LEYDSCHE COC. BINT. 1862. WOENSDAG 26 FEBRUARIJ. N°. 25. De Courant wordt Maandag, JFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. J)e prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏNNERLANDSCÉE BE11IGTEN. LEYDEN, 25 Februarij. Zondag avond 11. beeft de wcl-eerw. heer dr. E. Latirillardtot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam beroepen, in de Pieters-kerk van de gemeente alhier afscheid genomendaarbij lot grondslag zijner rede leggende de woorden van Panius 2 Cor. XIII. 11. De menigte ,bij deze gelegenheid opgekomen was zoo groot, dat niet allen eene plaats in het zoo ruime kerkgebouw konden erlangen. Voor dat de spreker den kansel verliet, werd door de gemeente voor hem de bede uitgestort, vervat in de slotregelen van het 96e der Evang. gezangen: «Vader! sla hem steeds in liefde gade," enz. Gelijk velen bekend is, vervaardigt de beroemde medaille-graveur J. Wiener te Brussel sedert eenige jaren, en levert die van tijd lot tijd af, gedenkpenningen met de afbeeldingen der vermaardsle gebouwen van Eu ropa; op de voorzijde met het gebouw- aan den buitenkant; aan de keerzijde hel zelfde van binnen te zien, terwijl de ter zijde op den penning overschietende ruimte gebezigd wordt om de voornaamste jaartallen uit de geschiedenis van zulk eene stichting aan te geven, liet munt- en penning kabinet der Leidsche hoogeschool ontving dezer dagen van deze reeks me dailles, ten vervolge, de 27slc en 28slc. De 27slc heeft op de voorzijde de beroemde kathedraal van Cbarlres uit wendig en op de keerzijde inwendig te zien. Het omschrift is Commence'e vers 1040. Inaugurée 1260. De 28ste vertoont op de voorzijde de uitnemend prachtige nieuwe synagoge te Keulen geheel in Oosterschen stijl gebouwd volgens de ontwerpen van wijlen den lieer Zwirner, den beroemden architect van de vollooijing des YVoms. Het omschrift is (de opschriften op deze penningen zijn steeds in de taal des lands waartoe het gebouw behoort) Synagoge zu Coeln eingeweiht am 29 August 1861. E. F. Zwirner, Archit. Op de keerzijde vertoont zich het fraaije gebouw van binnen, terwijl ter regter- en linkerzijde llebreeuwsche opschriften gevonden worden. Door bemiddeling van het ministerie van koloniën ontving het kabinet niet alleen het volledig stel van de thans in Japan in omloop zijnde mun ten; (bestaande uit den kobang, eene gouden ovale munt, doch op ongeveer l der grootte en zwaarte der oude; den halven, vierden en achtsten kobang langwerpig vierkante gouden munten; den itziboelangwerpig vierkante zilveren munt, en den tempo of masgroote ovale koperen munt met een vierkant gat in het midden) maar ook den ouden kobang en de risivein 1859 ter waarde var. j dollar vervaardigddoch welke muntsoortuit hoofde van moeijelijkheid met de vreemdelingen, na eenige weinige weken in omloop geweest te zijn, weder ingetrokken is geworden. Vroeger had het kabinet reeds eenige Japansche munten ten geschenke ontvangen van den heer 51. Hij mans, firma Hij mans van Veenendaal, exporteur te Rotterdam. Voor de numismatische bibliotheek, ten dagelrjkschen gebruike op het kabinet voorhanden, werd, mede van voormeld ministerie, ontvangen een Japansch muntwerk, in 7 octavodeelljes ten titel voerende: Beschrijving en afbeelding der gouden en zilveren munten van Japandoor Kon lö zin dsin. Jedo 1810. In dit werk zijn niet minder dan 544 munten af gebeeld. De heer de Vletter, onderwijzer te Opheusden schonk aan het kabinet den vrij zeldzatncn legpenning van Hendrik van Brederode, voor zijne heer lijkheid Vianen ten jare 1565 vervaardigd; de medaille op hel terugbrengen, in 1734, van de stad Dantzig onder het gezag van Fred. Aug. Ill, koning van Polen; verder nog munten van Rusland, N. Amerika eu Buenos Ayres. De baron Grorestins, Ned. gezant te Madrid, zond eenen grooten bronzen gedenkpenning, door den medailleur Casalt, op last der stad Barcelona ten jare 1857 vervaardigd en toen aan de koninklijke familie aangeboden bij gelegenheid der geboorte van Alphonsus, prins van Aslurie, den vermoede- lijken Spaanschen troonopvolger. De ridder don F.Ribasy Sola, te Barcelona, bood het kabinet aan: lstc, eene kleine bronzen medaille, in 1846 geslagen, op hel huwelijk der twee infanten, dochters van koning Ferdinand VII (eene van welke de tegen woordige koningin is). 2dc een aantal, thans hoogst zeldzame, munten van Katalonie en de stad Barcelonain en sedert 1808 vervaardigdtoen laatslgemelde stad door de Franschen bezet was en de Spaansche Junta te Tarragona en te Palma op het eiland Minorca geld liet slaan; verder munten onder den herstelden koning Ferdinand VII en de constitutionele regering van Isabella II geslagen. Dat de prijs van het brandhout, afkomstig uit de noordelijke provin ciën, toeneemt, gelijk vroeger door ons is vermeld, is onlangs weder geble ken uit den verkoop van een boschje eiken hakhout onder Sleppeldat voor 7 jaren ƒ45, thans ƒ150 heeft opgebragt, na aftrek van de schors, die, gelijk bekend is van hel eikenhout, door de looijers gebezigd wordt. