LEYD8C1IE ;J O IJ 111 T. 1862. VRIJDAG 4 APRIL. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLAiSDSCHE BKRIfiTRN. LEYDEN, 3 April. In de maand Maart 18G2 zijn binnen deze gemeente geboren 148 kinderenjij als: 78 zoons en 70 dochters, waaronder is begrepen e'e'n paar tweelingen. Overleden 94 personen, als: 13 mannen, 18 vrouwen, 35 zoons en 28 doch- I ters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 8 huwelijken. Tot organist in de kerk der Doopsgezinden alhier is benoemd de heer 11. J. La Bree Jr. alhier, voor den tijd van e'én jaar, met toezegging van definitieve benoeming bij voortdurende vorderingen. Aan den vroegeren or ganist, den heer J. Godefroy, is door diakenen dier gemeente ter herinne ring aangeboden een keurig bewerkte zilveren inktkoker, vergezeld van een hoogst vcreerend schrijven. Omtrent het onder de wapenen komen van de miliciens der ligling van 1801op 22 Mei aanst.wordt nog medegedeelddat Z. M. heeft be paalddat de opkomst zal wezen voor die, behoorende tot de regimenten infanterie, de drie regimenten vesting-artillerie, het corps pontonniers en het balaillon mineurs en sapeurs, voor den tijd van vier maanden en hen die behooren tot de compagnie» artillerie-transporttrein van hel reg. veld-artillerie ij voor den tijd van drie maanden. Door hel dep. van oorlog is nog ter bevordering van den overgang van militairen van het leger hier te lande bij dat in Ned. Indië bepaald ge worden, dal de miliciens, behoorende tot wapens der cavallerie en artille rie, die reeds in den wapenhandel geoefend zijn, zoodal zij als cavallerist of als artillerist voor het Indisch leger kunnen worden aangenomen, daar voor eene gelijke gratificatie ad 150 zullen genieten, even als aan de bij gemelde wapens dienende vrijwilligers, die bij het koloniale leger overgaan, wordt toegekend. De minister van oorlog zal op Donderdag den 24sten dezer in het open baar aanbesteden de leverantie van de beuoodigrie brandstoffen en kaarsen ten behoeve der militaire wachten in liet geheelc rijk, en wel voor den tijd van een jaar, ingaande den lstcl1 Jnlij aanst. en eindigende den laatslen J u n ij 1863. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ8944.09. Bij arrest van 31 Maart II. heeft het prov. geregtshof van Zuidhol- land in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de Algemeen e commissie van liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers tegen de stad Gouda, liet hof heeft liet vonnis der arrond.-regtbank te Botterdam, waarbij de gemeente was veroordeeld oui aan de commissie terug te geven 30 obligation ten laste van de thesaurie der stad, ieder groot 1000, met de renten sedert 1824, vernietigd, en op nieuw regt doende de algemccne commissie niet ontvankelijk verklaard in de door haar ingestelde vordering en haar veroordeeld in de kosten der beide instantign. Goudse he C.) De Kath. Ned. Stemmen deelen mede, dat Paus Pins IX aan mgr. Vecchiottiinternuntius bij liet Neder), hof, een prachtig reliqni heeft toe gezonden, met last om het, in naam des Pausen, ten geschenke aan te bieden aan de hoofdkerk van Maastricht. De Volksvriend deelt mede dat te Schiedam gedurende het jaar 1800 door 228 branderijen (ruwstokerijen)waarvan 15 in de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse en twee in de gemeente Ketheleene hoeveelheid van 30,333,300 kannen of 303,333 vaten gedistilleerd is vervaardigd waarvoor verbruikt werden 54,166,607 ponden meel van rogge en gerst. Bij de gisteren te Botterdam gebonden koflijveiling zijn de 419,730 aangeboden balen allen verkochten wel tot hoogere prijzen dan de taxatie. De Rottcrdamsche bladen hebben onlangs gemelddat de laatst over geblevene der personen, welke bij het springen der kanonneerboot n°. 2, commandant van Speyk, op 5 Felir. 1831, werden gered, alsnu te Botter dam in het Ledematenhuis was overleden, lnlusschen zijn wij ingelicht, dal bedoelde te Botterdam overleden persoon wel behoord hgeft onder het getal der geredden, maar niet de laatst overgeblevene was. Hier ter slede, zoo wij meenen, in ondergeschikte betrekking aan 's lands werf werkzaam, is nog in leven, Hendrik Frcderik Weyler, die, bij de mariniers behoorende op genoemde boot als kajuitswachter bij den commandant van Speyk dienst deed; dezelfde, uit wiens mond het eenvoudig verhaal van het in de oogen- blikkcn vóór de uitbarsting gebeurde korten tijd daarna is opgeleekend door de heeren J. V. Gleim, kleedermaker, (bij wien van Speyk als leer jongen in dienst was geweest) en II. Annevcld, godsdienst-onderwijzer, het welk, nevens een karakteristieken brief van van Speyk van 19 Dec. 1830, is opgenomen in een boekje, getiteld de Ransel, ten jare 1822 door den heer H. Anneveld alhier uitgegeven. AmstC.) Maandag 11. had in het Odeon te Amsterdam de jaarlijksche algemecnc vergadering van deelhebbers in de iloll. ijzeren spoorweg-maatschappij plaats. