LfifDSCHE C U E l U T. 1802. MAANDAG- 24 MAART. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IFoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt uitgegeven blad 2 der Handelingen van den Gemeenteraad. B1WHK1VLAMDSCHK BKRIGTWN Ij LEYDEN, 22 Maart. ij Gisteren heeft de kerkeraad der Ned. lierv. gemeente alhier, ter vervulling I der vacature, ontslaan door het vertrek van dr. E. Laurillard naar Arnster- datnhel volgende 12-tal van predikanten gevormd: dd. G. E. Bron, aan den Helder; W. lloevers, te Leeuwarden; J. Stemberg, te Arnhem; P. Hof- slede de Groot, te Dwingelo; J. van Witzenburg, te TholenB. ter Haar, te Nijmegen; P. 11. Hugenholtz, te Renswoude; J. Posthumus Meyjes, te Groningen; F. D. J. Moorrees, aan den Helder; H. W. T. Tydetnan, te Roosendaal; A. Piersotite Botterdam; M. E. van der Meulen, te Neede. Op den 4dcn April aanst. zal daaruit het 6-tal gevormd worden. De heeren L. J. A. Desertine en M. J. Schretlenheel- en verloskun digen alhier, die, gelijk wij reeds met een woord gemeld hebben, gisteren gedachtenis mogtcn vieren hunner volbragle 25-jarige praktijkhebben op dien dag de ondubbelzinuigslc blijken van belangstelling en deelneming ont vangen. Verschillende commissien, zoo als van de Plaatselijke Commissie van geneeskundig toevoorzigt. van de Maatschappij ter bevordering der ge neeskunde en van stads-genees- en heelkundigen, hebben zich aan hunne woningen vervoegd, om hen op dezen dag, voor beiden zoo rijk in aange name herinneringen, te begroeten en den hartelijken wensch Ie betuigen, dat het hun gegeven mogt worden nog lang voor de lijdende menschheid werkzaam te zijn. Ook nog van vele andere zijden inogten de genoemde heeren blijken van hoogachting ondervinden. Wij vestigen de aandacht op den catalogus der bibliotheken van wij len de heeren mr. C. J. Luzac, de predikanten II. Bron en dr. J. Breunis- sen Troost, en den eersten praeceptor aan het gymnasium te Leyden, dr. II. A. Kleyn. Deze bibliotheken zullen, met eene verzameling werken over mechanica, natuurlijke geschiedenis en geneeskunde, prenten en leekenin- genpenningen en munten, muziek, physische instrumenten enz., alsmede eene belangrijk verzameling Romeinschehier te lande gevondenen vader- landsche oudheden, door den hoogleeraar N, C. Kist nagelaten, op Vrijdag 28 Maart en daarop volgende dagen door Gebroeders van der Hoek alhier geveild worden. Het spreekt van zelf, dat wij niet in eene opgave van het belangrijke, dat hier wordt aangeboden, treden kunnen; wij mogen vol staan met te vermelden, dat men op den catalogus vele der meest gezochte werkenzoowel in de verschillende wetenschappen als op het gebied van oude en nieuwe, vaderlandsche en builcnlandsche letterkunde aantreft. De verzameling van 260 anatomische teekeningenmeercndeels door wijlen den hoogtceraar G. Sandifort vervaardigdzalhopen wijin goede handen geraken. De Staatscourant bevat het verslag omtrent den staat van het museum van oudheden alhier gedurende hel jaar 1861opgemaakt door den directeur dr. C. Leemans. Daaruit blijkt dat die inrigting op nieuw belangrijke aan winsten heeft verkregen, zoodat gebrek aan ruimte zich meer en meer doet gevoelen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 379 tol 481 personen. Uit Delft meldt men, dat Z. K. 11. prins Hendrik Woensdag II. een bezoek heeft afgelegd bij den directeur der akademie, en dat Z. K. 11. bij die gelegenheid bij zich ten gehoore heeft ontvangen de studenten die voor 0. I. ambtenaar worden opgeleid, van hel 3dc studiejaar, die zijne voor spraak hebben ingeroepen op een adres, dat zij voornemens zijn aan Z. M. den koning te rigtenen waarbij zij Z. M. willen verzoeken, dat hun de titel van candidaat-ambtenaar en de voorregten aan dien titel verbonden waarop zij, naar hunne bescheiden meening, in Sept. jl. reeds aanspraak verkregen haddenniet mogen worden onthouden. Door ouders en voogden te Delft woonachtig, is ook een adres in dien geest aan Z. M. den koning ingediend. Te Rotterdam is gisteren in den ouderdom van 53 jaren overleden de heer mr. A. Veder, ridder van den Ned. Leeuw, commandeur der orde van de Eikenkroonen advocaat aldaar. Eergisteren nacht is te Kralingcn de specerijmolen van den heer van der Lugt in een uur tijds geheel in de asch gelegd. Naar men uit Dordrecht meldt is het standbeeld van Ary Scheller al daar aangekomen en in zijne houten woning op het beursplein geplaatst. Die het beeld gezien hebben roemen de schoone bewerking. Te Weesp is Woensdag avond een stoute diefstal gepleegd. In een manufactuurwinkel, waar ook gouden en zilveren werken worden verkocht, heeft men eene ruil ingeslagen en een gouden hoofdijzer van 55 wigtjes, 18 karaats, weggenomen. Dc dader is ontsnapt. Te Alkmaar is gevangen genomen zekere Jakob Blij schuitenvoerder van beroep, waartoe het volgende aanleiding heeft, gegeven. Zijue buren, dis