rekening en verantwoording gedaan ten overstaan van den daartoe benoem den regter-commissaris, en worden nu de gelden, na aftrek der proces kosten, in de consignatie-kas gestort, waar de stijfhoofdige pupil die later, als hij ze beter kan gebruiken dan thans (hij is eenvoudig boerenknecht), misschien nog wel eens zal opvragen. (iV. R. C Te Ottersum (Limburg) heeft dezer dagen een treffend ongeval plaats gehad. Drie kinderen, knapen van 10 a 13 jaren, kwamen uit de school en gingen een onder water staand weiland voorbij. Op dat water dreven eenige wortelen, zij namen en alen die; het bleken later exemplaren van de daar te lande, alsook in Noordbrabant niet zeldzaam voorkomende wa terscheerling te wezen, een der zwaarste onder de onbereide vergiften. Weinige uren later waren twee der knapen onder de vreesselijkste krampen overleden. De toestand van den overblijvende geeft hoop op herstel, hoewel die nog zeer zorgelijk is. 's GRAVEN HAGE, 11 Februarij. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te 's Gra- venzande de heer S. Bakker, thans te Oudenbosch, en te Groningen de heer C. J. Slakman, thans te Nieuwer-Amstel. Z. M. heeft den lsteD luit.-adjudant van het reg. grenadiers en jagers jhr. ,A. R. J. Klerck benoemd tot kapitein van de 3de kl. bij het lste reg. infanterie. Naar men verneemt, zijn de 2de luitenants Staring, Maas Geesteranus, Stokman en baron van lttersum, van de regementen vesting-artillerie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het reg. veld-artillerie. Volgens het H. en Effbl. zou de minister van justitie, mr. N. Olivier, verklaard hebbenhet ontwerp tot herziening van het wetboek van straf vordering van zijn voorganger, den heer mr. M. U. Godefroi, te zullen handhaven. Naar men verneemt zal de baron Stratenus, minister van builen), za ken ad interim, morgen de residentie verlaten. Den 17deD dezer zal, naar men verneemt, door den heer Godefroi, af getreden minister van justitie, aan zijne vroegere amblgenooten een diner worden aangeboden. Den 24»len dezer zal in de residentie aankomen mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem ten einde in de verschillende r. k. kerken het vormsel toe te dienen. Zondag II. heeft ds. Kraijenbelt, oudste predikant te Schcveningeudc vervulling van zijn 25-jarig leeraars-ambt herdacht. Z. Eerw. heeft bij die gelegenheid tot tekst zijner rede gekozen Hand. XXVI: 22. Naar men verneemt zal de tweede kamer der staten-generaal vooreerst hare werkzaamheden niet hervatten. Het ministerie zal eerst verschillende ontwerpen in gereedheid brengen. BUITENLaNDSCHE BERiGTÈN. E L, *3 I tü BRUSSEL, 9 Februarij. De koning der Nederlanden heeft 200 gezonden ten behoeve van de tombola, welke zal verloot worden tol ondersteuning van de nagelaten be trekkingen dergenen, die bij den jongsten brand in hel entrepot te Ant werpen het leven hebben verloren. ENGELAND. LONDEN 9 Februarij. De prins van Wallis heeft Donderdag avond van de koningin te Osborne afscheid genomen en is daarna naar Dover vertrokkenwaar Z. K. II. zich naar Triest heeft ingescheept. Van daar vertrekt de prins aan boord van het sloomjagt Osborne naar Alexandrie. 's Prinsen gevolg beslaat uit den generaal-majoor Bruce, den luit-kolonel Keppel, den majoor Teesdale, den heer Robert Meade, dr. Minter en den eerw. heer dr. Stanley. Z. K. 11. zal, wegens den rouw door het overlijden zijns vaders, hel incognito op zijne reis in acht nemen. Omtrent het reisplan van den prins verneemt men dat hij te Alexandrie gekomen den Nijl tot Thebe zal opvaren. Vervolgens zal hij Syrië en Pa lestina en, zoo mogelijk ook hel gebergte van Sinaï bezoeken. Bij den lord-mayor der hoofdstad zijn lot heden 27000 ten behoeve van het gedenkteeken voor prins Albert ontvangen. Voor de nagelaten betrekkingen der slagloffirs in de