Per Telegraaf. thans surnumerair, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Akkcr- woude de heer J. de Rochefort, thans te Balk. Z. 51. heeft benoemd: bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid 2de kl. die der 3de kl. W. K. 91. van Leeuwen van Duivenbode, en den officier van gezondheid 3dc kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in Wesl-Indië C. P. J. van Vugt bevor derd tot officier van gezondheid 2de kl. bij die dienst. Heden zal er ten hove een gecoslumeerd bal plaats hebbenwaartoe 800 uitnoodigingen zijn gedaan.' Men verneemt dat ook door Z. K. II. den prins van Oranje een gecoslumeerd bal gegeven zal worden, waartoe de Golhische zaal zal worden gebezigd. Voorts verneemt men, dat een der gelijk bal bij Z. K. II. prins Hendrik zal worden gehouden. Op het daartoe door mr. J. C. F. baron van Heerdt, gewezen ad junct-commies bij het dep. van koloniën, gedaan verzoek, is bepaald, dat hel bij kon. besluit van 16 Febr.aan hem verleende ontslag uit 's lands dienst wordt beschouwd te zijn eervol. Naar men verneemt, worden de ontwerpen van geneeskundige wet geving bij het dep. van binnenl. zaken voorbereid. De minister heeft eene commissie benoemd, die zich bereids eenige dagen met hem over dit onder werp heeft bezig gehouden en eerlang nader in overleg met de betrokken ambtenaren werkzaam zal zijn tot de vaststelling der wels-voordragten. Die commissie beslaat uit de heeren dr. Pen, van Amsterdam dr. Ali-Cohen, van Groningen, en dr. Blom Coster, alhier. BLIITENLANDSCHE BER1GTEN. FNGËLAS». LONDEN, 2 Maart. Uit een overzigt nopens geboorten en sterften blijktdat gedurende 1861 alhier ter slede, met eene bevolking van 2,815,138 zielen, zijn gebo ren: 49076 jongens en 47313 meisjes, totaal 96389; overleden: 33014 m., 31987 v., totaal 65001. De gelden, bijeengezameld ten behoeve van de slagtoffers der Hartley- roijn, kunnen op de aanzienlijke som van 70000 gesteld worden. Nabij Dudley is in eene ijzergieterij een stoomketel gesprongen, ten gevolge waarvan 4 arbeiders op de plaats dood bleven en verscheidene ande ren zoodanig gekwetst werdendat menigeen er nog het leven bij zal inschieten. De heer Parkes, gewezen consul in China, die tijdens den oorlog al daar in zijne gevangenschap veel te lijden heeft gehad, is sedert twee dagen hier te lande aangekomen. Bjj gelegenheid dat dezer dagen eene menagerie te Lynn vertoefde had daarin het volgende voorval plaats. Eene leeuwin, die vroeger zeer wild was en daarom in een hok werd afgezonderd gehouden, had laatstelijk onderscheiden blijken gegeven handelbaarder te zijn geworden. Daarom be sloot de eigenaar II. Blaandag de schuifdeur, die de leeuwin gescheiden hield van een leeuw en leeuwin, weg te halen, doch naauwelijks was dit geschied of de leeuw Wallace en zijne gezellin sprongen op eerstgenoemde toe en bragten haar na een kort, doch allervreeselijkst gevecht om het leven, waardoor den eigenaar eene schade van 200 is veroorzaakt. Volgens den Richmond Despatch bedraagt het tot nu toe in den Amerikaanschen worstelstrijd geleden verlies voor de Noordelijken: 4911 gesneuvelden, 7828 gewonden 8178 gevangenen; voor de Zuidelijken: 1135 gesneuvelden3345 gewonden en 1487 gevangenen. FRANHRIJH. PARIJS, 2 Blaart. Bij de beraadslagingen in den senaat over het ontwerp-adres in ant woord op de troonrede heeft prins Napoleon, na den heer Lagueronière, het woord gevoerd over de Italiaansche quaestie. Hij hield staande dat het lijd werd om aan die quaestie een einde te maken. Hij achtte het noodig, det de Fransche bezetting uit Rome werd teruggeroepen, omdat die quaestie anders op dezelfde hoogte zou blijven, terwijl hel hof van Rome, zoolang het niet regtslreeks iels te vreezen had, ook nooit geneigd zou zijn tot toegevendheid. Dat hof, zeide hijhoopt niet door lusschenkomst eener Fransche krijgsmagt zijn verloren terrein te