LEYDSCHE COURANT. 1862. VRIJDAG 21. FEBRUARIJ. BÏNSEjSLANDSCHE berigten. lY. 23. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die tan Maandag komt LEYDEIV, 20 Februarij. De 45slc verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren alhier, even als elders, op eene feestelijke wijze gevierd, liet allerwege wapperen der va- derlandsche vlag toonde de algemeene deelneming in het feest van den dag aan, terwijl het klokkenspel tot eene vrolijke stemming opwekte. Op den middag had op de Ruine de parade der bezetting, in vereeniging met eene wapenschouw over de dienstdoende schutterij, plaats, die vereerd werd met de tegenwoordigheid van hh. burgemeester en wethouders. Het schoone weder had ter bijwoning dezer militaire plegtigheid eene groote menigte uitgelokten zoowel de houding der troepen als die der schutterij maakte eenen goeden indruk. Na den afloop der parade, ten half 2 ure, vereenig- den zich een groot aantal heeren daartoe uitgenoodigd, met hunne dames in de manége van het reg. veld-artillerie, ter bijwoning van een assant, dat aldaar door de onderofficieren en manschappen der bezetting werd gegeven. De proeven van bedrevenheid in de behandeling van onderscheidene wape nen en ii! de gymnastiek, zoowel door de militairen als door de jongelingen van de kweekschool voor zeevaart alhier afgelegd, droegen in hooge mate de goedkeuring der aanwezigen weg. De commandant van het garnizoen, de majoor J. H. M. Ter Bruggenmogt dan ook, toen hij bij den afloop in eene hartelijke toespraak zijne tevredenheid uitdrukte, de tolk van al de aanwezigen geacht worden.. Door hem werden mede bij die gelegenheid de manschappen tol bevordering van den waren krijgsmansgeest aangespoord en onderscheidene belooningen uitgereikt. Dit assaul werd door de muziek van de schutterij opgeluisterd. Aan den avond van den dag werd voor het raadhuis eene fraaije gasverlichting ontstoken terwij! ook op twee punten van den Jtfln, aan de Waag en aan de Borstelbrug 'twee met lampions ver lichte pyramides geplaatst waren. De vijfde tentoonstelling van de Flora van Noordwijk, op gisteren ge opend, beveelt zich allezins voor een bezoek aangedurende de weinige dagen, van 20 —23 dezer, dat zij geopend zal zijn. Verreweg munt zij uit boven die ten vorige» jare aldaar gehouden en zij handhaaft den roem van het voor de bloemcnculluur zoo gunstig gelegen Noordwijktegenover de behandeling van dat vak in andere naburige gemeenten. De heerlijke exemplaren van enkele cn dubbele hyacinten, de tulpen, crocttssen en ver dere hijgewassen zullen ongetwijfeld clkcn bezoeker van deze tentoonstelling voldoen, terwijl de smaak, waarmede alles in de daartoe zoo goed geschikte zaal van den heer Baal van Konijnenburg is gerangschikt, zeker door ieder zal worden bewonderd. Ook de bekrooningenaan onderscheidene inzen ders teil deel gevallen, zullen door den bezoeker, als te regt toegekend, worden goedgekeurd. Wij noodigen alle liefhebbers van bloemen uit om een van deze dagen een uitstap naar Noordwijk te maken, en deze sierlijke en rijke tentoonstelling te bezoeken, overtuigd, dat hij, met alle voldoening over zijn bezoek, dit bovenstaande ten volle zal toestemmen. Door de algemeene koninklijke landbouw-vereeniging is de eerste prijs, bestaande in eene vereering ter waarde van ƒ300, toegekend aan den heer J. van der Brcggen Az. te Waddinxveen, voor de beantwoording der prijs vraag over de wisselbouwerij in 1858 uitgeschreven. De kon. akademie van wetenschappen zal op Zaturdag aanst. te Am sterdam eene gewone vergadering houden. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de maand Januarij van 1862, waaruit blijkt, dal die bedra gen heeft 4,610,282 49zijnde 340,327.99meer dan in 1801. Te Dordrecht is Maandag avond een hevige brand uitgebarsten in een huis met groote schuur, tol berging van hooi enz., liet eerste bewoond door L. den llarlog, den arbeider van Tol met vrottw cn 3 kindereu cn anderen. Deze lieden hebben niets kunnen redden en zijn met hunne kindereu bij de lmren ingebragt. Van den overigen inboedel is zeer weinig gered. Door liet spoedig ter hulp komen van de brandspuiten heeft zich de brand niet verder uitgestrekt cn was men het vuur ten lli ure meester. Naar men verneemt zijn later de eigenaar L. den llarlog en nog twee andere personen in verzekerde bewaring genomen. In den morgen van den 17deD is aan het hoofdkanaal bij de Vijfhuizer- weg ir. den Haarlemmermeer eene woning afgebrand. De oorzaak der ramp is onbekend. Blijkens eene kennisgeving van het gemeentebestuur van Amsterdam zal dit jaar aldaar weder eene tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters plaatshebben. De voortbrengselen van schilder-, teeken-, houw-, beeldhouw- en graveerkunst moeten van 1 tot 15 Aug. zijn ingezonden. De tentoonstelling zal 1 Sept. geopend en 6 Oct. gesloten worden. Te Nieuwcdiep is dezer dagen het lijk opgevischt van een ingezeten I dier plaats, die sedert eenige weken vermist