kolenmijnen van Hartley werd op Mansion House alleen voor een bedrag van 13000 ingeschreven. De regering heeft besloten omeven als it: 1851ook bij de aan staande tentoonstelling twee compagniën van het wapen der genie werk zaam te stellen bij het ontpakken der goederen, naar mate deze in het paleis van internationale nijverheid aankomen. Bij vroegere gelegenheden heeft men de beste uitkomsten van zoodanigen maatregel ondervonden. Uit de beraadslagingen dezer dager, in het hoogerhuis gehouden is het gebleken dat er nog een geschilpunt tusschen Engeland en de Vereenigde Staten aanhangig is. Zekere Shaver, een onderdaan van Engeland, werd onlangs in de Vereenigde Staten op een bevel uit Washington gevangen ge nomen, omdat hij vermoed werd als spion in dienst der zuidelijke stalen te reizen; de vrijheid werd hem aangeboden onder beding dat hij zich verbond om, zoo lang de oorlog zou duren, niet in de afvallige staten te komen; hij weigerde dit, werd eenigen tijd gevangen gehouden en vervolgens ont slagen. Lord Russell heeft tegen deze handelwijze vertoogen ingediend. De bisschop van Londen heeft bij de regering het verzoek ingeleverd om het verbod uit te vaardigen tegen het spelen in de schouwburgen gedu rende de lijdensweek. Eene der grootste slangen in onze zoölogische tuinen heeft dezer da gen een getal van nagenoeg 100 eijeren gelegdvan welke men ten minste eenige jongen wenscht te voorschijn te zien komen. Onder de grootc goudklompen, die sedert 1851 in Australië zijn ge vonden, woog de klomp die alle anderen overtrof, in ruwen slaat 2217 oneen, of 184 pond en 9 oneen. Deze is alhier gesmolten en leverde voor 83760 10 shilling en 10 pence aan goud. Drie Noord-Amcrikaansche kapiteins, wier schepen door den Sumter werden verbrand, namelijk kapt. Smith van de Arcade, kapt. Minott van de Vigelant en kapt. Hoxte van de Eben Dodgezijn aan boord van eene Spaansche stoomboot van Cadix te Liverpool aangekomen. De gezagvoerder van den Sumter, kapt. Semmes, had van alle drie schepen, alvorens deze te doen in brand steken, alle waarden doen wegnemen en als goeden prijs verklaard. Den gevangenen veroorloofde hijom zoo veel zij van hunne kleederen in den gegeven tijd konden redden, mede Ie nemen; doch den volgenden ochtend bevond hij dat zij te veel kleedingslukken hadden ge borgen, nam den overvloed in beslag en liet hun niets dan wal zij aan het ligchaam droegen. Den kapt. Hoxie vroeg hijhoeveel gereed geld hij bij zich had onder bijvoeging, dat, zoo hij (Semmes) reden had aan de waar heid van zijn antwoord te twijfelen, hij hem zou doen doorzoeken Kapt. Hoxie had 150 doll, bij zich en gaf die aan Semmes over, welke verklaarde dat hij die som aan den proviandmeester ter bewaring zou geven; later echter nam hij het geld als contrabande tot zich. Een der andere kapiteins, die slechts 5 doll, bij zich had, mogt dien schat behouden. Berigten uit New-York van 28 Januarij deelen het volgende mede: De opstand in Kentucky is volkomen ten onder gebragt door de neder laag van generaal Zollicofer, wiens corps geheel verstrooid is. Men ziet een gevecht in Tennessee te gemoet. De expeditie onder generaal Burnside, be staande uit 80 vaartuigen en 25,000 man, bevindt zich in de straat van Pemlico. Men verwacht, dat zij de spoorweg-gemeenschap tusschen Carolina en Virginië zal afsnijden. Eene andere expeditie zal weldra naar de golf van Mexico worden gezonden. De regens en de slechte staat der wegen beletten het leger van den Potomac om op te rukken. Ook in den Maflfitt- pas, bij den ingang der haven van Charleston, heeft men vaartuigen met steenen geladen doen zinken. De New-Yorksche dagbladen verdedigen dien maatregel en zeggendat er niet e'e'n bewijs is dat men de schepen na den oorlog niet naar boven kan halen. Zij beweren voorts dal de