ondergaan. Volgens dat blad zou de bedoelde persoon tot voor twee jaren geheel in vrijheid zijn geweest. Eerst na dat tijdstip zouden de hevige aan vallen van waanzin eene strenge bewaking noodzakelijk hebben gemaakt. Hij werd echter goed verzorgd. 's GRAVENHAGE, 13 Februarij. Z. M. heeft, met ingang van 1 Maart aanst.aan mr. J. A. ridder van der lleim van Duyvendijke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de prov. Zuidholland, onder dankbetuiging voor de veie en langdurige diensten door hem in die betrekking aan Z. M. en den lande bewezen en als zoodanig benoemd den heer mr. J. Loudon. Aan den heer J. H. de Ranitz is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als provinciaal directeur der directe belastingen enz. in Gelderland, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Oud-Beijerland is benoemd de heer J. Hoeflake, thans in die betrekking te Meerkerk. Naar men verneemt zal er in de volgende maand een gecoslumeerd bal ten hove worden gehouden. Eergisteren is een smid, werkzaam aan de herstelling van de groole zaal op hel Binnenhof, naar beneden gestort. Men vreest voor het behoud van zijn leven. AMSTERDAM, 12 Februarij. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Moll, Koenen, Bake, Brill, Beets, Karsten, van Heusde, ilulleman, de Vries Az., Bakhuizen van den Brink, van Lennep, de Vries, Leemans, Janssen, Delpral, Mees Az.van den Bergh, Boot, Millies, van de natuurk. afd. de lieer Rose. Door de daartoe aangewezen commissie, bestaande uit de hh. van Len nep en Bakhuizen van den Brinkwerd een nadere redactie ingediend van grondstellingen betreffende den zoogenaamden letterkundigen eigendom," vergezeld van korte toelichtingen. Na beraadslaging is besloten, die redactie behoudens eenige wijzigingen goed te keuren, en met een verslag, waarvan het uitwerken aan meergemelde commissie wordt opgedragen, aan de re gering te doen toekomen. Door den heer Rose werd eene mededeeling gedaan aangaande de veran deringen, welke de veel besproken zaal op het Binnenhof, en met name de kap in vroegere achtereenvolgende eeuwen heeft ondergaan, welke mede deeling werd toegelicht door tentoongestelde teekeningen en door aanhalin gen uit oude rekeningen. Dit stuk werd met de bijlagen gesteld in handen van de leden Bakhuizen van den Brink, Leemans en M. de Vries, met opdragt om een en ander uit een historisch, archaeologisch en taalkundig oogpunt te onderzoeken. Door den heer van Lennep werd de ongegrondheid aangetoond eener vrij algemeen en ook te Amsterdam ingeslopen gewoonte, om bij het afbreken van eenig poortgebouw, aan de poort of «ingang," die behouden blijft, den uitheemschen naam van barrière te geven. Hij beschouwt dit als een navolging van wat vroeger te Parijs is geschied, waar echter bij de uit breiding der stad de nieuwe barrières niet de voormalige poortenmaar de aldaar reeds vroeger aanwezige tolhekken vervingen. Thans bij de laatste uitlegging, is aldaar aan de nieuwe toegangen de oude en echte benaming van poorten teruggegeven. De spreker wenschle dat hetzelfde ook hier te lande moge geschieden, en de afdeeling verklaarde eenparig in dien wensch te deelen. Door den heer M. de Vries werd eene nieuwe aflevering van Maerlant's Spiegkel flistoriael aangeboden. Met deze aflevering begint de tweede partie, van welke het den heer de Vries gelukt is nog zes fragmenten te ontdekken. kosten der vestiging van de vorstelijke huishouding zullen bestreden worden door de jaarlijksche huwelijks-toelage van 40000 fl. aan den prins toegelegd. De koningin zal aan de prinses eene huwelijksgift van 30000 verleenen en verder van den dag van haar huwelijk af eene jaarlijksche rente van 6000 Maandag 11. is in