LEYDSCHfi COURANT. 1802. VRIJDAG 28 MAART. l)e Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE RERIftTEN. LEYDEN27 Maart. Wij vernemen dat liet plan van de commissie lot liet geven van een groot militair concert, op Woensdag den 2den April e. k., schipbreuk geleden heeft, daar er mocijelijkhedcn omtrent het gebruik vau het lokaal van den schouw burg op dien avond ontstaan zijn; terwijl bovendien de iiileekening wel voldoende was ooi de niet onaanzienlijke kosten te dekken, maar ongenoeg zaam om het doel te bereiken, dat de commissie zich had voorgesteld. Wij vestigen de aandacht op de hierachter aangekondigde tentoonstel- j ling der voorwerpen, bestemd voor de te houden loterij van de Vereeniging van den 11. Vincenlius a Paulo. Deze tentoonstelling zal Zondag aanst. ge opend worden, en naar de fraaije prijzen te oordcelen, die voor die loterij j zijn ingekomen, waaronder zeer prachtige van HH. KK. UH. prinses Fre- j derik en prinses Hendrik, zal zij een bezoek overwaardig zijn. De com missie voor die loterij heeft, naar wij vernemen, niets ontzien om die ten toonstelling luister bij te zetten. Een druk bezoek zal haar dus hoogst vcrcerend en,,in het belang der zaak, hoogst welkom zijn. De iStaatscourant bevat het verslag omtrent den toestand van hel rijks Japansch museum von Siebold te Leyden over 1861van de hand van den waarnemenden directeur dr. C. Leemans. Ofschoon de tegenwoordige om standigheden eene uitbreiding van de verzameling door aankoopen nog niet begunstigden, is zij echter door aanzienlijke bijdragen verrijkt. Als eene verblijdende bijzonderheid, die met het onderwerp van het verslag in zeer naanw verhand staat, wordt de aankoop voor de regering gemeld van de rijke ethnograpische verzameling van voorwerpen uit den Nederlandschen Oost-lndischen archipel, door dr. S. Muller, oud-lid der Ned. natuurkundige commissie, in vroegere jaren, met zooveel kennis en zorg bijeengebragt, en die hem tol bouwstof gediend had voor zijne reizen en onderzoekingen in den Indischcn archipel, uitgegeven in de Verhandelingen over de natuur lijke geschiedenis der Nederlandsche overzeesche bezittingendoor de leden der natuurkundige commissie en andere schrijvers, en naderhand, doch slechts met eenige weinige platen, afzonderlijk door het Kon. Instituut voor de taal-land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië. De heer Muller had steeds gewenseht dat zijne verzameling voor Nederland bewaard mogt blijven, en daarom volstandig elke ouderhandeling tot verkoop buiten 'slands afgeslagen. De voorwaarden, waarop hij haar aan de regering ter beschikking stelde, toen de omstandigheden zich daartoe cenigzins gunstig toonden, waren zoo billijk, getuigden zoo zeer van zijne onbekrompenheid en ontmoetten bij de regering zulk eene juiste waardering, dal de onder handeling lol aankoop al zeer spoedig met een allergunstigst gevolg werd be kroond, en thans het behoud voor Nederland verzekerd is van eene verza meling, wier bezit voor de kennis van onze Oost-Indische bezittingen on misbaar mag heeten zoowel om de stelselmatige en wetenschappelijke wijze waarop zij gevormd is, als om de volledige wijze waarop zij aanvult, wat in andere verzamelingen van gelijksoortigen inhoud in ons land nog gemist wordt. Deze verzameling, over wier beslemming nog moet beslist worden, is voorloopig aan de bewaring van den waarnemenden directeur van het museum toevertrouwd. Naar men verneemt heeft de minister van financiën, terugkomende op vroegere voorschriften, dezer dagen bepaald, dat de gemeentebesturen niet bemoeijelijkt moeten worden, als zij hunne roerende goederen in hel open baar weuschen te verkoopenzonder tusschenkomst van eenen notaris, griffier of deurwaarder. ZwC.) Door het dep. van oorlog is bepaald dat aan de Israëlitische militairen bij de verschillende legercorpen dienende, van den 10den lol en met den 25sle° der volgende maand verlof zal worden verleend om hel in dtft tijdvak inval lende paaschfeest ten hunnent te kunnen vieren. De Slaats-Courant bevat eene oproeping van sollicitanten naar de be trekkingen van eersten en tweeden onderwijzer bij de ambachtsschool te Soerabaya. Aan genoemde betrekkingen is verbonden: een voorloopig trac- lement van ƒ100 'smaands, ingaande met den dag van inscheping naar Neèrl. Indië; een voorschot op hetzelve, ten bedrage van vier maanden of eene som var. ƒ400; eene gratificatie van ƒ1000 voor uitrusting; vrij trans port naar Batavia als passagier der eerste klasse, met genot van gewone schecpsvoeding; en bij aankomst in Indië, een vast tractement: voor den eersten onderwijzer van ƒ300 's maands met vier tweejaarlijksche trncte- ments-verhoogingenelk van 25 'smaands en voor den tweeden onderwij zer van 200 'smaands met vier tweejaarlijksche traetements-verhoogingen elk van 25 'smaands, welke tractementen een aanvang nemen met den dag van aankomst te Batavia. Het onderwijs moet gegeven worden in smids-, timmermans- en