Door den gemeenteraad is aan den heer dr. C. Bax, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rector van liet sled, gymnasiumonder dankbe tuiging voor de belangrijke diensten door hem gedurende 46 jaren aan het onweersbui geheerscht, van wier nadering aan verschillende zeeplaalsen per telegraaf berigt was gezonden, waardoor dan ook vele schepen zijn genoopt geworden hun vertrek uit te stellen en alzoo een dreigend gevaar zijn ontgaan. De Times zegt dat de zaak der Trent de Engclsche schatkist waar schijnlijk op een milliocn zal te slaan komen. De prijs der ruwe katoen is thans in Noord-Amerika achttien pence of stuivers per pond, terwijl hij in Engeland nog maar tot twaalf stuivers is gestegen. Daar er in de Vereenigdc Stalen veel vraag naar geweven sloffen van katoen ten dienste van de krijgsmagt der Unie is, wordt op die ariikelen door de Noord-Amcrikaansche fabrikanten aanmerkelijke winst behaald; het gevolg is, dat die fabrikanten voor de grondstof eencn hoo- geren prijs kunnen besteden en dat zij aanmerkelijke hoeveelheden daarvan op de Engelsche markt, te Liverpool, besteld hebben. Uit Washington verneemt men, dat de heer Seward, minister van bnitenl. zaken, op 27 Dcc. een groot diner had gegeven, hetwelk door den Britschen gezant, lord Lyons, en verscheiden andere vertegenwoordigers der voornaamste mogendheden werd bijgewoond. De Neio-York World berigt, dat er binnenkort in het leger aan de Potomac eene verbeterde manier van congrevischc vuurpijlen zal worden ingevoerd. Zij vliegen met een sterk sissend geluid door de lucht, strooijen een stortregen van vuur langs hunnen weg en in plaats van regt door te gaanzooals een kanonskogeldraaijen zij in verschillende rigtingen. Nie mand is veilig, als een zoodanige vuurpijl hem voorbij vliegt op een afstand van 200 Nederlandsche ellen, omdat hij wel een dozijn malen omdraait en hem dan nog in het volgende oogenblik kan dooden. Cape Race, waarvan in den laatsten tijd in verband met de tijdingen uit Amerika zoo dikwijls sprake is geweest, is de zuid-oosthoek van New foundland. Alle stoombooten naar en van Noord-Amerika varen er voorbij. Die van Engeland komen werpen bij deze plaats een uittreksel van het belangrijkste Europesche nieuwsin tinnen doozen geslotenover boord een daaraan bevestigd stuk kurk houdt de doos drijvende, die door daartoe bestemde booten wordt opgevisclit en aan wal gebragt, waar dan het nieuws onmiddellijk naar New-York wordt overgeseind. Men heeft daar dus deze berigten drie dagen vóór de aankomst der stoomboot. Somtijds echter wor den de doozen niet gevonden, of oordeelt de kapitein het verkieslijk, zelf het gewiglige nieuws in New-York of Boston te brengen. Dit laatste schijnt gebeurd te zijn bij de aankomst der Europadie an ders, daar de boot nog oponthoud had, zes dagen vroeger de Amerikanen uit hunne dwaling had kunnen helpen. Evenzoo ontvangen de naar Europa stoomende booten hier drie dagen na hun vertrek tijding uit New-York, maar somtijds is hel door de duisternis of door stormachtig weder niet mo gelijk de telegrammen aan boord te brengen. Wanneer de onderzeesche telegraaf-kabel lusschen Ierland en Kaap St. John op New-foundland aan de verwachting beantwoord hadzou dit Engeland een paar milliocn heb ben bespaard, die nu aan toebereidselen voor den oorlog zijn besteed. In Brilsch Indië neemt de thee-cultuur zeer toe. Zij is er in de land streek Assam, en wel op de woest liggende bergvlakten van Caeliar, door eene Engelsche vennootschap ondernomen; en dit voorbeeld is weldra door anderen gevolgd. Alleen de theetuinen der bedoelde maatschappij leveren jaarlijks voor omstreeks een millioen ponden sterling aan producten op, ter wijl de wildernissen van Caeliar, welke vijf jaren geleden naauwlijks 50000 ropijen voor de Indische schatkist opbragten, thans voor haar jaarlijks ruim drie en een half lac ropjjen afwerpen. VRANKRMK. PARIJS, 12 Januari). Heden zal de heer Boucher, vroeger hofprediker te 's Gravenhagein de Protcslantsche kerk der rue Chauchat eene reeks van godsdienstige lezin gen aanvangen, welke hij zich voorstelt geregeld des Zondags namiddags ten 4 ure voort te zetten. De Patrie zegt, dat Frankrijk, Engeland en Rusland zijn overeenge komen om de regering van den jongen keizer van China te ondersteunen. In de school voor kunsten en handwerken te Angers hebben, ter gele genheid van het afschaffen van het ontgroenen, ongeregeldheden plaats gehad. 