^5^ KW^-J C OU RA UT. LEÏMCHË N\ 2!. rf.' MAANDAG 17 FEBRUARIJ. 1862. J9e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÜYNENEAIVDSCHE BERIGTKN. LEYDEN, 15 February. Bijkon. besluit van 13 dezer is aan den heer N. G. Servatius, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der !i in- en uitgaande regten en aecijnsen alhier, onder dankbetuiging voor zijne j langdurig aan den lande bewezen diensten en behoudens aanspraak op pen- sioenen is voorts als zoodanig alhier benoemd de beer mr. J. 51. Callenfels, laatstelijk verificateur voor de comptabiliteit der directe belastingen enz. voor de provinciën Zuid- en Noordholland en Utrecht, thans op wachtgeld. Door Z. 51. den koning is benoemd tol militair lid van den militie raad alhier voor de ligtiug van dit jaar de majoor J. FI. 51. Ter Bruggen, en tol plaatsvervanger de kapitein 51. J. Reese, beiden van het 4de reg, infanterie. Door den bockhandelaar D. J. Couvée alhier is, blijkens eene bierachter voorkomende aankondiging, het plan gevormd tot oprigting eener industriële leesinrigling. Wij kunnen niet nalaten dit plan toe te juichen. Vermeerde ring van kennis toch is een hoofdvereischle om de ontwikkeling, die wij tegenwoordig in meest alle vakken van nijverheid opmerkenmeer en meer te bevorderenen daartoe opent de lezing der voornaamste binnen- en bui- tenlandsche tijdschriften, aan de belangen der nijverheid gewijd, eene milde bron. In den regel ligt de aanschaffing van die geschriftenvan wege de kostbaarheid, sleehls binnen het bereik van weinigen: door het bovenge noemde plan kan ieder belangstellende zich de wetenschappelijke en practi- sche wenken en raadgevingendie daarin voorkomenten nutte maken. Wij vertrouwen dan ook dat velen deze hun aangeboden gelegenheid gretig zul len aangrijpen. De prijs van inteekening kan geen beletsel zijn, want lijj komt ons voor matig te zijn gesteld. liet getal der in liet Werkbuis alhier opgenoihenen bedroeg'gedurende deze week dagelijks van 594 tot 678 personen. Te Gorinchem klaagde dezer dagen zekere Pi. II. zelf zjjne dochter aan als schuldig aan diefstal, liet meisje had namelijk in vertrouwen haren vader medegedeeld een diefstal te hebben gepleegd. Opmerking verdient het, dat de bestolene verzocht had, dat aan deze zaak geen verdere voort gang zon worden gegeven, liet meisje is naar het huis van arrest overgebragt. Door de arrond.-regtbank te Dordrecht is Woensdag II. een bediende in eenen kruidenierswinkel aldaar schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende in den winkel en ten nadeele zijns meesters gepleegden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Bij de behandeling dezer zaak heeft zich bet zeker zelden vernomen feit voorgedaandat een knecht in een kruidenierswinkel aan zijn patroon ruim 6000 gulden in onderscheiden waarde beeft terug gegeven, die hij gedurende zijnen dienst tijd uit de winkellade ontvreemd had. De II. C. meldt dat van de vier antwoorden, ingezonden op de vraag over de Allotropie der elementen uvee gouden medailles door de wis- en natuurkundige faculteit der Utrechlsche hoogescliool waardig gekeurd zijn, en wel de antwoorden van de bh. 11. C. Dibbits, pliil. nat. cand. te Utrecht, en Th. Slouton, phil. nat. cand. aan de hoogesehoo! te Leyden. Te Arnhem was dezer dagen eene som van ƒ4750 in bankpapier ver loren. Op de gedane aankondiging da! de vinder ƒ750 voor zich kon be houdenis de som van ƒ4000 aan het bureau van politie aldaar bezorgd. Door den heer J. G. ten Boven, onlangs te Nijmegen overleden, is, behalve de reeds vermelde som van ƒ100,000 aan de Ned. herv. diaconie al daar, nog gelegateerd ƒ600 aan de lull), diaconie, ƒ1200 aan het prot. zie kenhuis, ƒ300 aan ieder der predikanten bij de Ned. herv. gemeente aldaar, aan de vereeniging Dorcas, aan de departementale artnen-bewaarschool en aan de ambachtsschool, elk ƒ200; eene gelijke som aan onderscheidene in stellingen hier te landebenevens 300 aan het genootschap lot zedelijke verbetering van gevangenen. Door mejufvr. Barbara van Rossum, echlgenoote van den heer P. van Houten, dezer dagen te Nijmegen overleden, is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Leeuwarden eene som van ƒ1000, vrij van successie-regt vermaakt. De overledene behoorde lot het r. k. kerkgenootschap. Dezer dagen kwamen te Zevcnaar twee landbouwersvader en zoon jammerlijk om het leven. Door het hoog geklommen water konden zij niet anders dan met eene schuil uit of in hunne woning komen, zoodat zij, be nevens nog een derde, in een aak uitgevaren waren om eenige mudden steenkolen te gaan balen. De aakwelligt in een niet al te goeden staat verkeerende en misschien ook door 11 mudden steenkolen te zwaar belast, kreeg veel water inwaarop