kuyk en tl. M. Wicrls van Coclioorn, lhans surnumerairen hij dal vak van administratie. De ridmeester C. II. baron van Tuyll van Serooskerkenvan het wa pen der cavalerie, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage op pen sioen gesteld. Gisteren zijn door de commissie van de tweede kamer, heiast met hel houden eener enquête omtrent den toestand der Nederl. marine, gehoord de hh. J. F. Koopman, kapitein-luitenant ter zee, en J. Hodera, oud hoofd ambtenaar bij het dep. van marine en gepensioneerd kapitein ter zee. Binnen kort zal alhier het examen gehouden worden der candidaten voor de betrekking van ingenieurs van den waterstaat in Ned.-Indië en van magazijnmeester en fabriek ter kuste van Gninea. Tot leden der commissie, met het afnemen van dit examen belast, zijn benoemd: de hoogleeraar Storm Bnysing, voorzitter, en de ingenieurs van den waterstaat Uayward, van Opstall, jhr. van den Santhenvel en van der Toorn. Van wege het dep. van financiën is uitgegeven een volledig zamenstel der wettelijke verordeningen op het regt van patent, ten aanzien van hare uitvoering en toepassing, toegelicht door beschikkingen der administrative en uitpraken der reglcrlijkc magt; een en ander tot en met 31 Dec. 1861, loopende lot n°. 132, der Verzamelingzijnde de laatste beschikking dooi den minister van finanliën in 1861 genomen. Bij de zamenstelling van dit hoogst belangrijke werk zijn de bepalingen in zake van, en in verband met het patentregt, voorkomende in de verschillende wetten op dit stuk, tot een geheel gebragt, terwijl daarbij de oorspronkelijke wet, die van 21 Mei 1819, lot grondslag is genomen. In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is op voorstel van burg. en weth. besloten tot de aanvaarding van de nalatenschap van wijlen vrouwe A. M. F. van Eek, wed. van den heer A. Mirandolle, hij testament van 21 Maart 1861 vermaakt aan de gemeente 's Gravenhage. De testatrice heeft bepaald, dat de jaarlijksche revenuen van de erfenis moe ten besleed worden, om des winters aan behoeftige personeninwoners j van 's Gravenhage, werk te verschaffenzullende het kapitaal nimmer mo gen worden verkocht. Eergisteren avond had in den kon. Hollandschcn schouwburg de be nefiet- en afschcids-voorstelling van mevr. Sloopendaal plaats, die tevens haar 55-jarig jubilé vierde. De voorstelling bestond in de opvoering van het Puntdicht, looneclspel van von Kotzebuc. Mevr. Stoopcndaal vervulde de rol van mevr. Warning op ecne wijze, als men dat van deze hoogst verdienstelijke kunstenaressedie gedurende zoo langen lijd een sieraad van het Ilollandsch tooneel was, mogt verwachten. Ter herinnering aan deze feestviering werd der waardige vrouw namens de bezoekers van den schouw burg een kostbare ring geschonken, terwijl hel oudste lid van het toonecl- gezelschap, de heer J. van der Grijp, haar van wege het personeel van den schouwburg een prachtig album aanbood, waarin de photographischeportret ten en de facsimile's der handteekeningen van al de leden van het gezel schap vereenigd zijn. Heden heeft alhier aan hel huis in het Lange Voorhout de verkooping plaats gehad van het in zijne soort zeldzaammisschien e'e'nig porceleinen tafel-servies uit de beroemde Amstelfabriek van Dommer. Het is voor een aanzienlijk ingezeten dezer stad gekocht voor de som van ƒ1010. AMSTERDAM2 April. Z. M. de koning heeft voor zijn vertrek uit deze stad aan den burge meester 2000 ter hand gesteld, ten behoeve der algemeene armen. Eerstdaags zullen alhier circulaires worden rondgezonden waarin de heer J. Tonssaint Délince'c aan de ingezetenen voorstelt hem voor een bepaald aantal jarenlegen eenc jaaalijksche vergoeding iu geld alle asch, vuilnis, poortaarde, riool- en privaatspecie, enz., welke in hunne huishouding voorkomen, te verkoopen. De vergoeding zal hierin bestaan, dat het bedrag der waarde, na