nen, waarop zij zich mcl de uitvoering van het dooi' den raad vastgestelde plan wil belasten, en 3°. om, indien de onderhandelingen met de particu liere industrie tot geen resultaat leiden, in overweging te nemen, in hoever er termen bestaanom de haven te maken voor rekening der gemeente. De Nederlandsche Residentie-Almanak voor 1862 handhaaft zijnen gcvesligdcn naam van een algemeen nuttig, doeltreffend handboek, dat zich in zijnen 37slcn jaargang op nieuw door uitbreiding en ontwikkeling ken schetst. Behalve een uitvoerigen kalender met vele daartoe behoorende medcdeelingenbevat hij op ruime schaalmet belangrijke labellen van vrachtprijzen enz., de opgaven wegens de middelen van vervoer, spoor wegen, diligences, stoomboolenbeurt- en andere schepen; de jongste slot sommen der statistiek betreffende Nederland en zijne koloniën, als over be volking, handel, landbouw, nijverheid, geldmiddelen, cultures enz. Voorts vindt men daarin de zeer uitvoerige geslachtkundige tafelen van de heeft hij er een vinger bij verloren en andere wonden bekomen. Door het oorlogschip Ranger is in November 11. een slavenhaalder ge nomen. Aan boord bevonden zich 850 negers. De prijs is 18 November op St. Helena opgebragt waar de slaven zijn aan wal gezet, om onder toe- zigt van een beambte der regering behoorlijk te worden verpleegd. Volgens berigten uit Canada, door de dagbladen medegedeeld, betoonde de bevolking dier Britsche kolonie zich geenzins gezind om zich bij de Ver- cenigde Staten te laten inlijven, maar heerschte onder haar het voornemen om zich tegen eencn aanval van dien kant te verdedigen. Overal vereenig- den zich vele ingezetenen om vrijwillige schutterscorpsen te vormen en zich in de behandeling der wapenen te oefenen. Deze gezindheid was, naar ge meld wordt, bij de gansche bevolking ziglbaar, ook bij de ingezetenen van Fransche afkomst en bij die van het katholieke geloof. Omtrent den oorlog lusschen de noordelijke en zuidelijke staten van Noord-Amerika wordt uit New-York het volgende gemeld: In den staat Missouri hebben de troepen der Unie gewigtige voordeden behaald. De generaal Halleck heeft aan den minister van oorlog medegedeeld dat binnen kort geheel Missouri heroverd en voor de Unie herwonnen zal zijn. In Kentucky nemen de zaken eenert voor de Unie gunstigen loop; en men ver wacht van daar ieder oogenblik berigt van cenen grooten veldslag te zullen ontvangen. In Louisiana verkeert de bevolking steeds in ongerustheid we gens dc aanstaande komst van de vloot der Unie, en wordt de uitwerking der blokkade zeer drukkend. Men verzekert dat de planters van suikerriet geenzins in den hartstogtclijken ijver der katoentclers voor de zaak der af scheiding deelcn, en dat velen van hen aan de Unie gehecht blijven. Wclligt is in deze bewering iets waars; doch dewijl slavenarbeid voor de suikerteelt onmisbaar is, is het niet te denken dat de eigenaren van suikerplantages zich verklaren zullen voor cene staatkunde, welke naar hunne onderstelling vijandig voor hunne belangen is. Van Port-Royalhet door de krijgsmagt der Unie onlangs in bezit genomen punt der kust van Zuid-Carolinazijn j dezer dagen zeer gunstige berigten ontvangenen de onderscheiden expedi- liën, welke van daar tegen de katoentelende staten zullen worden uitgezon den, vleijen zich met de hoop van weldra beslissende voordeelen te zullen behalen. Er is sprake van cenen grooten opstand onder de slavenwelke in den staat Mississippi zou hebben plaats gehad; een zeker aantal plantages zou daarbij vernield geworden zijn; er wordt eene plantage genoemd, alwaar eene waarde van 150,000 dollars aan producten verloren zou zijn gegaan. Aan den Boven-Potomac is door de troepen der Unie onder bevel van den generaal Mac Call te Drainesville een voordeel van eenig gewigt behaald. Volgens berigten uit Calcutta van 11 December was lord Canning voornemens tegen het eind der maand herwaarts terug te keeren. Wat de financiële