sints eenige weken zijne vrouw niet meer zagen, hebben zich aangaande haar lot zekerheid willen verschaffen en haar in dcerniswaardigen toestand, geheel van licht en nagenoeg van lucht versloken, gevonden in een berg plaatsje onder de bedstede, waar zij lot levensonderhond niets anders dan roggebrood en water had ontvangen. De justitie, hiervan onderrigt, heeft de ongelukkige naar het gasthuis doen overbrengen en, behalve Blij, ook zijn 14- a 15-jarigen zoon uit een vroeger huwelijk in hechtenis doen nemen. Volgens de officiële opgave van de uil komsten der jongste volkstelling bedroeg de bevolking van de provincie Overijssel op 31 Dec. 1859 235,155 zielen, waaronder Zwolle 19176 zielen, Deventer 16346 zielen, Kampen 13902 zielen. Te Peize, in Drenthe, is dezer dagen eene vrouw, die sterk aan den drank was verslaafd, in beschonken toestand te bed gelegd, om niet meer te ontwaken. Zij was slechts 30 jaren oud. Aan de diaconiën der herv. gemeenten te Urelerp en Sygerswolde is door wijlen jonkvrouwe E. A. Tyens gelegateerd eene som van ƒ7000. Naar men uit Bergen-op-Zoom meldt heeft te Ossendrecht zekere Maria Wils, huisvrouw van A. Suykerbuyk, in eeue vlaag van krankzinnigheid, haar eenig dochtertje gesmoord. Bij de tweede kamer is ingekomen hel wets-ontwerp ter herziening van het tarief van regtcn op den in-, uit- en doorvoer. Het tarief is daarbij ingerigt naar de hoofdbeginselen, reeds herhaaldelijk bij de behandeling der vroegere wels-ontwerpen tol regeling dier regten voorgestaan. Die beginse len zijnheffing naar de waarde van een iuvoerregt van 5 pCt. op voor werpen die als volledige fabricaten zijn te beschouwenvoor die artikelen waarvan weinig of geen verschil in soorten bestaat, of welke voor benade ring minder vatbaar zijn, een gewigtsregt, hetwelk met dat normaal regt van 5 pCt. overeenstemt; voor enkele artikelen, welke in concurrentie ko men met hier te lande aan accijns onderworpen goederen en voor artike lenwelke tot uitsluitend verbruik bij den meer gegoeden stand dienen, regten die hooger klimmen dan het normaal regt; zooveel mogelijk gelijke belasting van alle artikelen, welke onderling met elkander verwant zijn; vrijstelling van grondstoffen en zooveel mogelijk van die artikelen., welke aan de schatkist geene of onbeduidende opbrengst kunnen opleveren een regt van 2 lot 3 pCt. voor die fabricaten welke tevens als grondstoffen kunnen worden gebezigd; en afschaffing van alle uitvoerreglenbehalve een overgangsregt op linnen en katoenen lompen 's GRAVEN H AGE. 22 Maart. Bij kon. besluit van 19 dezer heeft de koning goedgevondenten ver volge op vroeger genomen besluitenhoudende toekenning van eervolle be looningen ter zake der lsle en 2dc Bonische expediliën: te benoemen tot ridder der 4dc kl. van de militaire Willemsorde den sergeant der infanterie E. Schmitl, den wachtmeester R. Witte en den cavalerist J. Alexander, allen van het leger in Neder!. Indië, ter zake van hunne verrigtingen bij, de 2de Bonische expeditie, en bij afzonderlijke dagorderszoo in Indië als in Nederland, te doen vermelden, dat aan de vooi'dragt om den flankeur van het leger in Nederl. Indië l. Osipow, ter zake zijner verrigtingen hij de lste Bonische expeditie, te benoemen lot ridder der 4<le kl. van de mi litaire Willemsorde, geen gevolg wordt gegeven, omdat hij sedert is ver mist, en dien ten gevolge van het Indische leger afgevoerd, als vermoede lijk verdronken. Z. M. heeft den kolonel von Kracht, van het 15de Prnissische regi ment infanterie, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Tot mededirecteur van de Nederl. bank is benoemd de heer J. Lilden. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Mep- pelde heer J. A. Uinsbeeckthans te Brielle; lot directeur van het post kantoor te Briellede heer P. J. A. de Fremerythans commies der posterijen van de lste kl.; tot commies der posterijen van de lste kl., de heer P. J. Wakkers, thans commies der 2dc kl., en tot commies der posterijen van de 2de kl., de heer B. J. Herweyer, thans commies der 3de kl. l)e heer dr. A. A. Deenik is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het vijfde schooldistrict der prov. Zuidholland. Heden morgen is de fraaije prachlbijbel met ebbenhouten lezenaar aan Z. M. den koning aangeboden door eene commissie, bestaande uit de heeren J. L. BernhardiII. Nagtegaal en J. J. 11. Kemmer, die zich daartoe des morgeus ten 10 ure uit het logement het Keizershof, op het Buitenhof alhier, naar het paleis hebben begeven. Die aanbieding geschiedde namens een tal zijner onderdanen, als een blijk van hulde voor hetgeen Z. M., bij gelegenheid van den watersnood in het vorige jaar, verrigtle. De commissie, belast met de aanbiedingis aan het paleis ontvangen door 1 twee van 's konings adjudanten en schaarde zich vervolgens kringsgewijs in

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1