Per Telegraaf. St. Etienne meermalen gebeurde, dat weefstoelen van eene waarde van 800—1000 Ir. in oogenblikkelijken nood voor 50 tot hoogstens 100 fr. wer den verkocht, zoo heeft de prefect van het dep. Loire eene commissie van 15 fabriekanten en 5 opzigters benoemd, om de middelen te beramen tol wering van die gedwongen verkoopenen wel door op die weefstoelen eene beleening te sluiten. Te Bastia op Corsica is zoo veel sneeuw gevallen, dal de gemeenschap op sommige plaatsen is gestremd. ITALIË. Het nationale comité te Rome heeft de inwoners uitgenoodigd om de carnevals-vermakelijkheden te slaken, en zich op het Forum te vereenigen. Op den 22slen had eene groote volksmenigte aan die uitnoodiging gehoor ge geven maar zij werd door de Fransche en pauselijke gendarmerie verstrooid. Op den 25sten hadden er weder zamenscholingeu plaats, ten gevolge waarvan eenige gevangennemingen werden gedaan. Door de geestelijkheid te Messina wordt een eerbiedig adres aan den Paus onderteekend, waarbij de noodzakelijkheid eener afscheiding tusschen het wereldlijk en geestelijk gezag betoogden het vertrouwen uitgedrukt wordt, dat de Paus de voorstellen van den keizer der Franschen en den koning van Italië zal aannemen. PKUISSEW. BERLIJN, 27 Februarij. De senaat der universiteit alhier heeft bekend gemaakt, dat de weduwe van den geheimen hofraad Betge aan de universiteit heeft vermaakt eene som van 10260 th., ten einde onbemiddelde studenten in de voortzetting hunner studiën te ondersteunen. liet Dresdener Journal behelst eene, naar het schijnt, olBcieuse mede- deeling uit Weencn, waarin verzekerd wordt dat Oostenrijk en Pruissen zich met elkander verstaan hebben omtrent een gemeenschappelijk voorstel betreffende de Keurhessische aangelegenheiden dat de aanneming van dit voorstel reeds verzekerd is door vertrouwelijke onderhandelingen met de overige bondsregeringen. Naar men verneemt is door de regering de vereischte vergunning ver leend lot het aanleggen van een spoorweg ter verbinding van Kleef met Zevcnaar; deze vergunning is verleend aan de Rijnsche spoorweg-maatschappij. De hertog en de hertogin van Saksen-Coburg-Gotha hebben hunne reis naar Midden-Afrika aanvaard. Te Ncisse, in Silezië, werd onlangs een schoorsteenvegers jongenom dat hij negen malen brand gesticht had, tot 20-jarige gevangenisstraf ver oordeeld. Hij zorgde er voor, steeds het eerst tegenwoordig te zijn bij de blussching van den branddien hij zelf gesticht hadom de daarop gezette premie te verdienen, en loffelijke vermelding bij het bestuur te erlangen. Bij gelegenheid wist hij ook voor eigen rekening uit den brand te redden en had op die wijze eene aanzienlijke som geld bijeenvergaderd. PARIJS, 1 Maart. Volgens den Moniteur is de conversie reeds voor 79 millioen rente en 300,000 aan obligatiën aangevraagd. La France centrale heeft eene tweede waarschuwing ontvangenwegens het verspreiden van valsche berigtendie lot haat en verachting jegeus de regering aanleiding geven. De commissie van de wetgevende vergadering, om rapport uit te brengen over de dotatie van den generaal de Montauban, heeft met eenparige stem men tot het verwerpen van het voorstel besloten. Bij de beraadslaging in den senaat over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, heeft de heer Laguéronière de verschillende toestanden der llaliaansche quaestie ontwikkeld en de noodzakelijkheid van het in stand houden der wereldlijke roagt van den Paus volgehouden. Volgens hem is Napels meer overwonnen dan geannexeerd, en de bewegingdie eerst slechts nationaal was, is door de revolutie medegesleept. Thans organiseert men manifesiaiiënom de regering van Victor Emmanuel naar Rome te drijven, en wanneer Victor Emmanuel op het Vaticaan gekroond wordt, zal de na tionale opgewondenheid het oog doen vestigen op Venetië, waarvan de oor log het