in de Tanali-Laut en bij de bestorming van Goenong-ïongkabenoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde. Z. M. heeft den heer J. C. Eyssell, op zijn verzoek, een eervol ont slag toegekend als referendaris bij het ministerie van binnenl. zakenen in zijne plaats tot referendaris bij dat depart, benoemd den heer J. F. Boo gaard, thans hoofd-commies. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan den magazijnmeester lste kl.ka pitein der artillerie van het leger in Ned. Indië, J. P. Huyser, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. Gisteren is alhier overleden de heer mr. P. A. van Steenbergen, raads heer in den hoogen raad der Nederlanden, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Hij was in 1791 te Katwijk geboren. Op het einde van 1846 werd hij benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Maandag 11. heeft het Indisch genootschap, onder voorzitterschap van mr. G. M. van der Linden eene algemeene vergadering gehouden. Aan de orde was de beraadslaging over het rapport der commissie, belast met de taak om te onderzoeken, op welke wijze het genootschap den aanleg van spoorwegen zou kunnen bevorderen. Lang werd stilgestaan bij de vier lijnen, door de commissie als voorloopig de meest wenschelijke aangegeven, zijude: 1°. van Batavia naar Buitenzorg over Krawang naar Bandong; 2°. van Tagal naar Banjoemaas; 3°. van Samarang over Poerwodadi naar Soe- racarta en Djocjocarta; 4°. van Soerabaya naar Kediri met een zijtak naar Ngawi. Vooral de lijn n°. 3 werd van dringend belang geoordeeld en te eerder volle aandacht overwaard, omdat in die rigting reeds eene aanvraag om concessie geschied was. Bij de behandeling van de wijze van aanleg dreef het gevoelen geheel bovendat die niet moest plaats hebben van staats wege, ook niet bij wjjze van subsidiën van staatswege, maar bij wege van rente-garantie van bijzondere maatschappijen of particulieren. Het bleek daarbij uit de discussie, dat dergelijke garantie; die de particuliere krach ten zou aanwakkerenook geen bezwaar voor het gouvernement kon ople veren aangezien deze ruimschoots zou vergoed worden uit hetgeen zou worden uitgewonnen op de transportkosten, ja zelfs uit de winst, die het gouvernement tegenwoordig uit hel verhaal dier transportkosten van de be volking (althans wat betreft den vervoer der kofïij) genoot. Een geopperd denkbeeld, om van de regering uit te lokken eene algemeene wet van voor waarden op het verleenen van concessiën voor den aanleg van spoorwegen op Java, werd niet gedeeld, vooral omdat behalve het oponthoud, de on dervinding zou doen zien, dat het even als hier te lande, door den inmid dels stijgenden aandrang zou leiden juist tot datgeen wat ook voor Indië niet verlangd werd: staats-spoorwegen. Nadat de vergadering zich met den inhoud van het rapport in de geleidelijke orde zijner onder-verdeeling had vereenigd, werd ook de conclusie bij acclamatie aangenomen, strekkende tot de meest mogelijke verspreiding van het rapporttot uitnoodiging aan de Nedcrlandsche pers, om de zaak bij herhaling onder de aandacht van hel publiek te brengen en de leden van het genootschap uit te noodigenal die inlichtingen te verschaffenwelke dienen kunnen om de zaak nog nader bij het Nederlandsche publiek aan te bevelenterwijl in 't algemeen het ge nootschap zich zal beijveren, de algemeene belangstelling op te wekken en levendig te houden. AMSTERDAM, 26 Februarij. De audiëntie, die Z. M. heden aan commissiën, civiele en militaire auto riteiten, officieren en militairen verleende, is zeer druk bezocht. II. M. de koningin heeft een bezoek gebragt aan de Sophia-bewaarschool in de Kerkstraat, en zich zeer minzaam onderhouden zoowel met de meesters als met de kinderenwelke laalsten bij de komst en het vertrek van U. M. eenige liederen hebben gezongen. Vervolgens heeft H. M. met een bezoek vereerd mevr. Deutz van Assendelft, op de Heerengrachten het