EEÏDSCHE COURANT. 1862. Ir VRIJDAG 7 FEBRUARIJ. ?:K IN .<5>- iS> />e Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. - BINNENLANDSCOE BERIGTEN. LEYDEN, G Februarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is aangenomen een voorstel van de commissie van fabricage, tot wijziging van het plan omtrent de ver nieuwing der Borslelbrug. Er is nu besloten die brug te doen veranderen in eene vaste ijzeren brug, ter breedte van 7 el, met trottoirs aan beide zijden. Op het verzoek van de Naamlooze Vennootschap der bierbrouwerij de Posthoorn en azijnmakerij de twee Sleutels is haar de Duizcnddraadsteeg in eigendom afgestaan. Voorts is, ingevolge eene voordragt van het raads lid baron Taets van Amerongen, betrekkelijk eene meer uitvoerige open baarmaking van het verhandelde in de vergaderingen van den gemeenteraad, besloten, ingevolge het rapport van burgemeester en wethouders, in den loop der beraadslagingen nader gewijzigd, met eenige personen in onderhandeling te treden, ten einde tot zoodanige openbaarmaking te geraken. Tot commissaris der slads-bank van lecning is herbenoemd de lieer II. G. ten Samle. Bij kon. besluit van 2 dezer is tot rector-magnificns aan de liooge- school alhier voor het akadcmicjaar 1862—18G3 benoemd de hoogleeraar P. L. Rijke. Na gehouden vergelijkend examen, op jl. Donderdag, waaraan elf aspiranten, zoo van binnen als buiten de stad deel namen, werd gisteren door de gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap tol organist van de Pieters kerk benoemd de heer J. Godefroy, leerling van wijlen den heer J. J. llepp en thans organist bij de Doopsgezinde gemeentealhier. Wij vernemen dat voor de loterij, door de vereeuiging van den H. Vincentius a Paulo ten behoeve der armen te houden, van wege 11. K. 11. prinses Frederik der Nederlanden een prachtig werktafeltje is ingekomen. De commissie van opperloezigt en beheer van de Kweekschool voor Kéevaurt alhier heeft weder een kort verslag van den slaat en de lotgeval len dier school over hel verloopen jaar in druk doen uilgaan aan welk verslag wij het een en ander ontleenen. Die inrigling had, althans uit eer. administratief oogpunt, eene belangrijke verandering ondergaan. Bij besluit van Z. 51. den koning dd. 4 Jan. jl. n°. 85 (Staatsblad n°. 12) was zij als zedelijk ligchaam erkend, zoodat er nu bestond eene Vereeuiging tot in standhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart te Legden. De commissie zegt daaromtrent in hel verslag het volgende: Sints lang reeds was hare erkenning als zedelijk ligchaam, ten einde in voorkomende gevallen als rcgtspersoon te kunnen optreden eene wensche- lijke zaak geacht. De gebouwen toch en verdere goederentot haar be- hoorende, misten tol dusver cenen wettigen eigenaar, terwijl dc commissie niet anders dan in den boezem barer eigene vergadering gelegenheid had om rekening te doen van haar geldelijk beheer. Een vennootschap, eene maatschappij of iets dergelijks moest dus opgerigt wordenmaar hiertoe werd noodwendig gevorderd, dat wij vooraf zeker aantal leden of aandeel houders verzamelden, die zich bereid verklaarden om, met de commissie van opperloezigt en beheer en hare sub-commissiënde belangen der kweek school te behartigen. Onze poging van uitnoodiging lot aanvaarding van zoodanig deelgenootschap, hetzij door hel nemen van één of meer aandeelen ad ƒ25, hetzij door eene jaarlijksche contributie van minstens 2.50, zijn niet zonder goed gevolg gebleven. En ofschoon het nu verkregeu getal nog niet de voorgestelde boogie bereikt heeftis het toch voldoende geacht om de bewuste erkenning bij het gouvernement aan te vragen. De commissie brengt in iiaar verslag regimatige hulde aan de nagedachte nis van wijlen haar medelid, den heer J. F. Sandifort, aan wien de kweek school zeer veel had te dankenen die van de oprigting af hare belangen steeds met ijver behartigde. liet getal der sub-commissiën was met twee vermeerderd, die van Aalten en Delft, zoodat het getal der sub-commissien thans 17 bedroeg. Bij dc kweekschool bleef een uilmuntende geest heersehenhetgeen voor namelijk moest worden toegeschreven aan de stipte pligtsvervulling en het ordelijk gedrag van de bemanning der kanonneerboot en het beleid van den oppcrschipper J. L. de Vries. Hel onderwijs in de verschillende vakken werd geregeld voortgezet; alleen door de gedurige verwisseling van scheeps- schoolmeesters heeft hel schoolonderwijs eenigzins schade geleden. Bij de gehouden keuringen in 1861 waren van de 122 jongelieden, die zich had den aangemeld88 goedgekeurd en reeds 59 tot dienstneming toegelaten. Een 10-ial werd ter koopvaardij geplaatst, liet nieuwe gebouw bleef aan de verwachting beantwoordenmaar in het belang van het onderwijs was men ernstig bedacht om, zoodra de finantiën het zouden toelaten, eene tweede leerzaal hij te bouwen. Voortdurend werd voor de zedelijke