goederenwagens voor locaal-verkeer24 veewagens, mede voor goederen vervoer ingerigt; 348 kolenwagens; 2 houtwagens. Het is den raad voor gekomen; dat het doen Ioopen van extra-treinen, bestaande uit open wagens met staanplaatsen, van Amsterdam naar Utrecht, en 'snachts van Utrecht naar Amsterdam, tegen een vracht van 50 cents voor heen en terug, met het oog op de gewenschte zorg voor de veiligheid niet wel is goed te keu ren, daar het toch te voorzien is, dat onder deze omstandigheden ook de meeste maatregelen van voorzorg soms onvolledig kunnen worden bevonden. Be raad acht het daarom wenschelijk om voor het vervolg in de gelegen heid te worden gesteld, dergelijke handelingen tegen te gaan. De directie wendt steeds loffelijke en onvermoeide pogingen aan om de belangen van den handel van Amsterdam en Rotterdam met Duitschland te bevorderen. Volgens bijzondere berigten uit Athene, is de toestand van de streken, die door de jongste aardbeving getroffen zijn, hoogst treurig. Het door handel en landbouw bloeiiende Aegium is geheel verwoest. Tc Amphissa, Vitrinitza, Patras, Corinlhe, Thebe en verscheidene andere plaatsen zijn de woningen deels vernielddeels zoo beschadigddat zij voor de inwoners geene veilige woonplaats meer aanbiedenen de gelukkigsten in ruwe hut ten de meesten onder den blooten hemel hun verblijf moeten houden. De regering doet wat zij kan om in den nood van duizenden, die van alles beroofd zijn, te voorzien; allerwege hebben zich commissiën gevormd om geld en leeflogt voor de ongelukkigen in te zamelendoch de schade is zoo aanzienlijk, dat herstel bijna onmogelijk is. 's GRAVENHAGE 20 Februarij. Door Z. M. is aan den heer mr. J. van Lennep, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden, op hunne aanvrage, pensioen te verleencn aan den kolonel B. J. Wagner, kommandant van het 3de reg. infanterie, en aan den kapitein A. van Tuinenplaatselijk adjudant ls,e kl. te Amster dam aan den eerstgenoemde is levens de rang verleend van generaal-ma- joor. Voorts te benoemen: bij het 3dt reg. infanterie, tot kommandant van het regiment, den luit.-kolonel J. C. W. Beekman, van het reg. grenadiers en jagerstot kapitein plaatseliiken adjudant l8te kl. den lsten luit. 11. P. van Walt, plaatselijken adjudant 2de kl. te Helder, en tot 2den luit. plaat selijken adjudant 2ds kl. te Willemstad, den sergeant F. A. Crussier, van het 5de reg. infanterie; bij het 5dc reg. dragonders, tot 2dc" luit. den kadet P. van Tienhoven, en bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, lot 2den luit. den kadet H. S. Nederburghbeiden herkomstig vhn de kon. mi litaire akademie. Bij kon. besluit van 16 Febr. is de adjunct-commies bij het dep. van koloniën jhr. mr. J. C. F. baron van Heerdt uit 's lands dienst ontslagen. Tot officieren van gezondheid 2de kl. zijn bevorderd de officieren van gezondheid 3de kl. W. Uittel, jhp. M. C. F. J. de Rotte en W. Pannevis, alle gedetacheerd aan 's rijks marine-hospitaal te Willemsoord. Gisteren werd de verjaardag van Z. M. den koning met veel plegtig- heid in deze residentie gevierd. Tegen den middag was er receptie ten hove en dejeuner-dinatoir voor de leden van de kon. familie. Des middags werd er ten hove een luisterrijk diner en gala gehouden, waaraan de leden van het kon. gezin, de groot-officieren, het burgerlijk en militair huis des ko- nings, het corps diplomatique, de ministers en hooge staats-ambtenaren, vele militaire autoriteiten enz. deel namen. Ten 12 ure had er eene groote parade van het garnizoen in de Maliebaan plaats. Des avonds was het stadhuis prachtig verlicht, terwijl ook het Buitenhof in het vierkant, guirlandes- gewijs, was geïllumineerd. In het midden daarvan prijkte een muziektempel, i waar verschillende muziekcorpsen zich bij afwisseling lieten hooren. Ook de gebouwen der departementen van algemeen bestuur, benevens eenige andere rijksgebouwenzooals het magazijn van