LEOSCHE COURANT. 1862. iY. 54. WOENSDAG 19 MAART. De Courant ivordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏNNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Maart. Wij vernemen dat de heer J. J. L. ten Kate, predikant te Amsterdam, voornemens is op Dingsdag den lsten April aanst. in de stads gehoorzaal alhier eene voordragt te houdenwaarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van het Leydsche patronaat ter ondersteuning van herstelde krank zinnigen. De begaafde dichter zal op dien avond een zijner schoonste on- uitgegevene gedichten voordragen, dat ook elders den algcmeenen bijval in hooge male mogt verwerventerwijl hij zijne hoorders na de pauze nog op een drietal Marker Liedekens zal vergasten. Wij geloovenwanneer ten Kate als spreker optreedt, liet wijzen op het doel, aan de voordragt ver bonden, hoe r.ultig en weldadig ook, achterwege te kunnen laten. Als geniaal dichter staat hij bij hel letterlievend publiek hoog aangeschrevenen wij twijfelen niet of eene buitengewone opkomst zal liet bewijs gevendat ook Leydens ingezetenen zijne talenten waarderen en het hun aangeboden Ij genot op prijs weten te stellen. Op Vrjjdag den 14den en Zaturdag den 15den dezer had alhier het vergelijkend examen plaats van de sollicitanten naar de betrekking van I hoofdonderwijzeresse aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (tweede klasse) in deze gemeente. Vijf sollicitanten waren opgekomen om deel te nemen aan het examen, dat, ten overstaan van burgemeester en wethouders, werd afgenomen door den distrikls-schoolopziener dr. E. van der Ven, die daarin werd bijgestaan door dr. L. A. te Winkel, lid van de plaatselijke schoolcommissie envoor zooverre bet examen in de Frausche taal betrof, door den beer M. Reinders, leeraar in die taal aan bet stede lijk gymnasium alhier. Na afloop werd, op de bij de wet bepaalde wijze, een drietal aldus gevormd: M. van der burg, hulponderwijzeresse aan eene bijzondere school te Gorinchcm; M. Jesse, hoofdonderwijzeresse aan eene bijzondere school te Leydenen J. E. Verschuil', hoofdonderwijzeresse aan eene bijzondere school te Brummen. Gisteren had op bet raadhuis de aanbesteding plaats van 1°. de ver andering van de tegenwoordige Borstelbrug in eene vaste brug, in twee per celen; de minste inschrijvers waren: voor het eerste perceel A. Verhoog ad 9590, en voor het tweede perceel J. L. Leefers ad 3545; 2°. het wegbreken van de Sluisbrug over liet Kort Rapenburg aan het Galgewater, waarvoor de minste inschrijvers waren II. en J. W. Filippo ad 2190; 3". de vernieuwing van de Driegalenbrug aan de Zijl, waarvoor de minste inschrijver was J. P. Rietbergen ad ƒ3200; en 4°. het leveren en inslaan van 29 stootpalen aan de bruggen, waarvoor de minste inschrijver was J. Groe- newegente Haarlem, ad 1330. De beide laatste nommers zijn gegund, maar n°. 1 en 2 zijn acht dagen in beraad genomen. Aan het ministerie van marine zal op den lslel> April de aanbesteding plaats hebben der levering van 9500 Ned. ponden witte zeep. Als maximum van den prijs wordt bepaald ƒ37 a ƒ39 de 100 Ned. ponden. De j^taats-Cour. bevat ceil overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twee eerste maanden van 1862, waaruit blijkt, dat die bedra gen heeft 8,869,217.78zijnde 165,084.354 meer dan in 1861. liet kunstgenootschap te Gent heeft een brief aan de kunstenaars, ook van ons land, doen uitgaan om hnnne medewerking in te roepen voor eene loterij ten behoeve der fabriekarbeiders te Gent. Die bevolking, welke de vele bezoekers dezer stad na de Antwerpsche feesten nog zoo in vollen arbeid aantroffen in de groote fabrieken, is ten gevolge van den op den aanvoer van grondstoffen drukkenden Amerikaanschen oorlog builen werk en aan ellende ten prooi. Gaarne doen wij het onze om de aandacht hierop te vestigen, opdat ons land zich niet onbetuigd late hulp te verleenen aan de landgenooten van hen, die hen in den watersnood zoo trouw bijstonden. (Ned. Speet.) De minister van binnen), zaken heeftonder dagteekening van 8 Maart II. de volgende circulaire aan gedep. staten der provinciën gezonden: »Iu ver band met de uitkomsten der jongste volkstellingen, met de mededeeling waarvan in de Nederl. Staatscourant sedert eenigen tijd een aanvang is gemaakt, zal welligt ingevolge de bepalingen der gemeentewet, in sommige gemeenten uwer provincie eene vermeerdering moeten plaats hebben van het getal der raadsleden en mogelijk ook van dat der wethouders. De vraag heeft zich voorgedaan, wanneer tol de nieuwe verkiezing of benoeming zal moeten worden overgegaan, liet is mij voorgekomen, dal daar het hier geene vervulling van door ontslag, overlijden of om andere reden openge vallen plaatsen geldt, bet meest in den geest der wet gehandeld zal wor den, wanneer de bedoelde verkiezingen en benoemingen plaats hebben op den gewonen lijd, daarvoor bij art. 7 en 83 der gemeentewet voorgeschre ven. U. II. E. G. gelieve de