Per Telegraaf. De Morning Star berigt, als voorbeeld van onbekrompene gift, dat de eerwaarde T. Peachey de som van 50000 geschonken heeft tot oprig- ling van een opvoedingsgesticht alhier. Volgens The Athenaeum zullen er in de kon. tuinen in South Ken singtonbij gelegenheid van de wereldtentoonstelling, acht tentoonstellingen van bloemen en vruchten plaats hebben en van Mei tot October door de be roemdste muziek-corpsen van Europa dagelyks matinees gegeven worden. James Chalmers heeft een werk uitgegeven, voorzien van lithographi- sche platen, over eenen ijzeren spoorwegtunnel op den bodem der zee, om Engeland met Frankrijk te verbinden. Geef mij 12 millioen zegt hij, en ik zal u een veilig middel verschaffen om lusschen Engeland en Frank rijk te passeren, door het ondiepe water van het enge kanaal, van ouds genaamd de straat van Dover, met hetzelfde gemak en comfort als men door een bovenaardscheu tunnel stoomt. Van de finanliële zijde beschouwd, berekent hij de inkomsten per jaar op 1,300,000 en de uilgaven op 85.000 voor onderhoud en exploitatie, dus omtrent 10 pCt. van het aunleg-kapitaal. In eene steenkolenmijn nabjj North Shields heeft een betreurenswaar dig voorval plaats gehad. Ten gevolge van hel breken van een pomptoestel, die in den koker stortte, waarmede de toegang tot de mijn wordt onder houden. verloren niet alleen vijf arbeiders het leven, maar werden ook 215 mannen en jongens, die in de mijn werkzaam waren, van alle gemeenschap met de buitenwereld afgesneden. Men is thans ijverig in de weer om hulp te verleenenwaarbij, ondanks de koude, ook de vrouwen en zusters der hedolvenen de hand leenen. De landverhuizers, welke zich vroeger naar de Vereenigde Stalen plag- ten te begeven, trekken sedert het uitbreken van den oorlog daar te lande voor een groot deel naar Zuid-Amerikainzonderheid naar Brazilië en de landen aan de Plala-rivier. De Morn. Post berigt dat de regering der Vereenigde Stalen bevel heeft gegeven om ook de twee Amerikaansche heerenwelke dooreen stoomschip van de vloot der Unie, den Santiago de Cubaaan boord van het Engelsche schoenerschip Eugenia Smith gevat en weggevoerd waren geworden, weder in vrijheid te stellen. Ook nog in eene andere zaak is aan Engelands wenschen te gemoet gekomen. Een Engelsch handelsvaar tuig, wegens schending der blokkade aangehouden, was te New-York bin- nengebragt met de vlag der Unie in top en daaronder de Britsche vlag. Deze handeling is door het kabinet van Washington afgekeurd. De JFeekly Herald van New-York bespreekt nu reeds de vraag wat de Unie in den aanstaanden zomer, na het bedwingen van den opstand, zal moeten doen met het aanzienlijke leger dat zij georganiseerd heeft. Volgens dat blad is eene geheele ontbinding gevaarlijk, maar moet dat leger gebruikt worden om alle heerschappij der Europeanen in Amerika te ver nietigen. Beriglen uit New-York melden dat de bondslroepen den 3Jen bij Hilton Head in de nabijheid van Port Royal eene belangrijke overwinning behaald hebben. De bondslroepen waren zoo ver voortgerukt, dat zij op 6 Eng. mjjlen afstands van Charleston stonden. Na een gevecht bij Uuntersville in het westen van Virginia waren ook daar de troepen der zuidelijken met groot verlies teruggetrokken. Volgens den correspondent van den Times was te Washington eer. ge rucht in omloop, hetwelk cenig geloof verdiende, namelijk dal in het zui den onder de slaven eene uitgebreide zamenzwering was ontdekt, en dat de hoofden derzelve geval en om het leven gebragl waren. Bepaaldelijk werden er drie groote plantages genoemd, waarop de negers in opstand zouden zijn of geweest zijn. Tnsschcn de Noord-Amerikaansche Unie en de Russische regering heb ben reeds sedert geruimeu tjjd onderhandelingen plaats