Per Telegraaf. bij liet wapen der infanterie.- bij liet lsle reg., tot majoor, den kapitein lstc kl. A. Ophorst van Duyn, adjudant bij het corps; tot kapitein 3dc kl. dem jsten luit.-adjudant H M. Verkonleren, van het 3de reg. van het wapen; bij het 7de reg., tot luit.-kolonelden majoor L. G. Worbert, van het lste reg. van het wapen; voorts in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagersden luit.-kol. W. J. P. Ravensvan het 7dc reg. infanterie. Het bal, dat gisteren avond door den baron Dujardin, minister van Z. M. den koning der Belgen bij het Nederl. hof, is gegeven, was buitenge woon schitterend. Het werd vereerd met de tegenwoordigheid van HH. MM. den koning en de koningin, HH. KK. HH. den prins van Oranje en verdere leden der kon. familie. Dezer dagen is jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot, lid van de tweede kamer, uit deze residentie vertrokken, om zijne reis naar Nederlandsch-en Britsch Oost-Indië aan te vangen. Naar men verneemt zal het ontwerp van het wetboek van strafvorde ring, door den afgetreden minister van justitie vervaardigd, met goedvinden van dezen, zoowel als van den legenwoordigen minister, met de memorie van toelichting in druk worden uitgegeven. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGBLASID. LONDEN23 Februarij. U. M. de koningin, dezer dagen omtrent het plan betreffende een ge- denktecken ter eere van den prins-gemaal geraadpleegd zijnde, heeft zich verklaard voor de oprigting eener obelisk met toepasselijk beeldhouwwerk. Uit Merlhyr-Tydvil meldt men dat in de Gething-steenkolcnmijn eene zware ontplolBug heeft plaats gehad, waardoor 50 personen van het leven werden beroofd. Er bestond geeue mogelijkheid om een hunner te redden, daar het ontplofte gas in brand geraakte en wel met zulk eene hevigheid, dat de vlam uit de opening der mijn sloeg, terwijl die plek wegens den verslikkenden rook niet te naderen was. In de aardewerkfabriek van den heer Lawton in Staffordshire heeft eene ontzettende uitbarsting plaats gehad, door het gelijktijdig springen van vier stoomketels, waardoor een persoon gedood en het gansche uitgestrekte gebouw lot een puinhoop gemaakt werd. Een vaartuig, dat te Plymouth gereed lag om 1400zakken brood naar Deptfort te brengen, is in brand geraakt en lot het water afgebrand. Blijkens beriglen van de Kaap de Goede Hoop heeft de gewezen gou verneur, sir George Grey, thans gouverneur van Nieuw-Zeeland, de Kaap stad verrijkt met zijne bibliotheek, die op eene waarde van 10000geschat wordt. Men is daarmede zeer ingenomen. Volgens berigten uit New-York is de vloot der zuidelijken te Roanoke door de expeditie van Burnside geheel vernield. De stad is mede in handen der noordelijken gevallen, en de zuidelijken zjjn overtuigd dat Burnside op zijnen weg naar Norfolk door niets kan tegengehouden worden, dan door de in die streken heerschende koortsen. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Februarij. De Noniteur deelt mede dat de generaal de Montauban uit aanmer king van den tegenstand dien het voorstel, waarbij hem eene jaarlijksche dotatie van 50000 fr. wordt toegekend, in het wetgevend ligchaam dreigt te ondervinden, den keizer verzocht heeft het voorstel in te trekken. De keizer heeft dal verzoek geweigerd, op grond van de uitstekende diensten, door den generaal den lande in China bewezen, en te kennen gegeven, dat de nationale belooningen de prikkel zijn van grootsche daden en alleen ont aarde natiën bekrompen genoeg zijn die af te melen naar gelden en hierbij als ware het eene zaak van handel, uitgaan van het stelsel van bieden. Slechts een 30-lal leden hebben zich in de bureaux gunstig voor het ont werp verklaard. Het zal nu bjj de stemming moeten blijken of de kamer hare zelfstandigheid zal weten te