geneesmiddelen en de alge- meene landsdrukkerijwaren met gas of met lampions geïllumineerd. Het hotel van het provinciaal gouvernement van Zuidholland was op de gebrui kelijke wijs met eene eerepoort en guirlandes verlicht. Het weder heeft de illuminatie zeer begunstigd. Talrijk was de menigte, die op de been was en die op gepaste wijs het feest van den dag vierde. In de onderscheidene gestichten van liefdadigheid werd het feest in ge paste vreugde, meest door het geven van goede maaltijden, gevierd. II. M. de koningin, vergezeld van haar gevolg, heeft een bezoek gebragt in het evang.-luth. weeshuis, alwaar II. M. door hh. regenten en regentessen werd ontvangen. De koningin heeft tot dit bezoek juist het oogenblik gekozen, dat de weezen aan tafel waren gezeten en werd door hen met een gezang verwelkomd. H. M. onderhield zich met vele weezen allerminzaamst, be- zocht ook het geheele gesticht en gaf bij het verlaten daarvar. hare bijzon- dere tevredenheid over deze inrigling te kennen. Na afloop van de parade, zijn in de kazerne van het reg. grenadiers en jagers de diploma's uitgereikt aan hendie tot meesters en pre'vots in de j schermkunst zijn bevorderd. De manschappen van het regiment hebben een extra ration vleesch bij hunne menage ontvangen, en de onderofficieren heb ben eene buitengewone tafel gehad. Meden had, ter herinnering aan den verjaardag van Z. M., in de manége van het 3de reg. dragonders, mede een groot militair feest plaats. Dat feest bestond in carousel-rijdenvoltigeren, schermen enz. Het heeft Z. K. H. den prins van Oranje behaagd den heer Völlmar, onder-kapelmeester bij het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, te vereeren met een prachtig gouden horologiebegeleid van eenen zeer vleijenden brief en zulks ter erkentenis voor een aan Z. K. H. opgedragen muziekstuk. Naar men verneemt zal de heer de Sartiges, gezant van Frankrijk bij ons hof, zich gedurende eenigen tijd naar Parijs begeven. In de jongste zitting van den gemeenteraad is o. a. nog ingekomen een rapport van burg. en weth.betreffende de vraag, of de gemeente ver- pligt is, lokalen te verstrekken voor den ijk der maten en gewigten, stel lende zij voor, in beginsel aan te nemen, dal die verpligting niet bestaat, en de hooge regering kennis te geven, dat het locaal op de Voldersgracht niet langer dan gedurende het loopende jaar tot voormeld einde zal kunnen dienen. BULTENLANDSCHE BERIGTEN. RNGELAiD, LONDEN, 18 Februarij. Naar men verneemt zal de koningin eerstdaags naar Windsor vertrek ken en vooraf eenige dagen in de hoofdstad doorbrengen lot regeling van eenige aangelegenheden betreffende de nalatenschap van den prins-gemaal. Naar men tevens zegt, heeft II. M. het verlangen te kennen gegeven om over te gaan tot de keuze van een particulieren secretaris. De prins van Wallis heeft, kort voor zijn vertrek naar het vasteland, het bij Lynn, in het graafschap Norfolk, gelegen landgoed Sundringham aangekocht, voor de som van 200,000 Volgens de opgavedoor den kanselier der schatkist bij het lagerhuis overgelegd, hebben de onkosten door Engeland gemaakt, ten gevolge van het gebeurde met de Trent, 1 millioeii bedregen. De Times had vroeger het dubbele van die som opgegeven. In den nacht van Zaturdag op Zondag is in Chicheslerplace alhier brand ontstaan, die zoo snel de overhand verkreeg, dat niets konde gered worden en zelfs de vrouw des huizes jammerlijk in de vlammen omkwam, terwijl haar kind derwijze werd gekwetst, dat het onder het overbrengen naar het gasthuis den geest gaf. De man heeft zich door uit het venster te springen dermate bezeerd, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Ten gevolge der verkiezing van den conservativen kandidaat te Grimsby, den heer Heneage, hebben aldaar wanordelijkheden plaats gehad, waarbij zijn inboedel grootendeels vernield is en onderscheidene personen gekwetst zijn geworden. Vroeger is medegedeeld