over eene telegra- phische verbinding van Nevv-York met Moskou. Het bondsgouvernement wordt daarbij vertegenwoordigd door den lieer Collins, aan wien de bevor dering der Amerikaansche belangen aan den Amur is opgedragen, terwijl Rusland wordt vertegenwoordigd door den kolonel Romanoff, opper-inien- dant der telegraphie in Siberië. FKANHRIJH. PARIJS, 19 Januari). Volgens eene opgave in den Moniteur hebben van 1 lot 15 January 68 failliet-verklaringen plaats gehad. Dit cijfer is buitengewoon en toont aan, dat er eene hevige crisis in den handel heerscht. Een brief van den hertog vanAumale, aan een zijner vrienden alhier, meldt, dat hij zich voorstelt spoedig een uitgebreid werk uit te geven, be vattende eene vergelijking van de Julij-regering en die van keizer Napoleon. De maarschalk Magnan, de nieuwe door den keizer benoemde groot meester van de orde der vrijmetselaren, heeft alle hier aanwezige hoofden dier orde bij zich genoodigd, mei het doel om langs dien weg eene verzoe- j ning tot stand te brengen. Men verneemt echter dal van de 15 dier hoof den slechts 5 aan zijne uitnoodiging hebben gehoor gegeven. Men verzekert, dat op de rjjtuigen van weelde eene jaarlijksche belas ting van 150 fr. en op de paarden derzelfde categorie eene van 100 fr. zal worden gelegd. Men vreest echter, dat de senaat het wets-ontwerp niet zal goedkeuren. Naar men verneemt hebben de boekdrukkers alhier dezer dagen bij den heer Firmin Didot, den voorzitter hunner vereeniging, eene bijeenkomst j gehouden. Het doel was eenen stap te doen om de regering opmerkzaam te maken op de moeijelijke gesteldheid, waarin zjj door de huns inziens onredelijke bepalingen der bestaande drukperswetgeving verkeeren. Na grondige overweging hebben zij beslotengeen aanzoek te doen om herstel der censuur, hetgeen aan velen van hen boven den tegenwoordigen toestand te verkiezen scheen, maar eene nota aan den betrokken minister en aan den procureur-generaal bij het hof van cassatie te rigten, en hun daarin i voor te houden dat zij thans gebukt gingen onder zoo groote bezwaren, als nooit vroeger voor hun bedrijf hadden bestaan. De koude blijft hier vrij streng. In het Zuiden schijnt dit echter het I geval niet te zijn. Uit Marseille wordt althans gemeld, dat aldaar de amandel-, perziken- en kasianjeboomen in bloei staan. Te Rouaan is de groote spinnerij der firma Hébert totaal afgebrand. Het vuur woedde zoo lievig, dat er bijna aan geen blusschen te denken viel, zoodat uit liet geheele gebouw, welks gevel eene lengte van niet min der dan 60 ellen heeft, zoo goed als niets kon gered worden. Men meldt dat de regent van het Chinesche rijk, prins Kong, een jeugdigen neef van den keizer naar Frankrijk zal zenden, om ereeneEuro- pesche opvoeding te ontvangen. De Mon. de Varmie berigt dat er te Tientsing een zware brand heeft gewoed, waardoor een aantal huizen en magazijnen zijn vernield, en de ge heele wijk door de Europeanen bewoond, in groot gevaar heeft verkeerd. Men heeft huizen omver moeten halen om den voortgang van het vuur te stuiten. De brand was door het afsteken van vuurwerk veroorzaakt Volgens berigten uit Konstanlinopel was er den ll^" een bevelschrift van den Sultan uitgevaardigd, waarbij eene onverwijlde en doortastende hervorming van 's rijks finantiewezen wordt toegezegd. De betaling der be zoldiging van alle ambtenaren was lot de maand Maart geschort. Uit Athene wordt gemeld, dat Dousios, wegens zijn aanslag op het leven der koningin van Griekenland ter dood veroordeeld en wiens vonnis door liet hof van cassatie is bevestigd, van den koning gratie van de dood straf heeft gekregen, terwijl die straf veranderd is in eene levenslange op sluiting in de citadel van Nauplia. De koningin zelve heeft