eene gift van 1000 ontvangencn die van Bleskensgraaf ecn certif. 2i pCt. ad 1000een legaat van wijlen den heer B. van der Eist, De Kamper Cour. deelt het volgende mede: Voor eenigen tijd is de geneesheer 'tB. te D. door de arrondissements-regtbank te Almelo veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, omdat een zijner patiënten na het gebruik eener dosis acetas morphine, die door hem voor geschreven werd, overleden is. Door de regtbank te Almelo was in der tijd eene commissie benoemd bestaande uil twee geneeshecren en een apotheker, ten einde eene geneeskundige schouwing over het lijk van den patient te houden, en die heeren hebben een visum reperlum uitgebragt, waarbij zij concludeerden dal de dood door het gebruik van acetas morphine zoude zijn veroorzaakt, waarop zeker de uitspraak van den regter gegrond geweest zal zijn. De veroordeelde, tegen de uitspraak van de arrondisse ments-regtbank te Almelo bij het provinciaal geregtshof van Overijssel in appèl gekomen zijnde, heeft het hof dat appèl behandeld. De verdediger van den veroordeelde, mr. L. Hertzveld alhier, heeft verzocht dat twee ge neeskundigen, a décharge, mogien toegelaten worden en die heeren, zijnde de officier van gezondheid J. Wilson en de med. doet. A. Drielsma, heb ben getracht te bewijzen, dat bet door de commissie te Almelo uitgebragte visum repertum niet juist is, noch als volledig kan aangemerkt worden, weshalve de heer mr. L. Hertzveld na liet uitspreken zijner pleitrede ge concludeerd heeft, dat zijn cliënt zou vrijgesproken worden. Uit Leeuwarden meldt men dat de heer Troost, aldaar woonachtig, Zondag II. bij feilen noord oosten wind geheel alleen op zijne schaatsen de elf steden der prov. Friesland is gaan bezoeken. Ten 6j ure des morgens van daar vertrokken naar Dockum en terug, reed hij naar Franeker, Har- litigenBolsward, langs WorkutnIlindeloopenStavoren, Sloten, IJIst en Sneck, en kwam 's Maandags ochtends ten 4j ure in zijne woning terug. 's GRAVEN 11AGE 25 Januarij. 7,. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. A. Uyttenboovenreferendaris bij het dep. van finantiën, en ver gunning verleend aan den beer mr. R. O. T. II. Westenberg, secretaris bij het Ned. gezantschap te Frankfort, lot het dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van de kroonhem door den koning van Fruissen geschonken. Z. M. heeft den kapitein ter zee 11. W. A. ridder van Rappard, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, met bepaling dat hij geattacheerd blijft aan het militaire huis van Z. K. tl., en den luitenant ter zee lstc kl. jhr. L. H. W. M. de Sluers, thans tijdelijk waarnemende de betrekking van adjudant van Z. K. 11. als zoodanig benoemd. Tol directeuren van de nagemelde postkantoren zijn benoemd te Pur- merend de heer W. Borst, thans te Edam; te Veendamde heer J. A. Sannes, thans te Monnikendam; te Edam, de heer T. de Winter, thans geagreëerd klerk op het postkantoor te Roosendaal, en te Monnikendam, de heer 11. G. W. Nahttys, thans geagreëerd klerk op het postkantoor te Amsterdam. Voorts is de controleur der directe belastingen de heer J. W. Spies verplaatst van Vlissingcn naar Rotterdam, en die te Druten, de heer J. J. T. Evers, naar Vlissingen. Z. M. de koning heeft gisteren morgen ten 10 ure den heer Thorbecke wederom ten gehoore ontvangen. Het onderhoud heeft lang geduurden men verneemt dat toen aan dien heer de bepaalde last is opgedragen tot de vor ming van een ministerie. Men ziet alsnu den uitslag der ministeriële crisis spoedig te gemoet. Gisteren is de baron van Hallbij het doen van een wandelrid door het Scbeveningsche boschwaarbij hij vergezeld werd door een bij hem ge- logeerden heer uit Amsterdam, door een treurig ongeval getroffen. Door het schichtig worden en steigeren van zijn paard is hij achterover met het ltoofd op den grond gevallen. Bewusteloos in de woning van eenen in de nabijheid wonenden veldwachter, die het ongeluk had gezien en ijlings was toegeschoten, gebragt, werd hem de noodige hulp verschaft. Het bleek dat de linkerarm in het bovenste gedeelte -óf zwaar gekneusd óf gebroken was althans de minister leed hevige pijn, die hij echter, op zijn ouderdom, standvastig doorstond. Het gebeurde verspreidde zich spoedig in het druk door wandelaren bezochte Scbeveningsche bosch, en weldra waren vele aan zienlijken, waaronder zelfs