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft ter ken nis gebragt van de ouders of voogdendie voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zeemagt bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht rnoglen ver langen, dat op den 2den Julij 1862 een vergelijkend examen over de adspi- ranlen zal worden gehouden, en dat vóór 1 Mei 18132 een daartoe strekkend verzoekschrift aan het dep. van marine zal moeten worden ingezonden. De adspiranten mogen op 1 September niet beneden de 16 en niet boven de 20 jaren oud zijn. Aan een particulier schrijven uil Ned.-Indië onlleencn wij: dal door den heer van Swieten, den commandant van het O. I. leger, als zoodanig ontslag is aangevraagd, ten gevolge van een verschil met den gouverneur- géneraal, over hel te verleenen ontslag aan een officier van gezondheid, die zijn daartoe strekkend verzoek direct aan den opper-landvoogd had inge diend, en even direct, zonder bemiddeling van den commandant, eervol was ontslagen. Wij dcelen dit onder reserve mede. (Dagbl.v.'s Grav.) Als eene bijzonderheid meldt mendat te Slaassluis twee verpleegden in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis aldaar dat gesticht vrijwil lig hebben verlaten om zich in den echt te begeven; de man was weduw naar, bijna 60 jaren oud, en de vrouw weduwe, bijna 72 jaren oud. Te Arnhem is eergisteren in 47-jarigen ouderdom overleden de als toonkunstenaar gunstig bekende heer C. R. Slarx. Een manwonende te Lippenhuisendomicilie van onderstand heb bende te Noordwolde, die niet naar zijn zin bedeeld werd, besloot aan de armvoogden zijne kinderen te brengen. Vrijdag jl. bragt hij dat plan ten uitvoer. In schemeravond kwam hij daar met een 7-tal kinderen, waarvan de jongste slechts 2j jaar was, verliet deze op straalzeide aan een der arm voogden dal daar de kinderen warenen vertrokzonder er weêr naar om te zien. In den loop dezer week zal de Groenlandsvaarder Dirkje Adama weder ter robben-vangst van Harlingen uitzeilen. Zaturdag avond kwam te Tilburg een verhuurder van rijtuigen met personen en goederen van 's Hertogenbosch. Terwijl hij het paard in den stal bragt ontlaadde zijne vrouw het rijtuig. Onder de pakgoederen trof zij eene blikken bus aan die zonder dat zij het wist met buskruid was gevuld. Zij zette deze op eene stoof en wilde die in huis dragendoch voor zij den drempel had bereikt, ontplofte de bus en zette haar onmiddellijk in volle vlam. De buren, ontsteld door den hevigen slag, die ramen en glasruiten verbrijzelde, liepen naar buiten en bragten dadelijk hulp aan; doch de vrouw heeft zulke zware brandwonden gekregendat men voor het behoud van haar leven beducht is. Op den 20ste" dezer is te 's Hertogenbosch overleden de heer mr. P. S. van Sou, voorzitter van het prov. geregtsbof in Noordbrabantridder der orde van den Nederl. Leeuw, in den ouderdom van 91 jaren. Uit Curasao schrijft men aan de 17. C.dat het weder voor dal eiland dit jaar gunstig blijft en een rijken oogst belooft. De voortdurende onlus ten tusschen Noord- en Zuid-Amerika en op de vaste kust van Venezuela vertoonen echter een donker verschiet voor Curacao, dewijl de handel daar door kwijnende isen zonder handel met die landen dat eiland niet kan bestaan. 's GRAVENHAGE, 25 Februarij. Z. 51. de koning heeft den heer Louis Hartog, te Parijs, benoemd tot ridder van de Eikenkroon. De heer Urban, directeur van den Ned. Belgi schen spoorweg, is door Z. 51. insgelijks tot ridder dier orde benoemd. Z. 51. heeft aan den heer A. graaf van Bylandt vergunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van Karei III, hem door 11. 51. de koningin van Spanje geschonken. Door Z. 51. zijn benoemd lot regter in de arrond.-reglbank te Hoorn de heer mr. P. G. ten Zeldam Ganswijkthans kantonregter te Alphenen tot notaris te Chariois, de heer J. van Butirenthans notaris te Goedereede. Z. 51. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie: bij den staf, lot luit.-kolonel en directeur der artillerie-stapel- en constructie- magazijnen, den majoor C. L. von PfafTcnralh von Sonnenfels, thans onder directeur; lot onder-directeur van gemelde magazijnen, den majoor II. T. van Lidth de Jeude, van het 3de reg. vesting-artillerie; bij het lslc reg. vesting-artillerie: tot kapitein 3de kl. den lslca luit. L. E. F. Bolomey, van liet 2de reg. van het wapen; bij het 3de reg. vesting-artillerie; tot majoor, den kapitein lsle kl. C. W. F. van Lyndenvan het reg. vcld-artillcrie

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1