LEÏÖSCIIE CO ERA XI. 1862. MAANDAG 21 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 19 April. Bij kon. besluit van 17 dezer is op nieuw benoemd tot dijkgraaf van Rijnland de beer mr. H. C. J. Hoog. Bij kon. besluit van 16'dezer is aan den heer N. G. Servalius, ont vanger der in- en uitgaande reglen en accjjnsen alhier, een pensioen ver leend van ƒ2666. Daaromtrent nader ingelicht; komen wij terug op de in ons voor laatste nommer voorkomende bijzonderheden omtrent het onthaal dat aan mej. Patli is te beurt gevallen, ter verbetering eener onjuiste opgave. Het muziekcorps, dal zich zoowel bij de serenade als aan het stationsplein heeft doen liooren, was niet dat der dienstdoende schutterij, maar ecu bijzonder corps, onder directie van den heer van Pijpen. Gisteren middag overleed op Stadwjjk, te Voorschoten, na eene her haalde ongesteldheid, in den ouderdom van 66 jaren, de heer Petrus de Raadt, phil. theor. mag. lilt. hum. doet. Hij was ridder der orde van den Ned. Leetnv, corresportderend lid van het genootschap lot verbetering van hel lager onderwijs te Parijs, en kostschoolhouder op Noorthey onder Yeur welk huis voor opvoeding en onderwijs op 24 Junij 1820 door hem geo pend werd. Door zijne onvermoeide pogingen nam dat huis allengs in bloei en vermaardheid toevele zonen van hooggeplaatste personenzelfs een telg van het koninklijk huistelde het onder zijne leerlingen. Schoon onder zijn loezigt, is het bestuur sedert 12 jaren aan den eersten en kundigen hoofd onderwijzer, den heer Kramers, toevertrouwd. De heer de Raadt was een man van strenge beginselen en gaf niet zelden bewijzen dat hij voor de zaak, waaraan hij zijn leven had toegewijd, bijzonder berekend was. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 314 lot 367 personen. De Staals-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de drie eerste maanden van 1862waaruit blijktdat die bedra gen heeft 14,597,049.28^zijnde ƒ519,307.50 meer dan in 1861. De Staals-Courant deelt drie besluiten medewaarbij drie miliciens van de werkelijke dienst worden ontslagen; de eerste, omdat hij (niet kun nende voorzien dat hij ter aanvulling van het contingent zijner gemeente vier jaren na de loting zou worden opgeroepen) in het huwelijk was ge treden; de tweede, omdat hij wegens het overlijden van eene zuster eenig kind was geworden en de derde omdat hij wegens een verzuim van den burgemeester niet was ingeschreven en het niet billijk werd geacht hem op 31-jarigen leeftijd het slagtoffer te maken eener verkeerde handeling des burgemeesters. Men berigt ons dat deze week in het Westland en op andere plaatsen de aardappeleu meestal zijn afgevroren. Onze stadgenoot, de beeldhouwer E. Lacomble', zegt het Dgbl. van 'sGr,, heeft dezer dagen het model voltooid van een kolossaal beeld, de Faam voorstellende, hetwelk uit de opbrengst eener, door Devenlersche da mes geopende, inschrijving in marmer zal worden opgerigt, ter herinnering aan de moedige en mcnschlievendc daden van Z. 81. onzen geëerbiedigden koning, ter gelegenheid van de noodlottige doorbraken en overslroomingen in Gelderland en Noordbrabant, gedurende den winter van 1861. De niet zeer gemakkelijke taak des kunstenaars verhoogt den lof, dien wij hemna hel aanvankelijk volbrengen daarvan, mecnen te mogen toezwaaijeu. Zijne Faam, een schoon, rijzig vrouwenbeeld van ongeveer 1\ Ncd. el hoogte, is voorgesteld op het oogenblik dat zijna de ruimte op hare breede vleugel schachten te hebben doorzweefd, met den regtervoet reeds den aardbol be treedt en, half zwevend, half voorwaarts schrijdend, zich haast, om met de bazuin, die zij met den opgeheven linkerarm aan den mond houdt, de echt vorstelijke daden, de liefde lot zijn volk te verkondigen van hem, voor wien de eikenkrans, het zinnebeeld der hoogste burgerdeugd, is be stemd, welke zij in de regterhand vasthoudt. Zij zelve heeft zich de rijke lokken gesierd met eene krans van oranje-bladeren en bloesems, met zin speling op den naam en de afkomst van hem, wiens lof zij vermeldt. Zooveel over de voorstelling zelve, welke door den heer Lacomble met talent en tact is opgevat en met het oog op de bestemming van zijn kunst werk niets te wensehen overlaat. Wat de uitvoering betreft, zij getuigt van voortgaande ontwikkeling bij een kunstenaar, omtrent wiens degelijke studie, zuiveren smaak en uitstekende vaardigheid men na zijne vorige wer ken, inzonderheid na zijne Muze op Tollens graf te hebben gezien, wel geen twijfel meer kon koesleren. Te Alkmaar leefde sedert 12 jaren zekere K. Kamp, onderhouden door het algemeen armbestuur en geregeld een paar dagen per week bede lende; bij zijn overlijden werd in zijne woning de som van ruim ƒ200, meest centen, gevonden. IIij was ook ruim voorzien van wollen