atelier van den heer J. Israëls, op de Rozengracht. Aldaar heeft II. M. met belang stelling de aanwezige schilderstukken in oogenschouw genomen. Bij den heer Israëls heeft H. M. zich ruim uurs opgehouden. Z. K. H. de prins van Oranje heeft o. a. de tuinen van Natura Artis Ma- gistra en de Fransche manége bezocht. Des namiddags was er diner ten hovedat uit omstreeks 35 couverts be stond. Daarop waren o. a. genoodigd de burgemeester, de commissaris des konings in Noordholland, eenige leden van den gemeenteraad, enz. De soiree, die des avonds ten hove plaats had, was zeer luisterrijk, en daarop liet mej. Ad. I'atti zich hooren. Een 400-tal personen was daartoe uitge- noodigdwaaronder ook de 39 leden van den raad. II11. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, zullen het gewone concert, dat aanst. Vrijdag avond door de maatschappij Felix Merilis zal worden gegeven, met hunne tegenwoordigheid vereeren. Bij die gelegenheid zal zich o. a. de pianist Dreyschock doen hooren. De vorstelijke familie zal Zaturdag avond de voorstelling in den grooten schouw burg bijwonen. Zondag zullen de doorluchtige personen den zoölogischen tuin Natura Artis Magistra bezigtigen. Naar men zegt zal Z. M. de koning Vrijdag eenige instellingen en fa brieken bezoekenzoo als de diamantslijperij van den beer Coster in de Zwanenburgerstraat, het oude mannen- en vrouwenhuis op den Amstel, de tusschenscholen op Oostenburg en ook een bezoek aflegger, bij prof. Vrolik. BÜITENLANDSCHE BEU1GTEN. 'T EIGELAN». LONDEN25 Maart. De heer Blanchard Jerrold heeft aan de dagbladen een brief gerigt, waarin hij de medewerking inroept van het publiek, om het verblijf der vreemde werklieden, die tijdens de tentoonstelling Londen zullen bezoeken, zoo aangenaam mogelijk te maken. De orpheonisten hebben in der tijd met reden klagten aangeheven over hunne ontvangst, daar men niet zelden van hunne onbekendheid met taal en zeden misbruik maakte om hen op allerlei wijze te knevelen. Nu er weder uitzigt beslaat, dat huitenlandsche werk lieden in groote gezelschappen herwaarts zullen komen, wenscht men daar tegen te wakendoor hun vertrouwde gidsenenz. te verschaffen. Eenige heeren hebben zich daartoe vereenigden ook de heer Layard zal doen wat hij kan om hun voornemen te doen slagen. Prins Napoleon heeft hier twee gemeubelde huizen gehuurd in de nabij heid der tentoonstelling, voor de zomermaanden, tegen 300 ieder. Campden House, de eigendom van den heer W. F. Woolley, in Ken sington is geheel door brand vernield. Dit gebouw bevatte 30 kostbaar ingerigte kamers, vele galerijen met schilderstukken, eene particuliere schouw burgzaalenz. Bij dit onheil zijn verscheiden fraaije schilderijen, waar onder enkele van 1000 waarde, verbrand; ook een belendend gebouw, van nagenoeg even grooten omvang, genaamd the Elms, heeft aanzienlijke schade geleden. In Wiltshire en Somersetshire is gedurende het laatst der vorige week zooveel sneeuw gevallendat alle wegen onbruikbaar waren en de boeren de markten niet konden bezoekenook de spoortreinen ondervonden daar door veel belemmering. In eene vergadering der Litt. and. Phil. Society te Manchester heeft de heer Spence dezer dagen ter tafel gebragt eene verzameling gedroogde bladeren en stengels van eene plant, aangebragt uit het rijk Dahomey (aan de Afrikaansche Westkust). Deze plant, die aldaar overvloedig in het wild groeit, en door de bevolking wordt gebruikt tot het blaauw verwen van kleederenis door de heeren Bottolomey, Rumney en Schunck naauwkeurig onderzocht, ten gevolge waarvan gebleken is, dat zij eene vrij aanmerke lijke hoeveelheid goed gevormde indigo bevat. Er zal nu waarschijnlijk wel onderzocht worden, of deze verwstof in genoegzame hoeveelheid kan verkre gen wordenom er een handelsartikel van eenige beteekenis van te maken. Volgens berigten uit Rio Janeiro van 25 Febr. rigtten de gele koorts en de cholera in de noordelijke provinciën