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de balans over het boekjaar 1861 en besloten tot de uitdeeling van 5r's pCt. dividend of 51 per aandeel; daarbij zal een bedrag van lll,G84.20j in de reserve-kas gestort worden. De heer J. Brouwer Anch.er, aftredend commissaris, werd als zoodanig herbenoemd. Door den voorzitter werd in de vergadering medegedeelddat. er, indien de fondsen bij de maatschappij aanwezigen de gemaakte winsten het toelaten jaarlijks met 1° October een voorloopig dividend van hoogstens ƒ20 zal worden uitbetaald, waarvan alsdan in de couranten aankondiging zal geschieden. Te Utrecht heeft de gas-qnaesiiedie aldaar tussehen de regering en den tcgenwoordigen leverancier van het gas, den heer de Heus, bestaat een ■aardig incident opgeleverd. De heer de Ileus had de gemeente voor de regt- bank gedagvaardten einde schadeloosstelling te erlangen voor het leggen van wege de stad der gaspijpen vóór den termijn van beëindiging van het contract (1 Sept. 1862). Men vroeg natuurlijk waar is de schade, indien de stad niet vóór 1 September gas brandt? doeh sedert eenige dagen be merkten de bewoners der percelen op het Oud-Kerkhof, dat de leidingen der stads-gaspijpen gas leverden van het gas van den lieer de Hens (daar de stadsfabriek nog niet gereed is); ergo is er schade ontstaan door die pijpen aan de zaak van den heer de Heus, die, even als de stad, een en ander onmiddelijk heeft doen constateren. Er is bij ongeluk verbinding ontslaan tussehen de stadspijpen en die van den heer de Heus. Te Arnhem is, in de plaats van wijlen den heer Marx, tot muziek directeur benoemd de heer II. A. Meyroos, thans muziek-directeur te Hoorn. Het prov. bestuur van Drenthe heeft besloten in die provincie eene collecte te doen plaats hebbenter vergoeding der schade te Dievcr geleden door den brand op den llden Maart. Het verlies, dat niet dóór verzekering is gedekt, beloopt 21189. Met uilzondering van slechts 5 of 6 personen, zijn allen die in dat verlies deelen, hulpbehoevend, zelfs velen en door geruïneerd. Te Exlo (Drenthe) brak Vrijdag namiddag een onweder los, waarbij de bliksem is geslagen in het huis vail Harm Middeljans te Exloervcen gem. Odoorn. Weinig schade werd er door veroorzaakt. De bliksem, door den schoorsteen ingekomen, heeft een hond, die bij het vuur lag, doodge slagen en de vrouw van het huisgezin eenigzins aan den voet beschadigd, en is weder door de glazen uitgebroken. Te Veenhuizen heeft een ooglijder, verpleegd in het eerste gesticht, die nagenoeg hersteld was, en dus wederom naar een der andeie gestichten zou overgeplaatst worden, Zaturdag II. den heer Hofman, een der drie al daar tijdelijk practiserend oog-artsen, een messteek onder de reglerborst toegebragt, welke gelukkig op een rib afstiet en slechts eene ligte wond veroorzaaktedie voor den geneesheer geen beletsel wasomna het leggen van een verband, zijne te verrigten werkzaamheden te hervatten. De dader is onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Onder Ferwerd (Friesland) was dezer dagen een landbouwer bezig het in zijne schuur geborgen hooi je verwerken. Een groot deel daarvan -viel op hem neder, met het ongelukkig gevolg, dat hij er onder bedolven werd en niet dan na eene uiterste inspanning van omstreeks lj uur mogt het ge lukken hem onder den hoop weg te halen; maar de ongelukkige, een jonge weduwnaar met drie kleine kinderenwas reeds gestikt. Zondag II. werden te Maastricht twee mannen en eene vrouw, van het dorp Simpelveld, gevankelijk binnengebragt. Het gerucht zegt, dat zij verdacht zijn van op eene gruwzame wijze een half-broeder te hebben ver moord, door, na hem zwaar te hebben verwond, hem nog levend in den grond te sloppen. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den consul- generaal te Alexandrië van 2 April, behelst de mededeeling, dat een op den lsten dier maand aldaar uit Nederl. Indië ontvangen berigt niets nieuws bevat. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat aldaar op 13 Feb. jl. de eerste spoorweg is geopend. Er waren adressen aan het bestuur van de spoorwegmaatschappij ingediend, om den spoorweg niet op Zondag te laten berijden. Dit is echter van de hand gewezen, maar iu plaats van vier, loopen er des Zondegs slechts twee treinen. Men zal echter nog verder pogingen aanwenden, ook die twee treinen te doen ophouden. Omtrent den wijnoogst waren de berigten zeer gunstig. 's GRAVENHAGE 3 April. Z. M. heeft den gepensioneerden kapitein der infanterie D. J. A. A. van Lawick van Pabst, benevens zijne wettige nakomelingen, ingelijfd in den Nederlandschen adel, met het praedikaat van jonkheer. Tot commiezen der posterijen 3d0 kl. zijn benoemd de hli. A. Simon, J. J. 11. Bouts, jhr. W. G. de Jonge van ZwijnsbcrgenJ. P. van Nieuw-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1