere, waarvan 49 gesubsidieerd; algemeen toiaal 3563. De openbare zijn in vergelijking met bet vorige verslag verminderd met 18, de gesubsi dieerde bijzondere met 23 vermeerderd, en de niet-gesubsidieerde met 8. Het gebeele getal van alle lagere scholen was echter 13 meer dan bij het einde van het jaar 1858. In den loop van 1859 heeft weder in verscheidene gemeenten de regeling van het lager onderwijs volgens de voorschriften der nieuwe wet plaats gehad, maar toch nog, in weerwil van de herhaalde aan sporingen van regering en gedep. staten slechts in een betrekkelijk gering getal gemeenten ingevoerd of tot stand gebragt. Wat 1859 betreft, zoo blij kt. het dat de regeling in haren geheelen omvang heeft plaats gehad in 215 ge meenten; voorts vastgesteld, maar nog niet goedgekeurd in 73 en dat ge deeltelijke regeling plaats had in ongeveer 120 gemeenten. Hoofdonderwij zers waren er 3126, hulponderwijzers 2081, kweekelingen 916; het gcheele hulppersoneel bedroeg op alle scholen 4379 tegen 4495 volgens het vorige verslag. Het getal leerlingen op de openbare school bedroeg in Januarij ge middeld 316,552, als: 183 477 jongens en 133,075 meisjes, en in Julij 258,000, of 142,105jongens en 115,895 meisjes, dag- en avondschool bijeen- gerekend. liet getal op gesubsidieerde bijzondere scholen was in Januarij 1816, in JiiIij 1824; op de niet-gesubsidieerde, in Januarij 87025, in Julij 83626. Het gemiddeld getal leerlingen op alle lagere scholen te zamen was: in Januarij 405,393, in Julij 343,450. Overal werd vermeerdering waargeno men, doch meer in den winter dan in den zomer, wanneer het schoolver zuim aanzienlijker is. Kosteloos onderwijs genoten 151,619 leerlingen in Januarij en 126,163 ir. Julij, dal mede toegenomen is. Herhalingscholen waren er 140, zondagscho len 125. Aard en omvang van het onderwijs verschilden niet van het voor afgaande jaar. De kosten bedroegen ƒ2,687,720, waaraan het rijk ƒ291,306, de provinciën 40,698, de gemeenten 1,405,772, schoolgelden ƒ878,514, bijzon dere fondsen ƒ71,430 bijdroegen. Op slechts enkele plaatsen nog was het schoolgeld overeenkomstig de voorschriften der wet geheven. Over het algemeen wordt uit de nieuwe regeling ook verbetering voor de onderwijzers ver wacht. De berigtcn van de inspecteurs aangaande de werkzaamheden der schoolcommissiën luiden over 't algemeen niet gunstig. Er werd in de meeste gemeenten weinig belangstelling aan den dag gelegd. Het getal bewaarscho len bedroeg: openbare 60 met 8628 leerlingen; bijzondere 385 met 33,444 leerlingen kleinkinder- of maitressenscholen 297 met 7709 leerlingen. Het verslag bevat eene reeks van tabellen omtrent al de aangewezen onderwerpen, waaruit wij op de belangrijkste de slotsommen hebben medegedeeld. 'sGRAVENHAGE, 22 April. HH. MM. de koning en de koningin en HH. KK. UH. de prins van Oranje en prins Hendrik hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk, onder het gehoor van ds. Jas, aan de bediening van het avondmaal deelgenomen. Z. D. H. de hertog van Saksen-Weimar neemt langzaam in beterschap toe. De staten-bijbeldie onlangs aan Z. M. de koning ten geschenke is aangeboden, zal in de hofkapel op liet Loo geplaatst worden. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning aan de gebr. llorrix doen berigten, dat, zoodra de werklieden in staat zullen zijn in de nieuw her bouwde fabriek hunne werkzaamheden te hervatten, de voor 's konings pa leis in den eersten lijd benoodigde meubelen aldaar zullen moeten gemaakt worden. Door het gemeentebestuur worden mede alle pogingen aangewend om de genoemde heeren te onderstennen in het spoedig weder aan het werk stellen van de werklieden hunner fabriek. Daartoe zijn van stadswege drie ruime lokalen op den Burgwal alhier beschikbaar gesteld, terwijl hun ver der zooveel mogelijk hulp zal worden verstrekt. Er is thans eene algemeene commissie alhier gevestigd, die zich be lasten zal met de ontvangst en uitdecling van de giften, welke de mensch- lievendheid mogt willen bestemmen tot tegemoetkoming in het door de werklieden der fabrijk geleden verlies. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAS 1». LONDEN, 20 April. Vrijdag II. is in de kon. kapel van Whitehall eene buitengewone dienst gevierd, ter gelegenheid van het uitdeelen der koninklijke YVitte-Donderdag- aalmoezen aan bejaarde armen; 43 mannen en 43 vrouwen (de koningin is 43 jaren oud), ontvingen met de gebruikelijke plegligheden, behalve andere geschenken, eene beurs met 43 geldstukken, die voor dit doel op de ko ninklijke munt worden geslagen. Aan ieder persoon werd vooreen bedrag van ongeveer 4 uitgereikt. Het Britsche zendelinggenootschap heeft eene som van 2000 (ƒ24000) geschonken, om het Amerikaansche zendelinggenootschap, dal door den oorlog geen genoegzame fondsen kon verzamelenin zijne werkzaamheden te ondersteunen. Op de esplanade van het kasteel te Edinbnrg heeft II. Dingsdag met militaire plegtigheid de inwijding plaats gehad van een gedenkteeken ter eere van de 250 officieren en soldaten van het 78stc reg. Schotten, die ge durende den opstand in Indië ten jare 1857/58 het leven hebben verloren. Te Bath is de schouwburg, welk gebouw in 1805 was opgerigt, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Woensdag middag had er in eene gasfabriek van Uolborn eene ge duchte ontploffing plaats, naar men onderstelt doordien een der arbeiders, om zich te verzekeren dat de pijpen goed aan elkander sloten en geen gas uitlieteneen brandende stroowisch langs dezelve liet gaan. Hel gebouw sloeg uiteen en drie arbeiders werden derwijze gekwetstdal men voor hun leven vreest. Dezer dagen zond een veehandelaar ruim 100 varkens van Norwich naar Londen; ten einde de beesten voor den regen te beschutten, werd over de wagens een zeildoek gespannentoen men te Peterborough was aangekomen en zich verwonderdedat de varkens zoo stil warenbevond men dat zij op drie na allen waren gestikt. Woensdag II. heeft in eene steenkolenmijn nabij Sheffield, terwijl omtrent 200 arbeiders aan het werk waren, eene gasontvlamming plaats ge. grepen, doordien het volk bij het loshakken der steenkool zich van bran dende kaarsen in plaats van veiligheidslantaarns bediende. Zes arbeiders werden op de plek gedood en twee gekwetst. FRANKltlJH. PARIJS, 20 April. Dezer dagen hebben er weder gevangennemingen plaats gehad, meest onder de arbeiders, volgens den een wegens deelneming aan geheime ge- nootschappenvolgens den ander wegens uitgelekte plannen om het werk te slaken ten einde de bazen Ie dwingen hooger loon te betalen. De pre lect van policie heeft overigens een kraclitigen maetregel genomen. Al de arbeiders, die niet te Parijs zelf te huis behooren, zijn namelijk van reis- passen voorzien en naar de departementen terug gezonden, met last die zonder speciaal verlof niet meer te verlalen. De regering was niet zonder zorg over de ziekte van den heer Reeurt, republikein en tevens de meest geliefkoosde geneesheer van de arbeiders die den Faubourg S'. Anloine bewonen, daar de arbeiders besloten hadden om hem met vorstelijke pracht ter aarde te bestellen en daarbij in massa tegen woordig te zijn. De beer Recurt wordt echter beter. Het Japansche gezantschap heeft Donderdag de voorstelling in het Cir que Napoleon bijgewoond, waartoe het uitgenoodigd was. Allen loonden deze voorstelling veel genoegelijker te vinden dan de groote opera, hoewel, of misschien juist omdat deze soort van opvoeringen ook bij hen te lande niet vreemd is. Zij waren echter zeer verwonderd dat de vrouwen ook deel namen aan de verschillende