LMDSCHE COURANT. 1802. MAANDAG 14 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt wit Zaturdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. KINNËNLANDSCHË BËRIGTKN. LEYDEN, 12 April. De inschrijving voor het gedenkteeken aan Vondel heeft hier Ier slede, naar wij vernemen, de somma van ƒ232 opgebragl. In de laatst gehoudene vergadering van de Leydsche afdeeling der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft de voorzit- k ter, prof. van der Boon Mescheene tnededeeling gedaan van de door hem j gedane scheikundige ontleding van het Malz-extract van lloff, en daarbij de E boeveelheden water, moutexlractalcohol, koolzuur en anorganische stoffen, waaruit hel is zamengesteldaangewezen. Vervolgens werd het vergeleken met de meest bekende Engelsche, Duitsche, Belgische en Nederlandsche biersoortenen aangetoond door welke van deze het malz-extract in extract- ij en alcohol-gehalte overtroffen wordt. Daarna werden de verschillende werk- tuigen vertoond en verklaard, die bij de ontleding van bieren worden gebe zigd, zooals van Polil, Balling, Secretan en Lerebours, Salleron enz.terwijl eindelijk de verdiensten werden herinnerd van wijlen onzen instrumentmaker Sala% in het maken van een' kleinen dislilleertoeslelmet daarbij behooren- 1 den areometer thermometer en van ecnen ebullioscoop, beiden geregeld naar de bepaling van den graad van sterkte, bij ons voor den accijns wettelijk vastgesteld. In de vereenigde vergadering van Rijnland van 26 Maart jl. is met gesloten deuren beraadslaagd over een voorstel van dijkgraaf en hoogheem raden betreffende eene aanvrage van den makelaar Palmboom, om voor den tijd van vijftig jaren met vijf en twintig jaren optie hel huis Zwanenburg met daarbij gelegen gronden en aanhoorigheden voor eene som van ƒ500 'sjaars te huren, onder voorwaarde dal zoowel het onderhoud als de lasten dezer percelen zullen komen voor rekening van de huurders. Hel gebouw zou gebruikt worden tot een of ander landbouwkundig doel en het zou aan de verhuurders vrijstaan, om wanneer zij meer volledig zijn ingelicht om trent de plannen, welke de huurders op het oog hebben, de voorloopige overeenkomst te verbreken. De verhuurders zouden ook in huur nemen eenige percelen land en arbeiderswoningen onder Houtrijk en Polancn voor denzelfden termijn van huur en eene huurwaarde van ƒ600. Na de herope ning der deuren, zijn dijkgraaf en hoogheemraden met algemeene stemmen gemagtigd een contract van verhuring op de vermelde grondslagen te slui ten, mits op niet minder gunstige voorwaarden dan in de aanvrage vervat zijn. Aangaande de gecombineerde manoeuvre, II. Donderdag door de troe pen uit 's llage en het garnizoen dezer stad ten uitvoer gebragt, vernemen wij het volgende, ons door een ooggetuige medegedeeld: De veronderstelling was, dat men wederzijds zoude positie nemen tegen een' verwacht wordenden vijand uit 's Hage. De majoor Ter Bruggen was daartoe des morgens ten 8 uur van hier vertrokken met een bataillon inf. en twee sectiën veld-artillerieen had, met 1^ divisie van het bataillon en twee veldstukken, te Wassenaar post gevat, waar hem uil 's Hage een eskadron dragonders (ter onderscheiding van de aanvallers, gekleed met de policie-muts) was toegevoegd. De lste luit. Brugman was zijdelings van Wassenaar met eene kleine afdeeling gedetacheerd geworden. De weg naar Voorschoten was verondersteld (wegens gebrek aan genoegzame troepen) insgelijks door de onzen te zijn bezet, zoodat die niet mogt worden aange vallen of doorgebroken. De kapitein Schmidt werd met lj divisie van het bataillon voorwaarts van het huis den Deyl geplaatst, met eene sectie artil lerie, welke op eenige 100 passen vooruil, ter boogie van het huis de Paauw stelling namterwijl eene tirailleur-divisieweder voorwaarts van de artillerie, door hel uitzetten van veldwacht en voorposten, deze moest dekken; bij deze troepen werd den hier bevelvoerenden kapitein nog een peloton kavalleric onder bevel van den l"en luit. Wielink (allen insgelijks met de policie- muts gekleed), toegevoegd, tot het doen van patrouilles, zoo om bcrigten van den vijand in te winnen, als om de communicatie langs den achter dit punt gelegen weg, met het dorp Wassenaar, te onderhouden. Het door den kapitein Schmidt bezette punt moest behouden blijvenomdat de lerug- logt langs den zoo even genoemden weg in geval de majoor Ter Bruggen het niet meer houden kon, moest plaats hebben. De aanval door het garnizoen uit 'sHage werd, om l(jd tot de opstelling en inspectering der genomen positiën te geven, tegen 11 uur verwacht. Daar L. K. H. de prins van Oranje echter zijn verlangen had te kennen gegeven om de manoeuvre bij te wonenverscheen Z. 11. tegen 12 uur met den generaal-majoor bevelhebber in de 3de militaire afdeeling (Zuidholland), vergezeld van een talrijken staf, in onze stellingen, nam die in oogen- schouw, en begon