17 jongelingen van de hoogste klasse zijn door de troepen, welke te hulp waren geroepen, in hechtenis genomen, cu naar hunne ouders teruggezonden. Te Lyon zijn dezer dagen berigten ontvangen van de vijf katholijke zendelingpredikers, welke door het daar ter stede gevestigde genootschap lot verbreiding des geloofs gezonden zijn naar Quidda, op de kust van Dahomey, een land in westelijk Afrika, hetwelk door de aldaar in zwang zijnde menschenoffers berucht is. De zendelingen zijn er door den koning en door de overheden des lands zeer goed ontvangen.. Zij hebben hunnen arbeid onder de inlandsche bevolking der landstreek reeds aangevangen, scholen opgerigt, en een vrij groot aantal jonge bekeerlingen vereenigd. Zelfs zijn zij door den vorst van Dahomey herhaaldelijk uilgenoodigd om zijne hoofdstad te komen bezoeken; zij hebben aan deze uitnoodiging niet dadelijk voldaan, maar die zonder tijdsbepaling aangenomen onder be ding dat hunne komst in de hoofdstad geen aanleiding tot nieuwe menschen offers zou geven. Het is in Dahomey gebruikelijk menschen aan de godheid op te offerenzoo dikwerf er aanzienlijke buitenlanders met staatsie ontvan gen of gebeurtenissen van eenig gewigt feestelijk gevierd moeten worden. Omtrent den coup d'etat die, gelijk per telegraaf gemeld is, te Peking heeft plaats gehad, heeft men nadere berigten ontvangen. Daaruit blijkt, dat de hovelingen den vorigen keizer Hieu Foung een testament hebben la ten teekenen, waardoor zijn opvolger in hunne handen moest vallen. Na zich tot een raad van regentschap geconstitueerd te hebben, vormden zij het plan om prins Kong, broeder van Hieu Foung, uit den weg te ruimen, de Europeanen te verjagen en den jongen keizer te Zeliol opgesloten te houden. Het gelukte prins Kong echter, met hulp van de Europesche gezanten, dat complot te verijdelen. De Tarlaarsehe prins, die er de aanlegger van was, moest zijne nederlaag met zijn hoofd boeten en twee andere mandarijnen werden veroordeeld zich zeiven te worgen. Er werd toen een nieuw regent schap ingesteld ten behoeve van de moeder en de grootmoeder des jongen keizers. Deze vorstinnen oefenen de magt uit door tusschenkomst van prins Kong, die tot ministers heeft Hwe-liang en Houe-liangtwee mandarijnen, die sedert lang in de beste verslandhouding met de Europeanen staan. Volgens de jongste uit het Oosten alhier ontvangen berigten is de toe stand in den Libanon zeer gespannen en ziet men aldaar nieuwe onlusten te gemoet. ITALIË. Het dagblad Italia behelst hel volgende verhaal van een diefstalge pleegd op de goederen van den baron Sant' Antonio op Sicilië. Bij het naderen van den nacht verscheen eene bende van 20 man te paard op het groolc plein voor het kasteel van den baron. Zij zeiden aan de lakeijen, die hun te gemoet kwamen, dat zij miliciens waren en nachtkwartier ver zochten. Deze leugen vond te eer geloof, omdat zij een gebonden jongman in hun midden hadden, dien zij voor een weêrspar.nigen recruut lieten door gaan. Naauwelijks binnen het kasteel gekomen grepen de dieven de niets kwaads vermoedende knechts, die in een oogenblik gebonden en onder bewaking gesteld werden. De andere boosdoeners begaven zich daarop met de meeste bedaardheid naar het vertrek, waar zich de baron in gezelschap van zijnen huiskapelaan bevond. Na een eerbiedigen groet namen zij eenige jaglgewe- ren, pistolen en sabels, die zich op een wapenrek aan de muu" bevonden, en zeiden dat