leïdsche courant. 1862. MAANDAG- 10 MAART. Do Courant ivordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N°, 50. i De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEMLANDSCHE BERIGrïEM, LEY DEN 8 Maart. In dc gisteren avond gehouden vergadering van de maatschappij der Nederl. letterkunde werd dr. L. A. Te Winkel als bibliothecaris der maat schappij ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele door hem in die be trekking bevvezene diensten, nu hij zijne krachten onverdeeld aan het Woordenboek zal wijden. Op voorstel van het bestuur besloot de vergade- ving geen lijdelijken plaatsvervanger (tot aan de Junij-vergadering) te be noemen, maar den secretaris dr. W. N. du Rteu te verzoeken zich voorloopig met het bibliolhecariaat te belasten; deze Ier vergadering tegenwoordig heeft zich daartoe bereid verklaarden tevens op zich genomen de bezorging van den te herdrukken catalogus van de bibliotheek der maatschappij. Hij den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier is handopening ontvangen tot het doen van een beroep, ter vervulling der vacature ont slaan door het vertrek van dr. E. Laurillard naar Amsterdam. Vrijdag aanst. zal met het berocpingswerk een aanvang worden gemaakt door het zamen- stellen van een gros van predikanten, om daaruit later een twaalftal te kiezen. Wij vernemen dat het afscheidswoord, door den waardigen naar Am sterdam vertrokken predikant dr. E. Laurillard op 23 Februari) jl. in de Pieterskerk uitgesproken, eerstdaags bij den boekhandelaar P. Engels het licht zal zien. Deze uitgave zal ongetwijfeld velen welkom zijn, als eene blijvende herinnering aan dien hooggeschalten leeraar, niet het minst hun, die van de gelegenheid verstoken waren het te hoorcn. Het was een woord van het hart tot het hart gesproken, dat, als getuigenis van den innigen band die leeraar en gemeente aan elkander verbond, wel verdient bewaard te blijven. De geneeskundige faculteit der Utrechtsche hoogeschool heeft de gouden medaille toegekend aan den heer J. W. Schuit, student in de medicijnen aan de hoogeschool alhier, wegens zijn antwoord op de ten vorigen jare uitgeschreven anatomisch-physiologisehe prijsvraag. Wij vermeenen te moeten terugkomen op het in ons vorig nommer medegedeelde omtrent het gebeurde met de beide zandschippers L Hijsdam en II. llogervest, ter verbetering eener daarin voorkomende onnaauwkeurigheid. De beide personen hadden zich Maandag avond in hunne schuit ter ruste gelegd en eerst tussehen Dingsdag en Woensdag tegen middernacht is llo gervest uit zijne bedwelming ontwaakt, zoodat hij meer dan 24 uren in dien toestand beeft verkeerd. Aan de R. C. wordt nu van hier medegedeeld, dat het berigt omtrent de waarschijnlijkheid eener benoeming van den hoogleeraar Miqucl tot di recteur van 's rijks herbarium minstens als zeer gewaagd moet beschouwd worden. Er zijn weder verschillende brieven met geldswaardig papier, per post verzonden, niet aan het adres bezorgd, o. a. een brief van J. W. van Hartropfabrikant te Leydengeadresseerd aan den Hemn F. Dörner, Wohl- geboren, SluphausstrasseCrefeld, waarin een munthiliet, nieuw model, groot ƒ100, uitgegeven op 1 Juntj 18G0, gemerkt J. 8910, in dorso getee- kend 3. W. van Harlrop. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 522"Tot 585 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. De minister van binnenl. zaken beeft op de hem gedane vraag, of verplaatsing van hulponderwijzers bij openbare scholen mag geschieden zon der overleg met den hoofdonderwijzer en den districts-schoolopziener, geant woord dat zoodanig overleg hem noodzakelijk voorkomt, daar anders aan den hoofdonderwijzer iemand legen zijn zin, en met wien hij niet overweg konzou kunnen worden opgedrongen. Van de 80 jongelingen, die lot het aangaan eener dienslverbindlenis bij hel instructie-bataillon tegen den 4llon Maart naar Kampen waren opge roepen, zijn 66 jongelingen te bestemder tijd aangekomen, terwijl de 14 overigen óf eenigen tijd uitstel hebben verzocht óf bij schriftelijke kennis geving voor hunne plaatsing hebben bedankt. Ten gevolge van het genees kundig onderzoek zijn 12 jongelingen voortdurend of lijdelijk ongeschikt verklaard voor de dienst, terwijl 1 jongeling, wegens tegenzin in de dienst, niet tot de dienslverbindlenis is toegelaten. Van de 66 aangekomen jonge lingen zijn er alzoo 53 bij het instructie-bataillon ingelijfd. Te Gouda is een aldaar werkende vlashekelaar gevangen genomen, ter zake dat hij Woensdag namiddag met. een persoon handgemeen was geweest op de straat en dezen zonder aanleiding daartoe had mishandeld, ten gevolge waarvan de mishandelde den volgenden dag was overleden. De bekende Jakob Former te Rotterdam, waarvan