M A It SC IIE VRIJDAG 18 APRIL. mmikM I)e Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 April. In de zitting van den gemeenteraad van lieden zijn benoemd: tot ambte naar van den burgerlijken stand, de wethouder P. I. de Fremery; tot luilpondcrwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid onderwijs der 2de kl. voor meisjes, tnej. J. I). C. van der Burg; tot hulponderwijzer aan de openbare school voor dergelijk onderwijs voor jongens de hr. G. H. Key; en lot amblenaren bij de plaatselijke belastingen J. Hansen en II. J. Selier. Over de voordragt aangaande het stedelijk ziekenhuis zijn breedvoerige beraadslagingen gevoerd. De conclusie van het rapport der commissie, den 25 .lulij 1861 in deze zaak benoemdis met 12 tegen 11 stemmen aangenomen. Deze conclusie had de strekking aan bh. curatoren de grondslagen mede te deelen waarop de ontbinding der bestaande overeenkomst naar het oordeel van den raad kon plaats hebben en daartoe de volgende voorwaarden voor te stellen het noso comium terug te geven aan den staat zonder bezwaar voor de gemeente; het geniveleerde terrein naast het nosocomium gratis af te staan; den staat, indien hjj noodig oordeelt het nosocomium ten behoeve van het clinisch onderwijs te vergroolen, in eens als rouwkoop tot ontbinding der acte van overeenkomst ƒ30000 aan te bieden (vele leden wenschten deze som lioogcr te stellen)eene gemakkelijke gemeenschap aan te leggen lusschen liet nosocomium en hel stads-ziekenhuisom de lijders binnen 's huis van het eene naar het andere ziekenhuis te kunnen overbrengenuitkeering der bij raadsbesluit van 10 Oct. 1846 toegezegde subsidie van 2000. Gisteren viel aan den heer dr. J. Tichler, pred. bij de Ned. hervormde gemeente alhier, het voorregt te beurt gedachtenis te mogen vieren zijner 25-jarige evangeliebediening bij die gemeente. Groot was de deelnemingdie de leeraar in zijne vreugde mogt ondervinden en menig blijk van ongeveinsde hoogachting werd hem bij die gelegenheid geschonken. De algemeene ker- keraad bragt hem, bij monde eener commissie, beslaande uit de bh. dr. II. G. Hagen, mr. J. F. C. Moltzer en G. J. Rollandet, zijne heilbede, met aanbieding van een keurig geschenk in zilver, een tabakspot en komfoor. Van vvege een groot aantal gemeenteleden werden den jubilaris mede kost bare geschenken aangebodente weteneen zilveren schenkblad en twee karaffen met schaaltjes, met wijngaardranken en andere ornamenten sierlijk bewerkt en geleverd door den heer J. A. Rodbard, goud- en zilverkashouder alhier, benevens een zeer fraai ingebonden exemplaar van de werken van Schleiermacher en een album waarin de namen der gevers waren opgeteekend. Iiy de overhandiging dezer geschenken waren de lib. J. 15. de Moen en P. G. C. Eigeman de tolken van de gevoelens die allen bezielden. Ook zijne tegenwoordige en oud-leerlingen beijverden zich om hem het bewijs te geven hoe innig de band was, die hen aan hunnen leeraar verbond. Allen ver- ecnigden zich in de bede dal het Gode behagen mogt den waardigen man nog lang de krachten te schenken om tot heil der gemeente werkzaam te zfln, en het voorregt van op zijn werk rijke vruchten te zien. Namens bestuurders van het. gezelschap: Arena Studiosorum is aan den heer burgemeester ter hand gesteld de som van ƒ63.53, als zuivere opbrengst der voorstelling van scherm- en gymnastiek-oefeningenden 18den Maart jl. ten voordecle der algemeene armen gegevenwelk bedrag is ge stort in de daartoe bestemde bus op het raadhuis. Te Schoonhoven had eergisteren een treurig voorval plaats. Eene vrouw, in de Vecrsleeg aldaar woonachtig, iets uit het raam willende werpen, had het ongeluk baar evenwigl te verliezen en op de straat neder te storten. Hoe wel onmiddelijk geneeskundige hulp werd verleend vreest men voor haar leven. Te Rotterdam is Dingsdag morgen aan boord eener stoomboot gebragt, om onder geleide van twee Fransche politie agenten naar Havre overgevoerd te worden, een Franschman van Salons sur Marnc, die aldaar, naar men verzekert, een frauduleus bankroet heeft gemaakt van ongeveer 400,000 fr. Door de policie hier te lande opgespoord, is de bedoelde persoon door deze op de stoomboot aan de Fransche agenten overgeleverd. Te Nieuwe Diep is in den nacht van Zaturdag op Zondag brand ont slaan in de woning van een aldaar wonenden voerman, dien men gemeend lieeft aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven. Een der buren is, als de vermoedelijke dader, in hechtenis genomen. Een schoenmaker te Dussen verliet des morgens van den llde" dezer zijne woning, een goed onderhouden pand. Spoedig daarna geraakte het huis in zulk een feilen brand, dat met den besten wil niets kon worden gered. Eene dame, welke daar inwoonde, liep, na eerst het brandende gebouw verlaten te hebben, weder door de vlammen heen, ten einde hare juweelen enz. te reddenmet het ongelukkig gevolg dat het dak instortte en haar onder hel vuur bedolf. Ofschoon