den koning om gratie voor den misdadiger verzocht.. Omtrent de aardbeving, die onlangs in Griekenland heeft plaats gehad, meldt men nog dat daardoor de stad Bosiizza met eenige nabijgelegen dor pen in een puinhoop verkeerd, en 15,000 menschen, van dak beroofd, onder tenten gebrekkig gehuisvest en aan lucht en weder blootgesteld zijn. De schade wordt op 12 tot 15 millioen drachmen begroot. Aan de bebou wing der uitgestrekte krentenvelden denkt natuurlijk niemand, en dus zijn daarvan nog grootere verliezen te verwachten. ITAblB. Een aantal Italiaansche vrouwen hebben een comité gevormd lot het inzamelen van bijdragen ter bevrijding van Rome en Venetië. Zij hebben de dochter van Garibaldi uilgenoodigd deel uil te maken van dal comité, welke uitnoodiging door den generaal in een vleijend schrijven is aan genomen. Het officiële blad van Rome meldt dat de lijkdienst voor wijlen den koning van Portugal Pedro V op den 14den in de Sixtijnsche kapel is ge houden in bijzijn van den Paus, de kardinalen en vele aanzienlijke personen. panssEN. BERLIJN, 19 Januarij. Alhier is eene maatschappij van verzekering tegen ratlenschade opge- rigt, die zich ten doel stelt, niet slechts de ratten zooveel mogelijk te ver delgen maar ook de door dat ongedierte aangerigte schade te vergoeden. Te Keulen zijn in het afgeloopen jaar 4147 personen, uit hoofde van overtreding der bepaling op het bezoeken der schoollot eene gevangenis straf van verschillenden duur veroordeeld, naar gelang zij hunne schoolplig- tige kinderen langer het schoolbezoek hadden doen verzuimen. Van boven genoemd aantal hebben 2427 de opgelegde boete betaald en 1720 de gevan genisstraf ondergaan. De badplaats Homburg is in dit wintersaizoen zeer bezocht; er zijn aldaar meer dan 600 vreemde gasten aanwezig. O O T K A ft IJ H. VVEENEN, 18 January. Volgens gerucht zal de heer von Hubner naar Rome gezonden wor den om met de pauselijke regering te onderhandelen over eene herziening van het concordaat. Sedert de uitvaardiging van het keizerlijk patent van 20 October 1860 zijn in Hongarije op non-activiteit gesteld ruim 5000 ambtenaren; van dit aantal zijn weder in activiteit gelreden 2000 in Hongarije en 1000 in andere deelen des lands. Op Driekoningen-dag is aan den vorst-primaat van Hongarye eene som van 40000 fl. in dukaten en het grootkruis van de Stephanus-orde ontstolen. In den nacht van 11 op 12 Jan. heeft niet verre van Casiellau een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De eigenaar eener leigroeve in het Boibach- dal bewoontin de nabijheid dezer groeveeen huis dat tegen een rots is gebouwd. Bij het woeden van een orkaan in genoemden nacht is dat huis door zware rotsblokken gedeeltelijk overstelpt. Van het gezin, man, vrouw en 6 kinderenhebben zicli alleen de twee oudste zoons kunnen reddende overigen zijn verpletterd. Ook de vader had zich nog kunnen redden maar de zucht om vrouw en kinderen aan hal gevaar te ontruk ken deed hem mede het leven verliezen. Naar men uit Karlsbad meldt heeft meil aldaar den 9dcn dezer des na middags een vrij hevigen aardschok waargenomenwelke 10 seconden lang duurde en zijne rigting van het zuid oosten naar het noord-westen nam. De temperatuur was zeer zacht en de barometerstand buitengewoon laag. AMSTERDAM, 21 Januarij. lie Nederl. bank heeft al de geldkoersen pCt. verlaagd. TURIJN, 20 Jannarij. Hel officiële blad bevat den tekst van het tusschen Italië en Turkije gesloten handelsverdrag. Door het centrale comité te Genua is de brief openbaar gemaakt, waarbij Garibaldi vooralsnog het voorzitterschap dier vereeniging weigert te aanvaarden. Volgens dat schrijven wil hij, alvorens daartoe over te gaan, afwachten

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2