LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 14 FEBRUARIJ. N°. 20. 1862. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BMNENLANDSGHE BERIGTEM. LEVDEN, 13 Februarrj. Bij kon. besluit van 8 dezer beeft Z. Dl. bij de dienstdoende schutterij alhier ontslag verleend aan dr. S. dc Ranitz, als 2Je luitenant, uit hoofde van verandering van woonplaats, en tot 2de" luit. bij die schutterij benoemd mr. A. J. Wijnstroom, thans schutter. H. K. H. prinses Hendrik heeft mede van hare belangstelling doen blijken in de door de vereeniging van den H. Vincenliüs alhier ten behoeve j der armen te houden loterijdoor de toezending van een prachtig canape'- j kussen. Op eenen staat der nalatenschappen van militairen in Ned. Indie over- i leden, door de Staatscourant medegedeeld, komt o. a. voor die van S. C. j Rodenburg, wiens laatste woonplaats hier te lande is geweest Leydenten I bedrage van ƒ5.08. In n°. 5 en n°. 6 van het Weekblad van Haarlemmermeer vindt men vermeld dat »eenige afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zich hebben vereeniga om te beraadslagen over de middelendie aangewend zouden kunnen worden, om de Nederlandsche landhuishoudelijke tentoonstellingen en inzonderheid die van de Hollandsche Maatschappij in belangrijkheid Ie doen toenemen." Wij vernemen omtrent deze aangelegen heid eenige nadere bijzonderheden. Ten gevolge eener uitnoodiging van de afdceling Alphenen omstreken aan de afdeelingen Aalsmeer, Gouda, Haarlemmermeer, Leyden, Nieuwkoop, Oudewater, Soetermeer, Waddiuxveen en Woerden is op den 28stc" Jan. 11. eene vergadering gehouden in het raadhuis van Aarlanderveen. Vertegen woordigd waren daar de afdd. Alphen, Haarlemmermeer, Leyden, Nieuw koop, Soetermeer en Waddiuxveen, terwijl van Gouda en Woerden mede-„ werking' is toegezegd. Nadat door de vergadering eenstemmig werd uit gesproken dat de landbouwtentoonstellingen in Nederland, en bepaaldelijk die van de maatschappij waartoe de thans bijeengekomen afdeelingen be lmorenin plaats van in belangrijkheid te winnen, integendeel langzamer hand afnemen, werd door den voorzitter de vraag aan de orde gesteld: «Welke zijn de oorzaken van dat steeds toenemend verval?" Nu volgde eene belangrijke gedachten wisseling over dit gewigtig onderwerp, o. a. aan- toonende dat de groote belangstelling van het publiek, in het bezoeken der tentoonstelling volstrekt niet moet toegeschreven worden aan hare belang rijkheid, dat die ook in den regel niet het bewijs leverde van verlangen om zich te overtuigen van vooruitgang in den vaderlandschen landbouw, van begeerte om de tentoonstelling te vergelijken met die van één of eenige jaren vroeger, maar alleen een toegeven was aan de zucht, om een dag van uitspanning te hebben; dat de belangrijkheid kon worden bevorderd door belangstelling op te wekken hij de inzenders, waardoor de algemeene be langstelling vooral niet minder, en zeer zeker van deugdelijker aard zou worden. Algemeen was men van oordeel dat veel gedaan kon worden om het doel te bereiken, dat er fouten waren bij de inzending, fouten bij de beoordeeling, fouten bovenal hij de prijsuitloving. De prijzen, meende men, waren geenszins in eenige verhouding tot de kosten van voortbrenging, de kosten van inzending, de gevaren van waarde-vermindering van het voor werp dat gevraagd werdvooral wenschte men hooge prijzen uitgeloofd te zien voor uitmuntend fokvee, fokvee van alle rassen, fokvee waaruit de toekomstige rassen ontslaan, hij de runderen de beste vette en melkkoeijen, bij de eenhoevige de beste last- en trekdieren bij de schapen en varkens de beste wol en slagtdieren. Deze beschouwingen leidden een der leden tot het doen van het volgend bepaald voorstelHel hoofdbestuur uit te noodi- gen jaarlijks en voor de verschillende onderdeelen van landbouw a tour de róle een of eenige groote prijzen uit te loventot een bedrag van het vijf- of tienvoudig van hetgene vroeger werd gegeven en dit jaar te 's Hage te beginnen met het uitloven van vierhonderd gulden voor de drie beste kalfdragende scholvaarzen (2j jarige runderen)welk voorstel met] algemeene stemmen werd aangenomen. Toen daarna de voorzitter meerdere voorstellen trachtte uit te lokken, en vooral aandrong op zoodanige, die leiden konden tot een geregeld stelsel voor de toekomst, gaf een der afgevaardigden van Haarlemmermeer in be denking of hel niet raadzaam te achten was, ook om het vergevorderde uur, eene subcommissie te benoemen, die, met den voorzitter en den secre taris, uitvoering zoude geven aan hetgeen thans besloten was, en voorts voorbereiden al wat haar lot verdere hervorming in deze zaak nuttig voor kwam, om alzoo een cenigzins geregeld plan, in eene latere bijeenkomst, aan het oordeel van al dc afgevaardigden te onderwerpen; hij drukte daarbij de wenscheljjkheid uit dat de afdeelingen ook iets mogten aan te bicden