LEYDSC1IE COURANT. N9. 10. WOENSDAG 22 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. V „4 De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BKRSGTEN. LEVDEN, 21 Januarij. Blijkens eene hierachter geplaatste advertentie komen bij de heeren De I Breuk en Smits, boek- en steendrukkers alhier, eerstdaags van de pers, de heide leerredenen door d'. D. Chantepie de la Saussayc op den 5dea en l9dcn dezer in ue Waalsche kerk alhier uilgesproken. Daar de te Rotterdam be- i roepen lecraar in deze preken mededeelt wat hem bewoog om dat beroep aan te nemen en de Waalsche gemeente te verlaten en wat hij bij het nemen j van dit besluit gevoelde, zal deze uitgave velen ook als aandenken wel kom zijn. Naar wij vernemenzegt het Ubl.is thans (overeenkomstig de toe zegging door den minister van justitie, den heer Godefroiaan de tweede kamer der staten-generaal gedaan) bij den hoogen raad der Nederlanden ter overweging ontvangen het ontwerp nieuw wetboek van strafvordering, dat ook aan andere deskundigen tot hetzelfde einde moet zijn toegezonden. Uit Rotterdam meldt men dat de Maas voor de stad en de rivier af naar Brielle en Maassluis gisteren met ijs overdekt was. De Eugelsehe stoomschepen waren met veel moeite opgcstoomd. Voor Delfshaven was de Maas reeds digtgevroren. In de Werkendamsche killen is de dam doorge broken de schade beloopt duizenden'. Uit de Stoompost blijkt, dat den hoofdingenieur J. A. Beyerinckdie met de uilvoering van de werken tot droogmaking van de Haarlemmermeer is belast geweesteen bronzen exemplaar van de bekende gedachtenis-me daille van regeringswege is toegezonden, dat dit geschenk door hem is afge wezen, en dat nu zijne vrienden, die voor hem een zilveren exemplaar bij 's rijks munt deden vervaardigen, hem dal exemplaar dezer dagen met een vlcijend schrijven hebben doen toekomen. Bij kon. besluit van 2 Jan. is aan de bh. J. te Winkel en A. Doyer Jz. te Amsterdam, vergunning verleend tol het oprigten van een onderling ver zekering-genootschap te Amsterdam. Aan den Helder is Zalurdag II. een korporaal der infanterie, die zich op het ijs gewaagd had om schaatsen te rijden, verdronken. Ook op andere plaatsen heeft het ijsververmaak reeds offers geëischt. Te Witmarsum is dientengevolge een 20 jarig jongeling en te Abcoude een jongetje van 12 jaren omgekomen. Onder Sloten zijn mede twee jongelingen, van ruim 20-jarigen leeftijd, door het ijs gezakt en verdronken. Uit Apeldoorn meldt men het volgende: In hel park van Z. M. wordt des nachts door eenige personen wacht gehouden en wel tol des morgens 5 ure, wanneer zij door den boer en diens bedienden aan de bouwhoeve in hel park worden vervangen. Door dien hoer werd dezer dagen, des mor gens ongeveer ten 6 ure, eenig gerucht in den kelder zijner woning vernomen zich daarheen begevende, ontdekte hij een persoon, die bezig was, zich een gedeelte der daar aanwezige aardappelen toe te eigenen en herkende hij weldra een der wachters, die hij kort te voren had afgelost. Bij het uitvoeren van geniewerken om en buiten de stad Nijmegen, zijn vele merkwaardigheden te voorschijn gebragl, die voor een groot ge deelte dagteekenen van zeer oude tjjden, of we! afkomstig zijn van belege ringen, als in 1672 door Turenne en in 1794 door Moreau. Zoo bijv. zijn voor eenigen tijd bij hel bouwen van het fort aan den afgebranden molen op de plaats waar vroeger het Romeinsche kamp is geweest drie groote vazen of wijnkruiken gevonden, zoogenaamde amphorende grootste welke van die soort tot dusverre in Nederland zijn ontdekt, en later nog ver scheidene potten, munten enz. Bij het graven van de wegen, welke men bezig is in de helling van den berg aan te leggen, worden aanhoudend oudheden opgedolven, en een groot getal fraaije penningen, Romeinsche, Fransche, Spaansche, Engelsche en Duitsche munten zijn met vele andere zaken te voorschijn gebragt. Van de Romeinsche penningen zijn vele nog zeer herkenbaar, en van de borstbeelden der keizers voorzien geweest (zoo als uit de randschriften blijkt). Onder het opgedolvene zijn ook vele ge raamten van gesneuvelden; vooral worden er velen opgegraven bij de veran dering van de werken lusschen de Hertogsteeg- en de Hunnepoortaan welke zijde der vesting vroeger welligt het gevecht vrij hevig geweest is. De belangrijkste dezer oudheden worden naar het rijks-museum te Leyden op gezonden. [Ned. Speet.) Naar men uit Oldenzaal meldt is, wegens de hooge katoenprijzen het loon der wevers in de fabrieken aldaar verminderden zal ook nog het ge tal der werkuren ingekort worden. Behalve de drie kweekscholen voor onderwijzers te Groningen, Haar lem er. 