LEÏDSCHE COURANT. 1862. WOENSDAG 5 MAART. De Courant ivordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. JN°. 28. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 4 Maart, üe uitspraak des kantonregters ie Woerden, waarbij de ingezetenen dier gemeente, die aan den Rijn wonen, werden ontheven van de hun bij waterschapskeur opgelegde verpligling tot onderhoud der kanten of rollagen, is Vrijdag 11. bij vonnis der arrond.-regtbank bevestigd, op het requisitoir van hel openbaar ministerie en op hel pleidooi van mr. N. Sikkel Groos. i Cassatie is niet aangetcekend en de zaak kan dus beschouwd worden als te zijn beëindigd. Het zal nu de vraag zijn, wie de kanten of rollagen zal onderhouden, de gemeente of het waterschap? Wij vernemen dal men in den loop van dezen zomer een aanvang zal maken met de verbouwing van de academische bibliotheek. Van de ruimte, waarover men te beschikken heeft, zal, naar men zegt, een zeer doelmatig gebruik gemaakt worden. Wij vestigen'de aandacht onzer lezers op ecne hierachter voorkomende aankondiging van de hh. Valois en Jahn, directeuren van den kon. Fran- sclien schouwburg te 'sHage, waarbij zij te kennen geven voornemens te zijn hier ter stede eene opera te doen opvoeren. Wij vertrouwen dat het plan van genoemde heeren algemeenen bijval zal vinden. De artistes uit 's Hage zijn ook hier bij velen gunstig hekenden de gelegenheid om de opvoering eener opera bij te wonen wordt hier slechts zelden aangeboden. Gisteren avond is te Soeterwoude eene 20-jarige dienstmeidvan eene boodschap naar hare woning lerngkeercnde, aan eene brug aldaar in het water geraakt en verdronken. Men vermoedt dat zij, misleid door het lichtde brug is misgeloopen. Uil het verslag van de dienst op den Holl. spoorweg over 1861 blijkt, dal in dat jaar is ontvangen een bedrag van ƒ1.333,988, en alzoo ƒ83664 meer dan in hel vorig jaar I860, waartoe verschillende omstandigheden, als o. a. de tentoonstelling der nijverheid te Haarlem, kunnen hebben bijge dragen. Na aftrek der onkosten en verschuldigde renten, is een bedrag van ƒ331,500, of 5 1/10 per aandeel, als dividend aan de aandeelhou ders toegewezen, behoudens een saldo van ƒ1052.62. Omtrent de bij de tweede kamer nog altijd aanhangige onteigeningswet ten behoeve van den spoorweg Leyden-Woerdenwordt in het verslag ge zegd dat hoe betreurenswaardig de ondervondene vertraging ook is, en hoe nadcelig hare uitwerking voor alle aan deze gewigtige onderneming verbon den belangen was, het tijdsverloop van eene andere zijde niet zonder nut is geweest. Daardoor is eene meer juiste waardering geboren dan vroeger, toen velerlei oorzaken aan de zaak zelve vreemddaarop invloed hebben uitgeoefend. Het algemeen nut is meer en meer algemeen erkend. Behalve de alreeds vroeger krachtig uitgesprokene weuschen der gedep. stalen van de provinciën Zuid- en Noordholland ten voordeele van den spoorwegaanleg Scheveningen-'s Gravenhage-Leyden-Woerden zijn tegenover enkele adressen die de aanneming der onteigeningswet voorwaardelijk ontradenniet min der dan 38 adressen aan de tweede kamer ingezonden, ernstig aandringende op eene spoedige aanneming der weten zulks van de meest bevoegde autoriteiten. Inmiddels worden van de zijde der maatschappij alle maatre gelen genomen, om, zoodra zij daartoe in staal zal zijn gesteld, de krach tig begonnen uitvoering, welke zij, waar het geschieden kan, voortzet, door verdubbelde werkzaamheid te bespoedigen. De minister van finanliën, als beheerder der stichting van Clara Jansdr. van Sparwotide, ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft, heeft; in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der uit de gelden van genoemde slichting bestreden studie-beur zen, groot ƒ150 'sjaars, opgeroepen de ouders of voogden van zoodanige jongeliedendie zich voorstellen met 1 Sept. eerstkomende aan de hooge- school te Leyden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in hel predikambt, aan te vangen, om, voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkceren op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogesehool aanspraak te kunnen maken, zich vóór 1 April «erslk. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven ver zoeken aan te melden bij het dep. van fuiantienouder opgave 1°. van de juiste namen en voornamen der belanghebbenden; 2°. van het tijdstip hunner geboorte, en 3°. van alle zoodanige omstandigheden als gerekend kunnen worden op de begeving invloed uit te oefenen; en onder overlegging van een getuigschrift omtrent de bekwaamheden, den ijver en het gedrag der belanghebbenden, af te geven, voor zoover zij tot dusver aan een gym nasium of latijnsche school of eenige andere inrigting van onderwijs hunne opleiding genotendoor den bestuurder of hel hoofd dier inrigtingen voor zoover zij uitsluitend huisonderwijs genoten, door een of meerderen hunner onderwijzersde handteekening van welke bestuurders en onderwijzers door het hoofd van het gemeentebestuur hunner woonplaats zullen moeten zijn gelegaliseerd. De maskerade-commissie van het Delflsche studenten-corps heeft be paald, dat de feesten, waarmede het vierde lustrum der Delftsche akademie zal worden gevierd, zullen aanvangen op Maandag den 7den Julij en zullen eindigen op Vrijdag daaraanvolgende. De gecostumeerde optogt zal plaats hebben op Dingsdag den 8steD Julij. Te Amsterdam is dr. E. Laurillard Zondag avond als predikant bij de Ned. herv. gemeente bevestigd door zijnen ambtgenoot d». J. J. L. ten Kate, die daarbij ecne rede hield over Math. XXVIU. 