en godsdienstige vorming der jongelingen zorg gedragen. De commissie maakt ook dankbare melding van dc ondersteuning, die zij van verschillende zijden mogt ondervinden. Door veler medewerking werd zij in staat gesteld zoowel om de nog resterende schulden af te doen, als om in alle voorkomende behoeften der inrigting te voorzien. Aan het slot van het verslag worden de uitkomsten medegedeeld, die van het onderwijs aan de kweekschool sedert hare oprigting zijn verkregen. Van 1 Jan. 1856 tot 31 Dec. 1861 hadden zich ter toelating op de schooF aangegeven 573 jongelingen, waarvan 156 waren afgekeurd; terwijl 53 dc school om bijzondere redenen verlieten. Van de overigen werden ter koop vaardij geplaatst 22terwijl er 342 in dienst traden. Met 10 kweekelin- gen en 12 oud kwcekelingen werd het jaar 1862 begonnen. Wanneer men het oog slaat op deze uitkomsten, mag men met volle regt zeggen dat de kweekschool aan haar doel beantwoordt'. Zij is, dank zij den mannen die zich aan haar hoofd hebben gesteldin eenen betrekkelijk korten tijd tot eene krachtige ontwikkeling gekomen. Moge het getal van de leden der Vereeriiging steeds toenemen en haar duurzame bloei alzoo ingevolge den wensch der heeren commissarissen, door het bezit van een vast fonds verzekerd worden. De minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders of voog den die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar als kadet op dc kon. militaire akademie worden geplaatst, dat in de maand Junij te Breda een vergelijkend examen der adspiranten zal plaats hebben. Het verzoek tot admissie moet voor 1 Mei aanst. bij het dep. van oorlog ingezonden wordeu. De adspiranten moeten geboren zijn in het tijdvak van 1 Sept. 1844 lot en met 31 Aug. 1847. De volgende plaatsen van kadet zijn ter vervulling opengesteld: Voor de dienst hier te lande: infanterie 35, cava lerie 3, artillerie 10 en genie 6; voor de dienst in 0. I.: infanterie 25, cavalerie 2, artillerie 8 en genie 2; voor de dienst in W. 1.: infanterie 2 en artillerie 2. De kadetlen voor de dienst in O. en W. Indië worden -geheel voor rekening van Je-kolor.lak. VBÏ'middelt. opgeleid. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de exa mens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lol het geven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zul len worden gehouden op Woensdag den 23slen April aanst. en volgende dagendat zijdie een dezer examens wenschen af te leggenzich uiter lijk op den 19Jcn dier maand behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van builen 's lands komende, voornemens zijn zich Ie vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorleacte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De minister van financiën heeft bepaald dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij hunne meting voor het regt van patent, in het dienstjaar 1862/63, zal zijn de letter D. in gothieken vorm. In de maand Jannarij zijn over den Iloll. spoorweg vervoerd 76806 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ57982.15. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ19447.51. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 71289het vervoer van goederen 52750, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitsehland, ƒ38604 op- gebragt. Er zijn in ons land 94 landmeters van de lstc2dc en 3d{! klasse. De beide eerste klassen zullen eene verhooging van tractement ontvangenen Iwel die der tweede klasse ƒ150 en der eerste klasse ƒ250. Deze verhoo ging meende de regering te moeten toestaanomdat die ambtenaren in den regel geen hooger uitzigt hebben dan eene benoeming tot landmeter der lsle klasse (met ƒ1100 tractement), omdat zij eene eenigzins technische op leiding moeten hebben genoten6 of 8 jaren als kweekeling en adspirant- landmeter den staat schier kosteloos moeten dienen en daarbij een dikwijls moeijelijken arbeid hebben te verrigten. i Op heden mogt de heer H. van der Horn van den Bos, doctor in de medicijnen en verloskunde, enz. te Voorschoten, de vervulling zijner 25-ja- ii'ige praktijk herdenkenwaarvan hij er 20 jaren Ie Voorscholen met on- vermoeiden ijver, en niet zelden het bewijs leverende van zijne grondige ken nis en ervarenheid als geneesheer, werkzaam was. Vele gelukwenschingen mogien hem dan ook dezen dag worden gebragt, die alle van de meeste i belangstelling voor zijn persoon het kenmerk droegen. Gelijk andere jaren door eene vereeuiging van tooneelminnaars aan den Leydschendam gedurende het winlersaisoeneenig tooneelsluk werd opge voerd waarvan de opbrengst voor een edel doel bestemd is, had gisteren avond in het logement het Eiland de opvoering plaats van Othello of de Moor van Venetië, aan welke voorstelling ook nu weder veel bijval te beurt viel. De opbrengst van dezen avond strektna aftrek van eenige

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1