LEYDSCHE 1862. VRIJDAG 24 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMVENLANDSCHE BE1UGTES. 1 LEYDEN23 Januari). In de zitting van den gemeenteraad van lieden is liet verzoek tot het in voeren van een verpliglenden ijk op de botervaten met 10 tegen 8 stem men afgewezen. Van de meerderheid der leden waren enkelen van gevoelen dat de proefneming met den facultatieven ijk nog te kort had geduurd, om daaruit zekere gevolgtrekkingen op te maken, terwijl anderen volhielden dat de raad onbevoegd was een zoodanigen ijk vast tc stellen. Van de an dere zijde kon men zich met die zienswijze niet vereenigen, en zag men in den verpliglenden ijk een krachtigën waarborg legen de misbruiken die thans aan de markt plaats hadden. Tot 2cn praeceptor bij het stedelijk gymnasium is benoemd de heer H. Mul der, lilt. cand., thans werkzaam aan hel instituut van den heer Kramers op Noorthey. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging doen hh. regenten van liet Evang. Luthersch wees- en oudeliedenhiiis een beroep op de liefda digheid hunner sladgenootenen zullen zij Maandag aanst. eene collecte doen tot voortdurende instandhouding van het aan hunne zorg toevertrouwde gesticht. De tijdsomstandigheden zijn voor dergelijke inrigtingen moeijelijk, maar vooral voor hel bovengenoemde, dat slechts over zeer bekrompen middelen kan beschikken. Mogen hh. regenten op huune poging een goe den uitslag zien en harten en handen geopend vinden. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering honden. De ingezetenen van Delft hebben eergisteren hunne vreugde over de heropening der akademie op verschillende vvjjzer. aan den dag gelegd. Van alle openbare en van eene menigte particuliere gebouwen waren vlaggen uitgestoken en des avonds waren vele winkels geïllumineerd. Te llellevoetsluis neemt de oogziekte onder de equipage van het wacht schip steeds toe. Naar men zegt bestaat er plan om het schip te doen om- ruimen, en de equipage die nog niet is aangetast over te brengen op een ander schipen het wachtschip door berooking en andere maatregelen te zuiveren, of om de equipage met verlof te zenden en de officieren op non activiteit te stellen. Te Amsterdam is gisteren eene bedaagde ongestelde vrouw in hare woning, aan den Overtoomschen weg, verbrand gevonden. Jn de gemeente Weesperkarspel had Zaturdag I!., ten huize van den veehouder K., een twist tusschen twee broeders plaats, die treurige gevol gen had. Nadat een der twistenden het huis had verlatenwerd hij door zijnen broeder achtervolgd, die eene hooivork opnam om hem daarmede te steken. De aangevallene echter greep de hooivork, waardoor de eerste, nog meer in drift ontstokenzijn mes trok en zijnen broeder daarmede eene wond aan de hand toebragt. Deze, mede in drift geraakt, trok mede zijn mes en gaf daarmede zijnen broeder een steek in de reglerborsl, die, naar men vermoedt, moet doorgedrongen zijn tot in de long; daarop gaf hij den reeds zoo zwaar gewonde nog een steek aan de reglerzrjde van den rug. De verwonde verkeert in zorgelijken toestand. Te Utrecht ligt thans ter bezigliging de Stalen-Bijbeldie namens 55000 inteekenarenmeestal uit de werkende klasse, den koning zal wor den aangebodeu, als eene dankbare hulde voor hetgeen Z. M. tijdens den jongsten watersnood voor zijne onderdanen deed. Die Bijbel en het album dat de namen der inteekenaren bevat, zijn onverbeterlijk ingebonden door de hh. Brandt en Zonen, bijbelbinders te Amsterdam; de ornementalie in massief goud en zilver, overheerlijk van leekening en uitvoering, is verrigt in de fabriek van den heer van Kempen te Voorscholen. Keurig bewerkte zinnebeeldige medaillons, aan beide zijden aangebragt, stellen in gedreven zilver op meesterlijke wijze voor: op het eene blad als middenstuk de pen ning van den ijsvogel, geslagen in 1561 op Willem I, thans van toepassing gemaakt op den koning in den watersnood, daarboven de dood van prins Willem I in 1584, ter reglcrzijde de Spaansche onoverwinnelijke vloot in 1588, ter linkerzijde prins Maurits na de overwinning bij Nieuwpoort in 1600, en onderaan den penning, geslagen bij het innemen van 's Herlogen- bosch in 1629 door prins Frederik Hendrik; op het andere blad een me daillon voorstellende het nieuwe Jerusalem, en daarom eenige Bijbelteksten; al deze medaillons zijn door wijn-, vijgen-, laurier- en palmtakken verbon den. De prachtige foliant moet rusten op een lezenaar van ebbenhout, 48 duim hoog en 29 duim breed, vervaardigd door den meubelmaker Bernhardi en de beeldhouwers Rynboult en Schaefer, te Utrecht. Men verneemt, dat Zondag II. voormiddag in het kerkgebouw der hervormde gemeente van het dorpje Ellecom eene