LEYDSCHE €0 ERA NT. 1802. N". 49. V ÉÉS WOENSDAG 23 APRIL. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zaturdag avond. 4-m. N A :.fV^ j I;>vn'" Zie prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Dij deze Courant wordt verzonden blad 4 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNBNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 April. Gisteren avond werd in de zaal der vereeniging voor christelijke be langen door ds. D. Chantepie de la Sanssaye liet openbaar verslag gedaan van de onder zijn bestuur slaande Zondagschool, waartoe vele belangstel lenden waren opgekomen. Uit dat verslag bleek op nieuw dat die inrig- ling zich in cenen gewenschten bloei mogt verheugeneen toestand allczins verblijdend voor den spreker, die, daar hij eerstdaags deze stad verlaatthans als bestuurder der school aftrad. Hij nam bij deze gelegenheid een hartelijk afscheid van de kinderen en van de dames met hunne leiding belast, waarop hem zoowel door de dames als door de kinderen, in een gevoelvol gezang, een afscheidsgroet cn heilbede werd tocgebragt. Tevens deelde de spreker mede dat in zijne plaats ds. Tichler zieh bereid had verklaard de bclan-' gen der'school zooveel mogelijk te heharligen. Aan de kinderen werden onderscheidene blijken van aanmoediging geschonken. D8. F. Hage, pred. aan de Kaag, heeft voor de beroeping naar de hervormde gemeente te Katwijk aan Zee bedankt. Er is reeds een nieuw twaalftal gemaakt. Wet de beroeping der hervormde gemeente te Katwijk aan den Rijn zal spoedig een begin gemaakt worden, aangezien de hand opening er toe verleend is. De minister van marine zal op den 25sle" dezer o. a. doen aanbeste den de levering van 3200 kan jenever, zonder accijns, en 6500 kan, met accijns. De minister van fmantiën heeft hekend gemaaktdat gedurende het jaar 1861 iu 's rijks munt zijn vervaardigd de navolgende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk, ten behoeve van de circulatie hier te lande: 2,050,000 centen, 1,446,000 halve centen; voor rekening van bijzondere per sonen: 876.003 2j guldens, 5,078,886 guldens, 6,001.252 J guldens; te za- men uitmakende eene nominale geldswarde van ƒ10,297,249.50. Uit bet programma voor de dertiende algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, te houden door de Hollandsche maatschappij van Landbouw, op Vrijdag, Zaturdag, Zon dag, Maandag en Dingsdag, 26, 27, 28, 29 en 30 September 1862, blijkt het volgende. De tentoonstelling heeft plaats te 's Gravenhage; die van voortbrengselen en werktuigen van Vrijdag 26 Sept. tot en met Dingsdag 30 Sept.; die van vee, pluimgedierte en bijen alleen op Maandag den 29 September 1862. De tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen wordt geopend op Vrijdag des vooruiiddags ten 11 ure, verder dagelijks des mor gens ten 10 ure, alleen des Zondags ten 12 ure. De tentoonstelling van vee wordt geopend Maandag ten 11 ure. Een ieder, zonder onderscheid of hij al dan niet lid der maatschappij is, wordt uitgenoodigdlot deze ten toonstelling in te zenden, leder inzender wordt verzocht, daarvan vóór 1 September 1862 opgave te doen aan den secretaris der afdecling, waartoe hij behoort, of in wiens afdeeling hij woonachtig is. Die builen de pro vinciën Zuid- en Noordholland woonachtig iswordt uitgenoodigd deze op gaven schriftelijk en vrachtvrij regtslreeks iu te zenden, mede vóór 1 Sep tember, aan den secretaris der Hollandsche maatschappij van landbouw, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, te Rotterdam. Er zijn een 200-tal gouden, zilveren en bronzen medailles als prijzen uitgeloofd door Z. M. den koning, 1111. KK. Ü1I. de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik, de algemeene kon. landbouw-vcreenigingde stad 's Gravenhageverschillende afdeelingen der maatschappij en een groot aantal particulieren. De algemeene vergade ring wordt gehouden op Zaturdag 27 September, ten 12 ure. Op Dingsdag, den 8slen Julij aanslaande zal tc Deventer worden ge houden de 85s,e algemeene vergadering der Ned. maatschappij ter bevorde ring van nijverheid. Den 9den zal er eene vereeniging plaats hebben van de leden der maatschappij tot het houden van een congres van nijverheid, en den 10d™ een? tweede zitting der algemeene vergadering. Directeuren zul len o. a. aan de algemeene vergadering voorstellenhen te magligen om bij voortduring pogingen aan te wenden tot afschaffing of wijziging van de wet op de patenten. Op het congres zullen worden behandeld negen pun ten, waartoe o. a. behoort: De tegenwoordige wel, waarbij de accijns op de suiker wordt geregeld, werkt als beschermend regt voor de suiker raffinaderijen. Slechts een gedeelte van hetgeen de accijns opbrengt, komt in de schatkist. In een belasling-syslema als liet onzedat alle bescher ming uitsluit, is het eene tegenstrijdigheid, eene enkele fabricks-nijverheid door belasting-wetten te beschermen. Is liet in het belang van hel alge meen niet wenschclijk, dat deze toestand ophoude? In de vorige week