metselaarswerkbouwkunde, machinerie, landme ten, stel- en natuurkunde, teeltenen enz. Te Delftshaven heeft Zondag II. zekere v. d. H. zijn 29ste kind in de hervormde kerk aldaar laten doopen. In het geheel heeft hij er thans 16 ill leven. Zijne eerste vrouw heeft hem 18 kinderen en zijne tweede tegen woordige vrouw 11 kinderen geschonken. Toen van Speyk zijn schip in de lucht deed vliegen, in plaats van het óver te geven, hebben, zoo als men weet, nog eenige weinigen hun leven gered. De laatst overgeblevene hunner, W. F. van der Heyden, is thans in het Ledematenhnis te Rotterdam, zijne geboortestad, overleden, waar hij sedert den 9Jcn Januarij 1858 verpleegd werd. Den 25stcn April 1798 was hij geboren. Te Leerdam heeft Maandag avond een zware brand plaats gehad waardoor eene stalhouderij en een hooiberg eene prooi der vlammen werden. Twee koeijen en twee geiten zijn daarbij omgekomen. Eergisteren is op het aan den Helder liggende wachtschip een vonnis ten uitvoer gelegd, dal zeer veel indruk te weeg bragt bij de manschappen der marine. Een jong mcnsch van 22 jarenden rang van constabel (ser geant) bekleedende, had zich herhaalde malen aan verduistering van onder zijne berusting gestelde scheepsgoederen schuldig gemaakt. Nadat hem het lroofd kaal geschoren en hem alle distinctive teekenen, zelfs de knoopen zijner kleederen, waren ontrukt, is hij uit de dienst weggejaagd en daarna door de policie buiten de gemeente gebragt. Te Nijmegen is gevankelijk binnengebragt een gewezen soldaat, Sal- geus genaamd, van het daar in garnizoen liggende lslc reg. infanterie. Hij was nu 7 jaren geleden uit de vesting Maastricht gedeserteerd en heeft ge durende die afwezigheid in Frankrijk gediend. De man heeft verscheidene veldlogten bijgewoond, gedroeg zich zeer goed en mogt zelfs de eer genie ten gedecoreerd te worden. Nadat hij eervol gepasporteerd was, ging hij op reis naar zijn vaderstad Utrecht, om zijne familie te bezoeken en werd aldaar gevangen genomen. Uit Genemuiden berigt men het volgende: Eene commissie, door den raad dezer gemeente benoemd, heeft zich in de afgeloopen weck naar 'sGravcnhagc begeven, om met den minister van binnen), zaken te spreken over eenige belangen dezer gemeente. Hoofdzakelijk betrof het de onder steuning van een op nieuw door den raad aan Z. M. den koning ingediend adres, inhoudende verzoek om eene wet, bedoeld bij art 255 der gemeente wet, waarin aan deze gemeente vergund wordeopcenten op het gedistilleerd), likeuren en belasting op den wijn in te voeren, zonder eenige andere be lasting te lieden. Deze commissie, alhier teruggekomen, deelde in haar verslag desbetreffende mede, dat zij zeer welwillend door den minister was ontvangen en datZ. E. zeer gestemd was, om, in plaats van eene afzonder lijke wet voor deze gemeente, eene algemecne rijksbelasting op het gedistil leerd te heffen en uit die uniform-opbrengst de afzonderlijke gemeenten te ondersteunen. Op den lslcn November van hel vorige jaar, ontving een bolerkoopman te Kampen, van den landbouwer J. Oosterhuis, te Oosterhuizen gemeente Avereest woonachtig, een vat boter, dat door den leverancier in den kelder van den koopman gebragt, en waarvoor de bedongen prijs opgevraagd werd de koopman zeide, dat hij, alvorens tot de betaling over te gaan, de boter onderzoeken wilde, omdat hij voor eenigen tijd van J. O. boter ontvangen hadwaarin zich eene groote hoeveelheid water bevond. Dal onderzoek werd met een zeer onschuldig gelaat door J. O. toegestaan, en de uitslag daarvan was dat in het vaatje bij 14 tfi boter 6 ffi water aanwezig bevon den werd. Nadat de policie van deze zaak kennis bekomen hadis J. O. door de bevoegde autoriteit in regten vervolgd, en door de arrond.-reglbank te Zwolle veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf gedurende 3 maan den en de verbeurdverklaring der boter, geschat op 20. J. O. is van dat vonnis in hooger beroep gekomen, maar het prov. geregtshof heeft echter het vonnis van den eersten regter bevestigdden appellant veroordeeld tot de betaling der kosten van het geding, bij welk arrest door den hove ver staan is, dat er werkelijk verkoop van de boter plaats heeft gehad en be drog gepleegd is. Te Asten (Noordbrabanl) is Zondag morgen eene vreeselijke misdaad gepleegd. Eene 70-jarige vrouw is, terwijl zij zich alleen te huis bevond, op eene gruwelijke wijze vermoord; de dader of daders, welke tot dus verre onbekend zijn, hebben vervolgens daar ten huize zich aan diefstal i schuldig gemaakt. 's GRAVEN HAGE, 27 Maart. Z. M. de koning heeft het groot-officierskruis der orde van de Eikenkroon geschonken aan de Pruissische luit.-generaals von Arnim en graaf von Oriolla, kommandanten van de 16dc en van de lldc legerdivisie, j Z. M. heeft den vorst van Pegalan, Aroeng Abdocl Karim, ter beloo- I ning van de aan het hoofd zijner Boeginesche hulptroepen bewezene diensten

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1