meermalen melding is gemaakt, heeft lieden den ouderdom van 104 jaren bereikt. Hij is echter thans ziek en zeer zwak. Door wijlen mevr. van Gelder, geb. Sligcher, onlangs te Velp overle den, is aan de diaconie en aan het weeshuis te Monnikendam ieder de som van ƒ1000 vermaakt. De diaconie te Oudewater ontving dezer dagen mede een legaat van ƒ200, van wijlen mevr. P. M. Stoffels, wed. van den heer C. van Ameyden Cz. te Rotterdam. De Arnh. C. meldt het volgende: Donderdag avond verlangde een trompetter der rijdende artillerie van een apotheker eene hoeveelheid arseni cum; toen dit geweigerd werd, deed hij het voorkomen als had hij zich vergist, en bedoeld loodsuiker. De apotheker was gereed hem dit te geven, vatte echter argwaan op, waarna de militair eensklaps ecnige stukkeu greep en in den mond stak, die men hem niet dan met veel moeite weder ontnam. Inmiddels waren eenige politie-agenten toegesneld, die hem mede naar het naburige bureau namen, alwaar hem de eerste geneeskundige hulp werd verschaft, en werd hij vervolgens naar de garnizoens-infirmerie overgebragl. De reden dezer daad schijnt aan krankzinnigheid te moeten worden toege schreven. De patient bevindt zich builen gevaar. Te Epe heeft Dingsdag avond een hevige brand gewoed, waardoor 6 woningen, onder e'e'n dak, in de ascb zijn gelegd. Te Steenbergen hadden Dingsdag II.bij de viering van de vasten avond-vreugde, eenige boeren den inval zich, ten einde onkenbaar te kun nen blijven, geheel in vlas te wikkelen. Ongelukkig namen zij in hunne brooddronkenheid geene voldoende voorzorgen, om eene zoo ligt ontvlambare stof van het vuur verwijderd te houden. Al spoedig geraakte dan ook een hunner in brand, die zich aan een' tweeden mededeelde, met dat gevolg dat de eerste deze maskerade met den dood heeft moeten bckoopenterwjjl de andere ook vrij ernstige brandwonden heeft bekomen. Te Scheemda heeft Woensdag II. de dienstmaagd van eenen landbouwer de misdadige hand aan het leven van een kind geslagen, hetwelk zij des nachts ter wereld gebragl had. Te 9 ure des morgens werd het lijkje in een aschbak nabij de woning gevonden, en nadat van die ontdekking onmiddel lijk aangifte was gedaan, heeft de schuldige haar misdrijf ook reeds bekend. Een telegram, bij de regering ontvangen en gedagteekend Buitenzorg 31 Jamiarij, luidt: De gouverneur der Moluksche eilanden overleden. Vul kanische uitbarsting op het eiland Makias (Formosa). Ilidaijat maakt toe bereidselen om zich naar Marlapoera te begeven. Verder niets nieuws." Volgens een particulier berigt uit Rio Janeiro, door het Ilbl. mede gedeeld, was het Ned. stoomschip de Lingebestemd naar Java, aldaar aan gekomen. De bevelhebber, de luit. ter zee lsle kl. P. M. van der Haak, was op 25 Jan. ter hoogte van Fernambuek plotseling aan eene beroerte overleden. Zijn stoffelijk overschot was te Rio Janeiro plegtig ter aarde besteld. 's GRAVEN 11 AGE, 8 Maart. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw, baron von Rodenberg, gezant van Hanover bij het Nederl. hof. Met zekerheid kan men thans melden, dat hel tweede gecostumecrde bal aanst. Vrijdag ten liove zal plaats hebben, en niet, zooals vroeger het voor nemen was, bij Z. K. II. den prins van Oranje. De lieer J. van Monster, meubelfabrikant en leverancier van li. M. de koningin, te Roermond, heeft H. M. aangeboden de prachtige tafel, waar voor hij op de laatstgehouden tentoonstelling te Haarlem eene medaille heeft verworven. Gisteren avond heeft er bij mevr. de douairière van der Oudermeulen grootmeesteres van H. M. de koningin, eene luisterrijke soiree plaats gehad, die met de tegenwoordigheid van II. M. de koningin er. HH. KK. HII. den prins van Oranje en prins en prinses Hendrik werd vereerd. Burgemeester en wethouders hebben alle desbevoegden beneden dc 30 jaren, uitgenoodigd om mede te dingen naar de betrekking van onder- architect bij de gemeente, aan welke betrekking eene jaarwedde van 1500 is verbonden. Men moet zich vóór 20 Maart aanmelden. RSJI TEN LA NDSCH E KEKIGTKN ENGKL&N' IS. LONDEN, 6 Maart. Door de benoeming van den heer White, lid van het parlement voor Longford, lot lord van de schatkist in Ierland, moest deze zich aan eene herkiezing onderwerpen. Ten einde zich wegens de erkenning van het koningrijk Italië op de regering te wreken had men als kandidaat tegen over hem gesteld den majoor O'Reilly, die in hel pauselijk leger heeft ge diend. De laatste is met eene meerderheid van 250 stemmen gekozenzoo dat de regering eene nederlaag heeft geleden. De heer Peabody, een sedert vele jaren alhier woonachtig Amerikaansch bankier, had, toen er voor het eerst sprake kwam van een gedenkleeken

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1