vreemdsoortige verlooning heeft plaats gegrepen. Er was door een aanzienlijk persoon in de nabijheid een voorzanger gezondenwaarmede het kerkbestuur niet gediend scheen te zijnhetwelk er insgelijks een uit eene naburige gemeente had ontboden (de vroegere voorzanger van Ellecom was overleden). Daardoor moet er een soort van wedstrijd zijn ontslaan, wie als voorzanger fungeren zou, hetgeen van dien aard geweest isdat de predikantds. van Hossumden kansel heeft verlaten zonder te preekenin weerwil van de aanmaning van een der ouderlingen om de openbare godsdienstoefening te doen doorgaan. A rnh. C.), Te Groningen zijn, bij het op Zaturdag II. gehouden admissie-examen van de vier jongelieden die zich hadden aangemeldtwee afgewezen. Te Groningen had eergisteren morgen aan de gasfabriek een vreeselijk ongelijk plaats. Daar men bespeurde dal in een der ketels een lek was ontstaan, zocht men daarnaar en een der werklieden had de onvoorzigtig- lieid bij dal onderzoek een lucifer te gebruiken, met het ongelukkig gevolg, dat de ketel sprongwaardoor eene menigte glasruiten werden verbrijzeld en drie personen zoo ernstig werden gekwetst, dat o. a. aan een hunner de arm onmiddelijk moest worden afgezet. Uil Breda meldt men dat de kadet B.van de kon. milit. akademie, naar 's Hertogenbosch is opgeroepen, om zich voor den krjjgsraad te ko men verantwoorden ter zake van zich op den ls,en Kersdag jl. te Breda schuldig gemaakt te hebben aan het moedwillig verwonden van een burger op de publieke straat, door hem een sabelhouw toe te brengen. Te Maastricht zag eergisteren een werkman die zich builen de Water poort te Wijk bevond, een stuk hout de Maas afdrijven. Dit willende grij pengleed hij uil en stortte in de rivier; wel trachtte hij zich al zwem;' mende nog te redden, doch door de schrik alle bezinning verliezende, bleëf hij niet den stroom afzwemmen en verdween in de golven. 's GRAVEN HAGE, 23 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. mrs. J. II. van der Sande, raadsheer in den hoogen raad der Ne derlanden, en S. Schmolck, raadsheer in het prov. geregtshofin Zuidholland. Z. M. heeft vergunning verleend aan den generaal-majoor J. M. graaf van Lynden, zijn eersten adjudant, tot hel dragen der versierselen van grootkruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Sakseu-Weimar-Eisenach geschonken. Aan den heer dr. E. II. von Baumhaucr is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 3de schooldistrict der prov. Noord holland, tot welke betrekking thans benoemd is de lieer A. J. 11. van der Toorn, te Amsterdam. Aan den heer J. O. Boogaard, benoemd tot ontvanger der directe be lastingen te llardinxveldis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het dep. van koloniën. Aan den Oost-Indischen ambtenaar A. G. C. Visscher van Gaasbeek, laatstelijk adsistenl-resident van Bandong, thans met verlof iu Europa, is op zijn verzoek een eervol ontslag uil 's lands dienst verleend. Tot hiertoe duren de onderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw ministerie voort. Men verwacht intusschen dat zij binnen weinige dagen eene oplossing zullen erlangen. Bij den minister van binnen), zaken is nog ten behoeve der noodlij denden door den watersnood ontvangen een wissel groot 27.13.4 van den heer C. J. Triller Sr.Ned. consul-generaal aan de Kaap de Goede Hoop. Naar wij vernemen, zegt het Dgbl. van 'sGr., heeft de minister van fmantiën aan burgemeester en wethouders der residentie geschrevendat hij bereid is met de gemeente 's Gravenhage in onderhandeling te treden over het afslaan van hel Bosch aan de gemeente, behoudens de goedkeuring van de wetgevende magt. De voorwaarden zouden echter zijn het afstand doen der gebouwen thans in gebruik bij de arrond.-regtbank eu dat de Malie baan het eigendom moet blijven van het rijkterwijl de gemeenteraad met het genootschap van acclimatatie eene overeenkomst moet sluiten, om den Koekamp aan dit genootschap af te staan. Eergisteren is onder de Bezuidenhoutsche brug een persoon met schaat senrijden door het ijs gezakt en verdronken. Hij laat eene vrouw en drie kinderen achter. HÜlTËNÏ^ANilSCHF BEItlGTEN. b.\<;I;LA\ LONDEN, 21 Januarij. Dezer dagen had te Saddleworth eene meeting plaats, toen, kort na de opening, de vloer der zaal instortte en een honderdtal aanwezigen in eene daaronder gelegen zaal nederkwamen. Velen hunner werden gewond doch geen enkele doodclijk. Door de M. (Soulhwark) divisie der Londcnsche politie is een gedenk- teeken opgerigt voor wijlen den heer Braid wood, die, zoo als men zich herinnertbij den brand van 22 Junij 1861 het leven heeft verloren. Het

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1