I®er Telegraaf. des lands, dit ais eeuc oneer voor de hoogeschool beschouwende, hebben bij inteekening eene som van 2000 bijeengebragt en die som hem als achterstallig honorarium aangeboden. De hoogïeeraar heeft daarop hel vol gende geantwoord: »Ik kan u niet zeggen met welk een gevoel ik de tij ding vernam, dat 2000 ter mijner beschikking waren gesteld als afkor ting van het achterstallig honorarium van den Regius professor in het Grieksch. Ik zal mijne dankbaarheid toonen op de eenige wijze, die mij mogelijk is, door verdubbelden ijver in mijne betrekking. Maar ik kan dit geschenk niet aannemen. Uoewel ik den leerstoel beter bezoldigd wenschte, kan ik niets ontvangen van degenen, die mij niets verschuldigd zijn. Had ik iets van de zaak gewetendan zou ik niet hebben geduld dat gij en anderen ten mijnen behoeve zooveel moeite naamt." FK.AIVKK.iJli. PARIJS, 13 Februari). Bij den raad van state is eene aanklagte wegens misbruik van gezag ingekomen tegen den baron Lepic, prefect van het dep. de l'Aude. Deze heeft al de documenten en gelden, behoorende aan de vereeniging van den 11. Vincentius a Panlo te Liinoux, doen in beslag nemen. Fit den Annuaire des Posies blijkt, dat de post in ons land gedurende 1861 274,000,000 brieven heeft ontvangen. De ponen beliepen56,600,000 fr., daarbij gerekend de buitengewone porten van 315,403 brieven, die eene ge zamenlijke waarde van 521,800,670 fr. inhielden. ITAIilG. De Ilaliaansche minister van flnanliën heeft bij het parlement de be- grooling voor 1862 ingediend. De gewone uitgaven zijn geraamd op ruim 690,000,000 fr. en de buitengewone op circa 150,000,000. Het tekort wordt geschal op omstreeks 310 millioen. Uil Rome meldt men dat op 3 Febr.bij gelegenheid dat eene pro cessie uit eene der kerken op de straat verscheen, eenige priesters handge meen geraakten met twee Amerikanen die met gedekten hoofde wilden blijven staanterwijl al de andere toeschouwers geknield lagen. Toen zij hunne afgeslagen hoeden weder hadden opgezet en op hunne plaats bleven slaan, werden eenige gendarmes op hen afgezonden die hen met kolfstoolen verdreven. pünssBBi. BERLIJN 13 Februarij. Naar men zegt zal de regering overgaan lot de erkenning van het koningrijk Italië, indien Oostenrijk zijne voorstellen omtrent de hervorming van den bond, in vereeniging met eenige der midden-staten van Duilsch- land gedaan, niet wijzigt. In de kamer van afgevaardigden is reeds op de erkenning aangedrongen. Naar men zegt heeft de Keurhessische regering bevel naar Hanan ge zonden, om bij die burgers, welke de betaling der belastingen weigeren, de plaatsen, waar zij hun geld bewaren, zoo noodig open te breken en het verschuldigde bedrag daaruit te nemen. De hoogescjiool te S'. Petersburg is voor sommige leervakken weer geopendvoorts zijn eenige andere maatregelen ten aanzien dier universiteit genomen, waaruit men met grond mag opmaken, dat zij weldra geheel en al zal geopend worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 February. De hoofdstad en hare omstreken leveren een treurig tooneel op. Al de laag gelegen wijken zijn overstroomd, en daar de vorst ingevallen is, lijden de bewoners dier wijken dubbel, omdat zich eene ijskorst gevormd heeft, niet sterk genoeg om iemand te dragen, en daardoor de gemeenschap met schuilen zeer belemmerd wordt. In de stallen is een menigte veezoo door het water als door gebrek aan voedselverloren gegaan. Ruim 8000 personen zijn van dak beroofd, omdat hunne huizen dreigen in te storten en dus ontruimd moesten worden. Een aantal wagensomnibussen en andere rijtuigen zijn in het water vastgevroren en belemmeren de gemeen schap. Van de groote brug over den Donau is bijna een derde gedeelte vernield. In Bohcmen en Moravië zijn mede door de overstroomingen ontzettende verwoestingen aangerigt. Te Kanitz zijn daardoor 100, te Poehlilz 70 en te Branitz 30 huizen ingestort. OOST- INDIE. BATAVIA, 31 December. Door den gouverneur-generaal