de derde daarin aanwezige persoondoor vrees bevangen, de schuit uitsprong, welke beweging deze deed volloopen. Vader en zoon verdronken, daar er niemand in de nabijheid was om hen le redden. Hunne lijken zijn, in elkanders armen geklemd, opgevischt. Te Eindhoven is dezer dagen gevankelijk binnengebragt zekere P. van Hoof, landbouwer te Brakel, verdacht zijn huis in den nacht van 5 op 6 dezer moedwillig te hebben in brand gesloken. Het huis, bestaande uit 2 woningen, stallen, schuren en verdere bergplaatsen, de gcheele wintervoor raad, bonwmans-gereedschappen en werktuigen, 2 kalveren en bijna het geheele huisraad zijn door de vlammen vernield. Alles was tegen brand schade verzekerd. Volgens de officiële opgave der bevolking, naar de uitkomsten der jongste volkstelling, bedroeg de bevolking van de provincie Limburg op 31 December 1859 215682 zielen, waaronder Slaaslricht met 27028 zielen. 's GRAVEN HAGE, 15 February. Door Z. 51. is benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Zee land mr. J. W. de Bruyn van Melis- er. Slariekerkethans griffier bij dat geregtshof. Z. 51. heeft den 2den luit. C. A. Sloot, van het 8stc reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in O. Indië. Door den minister van marine is aan den matroos lstc kl. J. J. Seger- stroom de gouden medaille toegekend ter zake van zijnen 50-jarigen dienst tijd bij de Nederl. zeemagt. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Omtrent de geruchten betreffende het aftreden van den minister van buitenl. zaken ad interim, deelt de N. R. C. het volgende mede, welke mededeeling, zegt genoemd blad, is verkregen van eene zijde die steeds goed is ingelicht. De heer Stratenus is, als een der meest nabij zijnde diplomaten, uit Hanover ontboden, om ad interim belast te worden met de portefeuille van buitenl. zaken. Van zijne zijde heeft hij dadelijk den wensch te kennen gegeven om definitief le worden benoemd, alhoewel hij volkomen kend was met de rigting van het kabinet en met de personen, die daarin zitting zouden hebben. Na de zamenstelling van het ministerie moet daar over beraadslaagd zijn, en schijnen die beraadslagingen niet te hebben geleid tot het door den heer Stratenus gewenschte doel. Daarop heeft de heer Stratenus den koning ontslag uit zijne interimaire betrekking gevraagd, dat hem, zoo meldt men ons, verleend zal worden, zoodra zjjn opvolger be noemd zal zijnzullende hij tot dien tijd ad interim met de buitenlandsche aangelegenheden belast blijven. De heer Stratenus moet voor enkele dagen naar Hanover vertrokken zijn om, als men meentparticuliere zaken le regelen. Gisteren middag heeft er ten huize van den heer Thorbecke een mi nisterraad plaats gehad. De lieer Sleeussenminister voor de zaken der r. k. eeredienst is voor eenige dagen naar Breda vertrokken. Den 26stcn dezer zal plaats hebben de gewone loling tot aanwjjzing van met 1 April af te lossen schuldbekentenissen a 3j pCt. van het voor malig amortisatie-syndicaat, ten bedrage van ƒ300,000. UUITEKLANDSGKE BER1GTEN. 88 L, «S K IS. BRUSSEL. 14 February. Z. 51. de koning is uit Engeland op het kasteel van Laeken teruggekeerd. De bevolking van Antwerpen komt op nieuw met kracht op tegen de versterking van Antwerpen. 51en heeft besloten zich betreffende deze zaak lot de kamer te wenden. In de vergadering, die gehouden werd om over de zaak te sprekenwerd o. a. het voorstel gedaan om van den koning het slechten van al de vestingwerken te verzoeken. Ook liet een der spre kers zich aldus uit: in 1577 was het de burgerij van Antwerpen, die met eigen hand den ringmuur sloopte, dien Alva om hare veste had geslagen; de tijd is gekomen dat wij moeten handelen als onze vaderen. JBMfi ES, AS LONDEN 13 Februarij. Blijkens eene dezer dagen aan het parlement overgelegde opgave zijn in de laatste 10 jaren 605,154.940 tonnen steenkolen uit de mijnen van Groot-Brittannië opgedolven, en hebben daarbij 8466 mensehen helleven verloren. Gisteren zijn in Amherst-road nabij het Hackney spoorweg-station twee huizen, die in aanbouw waren, onverhoeds ingestort, waarbij vier personen gedood en acht in meerdere of mindere male gekwetst werden. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slagtofïers van de ramp te Hartley is door het gcheele rijk ingezameld een bedrag van 40000 waarvan 16000 in de hoofdstad is bijccngebragt. Te Cardiff zijn een man, vrouw en twee kinderen gestikt op hunne legerstede gevonden, ten gevolge van het plaatsen van een pot met gloeijende kolendien zij in het slaapvertrek hadden geplaatst. De heer Jowetlhooglceraar in de Grieksche taal- en letterkunde !e Oxfordgeniet eene bezoldiging van slechts 40 De voornaamste mannen

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1