20. Volgens de officiële opgave vaa de uitkomsten der jongste volkstelling bedroeg de bevolking der provincie Noordholland op 31 Januarij 1859 523,876 zielen, waaronder Amsterdam 243,304 zielen, Haarlem 27719 zielen, Helder 15202 zielen, Zaandam 11786 zielen, Alkmaar 10409 zielen, Hoorn 9230 zielen. Zondag namiddag heeft te Westervoort een treurig ongeluk plaats ge had. Terwijl de trein, die ten 2 uur 35 minuten van Arnhem was ver trokken, in aantogt was, begaf de jongeling A. Bisseling, schipper van beroep, die nu en dan aan vlagen van krankzinnigheid leed, zich naar de kerk en vond den weg bij het station afgesloten. Zonder op het dreigende gevaar en de waarschuwingen der omstanders te letten, sprong hij over de afsluiting en trachtte, nog vóór de aankomst van den trein, de andere zijde van den spoorweg te bereiken met het noodlottige gevolg, dat de trein hem verraste en hij, na eenige ellen medegevoerd te zijn, vreesselijk ver minkt het leven verloor. De parochianen der SC Janskcrk te 'sHertogenbosch, zullen aan hun nen vroegeren pastoor, thans den hoogw. heer bisschop van Haarlem, mgr. P. J. Wilmer, een meesterstuk van gedreven zilver ten geschenke aanbie den. liet bestaat uil een prachtig theeservies (theepot, melkkom en suiker vaas)en is vervaardigd door Gebr van Gemert, te 's Hertogenbosch. Door de koninklijke marechaussée werd dezer dagen een pauseljjk sol daat (Zouaaf) aan de grenzen aangehouden. Nader bleek het te zijn een deserteur, van Lent genaamd, die vroeger heeft gediend als soldaat bij het S11"5 reg. infanterie, destijds te 's Hertogenbosch in garnizoen. De Java-Bode deelt o. a. de volgende bijzonderheden mede omtrent den brand waardoor in November de Japansche stad Kanagawa groolen- deels is vernield: ln den nacht van den llden op den 12dcn ontstond brand in de Japansche stad alhier. De vlammen en hel vuur, door een feilen N. O. wind voortgedreven, verspreidden zich met snelheid, en niettegen staande de breede stralen, die de rijen huizen van elkander scheiden, had zich het vuur reeds medegedeeld aan verschillende huizen van het Japansche kwartier, die men buiten gevaar waande. Aan blusschen was geen denken. De Hollandsche consul was den Portugeeschen behulpzaam bjj zijne groote brandspuit en stond in eene straat te spuitentoen reeds het vuur hen aan alle kanten omgaf en zij met hunne bedienden werk hadden om de brand spuit te redden, 's Morgens om 5 ure begonnen de huizen der Japansche officieren te branden, die het vreemdenkwartier van het Japansche kwartier scheiddenen zag het er voor de Europeanen gevaarlijk uit. De bemannin gen van het Fransche oorlogschip Dordogne en van hel Engelsche schip Odin begonnen toen 'eenige der huizen van de Japansche officieren te slechtenwaardoor het vuur aan dien kant werd gestuit. Was het bij het slechten van die huizen gebleven, dan zouden die bemanningen en hunne aanvoerders allen lof verdienen, maar, eens aan het verwoesten van huizen bezig, scheen men daar genoegen in te scheppen, en werden er afgebroken, die nimmer met den heerschenden wind gevaar van branden hadden. Som migen werden half vernield, en dan begon men weder aan een ander, niet tegenstaande de gouverneur van Kanagawa dikwijls zeide en met regt, dat het gevaar voorbij was, en verzocht om niet meer af te breken. Omstreeks 7 uur hield de verwoesting door het vuur en de bijl op, en kon men zich eerst een denkbeeld vormen van de grootheid en omvang der plaats, die ver nield was. Behalve de brandvrije pakhuizendie zwart berookt hier en daar stonden, was hel grootste gedeelte van het Japansche kwartier, een gedeelte van hel kwartier der publieke vrouwen en een gedeelte van het kwartier der Japansche officieren eene prooi der vlammen geworden. De schade door den brand aangerigt wordt begroot op ƒ250,000 en het aantal afgebrande huizen op 600. 's GRAVEN HAGE, 4 Maart. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon jhr. J. F. A. van Panhuys, majoor van den generalen staf. Tot ontvangers der registratie en domeinen zijn benoemd: te Schagen de heer F. C. F. Troester, thans te Sillard; te Sittard de heer J. A. F. L. baron van Heeckeren, thans te Texel; tc Texel de heer O. M. J. Moorrees,

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1