is o. a verleend een verlof naar Nederland voor den lijd van een jaar, buiten bezwaar van 's lands kas, aan den con troleur 3dc kl. bij de landelijke inkomsten der cultures mr. H. A. Blume. In beriglen van de Zuid- en Oosler-afdecling van Borneo wordt het volgende gemeld: Op den lsl™ December verscheen plotseling in het AI- laische eene bende van ruim 200 fanalieken die de bewoners van de steeds goed gezinde kampong Djatoh wilden overhalen om ook in verzet te komen. De kampong-bewoners weigerden echter mede te doenen namen in de wildernis de vlugt. Op het vernemen dezer tijding rukte de militaire Uom- mandant, tevens waarn. controleur, kapitein K. van der Heyden, met 50 man en een houwitser van 12 duim hun te gemoet. Bij nadering onzer troepen werden zij in de flanken met geweervuur geharceleerd en daarna door een 200 man sterken drom in het front met de lans aangevallen. Niettegenstaande kartets- en geweervuur, drong de vijand langs den hou witser tot in ons carré, verwondde de bediening van dat stuk, stak den kapitein K. van der Ileyden op de borst door zijn jas, welke steek nog bij tijds werd afgewend door den adjudant-onderofficier, dd. officier Kochdie zich voor den kapitein wierp, en dezen het leven redde, doch ten koste van het zijne. De vijand stak daarop nog een paar man in de gelederen dood. Het carré hield evenwel moedig en bedaard stand, en joeg eindelijk den vijand op de vlugt. nadat liet hoofd der aanvallers met nog 4 anderen in het carré waren neergeveld. Behalve deze vijf lijken droeg de vijand bij zijne vlugt nog eene menigte andere weg, terwijl in den omtrek vele sporen van bloed gevonden werden. De kampong Djatoh werd dien dagen den daaropvolgenden bezet gehouden, waarna de bevolking al spoedig terugkwam en de orde in die streken, althans schijnbaar, terugkeerde. In de residentie Bagelen zijn door den menigvuldigen regen de rivieren buiten hare oevers gelreden, en dien ten gevolge vele verwoestingen aangerigt. Uit Makassar meldt men, dat op 22 Nov. te Segerie een ontzagwekkend iiatuurtooneel plaats had. Ten vier ure pakten in het westen de wolken zich dreigend meer en meer te zamendie de lucht een onheilspellend aan zien gaven en de gemoederen met vrees en schrik vervulden. Deze schrik bleek niet ongegrondwant reeds een half uur later ontlastten zich uit de snel naderende wolken stroomen van regenvergezeld van een stormzóó lievig als volgens menschen-gehengen nog niet op Segerie heeft gewoed. De liechlste huizen waggelden op hunne grondvesten en werden door de be woners verlaten, ten einde er niet onder te worden verpletterd. Treurig was het aanzien van de schade en verwoestingendie de storm had aan gerigt: ongeveer 25 huizen waren ingestort, het dak van een der gebouwen van het gouvernementshuis, benevens een paaliantaren der redoute werden in de lucht geslingerd. Gelukkig bedaarde de storm na een half uur ge- woed te hebben, daar anders de gevolgen van schade en ongelukken niet te berekenen zouden geweest zijn. Dadelijk zijn de noodige maatregelen genomen om de van huis en dak beroofde menschen te helpen. Te Cheribon zijn op 30 Dec. 17 zeeroovers gevat, die aldaar waren binnengcloopen met een vermeesterde wankang uit Siamwaarvan zij de bemanning met uitzondering van drie man hadden vermoord. WARSCHAU, 13 Februarij. De hoofdkerk en de kerk van den H. Ber- nardus zijn heden door den aartsbisschop Felinsky heropend. De overige kerkgebouwen zullen morgen geopend worden. LONDEN, 14 Februarij. Graaf Rnssell heeft, in antwoord op eene vraag van den heer Stamphone, gezegd, dat er geen officiéél berigt was ontvan gen omtrent het bij vernieuwing doen zinken van schepen met sleenen in de haven van Charleston. De regering was van gevoelen dat eene aanhou dende verwoesting niet te regtvaardigen zou zijn. Lord Palmerston gaf, in antwoord op eene vraag van den heer Forster, te kennen dal er onderhandelingen met België aanhangig waren, over het sluiten