van Brazilië groote verwoestingen aan, terwijl een ander niet minder gewigtige geesel bestond in het schrik barend toenemen der misdaden tegen personen en eigendommen. FRANKRIJK. PARIJS25 Maart. Men beweertdat de heer Thouvenel aan den Franschcn gezant in België heeft opgedragen, bij den Belgischen minister van buitcnl. zaken te protesteren tegen de voor het Fransche bewind en den Franschen souverein beleedigende geschriften, die in den laatstcn tijd daar te lande in het licht zijn verschenen. Men wil weten dat de heer Lavaletle uit Rome is ontboden om Z. M. in te lichten omtrent zijne valsche stelling tegenover het hof van Rome, en zijne onaangename verhouding tegenover generaal Goyontegen wien de gezant een aantal grieven schijnt te hebben. De heer de Thouvenel heeft van die komst niets geweten. De afgevaardigde Keiler heeft een eigenhandigen brief van den Paus ontvangen; waarin hem dank wordt gebragt voor zijne verdediging der regtcn van den 11. Stoel, tegen de omwenteling en hare aanhangers. Volgens gerucht zal de heer Vuitry, eene specialiteit in flnantiële za ken tot minister zonder portefeuille benoemd wordenen zal er een minis terie opgerigt worden, uitsluitend belast met het beheer en het loezigt van spoorweg-maatschappijen; deze portefeuille zou worden opgedragen aan den heer Didion hoofdbestuurder van de Orleans-raaatschappij. Een bijzondere brief uit Vera-Cruz van 15 dezer deelt mede, dat de korvet Galathee, belast met de blokkade der westelijke kust van Mexico, het fort San Carlos, langs de baai van Acapulco, in de Stille Zuidzee, had vermeesterd. Dit ontzaggelijk werkdoor de Spanjaarden op eene hoogte aangelegd, werd als onneembaar beschouwd. De korvet heeft, op korten afstand van het fort, den 27slen Januarij, des morgens ten 5 ure, het vuur geopend; ten 10 ure hebben de Mexicanen hunne stellingen ontruimd en zijn zij naar het binnenland teruggewekeneen deel van hun geschut mede voerende. In de noordelijke departementen neemt de smokkelhandel sedert eeni- gen tijd sterk toe, zoodat alleen in den loop der maand Februarij 30000 kilogrammes tabak in het arrondissement Rijssel door" de ambtenaren in be slag zijn genomen. Berigten uit Spanje melden dat te Alicante de werken van Voltaire in het openbaar zijn verbrand. De verbrande exemplaren waren geene Spaansche vertalingen, maar oorspronkelijk Fransche uitgaven. Uit Algerië zijn naar de wereldtentoonstelling te Londen 700 (lesschen gevuld met daar te lande geperslen wijn, gezonden. Dit proefje bestaat uit onderscheidene soorten; eene van deze, die Mascara genoemd wordt, komt de beste wijnen van Zuid-Europa zeer nabij. ITALIË. Garibaldi heeft twee proclamatiën aan de Italiaansche priesters gerigt, waarin hij hen vermaant aan de slem <jer vaderlandsliefde te gehoorzamen, en zich te vereenigen met de nationale zaakdoor zich af te scheiden van Romewaarvan men zegt hijeen j> spelonk van wilde dieren" heeft gemaakt. Naar men uit Turyn meldt is het besluit, waarbij de officieren van het vrijwilligerscorps van Garibaldi met behoud van hunnen rang in de reguliere landmagt worden opgenomendoor den koning reeds onderteekend. liet nieuwe legercorps, welks kaders uit die officieren zullen worden zamen- gesteldzal onder het opperbevel van Garibaldi staanen te Turynalthans niet nabij de Oostenrijksche grenzen of nabij de zeekust, gelegerd worden. Omtrent den toestand van de Napelsche provinciën meldt men uit Napels het volgende: Volgens de jongste rapporten van de burgerlijke en militaire overheden in de provinciën bestaat er alle grond om te denken dat de zoo dreigend aangekondigde hervatting der struikrooverij dit jaar zal achterwege blijven. In Basilicata, in Capitanata en in de bergen van het oude Samnium houden zich nog eenige roovers in de bosschen op; maar het is enkel het overschot der benden van het vorige jaar. Geene enkele

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2