LEYDSCHE COURANT. 862. WOENSDAG 29 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Januari], Het stoffelijk overschot van den hoogleeraar W. H. de Vriese werd in den morgen van heden, ten 9 ure, volgens den uildrukkelijken wensch des overledenen op zeer eenvoudige wijze, op de begraafplaats aan de Groene- sleeg bijgezet. Hedenmorgen, kort na de ter aarde bestelling van den hoogleeraar de Vriese. werd ook ter ruste gebragt het stoffelijk overschot van den heer A. .1. T. Tydemanlanddrost in hel district Coronie in de kolonie Suriname, doch sedert drie weken tot herstel zijner gezondheid met verlof herwaarts teruggekeerd, en zich tijdelijk ten huize van den emeritus-hoogleeraar II. VN'. Tydeman, zijnen grijzen vader, bevindende. Hij was sedert 1856 in Suriname, alwaar hij eerst te Paramaribo werkzaam geweest is, tot hij als landdrost werd aangesteld. In die betrekking heeft hij zich van zijne veelvuldige bezigheden en dikwijls moeijelijke taak met den meesten ijver en naauwgezetheid gekweten en ook nog blijvend nul gesticht. De heer Tydem-an was vroeger gezagvoerder ter koopvaardij en schrijver van het gunstig bekende werkje Zeemansleven en zeemansregthetwelk van onmis- kenbaren invloed is geweest op de later uitgevaardigde Wet op de tucht op de koopvaardijschepen. Hij was een beminnelijk mensch en verdienstelijk ambtenaar, en wordt betreurd niet slechts door zijne nagelaten betrekkin gen, maar ook door allen die hem in zijne waarde gekend hebben. Hij rnogl slechts den ouderdom van 37 jaren bereiken. Hel munt- cn penningkabinet der hoogeschool is in den laatslen tijd weder met een aantal slnk-ken verrijkt, als daar zijn: 1°. Eenige munten der noordelijke staten van de N. Amerikaansche repu bliek uit de laatste jaren waarbij het zonderling verschijnsel zich vertoont dat de halve cent van den dollar, jaartal 1857, grooter middellijn heeft en ook zwaarder is dan de gehecle cent. Dit komt daardoor dat men in laatst gemeld jaar begonnen is de zware centstukken uit zuiver koper, te ver vangen door ligtere, bestaande uit een mengsel van koper en nikkel. Deze munten hebben eene zeer fraaije kleur en haar stempel is onberispelijk. Op die van 1857 en 1858 ziet men eencn vliegenden arend; op die der volgende jaren het borstbeeld van Pocahontas, eene Indiaansche schoone uit vroeger lijd; alle geschenk van den Ned. gezant te Washington. 2". De gedenkpenning op de inhuldiging van het standbeeld van Maerlant, te Damme den 9den September 1860, alsmede een Fransche roodkoperen lel- penning van koning Hendrik IV, 1607geschenk van professor M. de Vries. 3". De uitstekend fraaije penning op de instelling der Vereeniging.- het metalen Kruisten jare 1831 (eerst in 1861 vervaardigd). 4°. De dukaat van koning Lodewijk Napoleon (met 's konings beeldtenis en den geharnaslen man) 1808, benevens gouden duiten van Holland en Utrecht, de eerste zeer oud. Deze stukken bij aankoop uit Gelderland. 5°. Ten geschenke van den baron Schimmelpenninck van der Oije, Ne- derlandsch gezant te Berlijnden kroningsthaler van 1861 met de borst beelden van den koning en de koningin van Pruissen en het koninklijke wapen op de keerzijde. 6°. Als voren van den heer Hooft van Iddekinge thans te Doesburg, eene oude Servische munt, een blanc van koning Hendrik II, 1551, eene munt van den hertog van Bouillonin 1640 te Sedan geslagen en eene dito van hertog Karei II van Mantua. Het kabinet leed daarentegen een groot en moeijelijk te herstellen verlies, door den dood van den heer G. J. Pilacr, consul-generaal der Nederlanden te Lissabon. Deze achtbare grijsaard heeft namelijk sedert een bezoek, nu ruim 12 jaren geleden, aan het kabinet gebragt, niet opgehouden jaarlijks meerdere aanzienlijke bezendingen medailles en munten ten geschenke aan te bieden, en ook zijnen vriend, den heer Lopes Fernandes, lid der kon. akad. van wetenschappen te Lissabonin hel zenden van dergelijke geschen ken de behulpzame hand te reiken. Het gevolg daarvan was, dat het ka binet een schat bezit van Porlugeesehe medailles en munten in goud, zilver, koper en brons van de twaalfde eeuw af, aangevuld tot op de troonsbe stijging van den tegenwoordigen koning Lodewijk 1 en zulks niet alleen van de Europeesch-Porlugeesche munten, maar ook van die welke voor Porlugeesch Azië, Afrika en Amerika [Brazilië] geslagen zijn geworden. Geene andere universiteit in Europa bezit zulk eene volledige verzameling var. deze munten als de Leydsche. Zij bedraagt eenige honderde stuks. Dezer dagen las men in onderscheidene bladen het berigtdat de be kende kunst-criticus, de heer W. Burger (Thoré), te Parijs, de geboorte- acte van den schilder Hobbema ontdekt en uit die acte gezien had, dat de kunstenaar in 1638 te Amsterdam geboren was. Wij weten niet van waar dit berigt zijnen oorsprong heeft; maar, ongaarne ziende dat aan iemand ontnomen wordt wat hem toekomt, kunnen wij niet nalaten te doen opmerken, dat de eer van genoemde ontdekking aan eenen landgenoot moet worden toegekend. Immers in den Konst- en Letterbode van 2 Nov. 1861, n°. 