gemeentebesturen in uwe provincie, wien de zaak mogt aangaan, in den zin van hel bovenstaande voor te lichten, en hen tevens te doen opmerken datna afloop der verkiezingen van de nieuwe raadsleden nieuwe roosters van aftreding zullen moeten worden vastgesteld en vervolgens door bet lot te bepalen zal zijn tot welke aftreding elk der nieuw optredende leden zal behooren." Volgens de officiële opgave der uitkomsten van de jongste volkstelling bedroeg de bevolking van de provincie Groningen op 31 December 1859 207688 zielen, waaronder de gemeente Groningen 35771 zielen. Te Koevorden is op den 14den dezer overleden Gaelje Philips, in den ouderdom van 103 jaren en eenige maanden. Tot op de laatste oogcnblik- ken was zij in het volle bezit barer verstandelijke vermogens. Te Ommerschans heeft men den 14den dezer op nieuw eene poging tot brandslichling, en wel in de katoenfabriek aldaar, ontdekt. Hoewel de kettingen (schering) van twee getouwen reeds hadden vlam gevalwerd niet alleen verder onheil door den opzigtcr voorkomen, maar ook de daders terstond ontdekt, zijnde twee vrouwen, beide verpleegden en in de fabriek werkzaam. Op den 9den dezer begaf zich eene arbeidster, wonende le Nispen, naar een op eenigen afstand van bare woning gelegen onbewoond huisje om er eenig hout le balen. Daar het huisje zeer bouwvallig was, werd baar dit plan door baren echtgenoot afgeraden, maar zij ging er toch been. Eenigen lijd daarna ging de man, ongerust geworden zijnde, zien waar zijne huis vrouw bleef en bemerkte dat liet huisje ingestort was. Nadat met mede hulp der buren het dak weggeruimd was, vond men de vrouw dood, die een zwaren balk op de lendenen gekregen bad. Het Weekbl. v. h. Regt bevat bel verbaal eener gereglelijke dwaling in België, ten gevolge waarvan zekere Pieler Dobbels, arbeider, wonende in de nabijheid van de door brandslichling vernielde schuur aan den grooten weg tusschen Brugge en Kortrijk, in 1855 beschuldigd en veroordeeld werd, ter zake van brandstichting en poging lot moord. De straf was die des doods, terwijl de zoon des beschuldigden, als medepligtige vervolgd, onschul dig werd verklaard. De doodsiraf werd veranderd in levenslangen dwang arbeidwelke straf P. Dobbels nog in Mei I860 onderging, toen plotseling de gereglelijke dwaling, in 1855 begaan, ontdekt werd door de latere erken tenis van een misdadiger, die stervende verklaarde, dal bij de stichter van den brand waswaarvoor Dobbels veroordeeld was. Men meldt dat zekere Conrad Schieffers, van Iloltzweiler in Pruis— sen, op den avond van den 10deD dezer, in de nabijheid van hei Pruissische kantoor Rothenbach te Vlodrop doodgeschoten is door den ambtenaar Issier, van Etfelt, en zulks wegens het over de grenzen brengen van een pakje kofBj van 37 Pruissische ponden en een pond krenten. De ongelukkige laat eene vrouw en drie nog zeer jonge kinderen na. 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Door Z. M. den koning is benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon de lieer dr. G. Simons, en zulks als eene erkenning voor de vele en belangrijke diensten door hem bewezen als president van de commissie' voor de tentoonstelling van nijverheid, in het vorige te Haarlem gehouden. Z. M. heeft den heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt benoemd tot Kon. Nederl. commissaris voor de schoone kunsten bij de Londenschc internationale tentoonstelling van 1862. Voorts zijn door den minister van binnenl. zaken, op de voordragt der hoofdcommissie voor de belangen der Nederl. inzenders, als leden der jury benoemd de bh. mr. J. A. van Eyk, te Amsterdam; dr. E. H. von Baum- hauer, hoogleeraar te Amsterdam; dr. P. J. van KcrckhofF. hoogleeraar te Groningen, en 11. F. L. Vreede, president der kamer van koophandel en fabrieken en fabrikant te Tilburg. Volgens de regelen door de Britsche commissarissen vastgesteld is Nederland bevoegd vier leden voor de jury aan te wijzen. Z. K. H. de prins van Oranje is lieden morgen van hier naar Rolter- dan vertrokken, om zich van daar verder te begeven tot het houden eener inspectie over het wapen der cavallerie. De audiëntie, gisteren bij den commissaris des konings dezer provincie, mr. J. London, was zeer talrijk; zoowel de lieeren burgemeesters uit de verschillende gemeenten, als lieeren hoofd- en andere officieren der schutterij in deze provincie, hebben hunne gelukwenschen aan Z. Exc. komen brengen. De regering heeft aan de tweede kamer ingezonden een nieuw ontwerp- larief van regten. Hel rust op dezelfde grondslagen als het vorige voorstel, met meerdere vereenvoudiging. Het beginsel van helling naar de waarde is daarbij gehandhaafd. Te Schevcningen zijn heden, behalve de schol, tongen enz., ruim 400 tarbotten aangebragt, eene vangst welke de oudste visschers zich niet herin neren ooit beleefd te hebben. Degrootsle tarbotten golden op het strand 3.50a ƒ4.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1