WOENSDAG 12 MAART. N°. 51. \W J8()2. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ;ts De prij.s der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN11 Maart. Ter verkiezing van ce'n lid voor den gemeenteraad zijn opgekomen: uit de lste afdeeling (wijken I—IV) 256 kiezers en uit de 2de afdeeling (wijken V—IX) 278 kiezers, te zamen 534 kiezers. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden February 1861 en 1862alsmede van die opbrengst over de eerste twee maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Gcslagl(6y opcenten en invoer liinnenl. Gedistilleerd {•idem) llnitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Frnit-enKunstwijn(ïd.) Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand February. 1861 1821.89) 5132.42 460.19; 5868.88; 1229.25 339.65 1352.92; 103 35 ƒ16308.57 1862 1897.90; 4667.64; 146.89 5525.14; 1495.95 254.41; 337.05 35.45 /14360.45 Zuivere opbrengst over de eerste twee maanden. 1861 3644.98; 10938.16; 698.45; 10514.04" 2494.57; 373.07 1985.00 224.45 1862 ƒ30872.74 3688.90 10190.45 516.26 j 10214 36 2962.87 284.93 1010.50 137.85 ƒ29006.14 Aanstaanden Zondag zal in de II. Maria kerk alhier het beroemde Stabal Maler van Bossini worden uitgevoerd. Van het choorpersoneelwaar onder eene uitmuntende sopraan mag eene goede uitvoering verwacht worden. Wij vernemen met genoegen dat de beroemde viool-virluoos de heer Isidor Lotto, met medewerking van mejvr. Orgelist, sopraan-zangeres, in de aanstaande week alhier een concert zullen geven. De heer Lotto heeft zich onlangs bij zijn optreden in Diligent ia te 's El age als een der eerste meesters doen kennen. Omtrent zijn spel werd door een beoordeelaar bet volgende gezegd: Zijne voordragt is vol vuur en kracht; zijne staccatos meesterlijk; zijn spel zuiver en onberispelijk. Landgenoot van Wieniawski begaf hij zich naar Parijs en verwierf daar op 12-jarigen ouderdom den eersten prijs van het conservatoire. De meesterstukken van Vieuxtemps, Leonard en Pagainm worden door hem op eene wijze uitgevoerd, zoo als de groote meesters die gedacht hebben. De Kerk. C. deelt de volgende circulaire mede, door diakenen der Ned. herv. gemeente dezer dagen aan de diaconiën in ons vaderland verzonden. «Diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, gezien de aan schrijving van de algemeene synode der Ned. herv. kerk aan de kerkeraden der hervormde gemeenten den lsten Augustus 1861 n". 81, geven UEerw. bij dezen kennisdat zij na het verstrijken der winterbedeeling van 1861/62 alle armen die in het ressort hunner gemeente wonen zullen ver zorgen, die door doop of belijdenis leden zijn der hervormde gemeente. Zij zullen alzoo voortaan geen onderstand meer op uwe gemeente verhalen, maar zich geheel en al gedragen naar het synodaal reglement voor de diaconiën. Zij verwachten van uwe diaconie wederkeerig eene gelijke handeling, daar zij vast besloten hebben geene kosten van ondersteuning, voor hunne rekening gedaan terug te geven. Zij zouden het betreuren, indien bij voorkomende gevallen hun beklag bij het kerkelijk gezag zoude moeten worden gedaan, dat elke diaconie dringt om, met verwijzing naar het reglement voor kerkelijk opzigt en tucht, in normalen toestand terug te kceren en zich te wachten voor illegale han delingen, omschreven in de bovenvermelde synodale aanschrijving van den lsten Augustus." Door dezen maatregel wordt de synodale armenwet tot volledige uitvoe ring gebragt en wanneer dit voorbeeld navolging vindt, dan zal zeker de klagt van vele armbesturenover roekelooze bedeelingen voor rekening van anderen gedaanspoedig niet meer gehoord worden. Van het Nieuwe Diep meldt men het volgende: Donderdag avond haalde een vader met zrjn beide zoons, een jongen van 16 en een van 14 jaren, schol voor de vischdroogerij uit een der in de haven liggende visch- bommen en liet vervolgens aan de beide jongens het bestuur van het ranke vletje over, terwijl hij zelf aan wal ging. Door den hevigen wind en stroom zijn de beide jongens met de vlet het Nieuwe Diep uitgedreven en hoogst waarschijnlijk in de golven omgekomen. Bij gelegenheid van het afbreken van het huis op hel St. Janskerkhof te Utrecht, laatstelijk ingerigt geweest tot een stal. is aldaar eene oude mozaïke vloer, ruim een Ned. cl onder de jongste bevloering ontdekt, die tot de lldc of 12dc eeuw schijnt te behooren. liet is bekend dat dit huis eens het huis was van den proost van St. Jan en waarschijnlijk gelijktijdig met of kort na de Si. Janskerk werd gebouwd, hetwelk ook de steenvorm der gebruikte baksteenen bevestigt. Die vloer, die de groote voorzaal ver gierde, hoewel ook het oorspronkelijke glazuursel der baksteentjes verloren is gegaanis door hare bewaring en haren kunstvorm een hoogst merk waardig overblijfsel der middelecuwsche kunst. 