LEYDSCHE COURANT. 1862. WOENSDAG 26 MAART. De Courant icordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE 3ERIGTEN. LEYDEN, 25 Maart. Op Vrijdag den 21s,en en Zaturdag den 22slen dezer had alhier het ver- j gelijkend examen plaats van de sollicitanten naar de betrekking van hoofd- j onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, j1 liet werd, ten overslaan van burgemeester en wethouders, afgenomen door j den districts-scboolopziener dr. E. van derVen, daarin bijgestaan door dr. 1 L. A. te Winkel, lid van de plaatselijke schoolcommissie, en, voor zooverre i het examen in de Franschc taal betrof, door den lieer M. Rcinders, leeraar in die taal aan het stedelijk gymnasium alhier. Na afloop werd, op de bij 1 de wet bepaalde wijze, een drietal dus zamengesleldJohannes Dirk van "Wijk, hoofdonderwijzer eener bijzondere school alhier, Kornelis Mars, hulp onderwijzer aan eene bijzondere school te Utrecht, Jan Hendrik van Mill Cz. hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs te llo'ndsliol- rcdljk. Zes sollicitanten waren opgekomen om zich aan het examen te onderwerpenj een hunner echter was, reeds kort nadat het was aangevan gen, door ongesteldheid genoodzaakt zich te verwijderen. Naar aanleiding van art. 41 der wet op het lager onderwijs zal de commissie van examinatie in de provincie Zuidholland in dit voorjaar be staan uit den inspecteur en de schoolopzieners A. Vogelsang, burgemeester te Ond-BeijerlandJ. Broedelet, predikant te Gouda, dr. G. van Wieringhen Borski, rector te Delft, en S. Gille Heringa, postdirecteur ie Schiedam. Z. M. heeft goedgevonden, de miliciens van de ligting van 1860, be- hoorende tot het lstc, 2Je en 5de reg. dragonders, (bij welke corpsen zoo vele manschappen ontbreken, dat de paarden niet behoorlijk verzorgd kun nen worden) in werkelijke dienst te doen oproepen. Die miliciens moeten den 10dc" van de volgende maand bij hun corps tegenwoordig zijn. Bij kon. bes!, is dezer dagen bepaald, dat de miliciens der ligting van 1861, bij de niet bereden corpsen ingedeeld, die tot dusverre nog ongekleed en ongeoefend zijn, tegen den 22s,c" Mei aanst. in de hoofdplaatsen van de provinciën of wel bij hunne corpsentot eerste oefening onder dc wapenen moeten komen, op gelijke wijze als dit in vorige jaren geschiedde met de miliciens, die uit de reserve werden opgeroepen. Men verneemt van eene doorgaans goed onderrigle zijde, dat er bij het depart, van finantiën eene nieuwe zegelwet in bewerking is, waarbij als beginsel is aangenomen de afschaffing van het zegel op de dagbladen. (IV. R. C.) Men leest in den Nederl. Speet.: De heer Guiolh, ingenieur des ponts cl chaussées te Antwerpen, en de heer J. II. van Gcuns, te Diesen, had den hel voornemen opgevat gezamenlijk uit te geven eene Histoire numis- matique du Royaume des Pays-Bas. De laatste vooral had daarvoor reeds, met groote opoffering, belangrijke bouwstoffen verzameld, toen de eerste zich terugtrok en nu, naar wij vernemen, een prospectus het licht doet zien. waarin hij ook hier te lande inleekenarcn tracht te verkrijgen. De heer van Gcuns is echter van zijnen kant ook stellig voornemens zijn een maal gekoesterd plan te volvoeren. Wij vermeenen alzooin het belang van een goeden en degelijken arbeid onzen landgenooten van het voornemen van dien heer te moeten kennis geven en tot hen het verzoek te rigten om wel de onderneming van den heer van Geuns te willen begunstigen en zich niet door hunne inteekening te verbinden lot ondersteuning van den arbeid des heeren Guioth, welke nimmer zoo volledig kan zijn als die van den eerst- genoemden. Uit Rotterdam meldt men dat aldaar in de laatste dagen wederom groote partijen aardappelen van het buitenland zijn aangevoerd. Vijf volle ladingen, te zamen p. m. 15000 mudden, kwamen uit Duilschland en twee uit Frankrijk, zoodat de prijzen, welke voor die aanvoeren een weinig waren geslegen, tol beneden het vorig standpunt zijn teruggegaan. Van het Nieuwe Diep meldt men van den 22stcn het volgende: Giste ren nacht is van de Horst weggestormd een Katwijker visschersbombemand met 8 koppen, die gelukkig door den N. O. wind op deze kust is gestrand, en waarvan de bemanning door Heldersche sloeperlieden gered is. De vis- schersschuit is heden morgen nabij Huisduinen opgehaald en is vol water. De opvarenden lijden daardoor eene belangrijke schade, hoezeer zij er ge lukkig hel leven hebben afgebragt. (R. C.) Bij een apotheker te Franeker vervoegde zich dezer dagen iemand, die een tegengift vroeg legen vergiftiging met lucifers, hem, zoo hij voorgaf, door zijne vrouw toegediend. De politie deed, op aansporing van den apotheker, onderzoek, en nu kwam er een