Europesche bladen zich alleen daarom hiertegen verklaren, om slechts een voorwendsel te kunnen vinden voor eene interventie. Twee divisien van het Noordelijke leger rukken op naar Springfield. Men zag weldra een aanval op Savannah te gemoet. De generaal Goicurui is te Washiuton aangekomen met eene zending van de Mexicaansche regering. Te Sacramento (Californië) hebben op nieuw overstroomingen plaats gehad. EUAN HftUH. PAKIJS 9 Februarij. De keizer heeft den Belgischen kunstschilder N. de Keyser tot officier der orde van het Legioen van Eer benoemd. Het wetgevend ligchaam heeft de voordragt der regering tot vrijwil lige conversie der 4.) pCt. schuldbrieven met 226 tegen .19 stemmen aange nomen. Die voordragt is daarop terstond bjj den senaat ingediend. De schout-bjj-uachl Bonardopperbevelhebber onzer expeditie in Cochin- China, heeft versterking aangevraagd. Onze regering heeft onmiddelijk be velen gegevenom hem die te zenden. De Fransche stoombootmaatschappij, die met ondersleuning der regering eene regelmatige gemeenschap tusschen Europa en Indie wil tot stand uren- gen zal in Maart hare eerste stoomboot van Suez naar het Oosten doen vertrekken. Koning Victor Emmanuel heeft aan den Siècle 4000 fr. toegezonden ten behoeve der werklieden van Lyon en St. Elienne. Uit Lyon wordt nog steeds gewaagd van groote gisting onder de ar beidende klassen. De troepen zijn eergisteren van scherpe patronen voorzien. De verstandhouding tusschen troepen en werklieden is echter beter dan het der regering aangenaam is. Berigten uit Konstantinopel stellen den toestand aldaar nog steeds als zorgwekkend voor De verwarring in de financiën heeft eene onge kende hoogte bereikt. Sommige provinciën, die men thans metpapiereugeld wil overslroomenbjj name Candia, dreigen in opstand te komen. Te Konstantinopel zelf worstelen Ruschdi-pacha en Fuad-paeha nog altijd om het gezag, hetgeen, zoo mogelijk, de heerschende spanning nog verhoogt. Volgens berigten uil Madrid wordt aldaar eerstdaags eene Engelsche commissie verwacht, met den generaal Alexandri aan het hoofd, met het doel om bij de regering genade te vragen voor de personen die onlangs in Grenada veroordeeld zijn wegens hunne prolestantsche propaganda. De ministeriële bladen te Madrid voorspellen echter geen gunstig gevolg aan de bemoetjingen der commissie. P K UI SS E NI. BERLIJN, 9 Februarij. Tusschen Hohenwerthe en Niegripp heeft de doorbraak plaats gehad van eenen dijk, even vóór de aankomst van den Berlijner sneltrein. De ge meenschap is daardoor gestremd, en hoewel men met alle kracht aan het herstel van den d(jk werkt, zou waarschijnlijk de spoorweg lot Vrijdag avond niet bruikbaar zijn. Voor eenige dagen is het poslkarretje tusschen Nenstadt en Oppeln in het bosch tusschen Chrzelitz en Proskau door vier mannen aangehouden, die den postillon er van afrukten en aan een boom vastbondenwaarna zij uit het karretje een bedrag van ongeveer 5000 ih. en alle brieven ontvreemd den. Van deze laatste is een gedeelte later in het hosch teruggevonden. Uit Frankfort meldt men dat in de zitting der bondsvergadering van 6 Febr.niettegenstaande het protest van Pruissen, dal de bevoegdheid der vergadering betwistte, aangenomen werd het voorstel der bondscommissie, betreffende de invoering van eene gelijke regtsbedeeling in de gezamenlijke staten van den Duitschen bond. Ten gevolse van die aanneming zullen twee commissiën, van bevoegde mannen, worden benoemd om aan het plan uitvoering te geven, ten welken einde de regeringen, die wenschen daar aan deel te nementot het zenden van gevoluiagtigden zullen worden uil- genoodigd. Uit Sluttgardi wordt gemeld, dat de ruim 80-jarige koning sedert ongeveer acht dagen lijdende is ten gevolge eener ontsteking in de longen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2