men haar vrij spoedig er onder tut kreeg, was zij toch zoozeer gebrand, dat zij korten tijd daarna over- IeCd. Haar echtgenoot, een zeekapitein, wordt eerstdaags van zijne laatste reis terug verwacht. De eigenaar van het huis is gevangen genomen. Uit Appeltern meldt men van 14 dezer het volgende: Gisteren ver voegde zich ten huize van jonkvr. A. gravin van Rechteren alhier, de com missie tot ondersteuning der noodlijdenden door den watervloed van 1861 en bood haar uit naam der ingezetenen van dit dorp een sierlijk geschenk aan, als blijk van hulde en erkentelijkheid voor de in die dagen ondervon- dene hulp en belangstelling, in het lot der ongelukkigen. Dit geschenk bestond uit een fraaijen zilveren inktkoker met toepasselijk opschrift, bene vens een album, inhoudende de namen van 140 personen, die lot beiden hadden bijgedragen. Naar men uit Zwolle meldt worden aldaar allerwege, voor de aan slaande komst van Z. 51. den koning, toebereidselen gemaakt om de stad een feestelijk aanzien te geven. Op de Groole Markt wordt eene eereboog opgerigten op den avond van Vrijdag den 25slen zal de stad algemeen geïllumineerd zijn. Een 20-tal heeren hebben zich vereenigd om eene cere- wacht te paard uit te maken. Tc Rode heeft de koe van een landbouwer, na 44 weken dragt, een stierkalf geworpendat 127 halve ned. ponden weegt. In de afgeloopen week verbond zich te Franeker een paar in den echt, waarbij negen getuigen waren verschenen, die echter geen van allen konden schrijven, en 'dus van hnnne tegenwoordigheid door het zetten van een sierlijk kruisje deden blijken. De kadetten van het 3de en 4de studiejaar der onderscheidene wapens van de kon. militaire academie zullen van den l8ten Junij a. s. tot den 15 Julij daaraanvolgende kamperen op de Teteringsche heide nabij Breda, alwaar in dal tijdvak, voor elk der wapens waartoe de kadetten belmorenpracti- sclie oefeningen zullen plaats hebben. In bet verslag van den Ned. consul te Bordeaux over 1861 komt o. a. het volgende voor: De prijzen van de kaas hebben gevarieerd van 126 fr. tot 186 fr. de 100 kilogrammen. De quaiiteit is even slecht geweest als in het vorige jaar. Behalve natte en weeke kaas, die spoedig lot volslagen bederf overgaat, heeft men nog eene andere soort van gemeene kaas ont vangen, waarvar. de korst hard als hoorn en hel binnenste laai is, als leder of caoutchouc; met ée'n woord volstrekt oneetbaar. Het gaat reeds zoo ver dat de commissionairs, uit vrees van hunne kalanten te verliezen, wanneer zij hun de slechte quaiiteit leveren die zij in consignatie ontvan gen, voor eigen rekening betere qualiteilen ontbieden. Het is zeer te be treuren dat sommige afzenders, om zich van hun uitschot te ontdoen, op die wijze de goede faam benadeelen van een hoofdproduct van Nederland, hetwelk bier te lande sterken aftrek plagt te vinden. Men leest in den te 's Gravenhage verschijnenden Journal des Pays-Bas van Dingsdag 15 April: De toevloed vari lijders aan zenuwkwalenjicht en rhumatieke aandoe ningen, van alle rang en ouderdom, die zich dagelijks bij doctor Tirat ver voegen, is buitengewoon groot. Verscheidene zieken zijn reeds aan de be tere hand en doctor Tirat zal weldra zijne verzameling van zeer kostbare en deugdelijke certificaten kunnen vermeerderen met eene reeks van nieuwe bewijsstukkendie de genezing van zenuwziekten en andere verouderde kwalen zullen bekend maken. Het is opmerkelijk dat doctor Tirat, dien men te regt onder de weldoeners van het menschelijk geslacht zou mogen rangschikken, door middel van zijne electrische toestellen, kwalen geneest, waartoe alle bekende en buitengewone middelen te vergeefs waren aange wend. Wij kunnen onze lezers die er de behoefte toe mogien gevoelen, niet genoeg aanrader, kennis te maken met de behandeling van doctor Tirat, even eenvoudig als onschadelijk" Wij vernemen dat doctor Tirat een brevet van uitvinding van Z. 51. den koning der Nederlanden bekomen heeft en dat bij dagelijks van 12 tot 3 ure te spreken is in de Lange Poten N. 4 te 's Gravenhageterwijl de hoog geplaatste en aanzienlijkste personen hem dagelijks in groolen getale be zoeken tot hel bekomen zijner uitmuntende toestellen. 51en kan zich ook schriftelijk tot den doctor wenden en tegen rembours deze toestellen en de gebruiks-aanwijzing bekomen. 's GRAVENHAGE, 17 April. Z. 51. heeft den heer H. 11. van Goghopperbrandmeester alhier, be noemd lol ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer A. S. Loisel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Valkenburg c. a. Het Journal des lJays-Bas deelt mede dat Z. 51. de koning zich stellig den 6de° of 8sten Mei aanstaande naar hel hof der TuileriCn zal bege ven, alwaar H. 51. de koningin zich alsdan reeds zal bevinden. Eergisteren werd voor hel prov. geregtshof in Zuidhollandkamer van correctionele appellcn, behandeld de zaak van den heer C., brander te O.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1