Z. K. II. de prins van Oranje, in de woning van den veldwachter vereenigd, waarin de beer van Hall was binnengebragt. Het rijtuig van de markiezin de Taliacarne, echtgenoot van den Italiaanschen gezant, kwam toevallig voorbij rijden en zij bood terstond haar rijtuig aan, om den verwonde naar zijn hótel te voeren. Z. K. H. de kroonprins had zich vooruit derwaarts begeven, otn mevrouw van Hall op het gebeurde voor te bereiden. De lijder ontving dadelijk ten zijnent de noodige genees kundige hulp; de arm was digt bij den schouder gebroken. De toestand van den lijder is gelukkig niet verontrustend. Hij heeft eenen rusligen nacht doorgebragt. Naar wij vernemen, zegt het Dagbl. v. 'sGrav., heeft de minister van finantiën aan het genootschap van acclimalatie geschreven, dal Z. Exc. bereid is, aan genoemde maatschappij voor een groot aantal jaren den Koekamp te verhuren, zoodat de wetgevende magl dan niet met de zaak gemoeid behoeft te worden. BL'ITENL.INDSCHE I1L11 Hi TEA. ENGELAND. LONDEN23 Januarij. De prins van Wallis zal denkelijk den 7Jcn der volgende maand zijne reis naar het oosten aanvaarden. De heer Stanley en een zoon van lord Clarwilliams zullen hem op zijne reis vergezellen. Het fonds tot oprigting van een gedenkleeken voor den prins-gemaal is in de laatste week gestegen tot ruim 9000 Zekere heer Whittington bevindt zich alhier in de gevangenis, wegens het weigeren van betaling van proceskosten. Hij is namelijk in een proces gewikkeld met den heer ItotippelIlid van het parlement, die inbreuk had gemaakt op zijne landerijen. De gevangene beweert nu, dat, aangezien het geding nog niet is afgeloopen. zijne arrestatie wegens de niel-betaling der kosten onwettig is. Het vermogen van den heer Whittington bedraagt meer dan 1,000.000 Hij werd door het hof voor faillissementen failliet ver klaard, dat tevens zijne onmiddellijke in vrijheidsstelling beval. De gevan gene verklaarde echter dat hij van die vrijheid geen gebruik zou maken, en dal men met hem, om hem uit de gevangenis te verwijderen, geweld zou moeten gebruiken. De bevrijding der 215 mijnwerkers die bij North Shields zijn bedolven is niet geslaagd, cn de hoop op hunne redding is bijna geheel vervlogen. Uit de opening, door welke men zich een toegang naar de diepte zoekt te banen, stijgt onophoudelijk zooveel koolzunr-gas op, dat reeds 7 werklie den, die met de wegruiming en ontgraving bezig waren, in bewiistcloozen toestand zijn opgehaald cn, wanneer zij nog slechts eenige oogenblikken beneden waren gebleven, zouden verstikt zijn. Algemeen bestaat dan ook de vrees, dat de 215 personen, die nu reeds bijna eene week onder den grond hebben doorgebragt, niet te redden zijn. Door het springen van eene stoommachine in eene kolenmijn nabij Dudley zijn drie arbeiders en verscheidene paarden gedood en de mijn in vlam gezet; tot dusver zijn de pogingen, om den brand te blusscben vruchteloos gebleven. Nabij Skyhill stierf onlangs eene vrouw in den ouderdom van 110 jaren. Zij was sedert 20 jaren weduwe en haar oudste zoon is ruim 70 jaren. FKANKRUH. PARIJS, 23 Januarij. De heer Thouvenel heeft aan den heer Lavalelte eene depeclte gezon den, waarvan deze diplomaat aan den kardinaal Antonelli mededeeling heeft gedaan en afschrift gelaten. Daarin wordt aangedrongen, dat de pauselijke regering de voorwaarden doe kennen, waarop zij tot de concessiën wil toe treden die noodig zijn om eene verstandhouding tussehen het pausdom en het koningrijk Italië te weeg te brengen. De kardinaal heeft, naar men zegt, aan den heer Lavalette geantwoord dat hij den inhoud der depeche van de Frausche regering niet begreep, en dat de Paus slechts ééne zaak verlangt, namelijk dat men hem teruggeve, wat hem is ontnomen. Ten gevolge van ongunstige beriglen uit Mexico, zijn er bevelen ge geven, het vertrek der versterkingen zoo veel mogelijk te bespoedigen. Naar men zegt is reeds eene overeenkomst, waarbij de souvereiniteit over Mexico aan den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk wordt opgedragen, tussehen Groot-Brittannie, Spanje, Oostenrijk en Frankrijk geteekend. Koning Leopold van België zou in deze zaak, ten behoeve van zijnen schoonzoon, veel heb ben gewerkt. Onderscheiden der alhier reeds aangekomen leden van het wetgevend ligchaam hangen een weinig gunstig tafereel op van den toestand der voor naamste fabrieksteden, en van