aftrek der kosten verbonden aan het opha len en 10 pCt. winst, na het einde van elk jaar naar cene bepaalde ver- houding aar. de verkoopers zal worden uitgekeerd. weder opvatten zullen, indien deze zich verbindt om binnen de twee jaren geen handelslractaat met Engeland te zullen sluiten. Men wil dal de regering geneigd is toe te geven, ten einde ongeregeldheden en meerdere armoede te voorkomen. ES'GELAS 15. LONDEN, 1 April. II. M. heeft thans het besluit genomen om de wereld-tentoonstelling te doen openen door eene koninkl. commissie, bestaande uit Z. K. U. den hertog van Cambridge, den aartsbisschop van Canterbury, den lord opper- kanselier, den graaf van Derby en den burggraaf Palmerston. Dit Alexandrië is het bcrigt ontvangen, dat de prins van Wallis zich te Thebe bevindt, alwaar hij zich eenige dagen zou ophouden, om zich ver volgens naar Cairo te begeven. Van Assouan komende, had de prins den hertog en de hertogin van Saksen Coburg aangetroffenen met deze eene bijeenkomst gehad. In de laatst verloopen week was er weinig verandering in den alge- meenen staat van den handel in de fabriekdistrieten waar te nemen. In sommige artikelen heerschtc eenige meerdere levendigheid ten gevolge van eenige orders voor onmiddellijke behoeftede prijzen hebben echter geene noemenswaardige verandering ondergaan. In de maanden Mei en Junij e. k. zal mevr. Jenny Lind-Goldschmidt zich hier doen hooren in de oratoria: de Messias, de Schepping en Elia, en wel teil behoeve van verschillende liefdadige instellingen. In het zuidelijk gedeelte van Yorkshire is dezer dagen buitengewoon veel regen gevallenten gevolge waarvan de Don op onderscheidene plaatsen i builen hare oevers is getredenwaardoor eene groote schade is veroorzaakt. In de omstreken van Wiltshire en Somersetshire was tevens cene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. In het district Mendis lag deze op de wegen zoo hoog, dat de gemeenschap 24 uren gestremd was cn er voor de land bouwers geene mogelijkheid bestond om naar de markt te komen. Ook de i spoorwegdienst te Somerset kon geen geregelden voortgang hebben. Vrijdag 11. kwam een meisje van 11 jaren met een kind van 10 maan den op den arm binnen het bereik van 3 personendie in eene der voor steden van Birmingham bezig waren eenige buksen te beproevenmet het ongelukkig gevolg, dat zoowel zij als het kind door een kogel werd ge troffen en het laatste onmiddellijk dood bleef, terwijl het meisje zoo erg gewond is, dat haar locstand als hopeloos wordt beschouwd. De 3 schut ters zijn gevangen genomen. Berigten uit New-York melden dat de uilslag van het gevecht op de James-rivier tusschen de gepantserde schepen Merrimac en Minotaurus in de noordelijke staten vrij wat ongerusthejd veroorzaakt, dewijl de zeemagt der Unie te schaars van gepantserde schepen voorzien is om de groote koopste den en zeehavens van het Noorden tegen aanvallen van den Merrimac Ie kunnen beveiligen. Uit dien hoofde heeft de wetgevende magt van Mas sachusetts de regering van dien staal gemagtigd om een of twee vaartuigen naar het model van den Monitor te doen bouwen ter bescherming der rcede van Boston. Het bestuur der kamer van koophcudel van New-York heeft besloten te verklaren dat BostonPhiladelphia eri New-York zich gepant serde schepen dienen aan te schaffen van genoegzame sterkte om den Mer rimac of eenig ander vaartuig van die soort te kunnen afweren. Volgens bijzondere berigten uit Washington, doet de regering der Unie kanonnen naar de teekening van zekeren heer Rodman vervaardigendie een kogel van 1000 pond gewigt zullen afschieten, tegen welke geen geharnast schip, hoe sterk ook, moet kunnen bestand zijn. FKANKRMK. PARIJS, 1 April. De Moniteur bevat de volgende mcdedeeling: Spaansche bladen bewe ren dat de regering des keizers bij hel kabinet van Madrid aanzoek heeft gedaan om de