zij in last hadden al de aanwezige wapenen in beslag te nemen. Hiervan meester geworden, wierpen zij het masker af, en toonden zich in hunne ware gedaante. Zij braken de geldkist van den baron open namen er den aanwezigen voorraad, zijnde de ronde som van 2358dukaten uit; en maakten zich vervolgens van al het zilverwerk en linnengoed mees ter. De kapelaan, die zich tegen hen wilde verzetten, werd gebonden en aangemaand zich te onderwerpendaar zij in het tegenovergestelde geval den baron zouden vermoorden. Na alles leèggeplunderd te hebben, sloten zij den baron op, lieten het geheele dienstpersoneel gebonden liggen, en verwijderden zich. Men is echter de dieven spoedig op hel spoor gekomen en verscheidene hunner zijn in hechtenis genomen. PKtlSSEN. BERLIJN, 12 Januarij. Naar men verneemt is de koning voornemens, hoewel men het tegen overgestelde reeds dikwijls heeft verkondigd, de zitting der kamers in per soon te openen. De begrooting voor het krijgswezen zal, naar men zegt, eene voorname plaats in de troonrede beslaan. Van wege het hoofdbestuur der Duitsche nationale vereeniging is an dermaal eene som, ten behoeve van den aanbouw der vloot, in handen van den minister van marine gestort en wel ten bedrage van 10000 fl. Het totaal der door die vereeniging lot bedoeld einde gestorte sommen is thans geklommen tot 140,000 fl. of 80000 th.voldoende tol hel dekken der kos ten van den bouw eener kanonneerboot. De administratiën der Keulen-Mindener en Rijnselie spoorwegen zijn voornemens op deze lijnen salonwagens in te voeren, die door middel van bijzonder daarvoor ingerigtc kagchels verwarmd zullen worden. Deze wa gens kunnen 10 personen bevatten. Uit Keulen meldt men, dat men thans bezig is om het ijzeren dak op de Domkerk te leggen en levens den 150 voet lioogen middentoren daarop te bouwen. De kosten voor de bedekking .van hel dak en den mid dentoren, voor de dakgoten en de waterafleidingen, zullen nog 36937 th. bedragen, welke men door bijzondere giften en collecten zal trachten te vinden. Van 1842 tot het einde van 1859 zijn ten behoeve van dien bouw bijeengebragt 1,767,999 thl. De Kirchl. Jnz. behelst een door den Paus aan den kardinaal-aarts- bisschop van Keulen gerigt schrijven, waarin Z. H. zijnen dank betuigt voor de op nieuw overgezonden 40000 th.door vrijwillige giften ten behoeve der pauselijke regering bijeengebragt. Berigten uit Rusland spreken van groote schade, aan de telegraafdra den, waarvan Rusland thans 33000 wersten bezit, aangerigt. In het zuiden werden die door de stormen dikwijls over eene lengte van 20 lot 30 wersten vernieldde kabelsdie door de talrijke rivieren gaanworden door het zich vormende ijs verwoest; dit laatste, dat zich door rijp, regen en sneeuw onderwijs alhier bewezen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENfiELAN». LONDEN12 Januarij. Zoodra prins Alfreddie in den loop dezer maand uil Canada wordt terugverwacht, zal zijn aangekomen, zal de prins van Wallis de reeds bij het leven zijns vaders ontworpen en voor zijne verdere opvoeding noodza kelijk geachte reis naar het Heilige Land en de overige geschiedkundige oor den van het Oosten aanvaarden. De drukke werkzaamheden in de tuighuizen en op de scheepstimmer werven worden, in weerwil van de schikking in de zaak der Trent, steeds voortgezet. Te Woolwich worden nog twee schepen met krijgsbehoeften voor Canada en voor Jamaica geladen, De handwerkslieden, welke bij de werf te Portsmouth wegens de buitengewone drukte in dienst waren geno menhebben aanzegging ontvangen, dat zij eerst met de maand April aansl. zullen worden weggezonden. Ook in Canada zal de vorming en oefe ning van vrijwillige schntters-corpsen worden voortgezet, en de derwaarts gezonden versterkingen zullen er blijven lot dat de burgerkrijg in Amerika zal geëindigd zijn. Langs de kust van Northumberland heeft Donderdag avond eene zware

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2