hebben, om, indien het hoofdbestuur ingenomen was met de uitnoodiging en genegen er gehoor aan te gevente kunnen dienen tot prijs of premie voor den besten inlandschen stier van 2j jaar oud. Dit voorstel vond bijval en niemand twijfelde of al de afdeelingen zouden volgaarne bereid zijn eene kleine som af te zonderenvoor dit hoogst nuttige doel. Bij besloten briefjes werden aangewezen voor de subcommissie e'e'n afgevaardigde van Haarlemmermeer, één van Leyden en één van Waddiuxveenwaarna de vergadering uiteenging. Dingsdag den 1 lden dezer maand is de subcommissie vergaderd geweest te Koudekerken ontving aldaar van haren voorzitter het verblijdend be rigt, dat met eene enkele uilzondering de afdeelingen ingenomen waren met hetgeen door hare afgevaardigden was verrigt, en zich verheugden een blijk te kunnen geven van hunne belangstelling in den bloei van den vaderland schen landbouw, zoodat men in staat was 150 voor voornoemd doel aan hel hoofdbestuur aan te bieden. De volgende bijeenkomst der subcommissie zal gehouden worden te Leyden. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft, gelijk in vorige jaren eene circulaire aan de distrikts-coinmissiCn gezonden, houdende uitnoodiging om maatregelen te nemen ter bevordering der coliecte ten behoeve van ge meld fonds over 1862. Uit het verslag over 18G0 blijkt, dat gedurende dat jaar aan 621 verminkten en nagehlevenen van gesneuvelden, en aan 1217 infirme krijgslieden onderstand werd verleend. Hel hoofdbestuur acht het dan ook voor den bloei van het fonds van het grootste belang, dat de bron van inkomsten, die de collecte verschaft, steeds rijker en rijker moge vloeijen. daar toch het doel der instelling niet strekt om de uitgaven te ■verminderen, maar al de wenschen en pogingen van haar bestuur integen deel strekken, om die, zooveel het kan, uit te breiden en te vermeerderen. Wanneer hel hoofdbestuur bij het gadeslaan van den staat van het fonds slechts een vijftal jaren terug gaat, dan vindt het, dal, tijdens de alge meene vergadering van 1856, hel getal sollicitanten 890 personen bedroeg tegenover 1199, waarop hel in 1861 geslegen was, zoodat zich in dien be trekkelijk korten tijd ruim 300 sollicitanten meer hebben aangemeld, terwijl over 1856 de collecte 27047.07j en die over 1861 ƒ27659.35 heeft bedra gen, welke ruimere opbrengst niet kan geacht worden in eene gunstige verhouding te staan tot het toegenomen aantal sollicitanten. Daarom uit hel bestuur de hoop, dat het bij zijne tegenwoordige aanvrage, waarbij het geldt de instandhouding en ondersteuning eener instelling die gedurende haar 46-jarig bestaan zoo veel goeds heeft geslicht, in zijne billijke ver wachting niet moge worden teleurgesteld. Blijkens een bij het ministerie van binnenl. zaken ontvangen berigt van de kanier van koophandel te Rotterdam, was de partij van 10 balen sterk met vruchtjes van dolle kervel vermengd anijszaad, van welke vroeger melding is gemaakt, de eenige aangevoerde. Voor zoo verre zij reeds in den kleinhandel was gebragt is dit teruggenomen, en de geheele partij ver zegeld naar Triëst, de plaats van herkomst, teruggezonden. In het jaar 1861 werden door Rijnlands sluizen te Spaarndam geschut 19280 schepen1457 meer dan in 1860. De opbrengst der sluisgelden was ƒ9292.86. Zondag nacht is te Heenvliel door middel van inbraak een belangrijke diefstal van geld en papieren gepleegdbij den notaris van Tol aldaar. Naar men meldt zijn te Rotterdam twee personen, als de vermoedelijk schuldigen aangehouden. Te Utrecht is eergisteren overleden de emerilus-hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde B. F. Suerman. Tot rector van de Latijnsche school te Lochem is benoemd dr. P. J. Pompe van Dleerdervoort. De arrond. regtbank te Arnhem heeft den persoon, die te Rheden op Nieuwjaarsdag 11. door het lossen van een pistoolschot iemand zoodanig heeft verwonddat deze aan de gevolgen daarvan is overledenter zake van on- willigen manslag en uithoofde van zijne halsstarrige ontkentenis, veroordeeld lot eene gevangenisstraf van 2 jaren. Door de Zweedsche regering is eene som van ƒ600 toegekend aan de nagelaten betrekkingen der vijf Amelander zeelieden, die bij de pogingen tot redding der bemanning van het in de maand Augustus des vorigen jaars bij Ameland gestrande Noordsche barkschip Dieppe Packet zijn omgekomen. Maandag morgen vond men in de nabijheid van Almelo, in een gei tenhok, in eene zittende houding het lijk van een vroeger geacht, doch door verslaafdheid aan sterken drank thans omzwervend persoonbijna zonder kleeding en aan het hoofd verwond. Men vermoedt dat hijdoor koude bevangen, op deze ellendige wijze zijnen dood heeft gevonden. De Courrier de la Meusé logenstraft liet berigt der N. li. C. omtrent de mishandeling, die een krankzinnige in de gemeente Sevenum zou hebben

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1