LEYDSCIIE CIIIMil MAANDAG 3 MAART. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij eleze Courant behoort Bijblad S». 4. B LN N të N L A N D S CHK HKhHiTKtV i LEYDEN, 1 Maart. De 05slc verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Door het garnizoen werd op den middag eene parade op de Rnïne gehouden. Tot deken van de orde der advocaten bij de arrondisseuients-regtbank 1 alhier is benoemd de heer mr. N. Sikkel Groos. Tot secretaris van den militieraad in het district van de prov. I Zuidholland is benoemd de heer mr. J. C. dn Pui. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 480 tot 591 personen. Te Werkendam is eergisteren overleden zekere Hester Levie, wed. Drievoet, in den ouderdom van 100 jaren en 9 maanden. Zij laat GO kin- j deren en kleinkinderen na. Te Amersfoort is in verzekerde bewaring gebragt zekere S., arbeider aldaar, beschuldigd van aanranding op den openbaren weg, gepleegd in den I nacht van Zondag op Maandag jl. op een landman nabij het Amersfoorlsche plantsoen. Hij was in den laten avond in gezelschap met dien landman gezien, werd onbemerkt achtervolgd, terwijl later op het hulpgeroep des aangcrandeu spoedig ontzet opdaagde. Aan dezen S. is dezer dagen eene gratificatie van ƒ14 toegekend, en werd hem bij resolutie van den minister van justitie van den 19Jfn dezer o. a. de bijzondere tevredenheid des mi nisters te kennen gegeven over den buitengewoncn ijver o. a. door hem betoond, door de opsporing en aanhouding na een hevig verzet der twee beruchte misdadigers J. Delp en A. Zimmerman, waarvan eervolle vermel ding in het Politieblad is geschied. Te Zutphen is door de regtbank een wonderdoctor, van beroep klom penmaker, tot eene gevangenisstraf van 3 jaren veroordeeld. De man, als heksenmeester en duivelbanner in den omtrek dier stad algemeen bekend, had o. a. twee kinderen behandeld, waarvan de een in 't begin dezer maand overleed. Dooi jonkvronwe E. A. van Teyensonlangs te Beetsterzwaag overle den, is gelegateerd aan de diaconie van de lierv. gemeente aldaar 1000 be nevens een huis en erve; aan de kerkvoogdij aldaar eene som van ƒ1000 en twee zilveren schenkkannen ten gebruike bij het avondmaalter waarde van minstens 1000; voorts aan de herv. gemeente te Bakkcveen ƒ2000 ter verbetering van het predikants-lractement2000 voor de kerkelijke administratie en ƒ2000 voor de diaconie. Te Groningen is dezer dagen onder den Sleentilpoortenboog het lijk gevonden van een gewezen tamboer hij de schutterij, geregligde tot hel dragen van het metalen kruis en hel eercteeken voor langdurige trouwe dienst bij de schutterij. Hij verkeerde met zijne vrouw en vier kinderen in de bitterste armoede en schijnt den hongerdood gestorven te zijn. Zaturdag II. ging een jong paar van Wirdum (Gioningen), vergezeld van de bloedverwanten, op weg naar het gemeentehuis te Loppersum om te trouwen. Onderweg wordt de bruid ongesteld en valt op den grond. Na dat zij weer bijgekomen was, werd de reis langzaam voortgezet, totdat zij kort daarop andermaal nederviel. Men besloot toen terug te keeren en bragt de bijna bevvustelooze met een voertuig naar hare woning terug. Geneeskundige hulp was dadelijk aanwezig, maar het mogt niet baten; de zieke sprak niet meer en in den vroegen morgen van Zondag blies zij den laaisten adem uit. Uit Harlingen meldt men dat de heer J. S. IJzenbeck, in de vorige week aldaar overleden, bij testamentaire bescliikkking aan de diaconie der doopsgezinde gemeente aldaar, lot welk kerkgenootschap hij behoorde, eene som van ƒ3000 heeft vermaakt, alsmede aan het diaconiehuis, behoorende onder administratie van heeren diakenen der herv. gemeente, eene som van ƒ5000, met bepaling dat deze som speciaal ten behoeve der bejaarde be deelden, opgenomen in bedoeld gesticht, aangewend zal worden. Onder de prijsvragen, uilgeschreven door het Jablonowskisehe genoot schap te Leipzig, waarop men de antwoorden in het jaar 1861 verwachtte, behoorde de volgende, uit het vak der staathuishoudkunde: Quellenmfissige Darstellung der national öconomische Litteratur in Holland bis zum Anfange des 18 Jahrhunderts." De uitgeloofde prijs is behaald door den heer dr. E. Laspeyres, te Heidelberg, die zich in 1860 en 1861 geruimen tijd hier te lande heeft opgehouden, om in de verschillende bibliotheken de bouwstoffen voor zijn arbeid te verzamelen. 