quasi corpus delicti voor den dag, maar ook het bewijs, dal de beschuldiger zelf de luciferkopjes in zijn eten had gedaanna hel voor meer dan de helft te hebben genuttigd (natuur lijk zonder vergif). De man is eerst in verzekerde bewaring genomendoch later heelt men hem weder ontslagen. De Goe sche Courant van den 20i,en dezer maakt eene bijzondere loffe lijke vermelding van de uitvoering van het treurspel Montignidoor de rederijkerskamer Vondel aldaar in den avond van den 18del1 dezer. Daaruit blijkt tevens dat onze verdienstelijke tooneelkunstenares mevrouw Valois- Sablairolles hare belanglooze medewerking bij die opvoering heeft verleend en ook wederom bij die gelegenheid lauweren geplukt en algemeen genoe gen gegeven heeft. Na afloop van die tooneelvertooning is haar door den voorzitter van Vondel een zilver cadeau met gepaste inscriptie, als blijk van hulde en erkentelijkheid der kamer en ter herinnering aan dien zoo genocgelijken avond aangeboden. Te 's llertogeubosch is uit de rivier de Dieze gehaald het lijk van den sergeant W.nog geheel gekleed in ridder-costuum en met een masker voor liet aangezigt. Daags voor vasten-avond met 8 dagen arrest gestraft, had hij evenwel op vasten-avond de kazerne verlaten. Waarschijnlijk is hij in het water geraakt en alzoo verdronken. Particuliere brieven uit Indiëzegt de Arnh. C.deelen een treurig berigt mede, het overlijden namelijk van den kommandant der expeditionnaire magt te Banjcrmassingden majoor Verspijk (nu onlangs benoemd tot luit.- kol.). Volgens sommigen zou hij gesneuveld zijn; anderen beweren dat hij ten gevolge van aanhoudende vermoeijenissen bezweken is. Officieel is nog niets bekend van deze treurmare en dit geeft nog eene flaauwe hoopdat de bijzondere tijdingen misschien onjuist zullen wezen. 's GRAVENHAGE, 25 Maart. Men verneemt dat de heer P. Tetar van Elven, kunstschilder, thans te Turyntot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd. Tot apotheker van de 3dl! kl. bij de geneeskundige dienst derlaiidmagt in Oosl-Indië is benoemd de heer A. de Haan. Tot adjunct-commies bij het depart, van oorlog is benoemd de heer W. II. Ilubner, thans schrijver lstc klasse. Het Staatsblad n°. 30 bevat het kon. besluit van 6 Maart jl.hou dende goedkeuring van de statuten der Vereeniging van en voor Neder- Iandsche industriëlen, en erkenning dier vereeniging als regtspersoon. IIII. MM. dc koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje zijn heden met een extra-spoortrein ten ure uit de residentie naar Am sterdam vertrokken. De kon. familie zal aanstaanden Maandag van daar in de residentie terugkeeren. Bij den minister van binnen!, zaken is nog ten behoeve der noodlij denden door den watersnood ontvangen ƒ10 bij den Nederl. consul te Einden ingekomen; ƒ90, van den heerGraeff, burgemeester te Nieukerkƒ588.191', ingekomen giften bij de hh. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; ƒ4.65, van de directie der Elberfelder Zeilung; 385.98van de kon. regerings- hoofdkasse te Dusseldorp. Naar uien verneemt is de markies de Taliacarne, minister-resident van Italië alhier, als zoodanig overgeplaatst bij het hof te Stockholm. De commissie van 's Gravenhage, dc vergunning van Z, M. den koning verkregen hebbende, om den prachtige slaten-bijbel en lezenaar ten toon te stellen, zoo is den deelnemers zoo binnen als builen 's Gravenhage hekend gemaakt, dat dezelve ter bezigtigtiug zal worden gesteld in het locaal Diii- gentia, van heden af tot met Vrijdag 28 dezer. Door regenten van het weeshuis in dc Zijpe zijn op 14 dezer aan Z. M. den koning gezonden nieuwe aardappelen, in Aug. 1861 gepoot in kouden zandgrond en gerooid op den lldcn dezer. Gisteren is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan den zoölogisch-botanischen tuin alhier. BUITENLANDSCRE BEIIIGTEN. BELfilE. BRUSSEL, 24 Maart. De aartsbisschop van Mechelen en al de bisschoppen des rijks met uitzon dering van dien van Gend, om redenen van gezondheid verhinderd zullen zich naar Rome begeven, ter bijwoning van het concilie. Te Gent is de toestand zeer verontrustend, want met het einde dezer maand zullen ongeveer 11000 arbeiders zonder verdiensten zijn. Er hebben reeds volksbewegingen plaats gehad, liet gemeentebestuur heeft 100,000 fr. aangewezen om in de dadelijke behoefte te voorzien. ENGELAN LONDEN23 Maart. In het lagerhuis had dezer dagen de tweede lezing plaats eener bill, waarbij wordt voorgesteld den fabriekanten voor het vervolg de verpligting op te leggen om eene schadeloosstelling uit te betalen aan in hunne dienst verminkt wordende arbeiders, wanneer die verminking het gevolg mogt

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1