van een handelsverdrag, waarbij Engeland op den voet der meest begunstigde natie zal geplaatst worden. PARIJS, 15 Februarij. De Moniteur deelt een rapport mede van den admiraal Bonard, uitvoerige beriglen behelzende omtrent de krijgsbedrijven en het innemen van Bienhoa. De Annamiten hebben zich krachtig verdedigd. De laatstelijk verkregen uitkomsten verzekeren ons het bezit van Neder- Cochinchina. MADBID, 14 Februarij. De heer Isturitz is benoemd tot president van den staatsraad en de heer Gonzales tot gezant te Londen. Waarschijnlijk zal de generaal Dulce den maarschalk Serrano vervangen. PARIJS, 15 Februarij. De Courrier du Dim. meent te weten dat Pruis- sen het koningrijk Italië zal erkennen, en brengt dit in verband met de moeijelijkheden met Oostenrijk. POOLSCHE GRENZEN, 14 Februarjj. Gisteren zijn te Warschau de kerken plegtig geopend, de hoofdkerk door den aartsbisschop, die in zijne rede, tol de talrijke menigte gerigt, het zingen van verboden liederen af ried en verklaarde dat hij, in geval manifestaliën achterwege bleven, voor de goedgunstige voornemens des keizers instond. POOLSCHE GRENZEN, 15 Februarjj. De aartsbisschop van Warschau heeft, toen hij de geestelijkheid ten gehoore ontving, het zingen van verbo den liederen afgeraden. De veroordeelde geestelijken zijn gezamentlijk naar Rusland gevoerd. Schleriker is veroordeeld om te Wologda, 60 mijlen ach ter Moskou, verblijf te houden. rrAtt». E K I T E SI Nationale Militie. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: dat al degenen die genegen mogten zijn als vrijwilligers bij de nationale militie in dienst te treden, zich ten dien einde vóór den lste" Maart aanstaande ter ge meente-secretarie behooren aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers bij de militie de volgende: Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeien wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den lslcn Januari) van het jaar der optreding als vrijwilli ger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op bet tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtenmet uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplig tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij hel leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk beeft gediend, een getnigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heefl gedragen. Hij kan, beeft bij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En wordt wijders ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot het opma ken van bet getuigschrift, bedoeld bij opgenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uit gezonderd de Zondagvan des morgens tien tot des namiddags drie ureIer secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 15 Februarij 1862. D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door liet Kaniongeregt te Leyden, op den lldcn Februarij 1862. 1 wegens het vervoeren van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens het houden eeuer verlotingzonder de vereisehte toestemming. 1 wegens het, zonder consent, houden eener verloting in de gemeente Soelerwonde. 1 wegens het maken van eene glijbaan, tijdens er sneeuw op de straat lag. 3 wegens het verontreinigen der straat. 6 wegens het baggeren in de Leydsche Vliet, zonder de vereisehte toestemming. 6 wegens het, zonder consent, baggeren in de Singelgracht. 1 wegens het baggeren, staande op dén kant des wals. 4 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 5 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. A» VERTENTIEN Ondertrouwd: J. van LITH, van 'sHage, en van BERGEN. Leiden, 13 Februarij 1862. A. Wij roepen bij deze ons hartelijk vaarwel toe aan Vrienden en Betrek kingen bij ons vertrek naar Java. J. van WEEREN, Aan boord vari het Ncd. Fregatschip lc Luit"', der Infe. O. I. Leger. Henrietta Maria, reede van Texel, G. van WEEREN, Bcbkeis. 15 Februarij 1862.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2