44, doel jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, archivaris van Leyden de volgende, hier te lande, naar het schijnt, niet zeer bekend geworden mededeelingt De geboorteplaats van den schilder Meyndert llobbema. Tot nog toe is de geboorteplaats van dezen beroemden schilder onbekend gebleven. Ofschoon in de Kunstkronijk van 1860, bl. 89, werd opgegeven, dat hij den Attg. 1654 te Koeverden gedoopt was en tot vader had Wil lem Hobbemasergeant bij de kompagnie van den kapitein Tarquinus Solckama bleef dat jaar, als zijn geboortejaar, aan vele bedenkingen onderhevig. Het is mij thafts uit de gereformeerde huwelijks-aanteekeningen te Amsterdam geblekendat hij aldaar in 1638 geboren en in 1668 gehuwd is. Eene huwelijks-aanteekening namelijk luidt aldus: 2 October 1668 bl. 219 verso; Meyndert Hobbema van Amsterdam, schilder, ottd30jaren, ouders dood, geassisteerd met Jacob Ruysdaelwoont op de Haerlemmerdijkmet Eeltie (Aellie) Vinck, van Gorcttmoud 34 jaar, ouders dood, geassisteerd met Cornelis Vinck haar broederop de Kcyzersgracht." Dal deze Meyndert llobbema de bedoelde schilder is, zal wel aan geenen twijfel onderhevig zijn, en men zal dus den in 1654 te Koeverden gedoopten llobbema als een bloedverwant van onzen schilder moeten beschouwen. Ver moedelijk is de schilder Jacob Ruysdaeldie als getuige bij dat huwelijk voorkomt, zijn leermeester geweest. Hel zal nu niet moeijelijk vallen ook zijne doopacte cn de namen zijner ouders op te sporen; want Amsterdam zal nu de plaats zijn, waar de onderzoekingen omtrent dien schilder moeten geschieden, even als zulks met Rembrandt van Rijn heeft plaats gehad. Bij de aangifte van den ouderdom is dikwijls één of twee jaren verschil j zoo dal men alleen met zekerheid zal mogen stellen dat onze Meyndert llob bema tusschen de jaren 1636 en 1838 te Amsterdam geboren is. De Staatscourant maakt een aanvang met de mededeeling van de of ficiële opgave der bevolking in alle gemeenten des rijks, naar de uitkom sten der jongste volkstelling. Het totaal der bevolking van dc prov. Noord brabant bedroeg op 31 December 1859 407268 zielen. Op den lO"™ Maart aanst. zal in de garnizoensplaatsen der corpsen cavalerie en artillerie de aanbesteding plaats hebben van de levering der in 1862 voor die corpsen benoodigde paarden, ten getale van 200. Naar wij verhemen, zegt dc Arnh. C., is door het dep. van marine bepaald dat voortaan de schepelingen beneden den rang van onder-officier niet meer zullen mogen huwen. Wij vernemen, zegt het Dgbl. van 'sGr., dat in de maand December en Januarij jl.bij verschillende kon. besluiten in 140 gemeenten der pro- testantscbe kerk, de tractemenlen der minslbezoldigde predikanten in meer dere of mindere mate zijn verhoogd. Te Amsterdam is zekere Alida Hoos, wed. van Thcodorus Spisbaard den 23stcn dezer in den hoogen ouderdom van 101J- jaar overleden. «Zij werd van den 15d(M1 April 1844 in het geslicht S'. Bernardus verpleegd. Onder het te Helder verblijf houdend garnizoen heerscht de griep op eene zoo geweldige wijze, dat de gewone dienst slechts moeijelijk kan wor den verrigt en er localen voor de lijders moesten worden ingerigt. Ook onder de ingezetenen komen vele dezer ziekte-gevallen voor. Uit Utrecht meldt men dat op de prijsvragen, in het vorige jaar aan de hoogeschool aldaar uitgeschreven, negen antwoorden zijn ingekomen; twee bij de faculteit der letteren, een bij die der geneeskunde, vier bij die der wis- en natuurkunde, een hij die der godgeleerdheid, en een hij die der regtsgeleerdheid. Naar verzekerd wordt is te Nymegen een zaakwaarnemer gevangen genomen, die, ter zake eener aanzienlijke erfenis in België, de hem door den pastoor van Oss toevertrouwde doopboeken zou hebben vervalscht, en met de daarna verkregen stukken een proces over die erfenis had begonnen. De godsdienstoefening in de kerk te Ellckom is Zondag 11. geregelder afgeloopen dan men wel verwacht had, hetgeen ten deele ook wel zal zijn toe te schrijven aan genomene policiemaatregelen. Er trad nu een ambte loos voorlezer op. De predikant vond echter goed het voorgelczene minder ge past te noemen, las nu zelf iets, hield daarna eene preek zonder tusschen- tijds te laten zingen en zeide bij het heengaan aan de gemeente, dat zij, desverkiezende, wel het slotvers van Psalm 72 kon zingen. Daar aanst. Zondag dc verhuurde zitplaatsen in gebruik kunnen genomen worden en de graaf Bentinek zulks onwettig blijft noemen, ziel men dien dag met eenige spanning te gemoet. (Ilbl.) 's GRAVEN HAGE28 Januarij. Z. M. heeft hij besluit van 25 dezer, een blijk willende geven van zijne tevredenheid wegens hunne bij dc schutterij bewezene diensten, goed-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1