werd. Waarschijnlijk is hij, na door een kastelein in vergevorderden staat van dronkenschap ter deure te zijn uitgezet, in het bijna onmiddellijk aan diens woning grenzende ka naal geloopen. Het prov. gereglshof te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van YVilhelmina van Vorsclenbeschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Het hof heeft bij een gemotiveerd arrest overwogendal het feitwaarvoor de beschuldigde vroeger door het geregtshof in Gelderland schuldig verklaard en veroordeeld was tot tucht huisstraf van 12 jaren, niet was bewezen, en haar mitsdien vrijgesproken. Tc Utrecht werd dezer dagen een aantal gevangenen van het spoorweg station naar het huis van arrest overgebragt. Bij eene op het Vreeburg uitkomende steeg stonden eenige vrouwen, uit wier midden eene kreet op ging. Een dier vrouwen had onder de gevangene» een harer nabestaanden herkend. Zij stond gedurende eenige oogenblikken als roerloos, maar zonk toen in één, en was spoedig daarop een lijk. Het was eene weduwe, die 6 onverzorgde kinderen achterlaat. Uit Enschedé meldt men het volgende:1 Wij vernemen, dat eerstdaags door een onzer fabriekanten vergunning aangevraagd zal worden tol liet oprigten eener stoomweverij. Wij hebben thans 8 dergelijke fabrieken, waarvan de beide laatst opgcrigte nog niet iu werking zijnmet omtrent 1400 looms. De Enschedésche katoenspinnerij heeft hare werkzaamheden hervat. Ook de overige blijven werken, en ofschoon het arbeidsloon laag is en telkens verminderd wordt, is het te hopen dat het daarbij blijven mag. Een groot gedeelte der buitenwevers verlaat spoedig het weefgetouw om de werkzaamheden op het land te hervatten. Kon men in de laatste jaren zelfs tegen hoog loon geene handen genoeg voor dit werk vinden, dit jaar zullen er meer dan genoeg zijn. Dc Staatscourant bevat het verslag van den raad van toczigt op de spoorwegdiensten aan Z. E. den minister van binnen!, zaken. Wal betreft de Holt. ijzeren spoorweg blijkt daaruit, dat die spoorweg met de daartoe behoorende werken en gehouwen over het algemeen in eenen goeden toe stand verkeeren. Dc spoorvernieuwing is in liet afgeloopen jaar met kracht voortgezet, doch door verschillende omstandigheden nog niet geheel ten einde gebragl. Op hel einde van 1861 moest nog ongeveer 1/12 van den geheelen weg vernieuwd worden. Ten aanzien van de bruggen over de W'armonder Leede en den Rijn hij Leyden is aan bestuurders der maat schappij opgemerkt, dat de waarnemingen omtrent de doorbuiging van de liggers reeds nu betrekkelijk hooge cijfers aan het licht hebben gebragt; cijfers, die bij het in dienst stellen der zwaardere locomotiven Castor en Pollux zeker nog zullen toenemen. Dc raad heeft dien ten gevolge bestuur ders verzocht, om den toestand dier bruggen en de middelen, die tot ver- belering daarvan belmoren te worden aangewend, tot een punt van naauw- gczetle overweging te maken. De middelen van vervoer bij den Holl. ijze ren spoorweg bestonden op 1 Jan. 1861 uit: 23 locomotiven met tenders, 26 rijtuigen der ls,e klasse met 598 zitplaatsen, 29 rijtuigen der 2<lc kl. met 924 zitplaatsen96 rijtuigen der 3dc kl. met 3280 zitplaatsen13 bagaadje- wagens3 paardenwagens69 gesloten en open wagens voor goederen en voor vee. Het komt den raad voor dat met dit wagenpark voldoende kan worden voorzier. in de behoeften van het verkeer, zoo voor reizigers als goederen. Van den Ned. Rijnspoorweg is de aardebaan over het algemeen in goeden staat. De toestand van den weg tusschen Utrecht cn Rotterdam heeft op verscheidene plaatsen behoefte aan verbetering. Van het gedeelte van den weg Utrecht-Arnhem is in den loop van het jaar 1861 het zniderspoor geheel vernieuwd. De gedurige kennisgevingen van de zijde van den raad, ter verbetering van de zanieiistellende deelen van hel noorderspoor tusschen Utrecht cn Arnhem, van den onvoldoenden toestand van de aardebaan, op verschillende punten van den geheelen wegen voornamelijk op de ge deelten Amsterdam-Utrecht en Utrecht-Rotterdamwijzen, naar zijne mee- ning, ook wanneer zulks niet uit den toestand van veie kunstwerken en de langs den weg geplaatste telegraafpalen bleek, overtuigend aan, dat het onderhoud van den weg niet met die zorg geschiedde welke voor het vei lig verkeer zoo hoogst noodzakelijk is. Ook aan dat gebrekkig onderhoud moet naar 'sraads gevoelen ten deeie het ongeval worden toegeschreven dat op 19 Dcc. 11. in de nabijheid van Wolfhezen plaats had. Op 1 Jan. 1862 bad de maatschappij in het geheel in dienst: 43 locomotiven met lenders; 1 salonwagen; 24 rijtuigen lste klasse; 4 rijtuigen lste en 2,|e klasse met bagaadje; 8 rijtuigen lste en 2de klasse gemengd; 32 rijtuigen 2ic klasse, 4 rijtuigen 2dc klasse met bagaadje; 68 rijtuigen 3dc klasse; 2 rijtuigen 3de klasse met bagaadje5 postrijtuigen15 bagaadjewagens 4 paardenwagens; 10 open goederenwagens; 36 open veewagens; 412 gesloten goederenwagens; 26

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1