dat de heer W. Miller, die van Julij des jaars 1814 af om schulden gevangen zat, nu, ten gevolge der wijziging in de wet op de bankroeten, eindelijk aan de vrijheid teruggegeven kon worden. Dit is nu eenige dagen geleden, maar onder zeer aandoenlijke omstandig heden geschied. De hoog bejaarde gevangene toch had de zegeningen der vrijheid zoo lang ontbeerd, dat alle verlangen daarnaar, indien misschien ook niet alle herinnering er aan, in hem verdoofd was, zoodat hij reeds in de vorige maand tot alle persoonlijke voorbereidende handelingen ter zijner bevrijding als gedwongen worden moest, en de gouverneur der gevan genis hem van lieverlede aan meerdere vrijheid in het gebouw zelf moest gewennen. Toen de dag der scheiding eindelijk was aangebroken en men den heer Miller verwittigde dat een rijtuig gereed stond om hem naar een zijner bloedverwanten te Greenwich over te brengenvernam hij dit met zigtbaar leedwezen en moest, na een hartelijk afscheid van zijne medege vangenen genomen te hebben, zijns ondanks in het rijtuig worden getild. Eene ten behoeve van den ongelukkigen grijsaard geopende inteekening heeft belangrijke sommen opgebragt. Naar men uit New-York meldt is aan de oevers van den Potomac in den laatsten tijd niets van eenig belang voorgevallen. Ten gevolge der zware regenbuijen en der sneeuw zijn alle militaire bewegingen er onmogelijk ge worden. In Missouri zal door de troepen der Unie eene nieuwe poging worden gedaan om de zuidelijken onder den generaal Price tot staan te brengen en te noodzaken om óf slag te leveren óf den staat te ontruimen. In westelijk Viiginia, hetwelk door de zuidelijken met eenen inval wordt bedreigd, is eene afdeeling troepen van de Unie verecnigd, om dien af te weren. Van andere punten van het oorlogslooneel is geen berigt van belang ontvangen. FRANKRIJH. PARIJS, 18 Februarij. Het onlwerp-adres van den senaat heeft, wat betreft de zinsnede aan de Italiaansche qnaestie gewijd, zoowel de voor- als de tegenstanders van het wereldlijk gezag van den Paus te leur gesteld. Dién ten gevolge blijft, naar men zegt, prins Napoleon volharden bij zijn besluit om een amende ment voor te stellen. Een zijner vrienden in den senaat, de heer Pietri, zou de indiening op zich nemen. Het Journ. des Déb. meent dat het ont- werp-adres niet ongunstig is voor de zaak van Italië. De Constitutionnel verzekert dat de conversie der 4j pCts obligatiën goed vordert; dat de schuldbrieven, waarvan jl. ZaturdagZondag en Maan dag alhier de verwisseling legen 3 pCts schuld is gevraagd, te zamen een bedrag van ruim 12 millioen fr. aan rente uitmaken; en dat ook de berig ten uit de departementen ten aanzien van den voortgang der conversie zeer voldoende zijn. De koers der rente is aanmerkelijk gedaald. Het planom voor de militairen ynoestuinen aan te ieggen en door hen zeiven te doen bearbeidenis in het legerkamp van Chalons eenige jaren in toepassing gebragt en zoo doelmatig bevondendat de minister van oorlog, gelijk uit Parijs wordt gemeld, besloten heeft hetzelve in alle gar nizoensteden van Frankrijk te verwezenlijken. Hij meent hierdoor de voe ding van den soldaat te zullen verbeteren en hem eene aangename en nut tige bezigheid te geven. De Independent de Constantine deelt het volgende voorval medeDe heer Rochetle, ge'rant van de Compagnie du Gard, bewoonde met een zijner vrienden, den heer Robin, een huis in de gemeente Oued-Aihmenia. Sedert geruimen tijd was hij het slagtoffer van allerlei diefstallen geweest, en ondanks alle voorzorgen had hij de dieven niet kunnen betrappen of ont dekken. Eindelijk op een nacht door gerucht gewekt, stond hij onmidde- lijk op, en vloog, slechts zijn drift gehoor gevende, ongewapend zijne woning uit. Op eens was hij door verscheidene Arabieren omsingeld. Met zeldzame spierkracht begaafd, greep hij een tweetal aan, en riep zjjn vriend

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2