gevolg zal zijn. Hij gaf zijne sympathie voor Venetië te kennen, maar de bevrijding van dal land moest later het gevolg zijn van eene eer volle overeenkomst en niet van den oorlog. Het denkbeeld om Rome te verlaten werd door hem verworpen. Frankrijk moest op dal punt zich tegen Italië verzetten. De spreker deed ook de voortreffelijkheid van het verdrag van Zurich en van het denkbeeld eener confederatie uitkomenen herinnerde dal het prins Napoleon was geweest, die door zijne wegslepende en over tuigende taal keizer Frans Jozef overhaalde de vredes-voorwaarden aan te nemen. Prins Napoleon gaf zijn leedwezen te kennen over hel gesprokene. Te Villafranca had hij slechts de bevelen des keizers ten uitvoer gebragl en hij behoefde thans niet te zeggen wat die bevelen inhielden of daarover zijn oordeel uit te brengen goedkeuringDe heer Laguéronière betreurde de spanning tusschen den Paus en Italië, maar bleef het voor noodzakelijk houden dat Rome in de niagt van den Paus blijft. Wanneer de Italianen naar Rome gingenzou men een zwaren slag aan de behoudende beginselen toebrengen eenen onweêrslaanbaren sloot aan het revolutionaire element geven. De Franschen, zeide hij, moeten te Rome blijven tot dat er eene reglma- tige schikking tusschen den koning van Italië en den Paus tot stand is ge- bragt. Indien graaf Cavour niet was gestorven had men misschien deze uilkomst reeds verkregen. BERLIJN, 1 Maart. De National-Zeitung zegt dat de commissie van de kamer van afgevaardigden het voorstel betreffende de erkenning van Italië, met algemeene stemmen, op één na, heeft aangenomen. De rege ring had verklaard dat zij aan de beraadslaging geen deel kon nemen, om dat het voorstel met de aanhangige quaestiën van Europesche politiek in betrikking stond. MADRID, 28 Februarij. In Marokko is de opstand onderdrukt. De lui tenant van den Sumteren niet de kapitein, is gevangen genomen. PESTB, 1 Maart. De voormalige afgevaardigde en advocaat Virgil Szi- laggi is gevangeu genomen. ALEXANDRIE, 28 Februarij. De prins van Wallis wordt morgen hier verwacht. Van Mauritius meldt men van 5 Febr. dat de cholera aldaar sterk beerscht. NEW-YORK, 15 Februarij. Het berigt dat de bondstroepen Roanche hebben bezet, wordt bevestigd. Eene menigte wapenen, vele gevangenen en, slechts twee uitgezonderd, al de kanonneerbooten der zuidelijken zijn in hunne handen gevallen. Springfield is mede bezet. De zuidelijken zijn van daar teruggetrokken, hun geheel kamp achterlatende. De aanvoer van water naar Savannah is door de bondstroepen afgesneden. VER A-CRUZ20 Februarij. De commissarissen der verhonden mogend heden zijn door Juarez met onderscheiding ontvangen. Hij heeft als voor waarde van onderhandeling gesteld dat de Europesche krijgsmagt Mexico zal verlatenslechts 2000 man achterlatende. Hij erkende dat Mexico zijne verpligtingen jegens de vreemdelingen niet had vervuld en was bereid om waarborgen te geven. Een gevolmagtigde van Juarez is met de commissa rissen teruggekeerd. UT AB?» BEKIKTKI BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigen dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den Heer Mr. N. OLIVIER, zal geschieden op Dingsdag den lldcn Maart aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Levden, 18 Februarij 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEJ'DEN doet te weten, dat door den Ge meenteraad voor dit jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdter vervulling der daarin ontstane va cature ten gevolge van het genomen ontslag als lid van den Raad door den Heer Mr. N. Olivier, is benoemd de Heer Mr. Johan van Outeren, zoodat deze Commissie alsnu bestaat uit de Heeren: M'. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter, Mr. H. P. J. TOLLENS en Mr. J. van OUTEREN. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 27 Februarij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Doen te welen, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor de Lotelingen dezer Gemeente, die ten vorigen jare 1861 aan de Loting voor de Nationale Militie hebben deel gehad, voor één jaar zijn vrijgesteld, en vermeenen alsnog regt op vrij stelling te hebben, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singel op MaandagDingsdag en Woensdag den 10dCD, llden en 12dcn Maart aanst., des voormiddags ten 10 ure, met aanmaning aan de daarbij betrokkene Lotelin gen, voor zoo verre door hen dienstpligtige noinmers zijn getrokken (zijnde het laatst in dienst gestelde geweest N". 629), op die dagen voor bovengemelden Militieraad te verschijnen, ten einde dit regt op nieuw te bewijzen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware het, dat pen biljet tot oproeping niet aan hnnne woning mogt zijn bezorgd, zullen geacht worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst aan gewezen worden. En zal deze 'door plaatsiDg in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 1 Maart 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 248ten Februarij 1862. 1 wegens het bij nacht op straat laten staan van een wagen, zonder iemand ter waarschuwing daarbij te stellen. 1 wegens het uitslaan van vloerkleedenna den gezetten tijd. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 2 wegens hel op de straat afschieten van vuurwapenen. 10 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap verloonen. 2 wegens het baggeren in de Singelgrachtzonder de vereischte toestemming. 9 wegens het baggeren in den Rijn en den Leydschen Vliet, zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. De STAATSRAAD, COMMISSARIS desKONINGS in de prov. Zuidholland, Gezien het besluit van gedeputeerde staten van den 19den Febr. 1862n°. 17 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door gedeputeerde staten is bepaald: 1°. Dat de sluiting der uitoefening van de afzonderlijke jagten op water wildopgenoemd in art. 17 der wet van den 13dcn Junij 1857 Staatsblad n°. 87), zal plaats hebben op Zaturdag den 8sten Maart eerstkomende, met uitzondering van het vangen van eendvogels in eendenkooijen of daarmede gelijkstaande toestellen, welk jaglbedrijf blijft toegelaten lot en met den 3lsten Maart daaraanvolgende, en mitsdien van eerstgemeld tijdstip af de jaglbedrijvenvermeld in art. 15 dier wet, sub lelt. d en en van laatst gemeld tijdstip dat onder lett. his verboden; 2°. Dat de uitoefening van het weispel 'van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lett. e dier wel) is toegelaten van den lslcn Mei eerstko mende tot en met den 15den Julij daaraanvolgende, met bepaling dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseren der kwartelen zal mogen gebruikt worden; 3". Dat de visscherij in de binnenwateren zal gesloten zijn den 17deD Maart eerstkomende tot en met den 17den Mei daaraanvolgende, met uit zondering van het visschen van aal en paling, hetwelk gedurende den ge sloten vischiijd door middel van fuiken, aalkorven, aalscharenaalrepen, dobbers, mitsgaders door peuren blijft vrijgelaten; 4°. Dal daarleboven het visschen met ankerkuilen van den lstc» April tot en met den 15den Junij 1862 is verboden; en 5°. Dat de kooilieden hunne eenden zullen moeten opsluiten of ophokken van den 16den tot en met den laatsten April, en van den 15dcn Julij eerst komende lot en met den 315len Augustus daaraanvolgende. En zal deze kennisgeving, door insertie in het Provinciaal blad, in de Nederlandsche Staatscourantalsmede in hel Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage, ter kennis worden gebragt der gemeentebesturen in Zuidholland en van de belanghebbenden. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravenhage, 21 Februarij 1862. van der HEIM.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2