Waterloo-road een gedeelte van de straat plotseling ingestort, ten gevolge waarvan een 70-tal personen in de diepte zijn geval len, waarvan een aantal ernstig werd gewond. Vier moeten reeds aan de gevolgen overleden zijn. Men verneemt dat het schip Huguenot van Ceylon met 17 kisten voor de groote tentoonstelling nabij Boulogne op strand is geraakt. De berigten uit Britsch Indië melden dat in het zuiden van het land der Marallen, door eenen uit Australië gekomen persoon, uitgestrekte lagen goudhoudende aarde in den bodem ontdekt zijn, en dat te Bombay eene maatschappij is opgerigt om op dat terrein goud te doen delven. Blijkens het verslag van den bevelhebber der bondstroependoor de bladen van New-York medegedeeld, hebben de zuidelijken bij het treffen in Kentucky 275 man verloren, waarvan 114 gesneuveld, 116 gewond en 45 gevangen genomen zijn, terwijl het verlies aan de andere zijde in 39 ge sneuvelden en 127 gekwetsten bestond. De bevelhebber geeft de verzekering, dat de geslagen troepen door de nederlaag den uioed en de zedelijke kracht geheel hebben verloren. Volgens eene opgave van een voornaam dagblad van New-York, be dragen de uitgaven voor de land- en zeemagt der Unie thans, over een jaar genomen, 162 millioen heeft de regering der unie eene vlottende schuld van 20 millioen en bedragen hare tegenwoordige uitgaven niet minder dan 450,000 dagelijks. Genoemd dagblad voert die cijfers aan als eenen grond om op krachtige doorzetting van den oorlog aan te dringen, dewijl zoo zware uitgaven op den duur niet te dragen zouden zijn, maar op uit putting van al de hulpbronnen der Unie zouden uilloopen. FKAIVkltUH. PARIJS, 11 Februarij. Naar men verneemt heeft prins Napoleon eene poging gedaan om in het antwoord van den senaat op de troonrede eenige woorden te doen op nemen, waarbij dat ligchaam zijn leedwezen uitdrukte over de weigering van den Paus om den raad van Frankrijk te volgen. Daar die poging mis lukt is, zou de prins nu een amendement in dien zin voorstellen. Zalurdag avond is de maarschalk Magnan als grootmeester van het Groot-Oosten van Frankrijk plegtig geinstalleerd. Er waren tot deze pleg- tigheid meer leden opgekomen dan men verwacht had. De maarschalk heeft bij die gelegenheid een uitgebreide rede gehouden. Hij zeide overtuigd te zijn dat slechts eene kleine minderheid tegen zijne verkiezing was opgeko men, en hield zich overigens verzekerd dat allen hem spoedig prijzen en eeren zouden. Daarna trachtte hij de keuze des keizers of liever diens in breuk op de regten der vrijmetselaars te regtvaardigen door aan te toonen dat hij zich dit reeds vroeger had kunnen veroorloven: «De keizer," meende hij, «wien hij de eer had te dienen, is een alvermogend keizer, die een bekend gezegde van Frederik den Groole tot waarheid heeft gemaakt, want thans kan zonder zijn wil geen kanonschot in de wereld gelost worden." Verder beloofde de maarschalk al zijne krachten aan de orde te zullen wijden; daarvoor deed hij echter een beroep op de ondersteuning van alle vrijmetselaars, en verklaarde hij builen het Groot-Oosten geene andere loges te zullen dulden. De plegtigheid werd door een feestmaal be sloten, waarbij de nieuwe grootmeester door zijne minzaamheid veler sym pathie verkreeg. Alhier loopt het gerucht, dat eene nieuwe belasting zal worden inge voerd te heffen van koffijhuizentapperijenleeskabinetten en andere open bare lokalen. Tegen de maand Junij wordt, naar men verneemt, het Japansche ge zantschap, onder de leiding van den heer von Siebold in Europa verwacht. Het zal Frankrijk, Engeland en de Nederlanden bezoeken, belangrijke aan- koopen op de wereldtentoonstelling te Londen doen, en trachten een zeker aantal kundige werklieden naar hun vaderland over te voeren. Bij den acclimatatie-tuin van het bosch van Boulogne zal eene groote menagerie van levende wilde dieren worden gevoegd, die, zooveel met de veiligheid der bezoekers bestaanbaar is, vrijelijk zullen rondloopen. Men zal het plan van de zoological gardens te Londen volgen, en levens daar- aan zoodanige verbeteringen aanbrengendat die menagerie de fraaiste van Europa zal zijn. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche regering 25 pCt. heeft aangeboden tot regeling der passive schuldmaar dat de Engelsche houders elke schikking weigerenzoolang de regering niets doen wil aan de rege ling of erkenning der coupons-bewijzen. PKCIgSES. BERLIJN, 11 Februarij. De kroonprinses is van hier vertrokken om acht weken op Osborne bij hare moeder, de koningin van Engeland, te gaan doorbrengen. De kroon prins heeft zijne gemalin tot Keulen begeleid. Bij de regering moet een wets-onlwerp aanhangig zijn tot regeling van de godsdienstige aangelegenheden der Merinouitenwaardoor deze zich genoopt zouden voelen, Pruissen niet te verlaten. Het zou anders inderdaad opmerkelijk zijn, dat Pruissen, in welk rijk, honderd jaar geledende door geloofsdwang uit Oostenrijk en Frankrijk verdrevenen eene toevlngt vonden, thans zelfs een dwang in godsdienstige aangelegenheden zon uitoefenen j waardoor zijne burgers zich zouden genoodzaakt zien het land te verlaten. Naar men thans verneemt is vroeger ten onregte melding gemaakt van het overlijden van den Zwitserschen generaal Dufour, die, niettegenstaande zijnen hoogen ouderdom, nog in het volle genot zijner gezondheid te Ge- nève woont. Men werd op hel dwaalspoor gebragtdoor het overlijden van den generaal Pierre Marie Dufour, van Monthey, die in dienst van Frankrijk en Napels heeft gestaan en de veldtogten in Spanje en Duilschland lot het jaar 1815 heeft medegemaakt. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Februarij. Door het geheele rijk worden geldinzamelingen gedaan ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood; ongeveer 4000 gezinnen zijn dien ten gevolge van alles beroofd. Het gevaar is op vele plaatsen nog niet gewe- i ken. Uit Praag wordt o. a. berigt, dat door het smelten der sneeuw op I het Reuzengebergte de Moldau weder geslegen is. Per 'JTeleg'riSiat. TURYN, 12 Februarij. Volgens gerucht zal pater Pantaleon, de kapel laan van Garibaldi, gereglelijk vervolgd worden wegens deelneming aan de volksbeweging, die te Milaan heeft plaats gehad. ROME, 11 Februarij. Het gerucht dat de Paus eene breve heeft uitge vaardigd aan den aartsbisschop van Posen, over de Poolsche beweging, wordt gelogenstraft. Ook schijnt het zeker te zijn dat eene openbaar ge maakte verklaring van den geestelijke Bialobrzeski geen dadelijk geloof ver dient, daar de echtheid van dat stuk aan regtmatigen twijfel onderhevig is. WEENEN, 12 Februarij. De prins van Wallis is heden namiddag hier aangekomen. De keizer en de aartshertog hebben hem onmiddellijk een bezoek gebragt. TURYN, 12 Februarij. Het wets-ontwerp betreffende eene belasting op de industriële, handels- en verzekerings-maatschappïjen is, na eene beraad slaging van eenige dagendoor de kamer aangenomen. PARIJS, 13 Februarij. De Moniteur bevat de afkondiging der wet be treflende de facultatieve conversie. Bij dit besluit is de bijbetaling bepaald BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. E1VCJ ELAN I». LONDEN, 11 Februarij. De regering heeft aan het parlement den tekst medegedeeld der overeen komst op 14 Augustus 1861 met den groothertog van Hessen gesloten, be treffende het huwelijk van prinses Alice met den prins van Hessen. De

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2