herwinnen, neen liet hoopt op hulp eener andere vreemde legermagtdie, na de Italianen en welligt ook de Fransche te hebben geslagen, dat gebied zal heroveren. De prins las vervolgens een aantal diplomatieke stukken voor, waaronder zelfs stukken van hel jaar 1669. Hij zocht daaruit het bewijs te putten, dat hel wereld lijk gezag iler pausen altoos een betreurenswaardig verschijnsel is geweest en dat het Romeinsche hof steeds alle raadgevingen van den keizer in den wind heeft geslagen. Voorts wees hij op de gematigdheid en het bedaard overleg, door de Italianen bij de quaestie der Italiaansche eenheid betoond en verklaarde te moeten volharden hij zijn gevoelen, dat die eenheid zon der het bezit van Rome als hoofdstad van Italië niet mogelijk was. Hij zette vervolgens uiteen, in welk eene onhoudbare positie het Fransche be zet tings-corps aldaar zich bevond, nu het verpligt was eene regering te be schermen dal jegens den keizer vijandig gezind was. Dit was eene reden te meer, waarom hij verlangde dat die troepen zonden worden teruggeroe pen, na vaststelling van waarborgen eener volkomen onafhankelijkheid voor den Paus ten aanzien van zijn geestelijk gezag en financieel beheer. Zaterdag nacht zijn hier billenen op de muren aangeplakt gevonden waarop stond: «Gevraagd straatvegers om twee kamers en een hof (cour) schoon te vegen." De voordragt van den Franschen hoogleeraar Renan, die aanleiding gegeven heeft, dat hij in zijne funciiën geschorst is, ziet reeds bij Ulichel Lévy het licht, onder den titel: Over het aandeel der Semitische volken aan de geschiedenis der beschaving. Het kamp van Chalons zal dit jaar zeer vroeg worden betrokken. Reeds zijn verscheiden regimenten van het leger van Lyon daartoe aangewezen. Dezer dagen stond voor het gereglshof van het dep. Somme een dag- looner, niet name Tarisot, teregt, die van de maand Blaart tot October des vorigen jaars niet minder dan 11 malen brand gesticht had, alleen uit zucht om kwaad te doen. Hij had o. a. in e'énen nacht vier molens in brand gestoken. Hij is tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. 1 TA LIK. Het ministerie Ricasoli, door eene tweede vacature verzwakt en overtuigd dal het de sympathie des konings niet bezat, heeft gemeend zijn ontslag te moeten aanbieden. Koning Victor Emmanuel heeft dat ontslag aangenomen en den heer Ratazzi met de zamenstelling van een nieuw ministerie belast. Of het optreden van den heer Ratazzi eenige verandering in de staatkunde des konings zal brengen is nog moeijelijk te beslissen. De Engelsche bladen zijn daaromtrent niet gerust en verheffen reeds hunne waarschuwende stem. Te Napels is op den avond van 28 Febr. voor het thefilre San Carlo eene bom uitgebarstendie evenwel geene schade heeft veroorzaakt. De bevolking ging dadelijk over tot eene demonstratie, door langs de straat Toledo onophoudelijk de kreten: Leve Italië! Leve Garibaldi! enz. aan te heffen. De vermoedelijke dader is gevat. Op onderscheidene plaatsen, zelfs in Calabrië, hebben nog demonstra liën tegen het wereldlijk gezag van den Paus plaats. P1SUISSEN. BERLIJN, 5 Maart. 9Ien is hier niet zonder vrees voor eene botsing tusschen de regering en de kamer van afgevaardigden. Er doen zich reeds enkele voorteekenen op. Bij een rijken adellijken heer, onder de Linden alhier woonachtig, is een zeer aanzienlijke diefstalvan ongeveer 100,000 tbl. geldwaarde hebbend papier, gepleegd, en wel door middel van valsche sleutels. Het gemiddelde verbruik van koffij in Europa wordt op 225 millioen ft' begroot; van dit bedrag wordt in Duitschland ruim 45 mill. verbruikt. PARIJS, 3 Maart. In den senaat heeft de minister Billault over de Italiaansche quaestie het woord gevoerd. Hij zeide dat de regering des keizers bij voortduring zoowel de onafhankelijkheid van den Paus als die van Italië wenschle te bevorderen. Vervolgens trad hij in eene beschouwing