's GRAVENHAGE, 11 Maart. Tot raadsheer in het prov. gereglshof in Noordholland is benoemd mr. P. J. Teding van Berkhout, thans regler iri de arrond.-regtbank aldaar; tot griffier bij het prov. geregtshof in Zeeland, jhr. tnr. W. C. de Jonge, thans substituut-griffier bij dat hof, en tot procureur bij de arrond.-regtbank te Alkmaar, mr. W. van der Kaay, regler-plaatsvervanger en advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij bet 5de reg. infanterie, tot kapitein 3de kl. den lsten luit. J. J. F. Jaussens, van het reg. grenadiers cu jagers; bij hel 6de reg. tot kapitein 3de kl. den lslen luit. van het 3dl) reg. infanterie J. F. van Regterenin hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, de lste luitt. 11. van den Bosch, van het lste, J. E. Simon, van bet 7de, W. Vleysman, van het 6de, en A. J. F. van der Grocs- rseu, van het 8ste reg. infanterie; en den 2den luit. K. H. A. Uhlmanp, van het lste reg. infanterie, over te plaatsen bij hel wapen der infanterie van het leger in Oost-Iudië. Bij kon. besluiten van 6 dezer is aan mr. S. baron van Heemstra, afgetreden minister van binnen), zakenverleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ3933 'sjaars en aan mevr. W. E. Verkoutc- ren, weduwe van den heer Th. W. J. Juynboll, in leven gewoon hoog leeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leyden een pensioen ten laste van den staal, ten bedrage van ƒ1000 'sjaars. Door Z. M. is de heer mr. II. C. du Bois, op zijn verzoek, eervol te ruggeroepen als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de hoven van Turkye en Griekenland, met ultimo April aanst. gesteld op non-activi teit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Bij den minister van binnen!, zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ134, eene bijdrage van eenige schepelin gen onzer zeemagt in Oost-Indië. Een gerucht zegt dat de heer jhr. mr. P. van der Maesen deSombreff, lid der gedep. stalen van Limburg, lol minister van buitenl. zaken is benoemd. Men verneemt nader met betrekking tol de in veiling gebragte, doch thans onder revindicatoir arrest liggende confessie van Balthazar Gerardts, dat de boekverkooper van Doorn is opgeroepen bij den hoogen raad ten einde het voormeld beslagdoor den slaat gelegd, te hooren van waarde verklaren. Men verneemt, dat het kon. genootschap van acclimatatie alhier thans alle moetjelijkbeden omtrent het voor eenen zoölogisch-botanischen tuin be- noodigd terrein te boven gekomen is, zoodat men deze week met de noodige werken daarvoor beginnen zal. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad voor het maken van een oesterput te Seheveningen voor den heer Serrnys te Rotterdam. Er waren 13 inschrijvingsbilleltcn ingekomen. De minste inschrijver was de heer J. Blankenvoort, te Amsterdam, voor de som van 30000. De commissie van de tweede kamer, belast met het houden van een onderzoek over de aangelegenheden van 's lands marine, heeft bare voorbe reidende werkzaamheden ten einde gebragt. De vragen, die gedaan zullen worden, zijn vastgesteld, en vele personen, die gehoord zullen worden, zijn reeds aangeschreven, om voor de commissie te verschijnen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. »KL«lk BRUSSEL, 10 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft eene circulaire aan de gouverneurs der provinciën doen toekomen, waarin hij zegt dat de regering, die in 1851 aan een zeker aantal ambachtslieden subsidiën heeft verstrekt, om de wereldtentoonstelling te Londen te bezoeken, ook dit jaar subsidiën zal toestaan tol het bezoeken der wereldtentoonstelling, en wel uil aanmerking van de goede gevolgen, die daaruit voor België voortgesproten zijn. De subsidiën mogen in 't geheel de som van 8000 5 10000 fr. niet overschrijden. De ambachtslieden, die aldus de tentoonstelling bezoeken, moeten kunnen lezen en schrijven, ten einde hunne opmerkingen te kunnen opleekcnen en die later aan de regering mede te deelen. Te Ensival is de fabriek van mevr. de wed. Snoek afgebrand; 150 werklieden zijn daardoor broodeloos. I)e schade wordt begroot op 400,000 fr. Het geheel was tegen brandschade verzekerd.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1