klecdercn. Te Velzen is dezer dagen gevangen genomen zekere P. Ilonsbeek, in- landsch kramer, rondloopende met pleisterbeelden. Hij zou zich aan ver schillende opligterijen hebben schuldig gemaakt, door het valschelijk ver- koopen van loten in eene loterij van een crucifix. Gisteren werd op de Groenmarkt te Arnhem door de politie een boer bekeurddie op eene kleine partij aardappelen in zakkenniet minder dan bijna een half mud te kort kwam. Tevens zijn eenige maten in beslag ge nomen, waarop niet alleen de ijk ontbrak, maar die ook van losse bodems voorzien waren, en op verre na de maat niet inhielden. Naar men uit Zwolle meldt, zal Z. 81. de koning, gedurende zijn be zoek in Twenthe, op het kasteel Twickel komen logeren. Op den lstCD dezer had te Middclstum een vreeselijk ongeluk plaats. Een meisje, oud 17 jaren, sedert eene week als dienstmeid woonachtig bij den olieslager H. BI. Doornbosch aldaar, lijdende aan vallende ziekte, had het ongeluk in het vuur te geraken. Haar aangezigt en linkerborst werden deerlijk gebrand, terwijl de linkerhand in zoodanigen staal was dat die later moest afgezet worden. Zij is echter aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Uit Eindhoven meldt men hel volgendeHet voorloopig regterlijk onderzoek betrekkelijk den verschrikkelijken moord, onlangs in de gemeente Asten gepleegd, nadert zijn einde. Zoo als bekend is wordt voor deze gru weldaad een 22-jarig jongeling vervolgd, welke de misdaad beleden heeft. De zucht naar goud was in deze de voornaamste drijfveer. Wil men den misdadiger kennendan is de volgende karaktertrek voldoendewant hij stelt zjjne inborst in hel volle licht. Toon hij namelijk op den noodlot- tigen morgen zijn ruim 70-jarig slagtoffer alleen te huis aantrof, maakte hij haar, nadat hij het voorhanden zijnde geld bij zich gestoken had, ken baar, dat zij onder zijne handen sterven moest. De ongelukkige vrouw emeekle slechts eenige oogenhliUUen uitstel ten einde te kunnen bidden. Dit stond hij haar toe. De vrouw wierp zich op de knieën en bragt een paar minuten in het gebed door. Gedurende dien tijd was hij een rustig toeschouwer gebleventoen bragt hij haar een paar hevige slagen met een hamer toe en nadat hij bemerkt had dat er nog eenige levensvonken in zijn offer overig waren, sneed hij haar als het ware hel hoofd van het ligchaam. Men verneemt dat met 1 Blei a. s. de zomerdienst op den llollandscheu ijzeren spoorweg een aanvang zal nemen. Tegen dien lijd zal de geheele spoorvernieuwing door hooge rails geschied zijn. Biet genoegen zal het reizend publiek vernemen, dat behalve de locaal treinen tusschen Amsterdam- Haarlem en 's Gravenhage-Rottcrdam dagelijks 6 treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen loopen waaronder 2 sneltreinen. Arnh.C 's GRAVENHAGE, 19 April. Tot procureur bij het prov. geregtshof en de arrond.-regtbank te Utrecht is benoemd de heer mr. C. de Wilde, advocaat aldaar. Z. BI. heeft den vice-admiraal D. Bijl de Vroe eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der marine te Willemsoord, en die betrekking opgedragen aan den vice-admiraal G. Vogelpootvoorts den adspirant-ingenieur der marine S. Bleihuizen bevorderd tot ingenieur jier 2de kl. en voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij hel vak van scheeps bouw in Ned. Indie. Door Z. BI. is aan den heer J. van Eelde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als essaijeur bij het kantoor van waarborg en belasting der gouden en zilveren werken te Groningen; verplaatst de volgende essaijeurs: naar Groningen, de heer J. F. Lameer, thans te Rotterdam; naar Rotter dam, de heer C. 11. E. Haenen, thans te 's Gravenhage; naar 's Gravenhage, de heer J. F. Bloussault, thans te Alkmaar; naar Alkmaar, de heer F. L. J. de Belleville, thans te flliddelbnrgen benoemd lol essaijeur bij het kantoor te Middelburgde heer P. J. A. J. F. L. Jonxis, thans commies-stempelaar te 's Gravenhage. Bij kon. besluit van 9 dezer is aan den heer mr. BI. H. Godefroi, af getreden minister van justitie, een pensioen verleend van ƒ2788 's jaars. Naar men verneemt zullen HU. MM. de koning en koningin, in den vroegen morgen van den 23sten dezer, meteen extra-spoortrein, uit de resi dentie vertrekken. Z. BI. zal zich alsdan naar Zwolle en H. BI. zich naar Parijs begeven. De Midd. Cour. berigt, dat Z. BI. de koning in de laatste helft der volgende maand aan de provincie Zeeland een bezoek zal brengen, en voor nemens is Woensdag 21 Blei te Bliddelburg aan te komen. De minister van oorlog zal op Dingsdag den 22sten en den 29ste" dezer geen gehoor verkenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ8.20, eene gift van den heer Giammalva, Ned. vice-consul te Kcrtsch.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1