den opgewonden geest die zich in sommige departementen ten gevolge van het gebeurde met de vereeniging van den li. Vincentius da Pattlo heeft geopenbaard. Waarschijnlijk zuilen beide onderwerpen in de aanstaande zitting besproken worden. De commissie, belast met het ontwerpen van bepalingen ter erkenning, verzekering en regeling van het eigendomsregt op lettervruchten en kunst gewrochten, heeft gisteren hare eerste zitting gehouden, onder voorzitting van den graaf Walewski. Het rapport van den heer Fould heeft op de beurs geen gunstigen in druk gemaakt. Men heeft daarin het bewijs rneenen te vinden, dat de financiële toestand des rijks onhoudbaar is. Aan den goeden uitslag van het conversie-plan gelooft niemand. Volgens het jongste, dezer dagen verschenen deel der Annuaire eticy- clopédique van Horn bedraagt de staatsschuld der verschillende Etiropesche rijken thans 54629 millioen, waarvan jaarlijks 2000 millioen rente wordt betaald. Dumolard, van wien vroeger reeds melding is gemaakt als de moor denaar van dienstmeisjes die hij lot zich wist te lokken, is bij de behan deling zijner zaak voor het hof van het dep. der Loire overtuigd geworden dat hij een zijner slagtoffers levend heeft begraven. Het getal moorden door hem begaan, waarvan men kennis draagt, beloopt reeds 30. P KCISSENI. BERLIJN, 23 Januarij. Bij de door den minister van finantiën in hel huis van afgevaardigden ingediende begrooling van 1862. Zijn de inkomsten op 135 miltioeo en het tekort op 5 millioen rijksdaalders geraamd. Het tekort is slechts schijnbaar grooter dan in het vorige jaar, omdat alstoen het overschot op de dienst van 1859 onder de inkomsten gerekend was. Tot dekking van het tekort zullen de opbrengst der 25 opcenten (welke ook dit jaar gehe ven moeten worden) en de overschotten dienen, zoodat van deze laatste nog 600,000 rijksdaalders overblijven. De inkomsten zijn in vergelijking met het vorige jaar één millioen geklommen. De begrooting van oorlog wordt met 62000 Rs. verhoogd. De minister gaf daarbij te kennen dat de vrees voor het bederven van 's lands finantiën, ten gevolge van de reorga nisatie des legers, ongegrond was. lil 's lands kas was eene som van 10 millioen in klinkende munt beschikbaar. De siaatsschat was niet aangetast, maar veel eer in de laatste 3 jaren met 2J millioen vermeerderd. O O S X E NI JSi SA. WEENEN, 22 Januarij. Z. M. de keizer is den 21sten uit Venetië alhier teruggekeerd. De keizer heeft den generaal von Benedek het grootkruis der Leopolds orde geschonken waaraan de rang van hertog is verbonden. ZondagII. is alhier zooveel sneeuw gevallen, dat de rijtuigen zich bijna geen weg door de stralen konden banen. Te Praag heeft ecn der bibliothecarissen, de heer. Zcidlerop de uni- versileits-bibliolheek een fragment ontdekt van het Nihelungenlied, hetwelk behoort tot hel vierde Avontuur van hertog Siegfried legen de Saksers. JPer TelegTiBistf. MARSEILLE, 24 Januarij. In een zeer hevig artikel van de Giornale di Verona wordt de wensch uitgedrukt dat het spoedig oorlog moge wor den, om ecn einde te maken aan de aanmatigingen van Piemont. De troe pen van dat rijk trekken aan den oever van de Garigliano, op de Na- pelsche grenzenbijeen. MUNCI1EN, 24 Januarij. Twee zonen van prins Leopold van Bejjeren vertrekken In de volgende week naar Athene. De oudste dezer prinsen noemt men den vermoedclijken troonopvolger van Griekenland. MADRID, 25 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de minis ter van staat verklaard dat Spanje aan Mexico voldoening zal vragenmet eerbiediging van de onafhankelijkheid van dat land. Er was nog geene officiële tijding ontvangen omtrent het besluit van Frankrijk en Engeland ten opzigte van Mexico. Spanje zou de belangen van Mexico naar behoo- ren behartigen. WEENEN, 15 Januarij. De Presse verneemt dat Oostenrijk, op grond der verdragen van Villafranca en Zurich, te Parijs het voorstel zal doen tot afkeuring der uittartende politiek van Piemont. PETERSBURG, 25 Januarij. liet Journal de Pél. verdedigt den vorst van Montenegro tegen de aanvallen van het Brusselsche blad Le Nord. ROME, 24 Januarij. De Paus heeft gedurende twee dagen de koorts gehad. Heden heeft hij bel bed weder verlaten en zijne bezigheden hervat. LONDEN, 25 Januarij. De Daily News acht het onwaarschijnlijk dat

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2