's GRAVENHAGE 1 Maart. Z. M. heeft den heer J. van Dam, rijks-veearts te Aarlanderveenbe noemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Gisteren heeft jhr. mr. J. A. ridder van der Heim van Dnivcndyke, commissaris des konings in deze provincie, van al de ambtenaren, lot het prov. bestuur behoorende, afscheid genomen en hun dank betuigd voor de medewerkingdie zij hem gedurende eene reeks van jaren als hoofd van dit gewest hebben verleend. Bij deze gelegenheid heeft de aftredende commis saris als blijk van achting den heer Walker Cremer met een geschenk in goud vereerd, terwijl hij aan zijnen kamerbewaarder ook een geschenk in zilver tot aandenken heeft gegeven. Het heeft Z. UI. den koning behaagd den heer van der Heim, onder dank betuiging voor de vele aan den lande en de provincie verleende diensten met den titel van baron te begiftigen, welke titel op de eerstgeborenen zijner afstammelingen zal overgaan. Tevens heeft Z. M. benoemd lot ridder van de ofde der Eikenkroon den heer A. Walker Cremer, commies-chef der 3d6 afdeeling van de prov. griffie in Zuidholland. Heden heeft de heer mr. J. Loudon zijne betrekking van commissaris des konings in deze provincie aanvaard. Door Z. M. is aan den heer mr. N. Olivier, minister van justitie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der alge- meene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Tot griffier bij het kantongeregt te Schiedam is benoemd de heer mr. W. M. Frieswijk, thans in die betrekking te Briclle; lot griffier bij het kantongeregt te Brielle, de heer mr. A. Knappert de Groot, thans te 's Gra vendeel, en tot griffier bij hel kantongeregt te 's Gravendeelde heer mr. W. A. 't Hooft, advocaat Ie 's Gravenhagc. Naar men verneemt is het voornemen van H. M. de koninginom zich p.aar Sluttgard te begevenvervallendoordien er gunstige berigten nopens den gezondheidstoestand van Z. M. den koning van Wurlemberg zijn ont vangen. II. M. zal nu even als in vorige jaren zich eerst na het bezoek te Amsterdam naar Sluttgard begeven. Gisteren middag had, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik, op het huis de Paativv receptie der kon. familie plaats en tevens déjetiner-dinatoir. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, heeft de residentie verlaten. Z. H. E. heeft zoowel hier als te Scheveningep. aan ongeveer 4000 Ieeken het II. vormsel toegediend. BUn'ENLANDSGiÏK BKUIfrTKN. JKM«i ELAN S». LONDEN. 27 Februarij. Voor de tentoonstelling is van Prince Edward Island o. a. ontvangen een mastboom, grootcr dan men immer een zoodanigen hier te lande heeft gezien, namelijk 240 voet. Hij zal in de Horticultural Gardens worden op- gerigt, ten einde een ieder te beter dezen reus der boomen zal kunnen bewonderen. In berigten uit Amerika wordt gemeld dat in het landschap Ncvv- London, in Connecticut, op 9 Febr., des morgens ten 8 ure, eene aardbe ving heeft plaats gehad. In de omstreken van Oost- en Oud Lynne heeft zij 3 a 4 seconden aangehouden. De hevigste schok werd te Colchester waargenomen, alwaar juist eene godsdienstoefening was begonnen en het onheil zulk een schrik te weeg bragt, dat niet slechts alle aanwezigen het kerkgebouw verlietenmaar de geheele bevolking uit vrees voor eene nieuwe schudding, de huizen verliet en het grootste gedeelte van den dag in de open lucht doorbragl. Den lldcn, des morgens ten half 8 ure, voelde uien een schok te SaybrookEssexChester en andere plaatsen in den omtrek. rm/K X H It IJ *i PARIJS, 27 Februarij. Prins Napoleon heeft door zijne redevoeringen in den senaat de gunst der studenten en der werklieden in hooge male verkregen. Er is sprake geweest van manifestatiën te zijner eer, maar de regering heeft die belet. Van de bisschoppen worden er reeds drie genoemd, de hh. Dupanloup, Gerbet en Pie. die besloten hebben de reis naar Rome tegen den wil der regering door te zetten. Betreffende de dotatie van den generaal de Montauban, waaromtrent strijd is ontstaan tusschen den keizer en bet wetgevend ligchaam, verneemt men dat hel in de zaak waarschijnlijk tol een vergelijk zal komen en wel in dien zin, dat het ontwerp zal worden aangenomen, met de voorwaarde dat de dotatie na den dood van den generaal aan den staal terugvalt. L'Opinion nationale beeft eene waarschuwing ontvangen, wegens de I plaatsing van een artikel over de beraadslagingen van den senaat, dat als beleedigend voor dat ligchaam wordt geacht. Uithoofde het gedurende de tegenwoordige arbeids-crisis tc Lyon en

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1