terugroeping van generaal Prim. Deze tijding is ten ecnen- male verzonnende Fransche regering heeft niets anders gedaan dan de overeenkomst afgekeurddie tusschen Doblado en Prim gesloten en daarna door de gevolmagtigden der verbonden mogendheden aangenomen is; deze afkeuring geschiedde op grond dat de regering haar in strijd met Frankrijks waardigheid beschouwt. Dien teil gevolge is de heer Dubois de Saligny alleen belast met de politieke volmagt, die aan admiraal Jurieu de Ia Gra- vière was verstrekt, en aan dezen in last gegeven eenvoudig het bevel over het eskader op zich te nemen. Volgens de Epoca van Madrid is de hitte in Mexico zoo grootdal bij de laatste bijeenkomst tusschen de gevolmagtigden te Soledad vier paarden van de vijftig, welke tot het escorte van generaal Prim behoorden, onder weg dood nedervielen. Naar men zegt zullen noch de zontbelasting, noch die op de suiker hardnekkig door de regering worden verdedigd, indien zich daartegen eenc groote oppositie in het wetgevend ligchaam openbaart. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de soldalen van de linie regimenten, wier diensttijd in dit jaar afloopt, reeds dadelijk uit de dienst zullen worden ontslagen en naar de reserve overgaan. De prefect van politie heeft, met wijziging der bestaande verordenin gen, bepaald dat van half een ure namiddags tot drie ure beurs zal worden gehouden voor het verhandelen van openbare effecten; dal de operatiën der van regeringswege aangestelde beursmakelaars ten drie ure zullen ophou den maar dal de handelsoperatiën bij voortduring van twee tot vijf ure zullen plaats hebben. Ingevolge die bepaling wordt de beurslijd een half uur ingekort, hetgeen, zegt de Constitutionneldoor de speculanten ver langd werd, want de flaauwheid der zaken in den jongsten lijd werd ge deeltelijk toegeschreven aan de langdurigheid van den tijd, gedurende wel ken de beursmannen vereenigd waren. De Japansche gezantendie morgen te Marseille verwacht wordenzul len zich regtstreeks naar deze stad begeven. Er is verblijf voor hen besteld in het hotel du Louvre, in het dusgenaamde quartier royal van dit prach tige hotel. Het gezantschap bestaat uit drie buitengewone gezanten en ge- volmagtigde ministers, twee gezanlsehaps-secretarissen 22 officieren of tolken en 11 bedienden. Het zal ongeveer eene maand alhier vertoeven en zich vervolgens naar Londen begevenom de opening der algemeene tentoonstel ling bij te wonen. Het geregtshof te Douai heeft thans een aanvang gemaakt met de be handeling der zaak van den heer Mirès. Hel museum Campana zal 15 dezer voor het publick worden openge steld. Deskundigen, die deze verzameling hebben bezigtigdspreken met hoogen lof daarvan. Te Quimperle' is de kerk Ste Croixwaaraan sedert, eenigen lijd her stellingen plaats hadden, Vrijdag 11. ingestort. Twee naburige huizen wer den verbrijzeld. Twee personen, een bejaard man en een meisje van 23 jaren, zijn onder het puin omgekomen. Eenige andere personen zijn gekwetst. Uit Konstantinopel meldt men thans, dat het berigf omtrent de over gave van Nauplia valsch is; zelfs zou de vesting het nog vier maanden kunnen houden. De bezetting wil alleen met den koning onderhandelen; B UIT EN LA N DSC IIE BERIGTEN. ss e a s e. BRUSSEL, 2 April. Dc regering heeft aan de hh. de Bruin, Hautain en Comp. te Eindho ven vergunning verleend om tenen spoorweg van Hasselt naar de Neder- landsche grenzen in de rigting van Eindhoven aan te leggen en te exploite ren alsmede eenen spoorweg van Tongeren naar Luik. Te Gent blijft de ellende nog toenemen. De ecne fabriek voor, dc andere na, wordt gesloten en dat wel minder ten gevolge van gebrek aan grondstof, dan wel uithoofde men hel vervaardigde niet kan afzetten. De fabriekanten hebben ter kennis van de regering gebragt dat zij het werk

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2