bewaren. Prins Napoleon heeft in den senaat het woord gevoerd, om zijnen vriend de Persigny tegen de aanvallen van sommige leden en de liberale drukpers tegen de beschuldigingen van anderen te verdedigen. Ook bragt hij de woorden in herinnering door keizer Napoleon I, na zijne terugkomst van Elba, op de Tuileriën uilgesproken: Weg met de emigranten! weg met de adel(jken! weg met de priesters! Dit laatste veroorzaakte een hevig ge mor. De woorden: lot de orde" deden zich van alle kanten hooren. De baron de la Crosse protesteerde tegen het gezegde van den prins. Hij had de eer gehadzeide hijaan 's keizers zijde te slaan gedurende een deel van zijn triomftogt. Maar de keizer zou nimmer geduld hebbendat men in zijn bijzijn zulke verfoeijelijke kreten aanhief en zoo dergelijke kreten al aangeheven zijn, dan zeker niet door den keizer. De prins heeft daarop getracht de zaak weder goed te maken door te zeggen, dat hij niet gezegd had: weg met de priesters (prètres), maar weg met de verraders (traitres). In het adres van antwoord op de troonrede, van wege het wetgevend ligchaam, wordt omtrent de Romeinsche quaestie het volgende gezegd: Het katholieke en liberale Frankrijk wil een onafhankelijk hoofd der kerk, maar het wil tevens de ware vrijheid, zoowel als den zedelijken en sloffelij- ken vooruitgang der natiën, bevorderen. Laat u niet ontmoedigen sire! noch door aanhoudenden tegenstand, noch door ongeduldige verlangens. Gij zult ongetwijfeld slagen in de verzoening van twee beginselen, wier strijd thans zooveel onrust in de gemoederen te weeg brengt. De heer Rénan heeft zijnen cursus aan het collége de France geopend en daarbij gesproken over de Indisch-Europesche godsdiensten. Er hadden zeer luidruchtige manifestaliën plaats, doch de heer Re'nan heeft ten slotte de overwinning behaald. Naar men uit Lissabon meldt heeft aldaar op den 16dcn een zware storm gewoed vergezeld van onweder en hagelslag. Eene bark werd door den bliksem getroffen en kreeg een lek, zoodat men die op strand moest halen om het zinken te beletten. Een ligler zonk, waarbij de bemanning omkwamen eene groote factorij werd van het dak tot den grond gespleten. PREÏSSEN. BERLIJN, 23 Februarij. Uit Stuttgart wordt gemelddat de koningin der Nederlanden weldra aldaar wordt verwacht, ten einde een bezoek af te leggen bij haren hoog bejaarden vader, die kortelings van eene vrij ernstige ziekte is hersteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Februarjj. Naar men zegt is de minister van finantiën voornemens eene belasting op de renteeene op het brood en eene op het vleesch in te voerendie te zamen 6 miilioen fl. zullen opbrengen. Men verneemt dat het tusschen de regering en de Weener-bank tot eene schikking is gekomen. Bij die schikking is het octrooi der laatste verlengd met 25 jarenwaartegen de regering de somdie zij van de bank ter leen heeft, behoudt tegen eene jaarlijksche aflossing van 2 pCt. Ten gevolge van de scherpe maatregelen, genomen tot het innen der achterstallige belastingen in Hongarije, is het bedrag daarvan, wat de directe belastingen betreft, gedaald op 9 miilioen 11., hetwelk in 1860 nog 18 miilioen fl. bedroeg. Buitendien zijn geïnd 15 miilioen fl. der achterstal lige indirecte belastingenbenevens een groot gedeelte van hetgeen tot het loopende dienstjaar behoort. Deze uitkomst is de reden dat de inning der belastingen weder aan de plaatselijke autoriteiten is opgedragen.. Uit Ofen wordt gemeld, dat voor eenige dagen eene vrouw aldaar is overleden, die 107 jaren telde, welke door ruim 60 kinderen, klein- en achter-klein-kinderen ten grave werd geleid. PARIJS, 24 Februarij. In den senaat heeft de heer Boissy zijn leedwe zen te kennen gegeven, dat Frankrijk medegewerkt heeft om Engeland in staat te stellen zich op