aangelegenheden betreft, deze lieten zich gunstig aanzien. Voorts wordt medegedeeld, dat er krachtige pogingen in het werk waren gesteld tot uitbreiding der kalocn-cultuur. De geschiktheid van den bodem der zuidelijke provinciën tot voortbrenging van katoen is nader gebleken, en zijn thans eenige onbebouwde, doch daartoe zeer geschikte terreinen op zeer voordeelige voorwaarden aangeboden 'aan personendie zich op de genoemde cultuur wilden toeleggen. In de noordwestelijke provinciën, die door hon gersnood zoo zwaar geteisterd zijn geweest, was de toestand thans veel gunstiger. Bij de bevolking heerschte weder eene meer levendige stemming. Uit Khiva en Bokhara werd voor Russische rekening sedert eenigen tijd veel katoen afgeleverd. FRANKRMfi. PARIJS, 7 Januarij. Naar men verzekert is de maarschalk Magnan door den keizer tot grootmeester van de orde der vrijmetselaren in Frankrijk benoemd. De knoop zou op die wijze doorgehakt zijn. De Aloniteur berigt dat onze gezant in Mexico op 30 November toebe reidselen maakte tot zijn vertrek. Daar hij een aanval tegen zijn persoon duchtte, was hij bedacht om zich een geleide te verschaffen van mannen, waarop hij kon vertrouwen. De president Juarez had hem wel een geleide aangeboden, maar dit had hij geweigerd, juist omdat hij geen vertrouwen stelde in personendie hem verstrekt zouden worden door iemandvan wien de beleediging jegens den gezant was uitgegaan. Twee Fransche geneesheeren zullen ingevolge eene uilnoodiging van het Porlugeesche ministerie naar Lissabon vertrekken ter behandeling van de koninklijke familie. De opvoering van het stuk Gaetanavan den heer About, heeft in het theatre de l'Ode'on tot tooneelen van wanorde aanleiding gegeven. Nadat het publiek reeds twee malen zijne afkeuring over dat stuk had te kennen gegeven, was bij de derde opvoering de beweging niet meer te bedwingen. Men zag zich genoodzaakt de zaal te doen ontruimen. Eene groole menigte, grootendeels uit studenten bestaande, heeft zich daarop naar de woning van den heer About en vervolgens naar het bureau van den Constitutionnel be geven, om aldaar een ketelmuziek uit te voeren. Men meent deze demon stratie te moeten beschouwen als gerigt tegen het staatkundig stelselhet welk de heer About verdedigt. Ofschoon de toezending van kaartjes op Nieuwjaarsdag begint af te nemen, heeft echter het bestuur der posterij alhier in drie dagen 2 millioen kaartjes ter bezorging ontvangenbehalve de brieven. Uit Madrid meldt men dat de maarschalk Serrano zijn ontslag als hoofd van het bestuur der Spaansche kolonie Cuba heeft genomen. De reden hiervan is vermoedelijk, dat hij verwacht had met het opperbevel over de Spaansche expeditie na3r Mexico belast te zullen wordenen dal hij zich door de opdragt dier taak aan den generaal Prim verongelijkt acht. ITALIË. Men verneemt dat de Paus, op de vertoogen van den Franschcn ge zant, afgezien heeft van het voornemen om een consistorie van al de bis schoppen van Europa bijeen te roepen, bij gelegenheid van de heiligverklaring der Japansche martelaren. De Fransche regering moet bevreesd zijn ge weest, dat deze gelegenheid door den Paus zou worden waargenomen, om ook staalkundige aangelegenheden van den dag ter sprake te brengen. Uit de volkstelling, op het einde der vorige maand gehouden, is ge bleken dat de stad Rome destijds eene bevolking van 194,587 zielen telde. Onder deze bevonden zich 40 bisschoppen, 1385 wereldlijke priesters, 2474 geordende geestelijken, 1657 kweekelingen aan verschillende semenariën 2032 nonnen2613 monniken en kweekelingen in onderscheidene geestelijke gestichten, 283 protestanten en 4226 Israëlieten. Sedert het vorige jaar is de bevolking vermeerderd met 10,438 zielen. De Armonia, een katholiek dagblad van Tnryn, bevat een antwoord van 56 Napelsche bisschoppen op de aanschrijving, waarmede de minister van justitie onlangs de geestelijkheid vermaand heeft de tegenkanting tegen de nieuwe