LGÏDSCHE COURANT. i 802. N". 19. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 12 FEBRUARiJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏNNEIVLANDSGHE BEïlIGTEN. LEYDEN, 11 Februarrj. Op de leregtzitting van de arrondissements-reglbank van heden werd door den heer burgemeester, vertegenwoordigende de gemeente Leyden, procureur gesteld in hel regtsgedmg van de Algemeene Commissie van liqui datie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, gevestigd te 's Gravcnbagelegen genoemde gemeente, bij dagvaarding van 8 Jannarij II. aanhangig gemaakt, strekkende daartoe, dat die gemeente zal worden ver oordeeld tot hel afleggen van rekening en verantwoording van hel beheer, door haar over verschillende boedels, aan de voormalige weeskamer toebe- hoorende, gevoerd en dat zij tot hel doen dier rekening zal kunnen worden genoodzaakt door in-bcslag-neming en verkoop van gemeente-goederen tot een bedrag van 200,000. Naar wij vernemen zal voor de commissie de rijks-advocaat mr. G. Dcjprat, te 's Gravenhage, optreden, en is de verde diging van de gemeente Leyden opgedragen aan den heer mr. tl. A. Neeb, advocaat alhier. De Leydsche afdeeling der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal Vrijdag aanst. eene openbare vergadering met dames houden, waarin als sprekers zullen optreden de hh. dr. N. B. Donkersloot, van Dordrecht, en dr. E. Laurillard. Ds. E. Laurillard zal op Zondag den 23stcn dezer, des avonds in de Pieters-kerkzijne afscheidsrede uitspreken. Den 9Jen dezer overleed te Vuren, ten huize van den heer mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, de heer Jan Egbertus van Gorkum, gepensionneerd generaal-majoorridder van de militaire Willemsorde, van de Bath-orde en van de orde van St. Louis, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Als direc teur der militaire verkenningen stond hij vroeger, eerst te Gent en na de Bel- ffinehc omwenteling te Leyden aan het hoofd van het lopographisch bureau dal in 1041 naar 's Hage werd overgebragt. Te dier tijd gepensionneerd zijnde, vertrok hij weldra van Leyden naar hel buitenverblijf Zoomvliet te Wouw, bij Bergen op Zoom, waar hij sedert met der woon gevestigd bleef. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve der gemeente Leyden gehevengedurende de maan den Januarij 1861 en 18G2. Middelen. 1861. Geslagt (bij opcenten en invoer)1823.09 Binnenl. gedistilleerd (idem)- 5805.74^ Buitenl. gedistilleerd (idem)- 238.26 Gemaal (eigen middel)- 4645.15 j Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 1265 32j Turf (idem)- 33.42 Steenkolen (idem)- 632.07a Brandhout (idem)- 121.10 ƒ14564 17 ƒ14645.69. Bij aanschrijving van het ministerie van oorlog van Januarij 1858 werd aan de militaire autoriteiten kennis gegeven, dat aan die miliciens, die op eene laakbare wijze uit de dienst zouden worden ontsiagen, de attesten wegens voldoening aan de nationale militie, in roode letters gedrukt, zou den worden verstrekt, om daardoor voor te komen dat zij zich elders lot vrijwillige dienstneming konden aanmelden. Die maatregel is thans inge trokken op grond van art. 2 van Zr. Ms. besluit van 17 Dec. 1861, vermits voortaan in bovenbedoelde attesten duidelijk zal worden omschrevenom welke reden een ingelijfd milicien de dienst heeft verlaten. Door den minister van oorlog is ter kennis van het leger gebragtdat door Z. M. is bepaald, dal de categorie van miliciens in reserve, in de te genwoordige formatie van het leger voorkomende, thans, ingevolge de wet betrekkelijk de nationale militie van 19 Aug. II.is komen te vervallen. Men verneemt dat de aftreding van den heer van der Tleim v. Duiven- dijke, als commissaris des konings in Zuidholland, zal plaats hebben met 1 Maart. Van eene vervanging door den heer de Koek, directeur van Zr. Ms. kabinet, is weinig sprake; meer van den heer Gevers Deynoot, burgemees ter van 's Gravenhage. Ook worden genoemd de heer van Bylandt, voor malig commissaris des konings, en de baron Tets van Goudriaaulaatstelijk minister van finantiën. Naar men uit Noordwijk meldt zal aldaar op 20 Februarij weder eene voorjaars tentoonstelling vari bloemgewassen plaats hebben. Te Amsterdam is Zaturdag II. in een koflij huis aldaar, op het Damrak, door de politie gearresteerd een Franschman, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, wiens uillevering door de Franscbe justitie, langs diplomatieken weg, moet zijn aangevraagd. Men verzerkert, dat eene belangrijke som in zijn bezit is gevonden. 1862. 