China te wreken. Volgens hem was al het Fransche geld, hetwelk voor de oorlogen in de Krim, in Italië, in China en elders verkwist was gewordenbeter besleed geweestwanneer het gebruikt was om eene landing in Engeland te wagen. De heer Troplong betreurde het dat zoodanige uitdrukkingen gebezigd waren, ten aanzien van een volk, dat, even als Frankrjjk, trotsch was op zijn verkregen roem en hechtte aan zijne eer. Hij vond het verkeerd den haat van Frankrijk tegen Enge land op te wekkenop een oogenblik dat de staatkunde des keizers de strekking had om die uit te dooven. PARIJS, 24 Februarij. De dagbladen deelen berigten mede uit Grieken land volgens welke de opstandelingendie zich meester hebben gemaakt van de citadel van Nauplia, een voorstel tot capitulatie gedaan hebben. Men acht dus den opstand gedempt en gelooft dat de koning het ministerie wijzigen en de kamer ontbinden zal. TURYN, 24 Februarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Mordini gevraagd of het ministerie berigt had ontvangen omtrent beleedigin- gen onzen consul op Malta aangedaan. De heer Ricasoli antwoordde dat hij heden een rapport had ontvangen omtrent die beleedigingenwaaraan zich eenige Bourbonsche reactionnairen hadden schuldig gemaakt. Aan de Engel- sche regering was een adres ingediend, om hare bescherming in te roepen voor de Italiaansche onderdanen. De reeds zoo oude vriendschap van Enge land was een waarborg dat men voldoening zou erlangen. De heer Pelru- celli vroeg of de regering ook maatregelen zou nemen ten opzigte van de bijeenkomst der bisschoppen in de maand Mei. De heer Ricasoli zeide dat de regering reeds over deze zaak had nagedacht. Hij geloofde dat de bijeen komst meer kwaad aan het land kon doen dan goeds voor de godsdienst uitwerken. De minister van justitie hield zich in het bijzonder met deze zaak bezig. De Italia zegt: Indien wij wel onderrigt zijn dan hebben de leden van het bureau en de meerderheid der kamer gisteren eene bijeenkomst gehou den en daarin besloten het ministerie te blijven ondersteunen. PARIJS, 25 Februarij. De Moniteur deelt mede dat de rente, voor de conversie aangeboden, gisteren 50^ miilioen bedroeg, toebehoorende aan 90399 houders en 273,779 obligaliën. MADRID, 25 Februarij. De bevelhebber van den Sumter is, op ver zoek van den Amerikaanschen consul te Gibraltar, te Tanger aangehouden, door den bevelhebber van de Tuscarora, die tot dat einde naar Tanger was gegaan. INGEZONDEN. EENE OPENSTAANDE SCHEED. Openstaande schulden! Die behooren niet onder de zeldzaamheden, vooral niet wanneer de tweede maand van het nieuwe jaar nog niet ten einde is geloopen. Eene herinnering van hun bestaan kan, althans in deze courant, wel overbodig worden geacht, zoolang de belanghebbenden niet verzuimen, om ons op de gebruikelijke manier geregeld kennis te geven van het bedrag en den aard hunner vorderingen. Maar er zijn algemeene schulden, die niet zoo geregeld en regtstreeks aan de aandacht van wie het aangaat worden aanbevolen, en daaronder reken ik eene, op wier af doening ik wensch aan te dringen. Ook omtrent eene wijze van kwij tingzoo als mij die niet onaannemelijk voorkomt, breng ik in be scheidenheid een voorstel in het middendat ik om beter geef, en zoo het niet door amendementen tol deugdelijken toestand wordt gebragt, in ieder geval aanleiding kan geven, om door beter vervangen te worden. Naarmate hel, door welke oorzaken dan ook, in onze stad meer moeite blijkt in te hebben, om goed geregelde en op vaste tjjden zich oefenende orkestverenigingen in stand te houdenmag het waarlijk wel van meer belang worden geacht, om aan te moedigen wat wij in dit opzigt nog bezitten; of liever het wordt eene verpligting, om daartoe naar vermogen

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2