orde van zaken in Italië te staken. De bisschoppen verklaren de regten van den Roomschen Stoel en 's Pausen wereldlijke magt te willen verdedigen, en beklagen zich over de handelingen van dc Ilaliaanschc rege ring jegens de kerk, bepaaldelijk daarover dat het de godsdienstvrijheid heeft ingevoerd. Uit Napeis meldt men Mat de generaal Lamarmora een aanvang heeft laten maken met de slechting der citadel. Bij het begin van dit werk wer den lofzangen ter eere van Masaniello en Garibaldi aangeheven, onder de toejuichingen der volksmenigte. In het gebergte bij :den Mont-Cenis heeft zich eene bijzonderheid voor gedaan, die men zich niet kan herinneren dat anders ooit in dit jaargetijde heeft plaats gehad, namelijk dat er bijna geen sneeuw ligt en dus dc dili gence-dienst van Sure op Lanslebourg geregeld wordt voortgezet, terwijl vorstelijke huizen van Europa in het algemeen en die van het koninklijk huis van Oranje-Nassau in het bijzonder, waarbij eene uitslaande genealo gische tafel is gevoegd. Naar officiële opgaven wordt verder, in doeltref fende orde, medegedeeld de zamcnslelling van de besturen en collegiën in Nederland en zijne ovcrzeeschc bezittingende onderscheiden departementen van algemeen bestuur met de daartoe behoorende afdeelingen, de volledige lijsten van de gezanten en consuls van en in Nederland; van alle regtscol- legiënadvokaten, procureurs, notarissen, deurwaarders, de politie enz. in het geheelc rijkvan de provinciale statenvan al de gemeenten des rijks met aanwijzing van de provincie, waarin zij gelegen zijn, en bijvoeging van de namen der burgemeesters en secretarissen; de zamensteiling van de besturen enz., meer bijzonder van Zuidholland en 's Gravenhagedc volle dige opgave van al dc leden der beide Nederlandsche ridderorden, gelijk de overige rubrieken hijgehouden tot het laatst van 1861. Eindelijk vindt men in dit handboek voor Nederland en zijne koloniën de opgaven van een groot aantal maatschappijen en genootschappen van kunsten en wetenschap pen, liefdadigheid, verzekering en waarborg. Het gerief van den Neder- landscben residentie-almanak wordt niet weinig verhoogd door de bijvoeging, voor zooveel de residentie betreft, van de woonplaatsen bij het personeel van zoovele besturencollegiën en inrigtingen. Bij den omvang van dat handboek, compres, doch duidelijk gedrukt, is de prijs van den almanak (die ruim 650 bladzijden bevat) zeer matig te rekenen. BUITENLANDSCHE BEltlGTEN. 1IËL6IB. BRUSSEL, 8 Januarij. Eergisteren eerst was bij het hof van assises in Henegouwen het verhoor afgeloopen der 153 getuigen in de zaak der «zwarte bende." Naar men verneemt heeft een der beschuldigden verklaard de misdaad te hebben ge pleegd, welke in 1860 bij mevrouw Dubois te Couillet werd begaan, en waarvoor twee personenCoccke en Goelhals genaamdter dood veroor deeld werden, welk vonnis te Charleroi aan hen voltrokken werd, ofschoon zij tot op het uiterste hunne onschuld bleven betuigen. Het zal later blij ken of de ter dood gebragten geheel en al onschuldig, of wel medepligligen waren. ENGELAND. LONDEN7 Januarij. Naar men verneemt ligt de jeugdige prins Leopold te Cannes gevaar lijk ziek. De admiraliteit heeft haar jaarlijksch berigt over den staat der vloot openhaar gemaakt, waaruit blijkt dat zij thans 856 oorlogsvaartuigen van verschillend kaliber sterk is, terwijl bovendien nog 150 linie- en andere zeilschepen daartoe bchooren, zoodal het totaal 1000 bedraagt. In liet werk- of armhuis te Mullingar stierf dezer dagen eene 130-ja- rige vrouw, die gedurende haar gansche leven nooit eene geheele week lang ziek was geweest. Dezer dagen is dc Afrikaansche beestentemmer Macomo, terwijl hij te Norwich in zijne menagerie eene leeuwen- en tijgerjagt voorstelde, zoo vreesclijk door een der leeuwen gebetendal zijn leven niet dan door de krachtige lusschenkomst der oppassers is behouden geblevenintusschen

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2