1790.99 j. - 5522.81. - 369 37J. - 4689.22. - 1466.92 - 30.5l£. - 673.45. - 102.40. Eergisteren heeft te Naarden een zware brand gewoed in het perceel van een slagter, tevens veehouder. Bij dien brand zijn 18 runderen om gekomen, De ontsteltenis was groot, want op korten afstand van den vuur gloed lag een aanzienlijke voorraad van buskruid opgeslagen. Op Texel heeft het misbruik van sterken drank weder een treurig on geluk veroorzaakt. Bij hel bergen van de beschadigde lading uit een aldaar gestrand schip, hadden sommige dier bergers of visschers te veel drank ge bruikt, zoodat dan ook een hunner daardoor bedwelmd van het wrak in het water viel. Hij werd echter weder gered. Maar eindelijk aan den wal gekomen en nog een half uur van zijne woonplaats verwijderd, besloot de geredde zijne makkers te verlaten en bleef in de duinen uitrusten. Zij, ook alles behalve helder van hoofd, lieten hem alleen aan zijn lot over. Den volgenden morgen herinnerden zij zich dat hun makker achterwege was gebleven. Men deed onmiddellijk onderzoek, en helaas! men vond hem dood tegen een der duinen zittende. Hij laat eene vrouw met negen kin deren na. Te Zaandam is de vorige week aan den oliemolen van den heer Brat een droevig ongeluk gebeurd. Een oppassend jongeling van 18 jaren, aldaar werkzaam, geraakte in het raderwerk van de pletrollenwaardoor de onge lukkige het leven verloor. Uit Harderwijk meldt men dat van de verschillende corpsen des legers hier te lande weder een aantal manschappen op hun verlangen overgeplaatst zijn geworden bij het O. 1. leger met toekenning van de daarvoor bepaalde gratificatiën van ƒ120 voor de infanteristen en ƒ150 voor de cavaleristen en artilleristen; zij worden hij het koloniaal werfdepot in de sterkte opgenomen lot dat zij hunne bestemming naar Indië zullen volgen. Uit Zutphen schrijft men van den 9dcn het volgende: Hetgeen men vreesde, is gisteren gebeurd. Des namiddags ten 2 ure kondigden vier Schoten uit het geschut het o'verloopen van den Kanondijk aan. Gelukkig is na dien tijd het water 3 duim gevallen, en eene inspectie heeft ons over tuigd dat het overloopen van den dijk heden heeft opgehoudenen dat de overstrooming weinig kwaad heeft gedaau. Bij het erf de Brink, op een uur afstands beneden de stad, is de Nieuwe IJssel in den zoogenaamden Ouden IJssel, die langs Etnpe loopt, over den Voortschen dijk gestroomd, en op de Voortsche klei bij het landgoed de Adelaar isnaar men zegt een gat in den dijk geslagen. Bij den val van het water zal echter de schade niet groot zijn. Sedert den O"1™ is de gemeenschap tusschen het Land van lleusden en Altena en de Langstraatdoor den hoogen water standgeheel gestremd. Ook de huizen in de kom der gemeente 'sGre- velduin-Capelie aan de noordzijde zijn meerendeels met water bezet, en men is druk in de weer om de stoepen van den dijk, die door het dorp loopt, te kisten. Te Zalt-Bommel is, naar men meldt, het water vallende. Te Zwolle heeft men dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid der melk, die aldaar te koop werd aangeboden, en bevon den, dat eene hoeveelheid van ongeveer 30 kannen niet minder dan 8 a 9 kannen water bevatte. Te Delden werd in den avond van den 20stcn Januarij jl. brand ont dekt op den zolder der woning van het huis, bewoond door B. Morskate. Door spoedig aangebragte hulp wendde men het gevaar gelukkig af, en werd de brand gebluscht. Keeds dadelijk vermoedde men, dat hier brand stichting zou hebben plaats gehadhet vermoeden viel op de huisvrouw van genoemden Morskate, en deze is dan ook, ingevolge bevel van den officier van justitie te Almelo, in hechtenis genomen. Te Gtoningen zal in de maanden Mei en Junij van dit jaar van wege het genootschap Piclura weder eene tentoonstelling worden gehouden van schilderijen enz. van levende kunstenaars in Nederland. In den nacht van 5 op 6 Febr. jl. heeft men in den paardenstal van Jan de Putter, landbouwer te Zaamslag (Zeeland), van acht paarden de staarten tot aan den wortel afgesneden. De gemeente S'. Michielsgestel (Noordbrabant) telt onder hare inge zetenen een allerzonderlingsten stijfkop. Hij is reeds sedert eenige jaren meerderjarig en, (naar men wil) zeer goed bij zijne zinnen. Nog zeer jong verloor hij zijne ouders, die hem een kapitaaltje van p. m. 4000 nalieten. De voogd die hem werd toegevoegd ontrouw in 't beheer van zijn pupils gelden, werd van de voogdij ontzet en een nieuwe voogd aangesteld. Deze gaf voor het rigtig beheer, tot een zeker bedrag, hypotheek op zijne eigene bezittingen; toen zijn pupil meerderjarig was, wenschte de voogd van zijn gehouden beheer rekening en verantwoording te doen, ten einde alzoo ook zijne goederen van het hypothecair verband te kunnen zuiveren. Dit stelt hij zijnen pupil voor, en, deze wil niets van hem weten; herhaaldelijk tot liquidatie aangezocht blijft onze held halsstarrig weigerenen wil alleen zijn eersten voogd erkennen. Om nu de zaak te beeindigen, heeft de voogd

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1