de aanval omstreeks 1 uur. Daar wij slechts eene vluglige schets der manoeuvre wilden gevenwillen wij in dit bestek den geheelen loop van den aanval en de verdediging en de ver schillende momenten van het gevecht niet behandelende aanval en de ver dediging beiden werden door ieder, die met een bevel was belast, volgens de taklische regelen der krijgskunst uitgevoerd, terwijl door officieren en soldaten met de meeste orde werd gehandeld. Door den generaal werd aan den majoor, die de positie bad verdedigd, zijne tevredenheid over de door hem genomen maatregelen en de verdere verrigtingen betuigd. Na afloop zou de generaal het vereenigd bataillon uil Leyden in oogen- schouw nemen. Was echter het weder in den voormiddag allerfraaist ge weest, thans viel er nog al wal regen, zoodat de generaal op de voorko- mendste wijze lot de officieren zcide zijne inspectie wat kort te zullen maken, daar hij binnen kort dit in Leyden dacht te hervatten. Onder aanhoudenden regen kwam de troep tegen 4 ure hier weder terug. Wij kunnen nog vermeldendat het bataillon van het 4de reg. inf., hetwelk geen deel aan het kamp zal nemen (daar slecht 3 bataillons per regiment kamperen), is bet 3de bat., thans te Woerden, zoodat ook het lste bat., alhier in garnizoen, daaraan zal deelnemen. Hel getal der in het Werkhuis alhier oj)genomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 345 tol 390 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. Civile ingenieurs, die het diploma als zoodanig aan de kon. akademie te Delft hebben verworven en sedert in hun vak praktisch zijn werkzaam geweest, genegen zijnde zich als adspirant-ingenieurs aan de dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke en openbare werken in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich daartoe, bij gezegeld request, lot het dep. van koloniën wenden. President en directeuren van de Ned. bank hebben bekend gemaakt dat zij, na goedkeuring van de balans over het afgeloopen boekjaar, het dividend, aan deelhebbers uitte kecrenhebben bepaald op ƒ113 per aandeel. Onlangs werd te Streefkerk zekere W. Vermey, een manufacturier die in slaat van faillissement was verklaardmet zijnen schoonvader en schoonbroeder gevangen genomenals verdacht van verduistering van goe deren. Het is thans der politie gelukt die goederen te ontdekken, en wel op den zolder eener schuur, onder hooi, hout en takkebossen en in een kelder onder den grond. De pakken waren zoo zwaar, dat een man met moeite deze er uit ligtte. Nog is men maglig geworden een zakje met specie van ƒ137.50, benevens onderscheiden gouden en zilveren mans- en vrouwen sieraden porselein en aardewerkeen en ander in een geitenstal onder den grond begraven. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan jhr. mr. J. de Bosch Kemper, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoogleeraar bij hel athenaeum aldaar, onder dankbetuiging voor de bewe zen diensten en te kennen geven van het leedwezen der vergadering dat de hoogleeraar om redenen van gezondheid wenscht af te treden. Tevens is als blijk van erkentenis, voor de diensten aan de stad en hel atbenaeihn bewe zen, aan den heer de Bosch Kemper verleend behoud van rang en zitting bij de orde van professoren hij hel athenaeummet den titel van hoogleeraar in de regten en de bevoegdheid om openbare en bijzondere lessen te geven. Door den heer E. M. Winnik, den 6de" dezer te Amsterdam overle den, zijn o. a. de volgende legaten vermaakt: aan het Nederl. Israëlitisch armbestuur ƒ500, aan het Ned. Israël, weesjongens-buis en het Ned. Israël, weesmeisjes-huis ieder ƒ200, aan de Ned. Israël, bewaarschool en aan de genootschappen Talmud Thora en Oheb Daüth ieder ƒ100, benevens lega ten van ƒ500 tot ƒ100 aan verschillende rabbijnen, assessoren en leeraren. Voorts heeft wijlen de heer Cohen, te Veenendaal, een legaat van 500 aan het Ned. Israëlitisch jongens-weeshuis te Amsterdam vermaakt. Door wijlen vrouwe G. van liverdingengeb. van Meeleren de Groot, is aan de Ncd. herv. diaconie te Culenborg eene som van ƒ1000 vermaakt. Dezer dagen overleed te Soest Pctro Braminvan wien in het ledema- tenboek der herv. gemeente aldaar slaat aangeteekend dat hij uit heidenen geboren is te Cochin op de kust van Malabar, en na het afleggen van be lijdenis op 5 April 1829, 51 jaren oud zijnde, was gedoopt. Hij was in O. I. als slaaf gekomen bij de familie Cuvclwelke hij 42 jaren heeft ge diend en die hem ecnen rustigen ouden dag heeft bezorgd. Mevr. de wed. Becker, geb. Cuvel, schonk te zijner nagedachtenis aan de diaconie van Soest 20. Een voor O.-Ind. bestemd soldaat, die te lleukelom van zijne familie afscheid kwam nemen, heeft met een boerenjongen aldaar twist gekregen, en hem met een mes een geduchten steek in het aangezigt toegebragt. Hij is terstond naar Gorinchem overgebragt. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1