van mogelijke gebeurtenissen en drong er op aan dat men zich noch over den lijdelijken tegenstand van de eene partij, noch over het ongeduld van de andere, moest beangstigen, maar het oogenblik afwachten waarop de voorzienigheid en het gezond verstand der natie omstandigheden in het leven riep, die tot eene oplossing der quaestie konden leiden. Daarna bestreed de minister onderscheidene punten der redevoering van prins Napoleon, vooral dat gedeelte, waarin hij aandrong op de verwijdering der Fransche troepen uit Rome. Die verwijdering zou, volgens den minister, gevaarlijk zijn, daar zij eene groote verantwoordelijkheid op de Fransche regering zou laden. Over de mogelijkheid van een vergelijk sprekende, zeide hij, dat de regering te Turynerkentelijk jegens den keizer en jegens Frankrijk, dat nog zal aannemenmaar dat het groote struikelblok Rome was. De regering wanhoopt er nog niet aan dien lijdelijken tegenstand te overwinnen, maar de kardinalen en de prelaten die den Paus omringen zijn de vijanden van Frankrijk, aan wie men geene nieuwe wapenen in de hand moet ge ven. Door de paragraaf aan te nemen, zeide de minister, zou de senaat den keizer het regt geven om bij den Paus de taal eener gezonde staatkunde te doen hooren. Deze woorden des ministers werden luide toegejuicht. De paragraaf betreffende de Italiaansche zaken werd aangenomen en ver volgens het geheele adres, met 126 tegen 6 stemmen. Van alle zijden riep men leve de keizer! TURYN, 3 Maart. Een dagblad deelt een brief mede van Garibaldi, waarbij hij afstand doet van het jaargeld, dat hem ais gedecoreerd met de militaire orde van Savoye toekomt. De heer Ratazziop eene waarlijk constitutionele wijze willende han delen, heeft zich tot de meerderheid der kamers gewend, en de hh. Lanza, Farini en Conforti verzocht zich bij hem aan te sluiten. Deze heeren heb ben echter geweigerdwaarop Ratazzi zich lot anderen heeft gewend, Naar men verneemt zal het ministerie dien -ten gevolge zamengesteld zijn als volgt: Ratazzi, voorzitter en minister van buitenl. zaken; Cordova, binnenl. zaken; Sella, flnantiën; üeprelis, openbare werkenPeppoüland bouw en koophandel. De koning vertrekt morgen naar Milaan. Volgens de Italia hebben de leden van het nieuwe kabinet heden avond den eed in handen des konings afgelegd. Bij de vroeger medegedeelde lijst moet nog gevoegd worden admiraal Persano, voor marine. De afgevaar digde Mouzani zou naar Florence gaan om den heer Poggi over te halen de portefeuille van justitie aan te nemen. Garibaldi heeft eene conferentie gehad met den heer Ratazzi. DRESDEN, 3 Blaart. De Weener correspondent van het HJontags-Journal berigt mede dal de voornaamsje Duilsche mogendheden het ten opzigte van de quaestie van Keur-Ucssen eens zijn geworden. Oostenrijk zou de laatste voorstellen van Pruissen aangenomen hebben. PARIJS, 4 Blaart. De Moniteur zegt dat de autoriteiten reeds sedert lang op het spoor zijn geweest van misdadige handelingen, en nu de voor naamste leiders gevangen genomen en in handen der justitie gesteld heeft. BERLIJN, 4 Blaart. Gisteren avond heeft in hel lokaal van Kroll eene vergadering plaats gehad van het National Vercinwaaraan ongeveer 2500 leden deel namen. De heer Benningsen had de leiding der vergade ring op zich genomen. Onder anderen werd aangenomen de voordragt tol het zenden van een dankadres aan den heer Roggenbach te Carlsruhe, als mede het voorstel tot viering van den 100sleo verjaardag van Fichte. lie hh. Heyner, uit Leipzig, Reuss, uit Neurenberg, gaven uit hunne woon steden, hunne sympathie voor Pillissen te kennen. De sprekers warn ovar het algemeen voor hel vasthouden aan het denkbeeld van eenen ondeel- baren bonds-siaat met een centraal-besliinr en een parlement, onder dt I leiding van Pruissen. Het National Yerein lelt thans 25000 leden.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2