exercitiën. In den voormiddag hadden zij de keizerlijke porseleinfabriek te Sèvres in oogenscbouvv genomenalwaar zij zich op het naauwkeurigsl alle bereidingen en bewerkingen deden verklaren. Zij schenen zeer verwonderd, dat men het hier te lande in deze lak van njjverheid zoo ver had gebragt, maar gaven te kennen dat er nog verschil lende kleuren en andere verbeteringen in die kunst ten hunnent bekend zijn. Vrijdag hebben de gezanten den Jardin des Plantes bezigtigd, alwaar zij verrukt waren over hetgeen zij zagen. De gezanten hebben aan de regering medegedeeld dat zij voornemens zijn eerst tegen den winter aan boord van een Fransch vaartuig te gaanom naar hun vaderland terug te keeren. Men verneemt dat zij aan hun voor nemen, om Nederland te bezoeken, gevolg zullen geven. De heer Michel Chevalier beweert in een maandschrift, dat de Euro- pesche lusschenkomst in Mexico dienen moet om aldaar den monarchalen regeringsvorm te herstellen en den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk op den troon te plaatsenen dat dit werkwanneer Engeland en Spanje zich daaraan onttrekken, door Frankrijk alleen moet worden tot stand ge bragt. Dit baart nog al opzienomdat de heer Chevalier sedert eenigen tijd als een vertrouweling van den keizer beschouwd wordt. De heer Desprez, de oudste van de notarissen dezer hoofdstad, is bij gelegenheid van volbragten 50-jarigen diensttijd tot commandeur der orde van het legioen van eer benoemd. Men verneemt dat een looper van de bank van Frankrijk verdwenen is met 150,000 fr. De heer de Blocqueville, een Fransch reiziger, die door de Turko- mannen gevangen was genomen en door den Schah van Perzië voor eene som van 100.000 fr. is vrijgekochtis te Teheran aangekomenwaar hij den Schah zijn dank is komen betuigen. De Patrio deelt het volgende berigt mede uit Beyruth van 4 April. Kabouü-ElFendicommissaris-generaal van de porte in Syrië, is den 29slea Maart te Damascus aangekomen, waar groote ongerustheid heerscht, wegens de tijdingdat de groote karavaan van Bagdad door de vereenigde stammen van Maahama in de nabijheid van Palmyra was geplunderd en dat vele kooplieden waren gedood. Dit feit is eene groote schade voor den handel van Damascus cn de Turksche regering is thans verpligt eene expeditie te zeuden om die stammen te tuchtigen. Volgens berigten uit Athene verkeert koning Otto in cenen moeijelijken toestand, en zou hij niet ongezind zijn van den troon afstand te doen. E RUIS SEN. BERLIJN, 20 April. Op den 17dc° dezer is de baron von Hullberg-Broichmeer bekend onder den naam van kluizenaar van Ganting, op zijn landgoed Hermanns- dorf in Neder-Beijercn ovgrleden. Hij had den ouderdom van 94 jaren be reikt. Onder de vele orden en onderscheidingenhem ten deel gevallen, behoort ook de groote ster in brillanten van de Perzische orde van de Zon en den Leeuw, welke de Schah van Perzië hem persoonlijk heeft overhan digd. Zijn vermogen heeft hij grootendeels vermaakt aan zijne bedienden en aan weldadige inriglingen. Volgens berigten uit Petersburg van den 14den dezer was aldaar sedert twee dagen geen post van het buitenland aangekomen. De streek aan gene zijde van Dunaburg was door eene vreeselijke ramp getroffen; het water van de Dwina had er eene hoogte van 26 voet bereikt. Alle bruggen, be halve de nieuwe spoorwegbrug, werden weggerukt. Donderde huizen ston den lot aan de daken onder water, en reeds waren verscheidene personen, inzonderheid kinderenverdronken. Een later berigt meldt dat de ijsmassa zich eindelijk eene baan had gebroken en dal de Dwina haren natuurlijken loop herkregen had. OOSTENRIJK. VVEENEN, 19 April. De keizer zal zich in het begiji van Mei weder naar Venetië begeven en aldaar geruimen lijd vertoeven.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2