is in liet Noordhollandsch kanaal een Engelsch brikschip, met steenkolen geladen, gezonken, en tot nog loc zijn de po gingen om het vaartuig te ligtcnvruchteloos gebleven. De doorvaart is sedert dien tijd voor schepen gestremd en, naar men van liet Nieuwe Diep meldtbedraagt de schadevergoedingdie door de eigenaren der opge houden schepen geeischt wordt, reeds 1£ milliocn. Uit Zwolle meldt men dat in den nacht van den 18den uit het huis van verzekering aldaar zijn outvlugt Albert Groen en Steven van der Struik, beruchte boosdoeners, die onlangs ter zake van poging lot moord met voor bedachten rade en diefstal, door liet prov. gereglshof in Overijssel tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld zijn, alsmede Jan van Dijk, die den 15den dezer voor het hof leregl stondbeschuldigd van diefstal van 2 paarden uit de weide. De laatstgenoemde is te Almelo weder gevat, op het oogenblik dat hij aan zijne vroegere woning aanklopte. liet Friesch genootschap voor geschied-, oudheid en taalkunde hield dezer dagen zijne 101ste vergadering, ouder voorzitting van den heer mr. J. Dicks, waarin deze een stuk voordroeg van prof. II. YV. Tijdemanover eene briefwisseling tusschen Joachim Hopperus eu Viglius van Aytta, van 1554—1562. Door den heer mr. J. H. van Boelens werd aan het genoot schap ten geschenke aangeboden een fraai exemplaar van Les archives de la Maison d'Orange, door mr. Groen van Prinslerer. Ter reede van Vlissingen is Vrijdag II. het Amerikaansche driemast- schip, dat bestemd was naar de Oostzee, een prooi der vlammen geworden. Hoewel bet ongeval treurig was, leverde dien brand een indrukwekkend gezigt op. Men verneemt dat prof. Molenschot!, thans te Turyn gevestigd, door koning Victor Emmanuel is benoemd tot ridder der orde van Mauritius en Lazarus. Onlangs is openbaar gemaakt het van regeringswege aan de tweede kamer ingezonden verslag omtrent den staat der liooge-, middelbare en la gere scholen over 1859/60. De vormvroeger reeds gebezigdheeft geene wijziging ondergaan. Het stuk beval overigens zeer uitgebreide mededeelin- gen, waaruit liet volgende slechts wordt aangestipt. Hel getal studenten aan de drie hoogescholen bedroeg 1395, als 671 aan die tc Lcydenwaarvan 537 te Leyden zelf en 134 elders, 510 aan die te Utrecht en 214 aan die te Groningen. In de godgeleerdheid bedroeg het gezamenlijk getal 474, in de regtsgeleerdheid 519, in de geneeskunde 259, in de wis- en natuurkunde 31 en in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren 52. Hel totaal geeft 43 studenten meer dan in vorige en 68 meer dan voor twee jaren. Het getal studenten aan het athenaeum tc Amsterdam bedroeg 147, waarvan 48 in de godgeleerdheid39 in de regtsgeleerdheid en 17 in de geneeskunde. Het athenaeum te Deventer telde 15 studenten. In het getal der Latijnsche scholen en gymnasiën is geene verandering gekomen. Het bedroeg 63, waaronder 39 Latijnsche scholen; het getal leerlingen bedroeg 1818. De koninklijke akademie tc Delft had 223 kweekelingenwaarvan bij het einde van den cursus 161 aanwezig waren. Al de beriglcn omtrent bovenstaande rubrieken zijn over 't algemeen zeer voldoende, zoowel wat het onderwijzend personeel als de onderwijs-genie- lenden cn de hulpmiddelen betreft. Dit is mede het geval met hel onder wijs bij de land- en zeemagt. Bij het onderwijs aan de militaire akademie te Breda is sedert het gebeurde iu 1858 liet militaire element eenigzins meer op den voorgrond gesteld, en overigens is de theoretische en practische ont wikkeling der kadetten weder met zorg behartigd, ilet schooljaar werd ingetreden met 732 kweekelingen. Omtrent het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord wordt gezegd, dat de niet bevredigende uilslag der opleiding in verband niet den daaraan besteden driejarigen lijd deed uitzien naar verbeteringen. De leeftijd bij de toelating scheen te jeugdig; daarom is die thans van 14 tol 16 jaren gesteld. Het onderwijs aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht leverde goede vruch ten op. Ook de klinische scholen leverden goede uitkomsten op, zoowel wat het gedrag en den ijver der leerlingen als den werkkring der docenten betreft, 's Rijks veeartsenijschool telde 13 kweekelingen wierijver voldoende en gedrag loffelijk was. Het getal leerlingen bij de landhuishoudkundige schooi te Groningen bedroeg in het winter-halfjaar 59/60, 31, en in den zomer van I860, 15. Elf leerlingen hadden hun eind-examen afgelegd, waarvan 9 met goed gevolg. Het getal leerlingen bij de iurigting voor onderwijs in koophandel en nijverheid te Amsterdam was van 54 weldra ge klommen lot 63, waaruit blijkt dal de belangstelling is toegenomen. Ook de scholen voor de zeevaart voldeden aan hare bestemming. Nopens het lager onderwijs wordt hier het volgende opgeteekeud. Het getal scholen op het einde van 1859 bedroeg: 2498 openbare, zijnde 2164 voor gewoon cn 334 ook voor meer uitgebreid lager onderwijs; 1065

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1