's Herlogenboschzijn ter opleiding van kwcckelingcn aan 17 open bare scholen in ons land normaallessen verbonden; terwijl daarenboven van regeringswege, overeenkomstig het 2de lid van art. 12 der wet, 41 hoofd onderwijzers met die opleiding tevens belast zijn. Een regeringstelegramgedagleekend Buitenzorg, 13 December, luidt: Bevredigende berigten van Banjermassing. Bemagtiging van Tongka. llidayat schijnt toebereidselen te maken om uit zjjn schuilhoek te voorschijn te komen. De schout-bij-nacht J. May den 2dcn December aangekomen." 's GRAVEND AGE 21 Januarij. Z. M. heeft tot leden der commissie, onder voorzitting van den minis ter van koloniën, belast met het onderzoek der rekeningen aanloonende de hoegrootheid der koloniale remises en het gebruik daarvan gemaakt, over 1860, benoemd de hh.: jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenacr, en dr. H. van Beeck Vollenhoven, leden van de eerste kamer; mr. A. F. X. Luyben en jhp. C. M. Storm van 's Gravesande, leden van de tweede kamer; mr. C. 11. B. Boot en mr. E. J. II. Borrel, leden van den raad van state; J. J. Pfister en G. II. T. baron Nahuys, leden van de algemecne reken kamer. Als seci'etaris zal fungeren de heer J. P. Feith, secretaris-generaal bij het dep. van koloniën. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein L. R. J. A. Roos- male Nepveu, van den grooten staf, adjudant van Z. K. 11. prins Frederik, lot hel dragen der versierselen van de orde der Kroon, 3de kl., hem door den koning van Pruissen geschonken. -Door Z. M. is de voormalige l"'-luit. der infanterie J. L. 11. Beyens, aan wien bij besluit van 18 Nov. 1861, op zijn verzoek, een eervol ont slag uit de militaire1 dienst was verleend, benoemd tot 2dcn luit. b(j het lsle reg. infanterie. Met betrekking tot de ministeriële crisis wordt thans medegedeeld, dat de heer Thorbecke bij Z. M. den koning is ontboden, er. eenen gerui- men lijd met Z. M. in conferentie is geweest. De hW. Dullert en Dnymaer van Twist zijn in deze residentie aangekomen. Men brengt hunne komst mede in verband met de onderhandelingen, die thans over de zamensteliing van het nieuwe kabinet worden gevoerd. Het Hbl. zegt dal ook de heer m1'- N. Olivier herwaarts is ontboden. Eergisteren is de verjaardag van 11. M. de koningin-moeder op de ge bruikelijke wijze gevierd. In de Maliebaan werd door de bezetting parade gehouden. Omstreeks den middag had er hij II. M. receptie van de leden der kon. familie plaats, en des namiddags was er hij H. M. familie-diner. Alhier is eene vereeniging van Nederl. industriëlen opgerigt, ter be vordering der belangen van de Nederl. nijverheid. Zij stelt zich voor de openbare meening in het algemeen en de hoogere staatsligchamen in het bijzonder bekend te maken met den waren stand der vaderlandsche in dustrie; allerwege gezonde begrippen aan te kweeken omtrent hare krachten en behoeften, aanspraken en wenschen; en, waar en in welk opzigt ook, door deskundigen en desbevoegden te doen waken over en voor de vr(je ontwikkeling dezer milde bron van volkswelvaart. Het voorloopig bewind bestaal uit de hh. Petrus Regout, voorzitter; G. G. Couperus, J. C. P. Holtz, L. J. Enthoven, VV. Doyer Jr.Emile Koechlin, J. J. van Coevoer- den. Tol secretaris is benoemd de heer mr. C. C. d'Engelbronner. Aan de tweede kamer der staten-generaal is door een 50-tal handela ren, schippers en verdere belanghebbenden te 's Hertogenbosch een adres in gediend houdende bezwaren tegen hel met Belgie gesloten tractaat tot re geling der wateraflappingen uil de Maas. BUITENLANDSCHË BERIGTEN. is i<; i. a i is. BRUSSEL, 20 Januarij. Te Berchemnabij Antwerpen, zijn dezer dagen drie bejaarde lieden, twee broeders en eene zuster, van honger en ellende gestorven. Een hunner, een 60jarig man, woog niet meer ten volle 25 pond, toen hij in de kist werd gelegd. Hij was uitgeleerd van gebrek. Eerst bij zijne begrafenis ontdekte men den treurigen toestand, waarin hij zich sedert weken met zijn broeder en zuster moet hebben bevonden. Toen men hun door onder steuning te hulp wilde komenwas het ook voor de beide overigen reeds te laat. Zij werden weinige uren na elkander hel slagtoffer van hun eer gevoel, dat hun verhinderd had eene gift te vragen. EKGELAN LONDEN, 19 Januarij. Naar men beweert zal Engeland, even als de Spanjaarden VeraCruz in Mexico hebben bezet, aldaar Montamoras bezetten, met het plan om van daar den katocnhandcl met de zuidelijke staten van Noorti-Amerika te openen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1